صفحه اول تجارت انرژی فناوری بلاک چین و نقش‌آفرینی در سیستم انرژی دنیا

فناوری بلاک چین و نقش‌آفرینی در سیستم انرژی دنیا

۰
0
فناوری بلاک چین و نقش‌آفرینی در سیستم انرژی دنیا

شورای جهانی انرژی بعد از مصاحبه با چندین شرکت انرژی به این نتیجه رسیده که فناوری بلاک چین (Blockchain)  قابلیت ساختارشکنی در سیستم 100 ساله انرژی دنیا را دارد.

گزارش این مصاحبه در نشست دو هفته پیش شورای جهانی انرژی در میلان منتشر شد.

در این گزارش بدون یک رویکرد آماری/تحلیلی سعی شده تا نظرات 39 شرکت انرژی درباره جایگاه فناوری بلاک چین در سیستم انرژی جهان جمع آوری شود.

یکی از یافته های این گزارش این است که 85 درصد از شرکت های انرژی این فناوری را پذیرفته و اکنون در حال استفاده آزمایشی از آن برای بهبود فرایندهای صنعت انرژی هستند.

به علاوه نویسندگان گزارش تخمین می‌زنند بین 100 تا 300 میلیون دلار در سال 2017 در توسعه پروژه های بلاک چینی در بخش انرژی سرمایه گذاری شده است و البته این مقدار نسبت به سایر سرمایه گذاری های در بخش انرژی بسیار کمتر است.

اکثر پروژه های آزمایشی مبتنی بر بلاک چین که اکنون بر روی میز مدیران انرژی قرارگرفته شامل مواردی مثل پلتفرم های تبادل (خریدوفروش انرژی)، سیستم های خریدوفروش مازاد منتشرشده گاز کربن، اپلیکیشن های بدون واسطه زنجیره تأمین، توکن نمایی (Tokenization) و پروژه های تأمین مالی هستند.

اما بسیاری از شرکت هایی که مورد مصاحبه قرارگرفته اند بر این باورند که مسائل مرتبط با مقیاس پذیری و ضمانت اجرایی فناوری بلاک چین همگام با رشد بیشتر این فناوری حل خواهند شد.

این مطلب را از دست ندهید:  حمایت از پروژه‌های پژوهشی بلاک چینی در چشم‌انداز دولت اتریش

موانعی که حرکت سیستم انرژی به سمت بلاک چین را تحت تاثیر قرار می‌دهند

موفقیت بلاک چین کاملاً وابسته به شکل دهی مجدد به چارچوب رگولاتوری و جذب حداکثری مشتری است، با این حال چشم انداز صنعت انرژی نسب به این فناوری مثبت است.

در واقع شرکت کنندگان در این مصاحبه امیدوارند رگولاتوری فناوری بلاک چین به شکلی اجرا شود که ضامن بقای توأمان خلاقیت و حفظ حقوق مصرف کنندگان در این صنعت باشد.\

یکی دیگر از نتایج جالب این گزارش نگرانی صاحبان شرکت های انرژی نسبت به پیاده سازی پلتفرم های بدون واسطه خریدوفروش انرژی است.

آن ها تصور می‌کنند تغییر عقیده مصرف کنندگان که برای دهه ها در بازارهای بورس و اوراق بهادار سهام شرکت های انرژی را خریدوفروش کرده اند سخت و زمان بر است.

در پایان این گزارش از فناوری بلاک چین به عنوان عامل تغییر در سیستم انرژی نام برده شده اما قدرت این تغییر وابسته به چندین عامل تعریف شده است.

مهم ترین این عوامل عبارت اند از نحوه قانون گذاری و رگولاتوری برای این فناوری نوظهور، توسعه و بلوغ همه جانبه و درنهایت ایجاد علاقه در مشتریان.

بااین حال برخی از شرکت های بزرگ انرژی که در حوزه های مختلفی مثل گاز، نفت، برق و انرژی های تجدید پذیر فعال هستند یکپارچه بر این باورند که این صنعت هرچند آهسته اما پیوسته به سمت فناوری بلاک چین در حال حرکت است.

ETHnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…