فناوری زنجیره‌بلوک از شالیزارهای برنج تا حجره بازار!

  • توسط IrBlockchain
  • ۳ ماه قبل
  • ۰
چین از فناوری بلاکچین (زنجیره‌بلوک) برای رهگیری اصالت و کیفیت برنج استفاده می‌کند

شرکت تابعه علی‌بابا، غول تجارت الکترونیک چین، از قابلیت فناوری بلاک‌چین برای رهگیری کیفیت و اصالت برنج استفاده می‌کند.

شرکت Ant Financial به‌عنوان بازوی اجرایی علی‌بابا با شورای شهر وچانگ چین برای راه‌اندازی یک اپلیکیشن بس (Baas) قرارداد همکاری امضا کرد.
منظور از بس (Blockchain As A Service = Baas) پلتفرمی است که بر روی آن می‌توان خدمات مبتنی بر فناوری زنجیره‌بلوک را ارائه داد و این اپلیکیشن خاص هم به شورای شهر وچانگ کمک می‌کند تا فرایندهای کاشت و تولید برنج، حمل‌ونقل و بسته‌بندی و ارسال آن به فروشگاه‌ها را به شیوه موثرتری کنترل کند.
ظاهراً بهترین برنج چین در وچانگ تولید می‌شود اما در سال‌های اخیر شکایت‌هایی به دست شورای شهر رسیده مبنی بر این که برنج‌های نامرغوب با برنج اصیل این شهر مخلوط شده است.
با تمرکز به همین شکایات که به‌نوعی نشان‌دهنده تقلب هستند، Ant Financial رمزینه ‌هایی (QR code) را برای هر گونی برنج طراحی کرده که امکانات زیادی را در اختیار خریداران قرار می‌دهند.
مثلاً آن‌ها می‌توانند اطلاعات مربوط به زمینی که این برنج در آن‌ها کاشته شده، نوع بذر برنج‌ها، کودی که به آن‌ها داده‌شده و … را با اسکن کردن این کد درگوشی موبایل هوشمندشان ببینند. شایان‌ذکر است که همه این اطلاعات قبلاً بر روی ساختار شبکه بلاک‌چینی که شرکت چینی طراحی کرده ذخیره‌شده‌اند.
درنهایت مشتریان برنج می‌توانند با اسکن همین کد فرایند پرداخت را هم انجام دهند و در هنگام پخت از طعم و عطر برنج واقعی لذت ببرند.
علاوه بر همه این مزایا شورای شهر وچانگ امیدوار است با پیاده‌سازی فناوری زنجیره‌بلوک در زنجیره تأمین برنج زمان تحویل این محصول به مشتری را به کمتر از دو روز برساند.
با اینکه شاید برای شورای شهر وچانگ چین استفاده از فناوری بلاک‌چین برای رهگیری تولید و اصالت مواد غذایی پدیده جدیدی باشد اما این روند تقریباً از دو سال پیش در دنیا شروع‌شده است.
در سپتامبر ۲۰۱۶ شرکت پراویننس (Provenance) در یک طرح آزمایشی برای تأیید کیفیت غذاهای دریایی اندونزی فناوری زنجیره‌بلوک را به کار گرفت. همچنین در جولای ۲۰۱۷ موسسه استانداردهای غذایی انگلیس از این فناوری برای نظارت بر کیفیت گوشت در کشتارگاه‌ها و اطمینان از پایبندی به قوانین توسط قصاب‌ها استفاده کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
صدها ایستگاه شارژ خودروهای برقی در آلمان به ایتریوم مجهز شدند
صدها ایستگاه شارژ خودروهای برقی در آلمان به اتریوم مجهز شدند

یکی از زیرمجموعه‌های RWE که یکی از شرکت‌های معظم تولید انرژی در آلمان است با استفاده از قابلیت‌های زنجیره‌بلوک صدها...

Close