صفحه اول اخبار کودتا، انقلاب، پترو و بیت کوین در ونزوئلا

کودتا، انقلاب، پترو و بیت کوین در ونزوئلا

۰
1
کودتا، انقلاب، پترو و بیت کوین در ونزوئلا

نیکولاس مادورو رییس جمهور ونزوئلا پروژه رمز ارز ملی پترو را چندی پیش معرفی کرد و حالا خوان گایدو رییس جمهور خودخوانده و موقت این کشور از بیت کوین حمایت می‌کند.

چند روز پیش و همزمان با فشار بیشتر ایالات متحده به ونزوئلا، مردم این کشور به خیابان‌ها آمدند. سپس در میان جمعیت پرشمار در کاراکاس و دیگر شهرهای ونزوئلا ناگهان خوان گایدو در قامت رهبر معترضین خودش را نشان داد.

 

ترامپ اولین رییس دولتی بود که دولت موقت در ونزوئلا را به رسمیت شناخت و عنوان غیرقانونی را برای ریاست جمهوری نیکولاس مادورو در نظر گرفت.

علاوه بر آمریکا، کشورهایی مثل انگلیس، آلمان، فرانسه، برزیل، آرژانتین، کلمبیا و سوییس هم از خوان گایدو حمایت کرده‌اند. این در حالی است که ایران، چین، ترکیه، روسیه، کوبا و بولیوی اعتراضات اخیر در ونزوئلا را کودتا توصیف کرده‌اند و همچنان از مادورو حمایت می‌کنند.

نیکولاس مادورو تا لحظه انتشار این پست از حمایت ارتش ونزوئلا هم برخوردار بوده و همین امر باعث شده تا چندان فشارهای بین المللی را حس نکند. 

اما گایدو به عنوان رهبر مخالفین که خودش را رییس جمهور موقت هم معرفی کرده معتقد است: مادورو به علت اقداماتی که منجر به ابر تورم، ضعف بانک‌ها، کمبود غذا و کاهش شدید ارزش پول ملی شده صلاحیت داشتن مقام ریاست جمهوری را ندارد.

این توییت از حساب کاربری Digest Venezuela به خوبی نشان می‌دهد که ارزش بولیوار از 1998 تا 2018، یعنی ظرف بیست سال تقریباً به صفر رسیده است.

 

کودتا، انقلاب، پترو و بیت کوین در ونزوئلا

 

همین خودش شاید دلیل خوبی برای خروج روزانه 5000 نفر از این کشور و افزایش نارضایتی مردم باشد. نیکولاس مادورو با هدف کاهش همین نارضایتی‌ها و بهبود اقتصاد تلاش کرد یک رمز ارز ملی با نام پترو را ایجاد کند.

اگر با پترو آشنا نیستید بیایید در آی آر بلاک چین نگاهی به تاریخچه پترو و اقدامات مادورو در این رابطه داشته باشیم.

هر پترو در زمان معرفی معادل 60 دلار قیمت داشته و پشتوانه آن نفت ونزوئلا است. دولت مادورو از ابتدای سال گذشته میلادی مقاله سفید پترو را منتشر و ICO آن را برگزار کرد. در فاز اول قرار بود این رمز ارز برای اموری مثل پرداخت مالیات و هزینه‌های دولت استفاده شود و در فازهای بعدی در خریدهای روزمره مردم این کشور هم مورد استفاده قرار بگیرد.

این مطلب را از دست ندهید:  ف مثل فارم - اپیزود دوم: مکان‌یابی

بعدتر مادورو اعلام کرد از محل پیش فروش رمز ارز ملی پترو بیشتر از 700 میلیون دلار جمع آوری شده است با اینکه هیچ گونه اطلاعات مستندی درباره این ادعا منتشر نشد.

مادورو که به هیچ وجه نمی‌خواست به واقعیت‌های پیرامون این رمز ارز از جمله نداشتن شبکه بلاک چین و مقاله سفید ضعیف و همچنین تحریم شدن از طرف آمریکا توجه کند چند ماه بعد از پروژه مأموریت بزرگ برای مسکن ونزوئلا خبر داد. آقای پرزیدنت در این باره گفته بود 909000 هزار پترو روی پروژه ساخت مسکن در ونزوئلا سرمایه گذاری خواهد کرد. اما ارزش 909000 پترو فقط 6700 دلار بوده است!

همزمان با انتشار این خبر، رییس مجلس ونزوئلا، یعنی خوآن گایدو که امروز رهبری معترضان را بر عهده گرفته اعلام کرد پترو وجاهت و شفافیت قانونی ندارد و قابل قبول نیست.

به هر حال وضعیت چند روز گذشته ونزوئلا نشان می‌دهد رمز ارز ملی پترو نتوانسته به اهدافش برسد البته اگر هدف واقعاً کمک به اقتصاد سرطان گرفته ونزوئلا بوده باشد! 

از سوی دیگر در یک سال گذشته رمز ارزهایی مثل بیت کوین و دش خیلی بیشتر مورد اقبال مردم ونزوئلا قرار گرفته‌اند. حتی تیم دش سرمایه گذاری‌های وسعیی برای در اختیار گرفتن بازار این کشور انجام داده است.

خوآن گایدو هم مسلماً طرفدار پترو که ساخته و پرداخته مادورو است نخواهد بود، همین طور که امروز در اظهار نظری اعلام کرده چنانچه قرار باشد از رمز ارز در ونزوئلا استفاده شود بیت کوین گزینه بهتری است.

دیر یا زود یکی از این دو طرف کنترل اوضاع را در این کشور آمریکای لاتین به دست می‌گیرند اما نکته مهم‌تر این است که استفاده از فناوری حتی از نوع بلاک چین و رمز ارز نمی‌تواند مشکلات بنیادین اقتصادی کشورها را حل کند. این مردم هستند که تصمیم می گیرند چگونه و چطور یک فناوری جدید را انتخاب کنند و از آن استفاده کنند.

dailyhodl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…