صفحه اول آموزش نمودار شمعی، بیت‌کوین و تریدر ؛ مفاهیم و کاربردها

نمودار شمعی، بیت‌کوین و تریدر ؛ مفاهیم و کاربردها

۰
0
نمودار شمعی، بیت‌کوین و تریدر ؛ مفاهیم و کاربردها

تریدرهای حرفه‌ای دائما با نمودارهای شمعی سر و کار دارند و از آنها برای تشخیص زمان‌های خرید و فروش استفاده می‌کنند. از زمانی که برخی از سرمایه‌گذاران تصمیم گرفتند دیگر هودلر (اشاره به یک استراتژی سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارز ها که به معنی خرید و نگهداری از دارایی رمز ارزی به مدت طولانی است) نباشند، جهان تریدرها بزرگتر شد و نمودار شمعی به یکی از سلاح‌های اصلی آنها در برابر تهدید نواسانات رمز ارز ها شد.

قانون اصلی دنیای تریدرها هم این است که عدم سرمایه‌گذاری در زمان غلط ارزشمند تر از سرمایه‌گذاری در زمان درست است. بدون نمودار شمعی پایبندی به این قانون غیرممکن است.

در ادامه با آی‌آر بلاک‌چین همراه باشید تا از نمودارهای شمعی، جزییات آنها و عملکردشان برای شما بگوییم.

بیت‌کوین باشم، نمودار شمعی خواندن بلدی!

به زبان ساده نمودار شمعی نوعی از نمودار جعبه‌ای است که قیمت یک دارایی (اینجا یک رمز ارز) را در یک دوره زمانی خاص نشان می‌دهد.

این نمودارهای شمعی از محبوب‌ترین نمودارها در تحت تکنیکال هستند و اطلاعات زیادی را در یک لحظه در اختیار تریدرها می‌گذارند.

هر نمودار شمعی دارای چهار بخش گشایش (قیمت باز)، خاتمه (قیمت بسته)، بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت هستند.

گشایش، قیمت یک رمز ارز در بازه زمانی که در آن فعالیت ترید آغاز می‌شود را نشان می‌دهد. خاتمه هم نشان دهنده قیمت همان رمز ارز در بازه زمانی است که فعالیت ترید به پایان می‌رسد.

بالاترین و پایین‌ترین قیمت هم همان‌طور که از نام‌شان پیداست بیانگر کمترین و بیشترین قیمت یک دارایی رمز ارزی در یک بار فعالیت ترید است.

 

بیت‌کوین باشم، نمودار شمعی خواندن بلدی!

کرانه بالای بدنه نمودار شمعی نشان دهنده گشایش و کرانه پایین آن خاتمه را نشان می‌دهد. از سوی دیگر کمترین و بیشترین قیمت یک دارایی رمز ارزی در دو میله نازک خارج شده از بدنه نشان داده می‌شود که در واقع همان سایه‌های (آنها را فتیله هم می‌نامند) شمع هستند.

اما نمودار شمعی نزولی یا صعودی بودن بازار را نیز نشان می‌دهد. اگر رنگ نمودار سبز باشد یعنی اوضاع بازار مساعد است و رنگ قرمز طبیعتا حاکی از وضعیت خراب بازار رمز ارز ها است.

نمودارها وقتی سبز می‌شوند که قیمت دارایی در خاتمه ترید از قیمت همان دارایی در گشایش ترید بالاتر رفته باشد. برعکس وقتی قیمت رمز ارز در خاتمه ترید از قیمت همان رمز ارز در گشایش ترید کمتر شده باشد نمودارها قرمز می‌شوند.

بعضی شمع‌ها نمی‌سوزند

گروهی دیگری از نمودارهای شمعی را اصطلاحا خنثی می‌نامند. آنها نمایانگر حالت عدم تصمیم‌گیری در بازار هستند و وقتی شما با این نوع نمودار شمعی سر و کار داشته باشید حدس زدن نمودارهای بعدی دشوار خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید:  تفاوت بین پروتکل‌های عمومی و خصوصی بلاک چینی چیست؟

نکته دیگر این است که اگرچه نمودار شمعی می‌تواند سیر صعودی یا نزولی بازار را نشان دهد اما مقدار افزایش یا کاهش قیمت‌ها را مشخص نمی‌کند.

به مرور زمان و شکل‌گیری انواع نمودارها در بازارهای مختلف تحلیل‌گران موفق شده‌اند الگوهای متفاوت و تکرار شونده‌ای را در نمودار شمعی کشف کنند.

فرفره گردان، دوجی، ماروبوز سبز، ماروبوز قرمز، چکش، مرد حلق‌آویز، چکش وارونه، ستاره دنباله‌دار، پوشش صعودی، پوشش نزولی، انبرک رو به بالا، انبرک رو به پایین، ستاره صبحگاهی، ستاره عصرگاهی، سه سرباز سفید، سه کلاغ سیاه از جمله معروف‌ترین الگوها در نمودارهای شمعی هستند.

اما از بین اینها سه الگوی موثر در تشخیص نوسانات بازار دوجی، چکش و ستاره دنباله‌دار هستند.

دوجی احتمالا یکی از بهترین الگوها در نمودار شمعی است که جهت تصمیم‌گیری انسانی در بازار رمز ارز ها را نمایش می‌دهد. الگوی دوجی وقتی شکل می‌گیرد سایه‌ها همه طول برابری داشته باشند و بدنه نمودارها هم در مرکز قرار گرفته باشند.

این به مفهوم یک بازار مردد است، یعنی قیمت یک دارایی رمز ارزی قبل از خاتمه ترید در یک بازه زمانی مشخص به هر دو سمت بالاترین و پایین‌ترین قیمت نوسان داشته است.

الگوی چکش زمانی دیده می‌شود که نمودار شمعی فقط یک سایه در جهت بالای بدنه داشته باشد و به ندرت دو برابر اندازه بدنه باشد.

تفسیر الگوی چکش این است که در یک مطقع زمانی در جریان ترید فروشندگان به صورت موقت کنترل بازار را به دست گرفته‌اند اما خیلی زود آن را از دست داده‌اند.

اما الگوی ستاره دنباله دار دقیقا برعکس چکش است. اینجا نمودار شمعی از یک سایه در پایین بدنه تشکیل شده که به ندرت دو برابر طول بدنه است.

الگوی ستاره دنباله دار به معنی حضور و اشتیاق فراوان برای شروع ترید در یک مقطع زمانی خاص است که عمدتا بازی را به افرادی که می‌خواهند بازار نزولی باشد می‌بازند و در چنین شرایطی قیمت رمز ارز به پایین‌تر از مقدار قیمت در گشایش می‌رسد.

جمع‌بندی

البته اگرچه هیچ روش فوق‌العاده‌ای برای تشخیص زمان خرید و فروش دارایی‌ها در بازار رمز ارز ها وجود ندارد اما نمودارهای شمعی دست کم وضعیت نزولی، صعودی یا خنثی بازار را به شکل ملموس توضیح می‌دهند. با این حال یک نمودار شمعی نمی‌تواند قیمت رمز ارز ها در بلند مدت را پیش‌بینی کند.

Coindoo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

زنجیره‌های جانبی (SideChain) سازوکاری برای رفت‌وبرگشت توکن و دارایی‌های دیجیتال از یک بلاک…