صفحه اول اخبار فناوری بلاک چین از شالیزارهای برنج تا حجره بازار!

فناوری بلاک چین از شالیزارهای برنج تا حجره بازار!

۰
0
فناوری بلاک چین از شالیزارهای برنج تا حجره بازار!

شرکت تابعه علی بابا، غول تجارت الکترونیک چین، از قابلیت فناوری بلاک چین برای رهگیری کیفیت و اصالت برنج استفاده می کند.

شرکت Ant Financial به عنوان بازوی اجرایی علی بابا با شورای شهر وچانگ چین برای راه اندازی یک اپلیکیشن بس (Baas) قرارداد همکاری امضا کرد.

منظور از بس (Blockchain As A Service = Baas) پلتفرمی است که بر روی آن می توان خدمات مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک را ارائه داد و این اپلیکیشن خاص هم به شورای شهر وچانگ کمک می کند تا فرایندهای کاشت و تولید برنج، حمل ونقل و بسته بندی و ارسال آن به فروشگاه ها را به شیوه موثرتری کنترل کند.

ظاهراً بهترین برنج چین در وچانگ تولید می شود اما در سال های اخیر شکایت هایی به دست شورای شهر رسیده مبنی بر این که برنج های نامرغوب با برنج اصیل این شهر مخلوط شده است.

با تمرکز به همین شکایات که به نوعی نشان دهنده تقلب هستند، Ant Financial رمزینه  هایی (QR code) را برای هر گونی برنج طراحی کرده که امکانات زیادی را در اختیار خریداران قرار می دهند.

مثلاً آن ها می توانند اطلاعات مربوط به زمینی که این برنج در آن ها کاشته شده، نوع بذر برنج ها، کودی که به آن ها داده شده و … را با اسکن کردن این کد درگوشی موبایل هوشمندشان ببینند. شایان ذکر است که همه این اطلاعات قبلاً بر روی ساختار شبکه بلاک چینی که شرکت چینی طراحی کرده ذخیره شده اند.

این مطلب را از دست ندهید:  آیا فناوری بلاک چین می‌تواند به بحران مدیریت آب کمک کند؟

درنهایت مشتریان برنج می توانند با اسکن همین کد فرایند پرداخت را هم انجام دهند و در هنگام پخت از طعم و عطر برنج واقعی لذت ببرند.

علاوه بر همه این مزایا شورای شهر وچانگ امیدوار است با پیاده سازی فناوری زنجیره بلوک در زنجیره تأمین برنج زمان تحویل این محصول به مشتری را به کمتر از دو روز برساند.

با اینکه شاید برای شورای شهر وچانگ چین استفاده از فناوری بلاک چین برای رهگیری تولید و اصالت مواد غذایی پدیده جدیدی باشد اما این روند تقریباً از دو سال پیش در دنیا شروع شده است.

در سپتامبر 2016 شرکت پراویننس (Provenance) در یک طرح آزمایشی برای تأیید کیفیت غذاهای دریایی اندونزی فناوری زنجیره بلوک را به کار گرفت. همچنین در جولای 2017 موسسه استانداردهای غذایی انگلیس از این فناوری برای نظارت بر کیفیت گوشت در کشتارگاه ها و اطمینان از پایبندی به قوانین توسط قصاب ها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…