صفحه اول اخبار دعوای بانک مرکزی و سازمان فاوا بر سر رمز ارز

دعوای بانک مرکزی و سازمان فاوا بر سر رمز ارز

۰
0

بیانیه بانک مرکزی درباره ایجاد و مدیریت توکن‌های جدید مورد مناقشه بین سازمان فاوا و این بانک قرار گرفته و تردیدهای بسیاری را به وجود آورده است.

روز گذشته تصویر نامه‌ای از طرف رییس دفتر رییس جمهور منتشر شد که در آن پیشنهاد سازمان فاوا برای لغو بیانیه بانک مرکزی درباره رمز ارزها به چشم می‌خورد.

دعوای بانک مرکزی و سازمان فاوا بر سر رمز ارز

در این نامه محمود واعظی از فاوا درخواست کرده تا پیشنهاد انتشار سند توسعه و ایجاد رمز ارزها توسط این سازمان و سازمان فرابورس مورد بررسی قرار بگیرد.

اما بیانیه بانک مرکزی که در تاریخ 19 تیر 1398 منتشر شده بود شامل چهار بند است که خلاصه آن به شرح روبه‌رو است: « انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گرانبها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است و تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می‌شود. بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می‌کنند را برای خود محفوظ می‌داند.»

این مطلب را از دست ندهید:  در گزارش دلوییت بررسی شد: عواقب عدم توجه کسب و کارها به فناوری بلاک چین

بعد از انتشار نامه دفتر ریاست جمهوری که بعضی‌ها آن را جعلی و منتسب شده به این نهاد می‌دانند بانک مرکزی در یک موضع‌گیری جدید اعلام کرد مفاد ابلاغیه این سازمان به هیچ وجه لغو یا باطل نشده است.

همین دعوای بین سازمان‌ها باعث تشکیل یک دودستگی بین بسیاری از فعالان فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال در ایران شده است.

مثلا سعید خوشبخت به عنوان مدیرعامل شرکت اریاتک که در حوزه بلاک چین و رمز ارزها فعال است از عملکرد سازمان فاوا در این زمینه در قالب یک توییت انتقاد کرده است.

دعوای بانک مرکزی و سازمان فاوا بر سر رمز ارز

از سوی دیگر محمدجعفر نعناکار که یکی از مسئولین حقوقی سازمان فاوا است از لغو شدن ابلاغیه بانک مرکزی استقبال کرده و از درایت مسئولان ذیربط تشکر نموده است.

دعوای بانک مرکزی و سازمان فاوا بر سر رمز ارز

به هر حال این نزاع بر سر دارایی‌های دیجیتال و غیرمتمرکز که اصلا با هدف کاهش دخالت دولت در امور مربوط به شهروندان پدید آمده‌اند در نوع خود جالب توجه است و باید دید در روزهای آینده به کدام سو خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…