صفحه اول اخبار بلاک چین و صرفه جویی چند صد هزار یورویی در صنعت انرژی

بلاک چین و صرفه جویی چند صد هزار یورویی در صنعت انرژی

۰
1
بلاک چین و صرفه جویی چند صد هزار یورویی در صنعت انرژی

شرکت اسپانیایی Repsol از پیشگامان صنعت انرژی در اسپانیاست و به‌تازگی از آزمایش موفقیت‌آمیز پروژه پایلوت خود بر بستر بلاک چین (Blockchain) خبر داده است. شرکت رپسول در حوزه اکتشاف، توسعه و تولید نفت خام و گاز طبیعی فعالیت می‌کند و طبق آمار در 9 ماهه اول سال 2018 نسبت به آغاز سال 37 درصد افزایش درآمد داشته است.

پلتفرم مورد آزمایش این شرکت با همکاری استارتاپ بلاک چینی بنام Finboot و آزمایشگاه تکنولوژی Repsol طراحی شده و هدف از پیاده‌سازی آن، بهبود روندهای صدور گواهی برای محصولات پتروشیمی است.

استفاده از این سیستم به شرکت Repsol اجازه می‌دهد تا نمونه‌ها و محصولاتش را در کل فرایند تولید، شناسایی و ردیابی کند. پیش‌بینی می‌شود استفاده از این سیستم سالانه 400 هزار یورو صرفه جویی برای این شرکت به همراه داشته باشد که علت اصلی آن کاهش فرکانس خطاهای پیش آمده است.

مدتی است که استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت انرژی توجه زیادی را به خود جلب کرده است. شرکت Iberdrola، از غول‌های بخش انرژی در اسپانیا هم به‌تازگی شروع به بررسی قابلیت‌های استفاده از بلاک چین کرده و طی پروژه آزمایشی خود (پایلوت) از این فناوری به‌منظور ردیابی انرژی تجدید پذیر استفاده کرده است.

این مطلب را از دست ندهید:  امریکا ورود بلاک چین به بخش انرژی را بررسی می‌کند

این آزمایش با همکاری یک بانک محلی در باسک (Kutxabank) انجام شده و طی آن، روی انتقال انرژی از دو مزرعه بادی و یک نیروگاه برق به دفاتر بانکی واقع در باسک و کوردوبا نظارت شده و مورد آزمایش قرار گرفت.

پلتفرم مورد استفاده در این آزمایش محصولی از Energy Web Foundation بوده که پلتفرمی متن باز برای پاسخگویی به نیازهای صنعت انرژی است و با استفاده از قابلیت‌های بلاک چین این امکان را به شرکت‌های فعال در این زمینه می‌دهد تا با ایجاد سلسله مراتبی از تولیدکنندگان انرژی، فرایند توزیع آن را به‌صورت خودکار انجام دهند.

از تاثیرات مهم استفاده از این پلتفرم، کمک به فرایند صدور ضمانت منشاء انرژی (Guarantees of origin) است که فاکتور با اهمیتی در صنعت انرژی محسوب می‌شود.

منبع: cointelegraph.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…