بنادر امارات و بلژیک به فناوری بلاک‌چین مجهز می‌شوند

  • توسط IrBlockchain
  • ۱ ماه قبل
  • ۰
بنادر امارات و بلژیک به فناوری بلاک‌چین مجهز می‌شوند

اداره بنادر ابوظبی مشترکاً با یکی از بنادر بلژیک از یک بستر زنجیره‌بلوکی آزمایشی باهدف تسهیل تجارت جهانی استفاده می‌کنند.

مجری این طرح آزمایشی شرکت عربی Maqta Gateway است و قرار است از زنجیره‌بلوک Silsal برای مدیریت این همکاری استراتژیک تجاری بین امارت متحده عربی و بلژیک استفاده شود.
این زنجیره‌بلوک ناکارآمدی‌های موجود در صنعت حمل‌ونقل مخصوصاً از نوع دریایی آن را کاهش می‌دهد و بین صادر و واردکنندگان ارتباط خوبی برقرار می‌کند.
بر اساس خبری که درباره این همکاری منتشرشده این طرح آزمایشی درواقع ارسال و دریافت مدارک بین بنادر این دو کشور را بسیار آسان‌تر از گذشته می‌کند و این اتفاق فقط در صورتی امکان‌پذیر می‌شود که زنجیره تأمین در حمل‌ونقل بین بنادر این کشورها شفاف باشد.
محمد جمعه ال‌شمیسی، مدیرعامل بندرهای ابوظبی درباره این طرح آزمایشی که تا پایان ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت می‌گوید:

این‌یک لحظه بسیار مهم نه‌فقط برای امارات بلکه برای کل جهان است. این همکاری مشترک می‌تواند تجارت در دریاها را سریع‌تر، پایدارتر و امن‌تر کند.

وقتی کشتی‌های جهان در بنادر بلاک‌چینی پهلو می‌گیرند

سابقه استفاده از این فناوری در عرصه حمل‌ونقل دریایی و لجیستیک محدود به امارات نمی‌شود. شرکت‌های مختلفی ازجمله بنیاد Hyperledger، آی‌بی‌ام، فدکس و اکسنچر (Accenture) هرکدام مشغول توسعه راهکارهای مختلفی در این زمینه هستند.
علاوه بر این‌ها استارتآپ‌های متعددی در زمینه حمل‌ونقل دریایی کار می‌کنند. مثلاً سوکو (SUKU) که اکنون توسط کارمندان سابق دلوییت اداره می‌شود، پلتفرمی با تمرکز بر زنجیره تأمین را راه‌اندازی کرده که بر پایه اتریوم و کارم (Quorum) کار می‌کند.

استفاده از فناوری بلاکچین در بنادر
همچنین طیف وسیعی از مدیران حمل‌ونقل دریایی که در بنادر فعال هستند نسبت به فناوری زنجیره‌بلوک ابراز علاقه کرده‌اند.
در واقع یک تحقیق اقیانوسی! از میان کارمندان بنادر دنیا نشان می‌دهد که بیشتر از ۵۳ درصد از ۱۳۰ نفر موردبررسی تمایل داشته‌اند که از فناوری بلاک‌چین برای بهبود امور مربوط به بنادر ازجمله زنجیره‌ تأمین، لاجیستیک و ترخیص کالا استفاده کنند.
درواقع سخن اشتباهی نیست اگر بگوییم این فناوری همچون طوفانی است که امواج سهمگین آن به همه بندرهای جهان رسیده است.

TheBlockchain land

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
فناوری بلاک چین (زنجیره بلوک) در صنعت تغذیه

بررسی لحظه به لحظه روند تولید مواد خوراکی و محصولات غذایی شاید تا چند سال پیش رویا بود اما با...

Close