صفحه اول اخبار انقلاب زنجیره بلوک در روسیه: موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

انقلاب زنجیره بلوک در روسیه: موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

۰
0
انقلاب زنجیره بلوک در روسیه: موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟

بلاک چین (Blockcahin) یکی از موضوعاتی است که این روزها نقل اکثر مجالس و محافل روسیه شده است. اما نکته تعجب برانگیز در این میان این است که بعدازاین همه بحث و بررسی هنوز هیچ کار عملی درزمینهٔ زنجیره بلوک انجام نگرفته است.

حالا چهره های سرشناس در جامعهِ ارزهای رمزپایه  روسیه باهدف برطرف کردن ابهام ها و حرکت به سمت اجرا عملی، درباره انتظاراتی که باید بعد از پیاده سازی زنجیره بلوک (Blockchain) داشت و اینکه چگونه شهرهای کوچک هم از مزایای آن بهره مند می‌شوند و درنهایت چرا خود دولت بیشتر از آن چیزی که تصور می‌شود به این فناوری نیاز دارد دورهم جمع شده و توضیح می‌دهند.

ساشا ایوانف، بنیان گذار و مدیر Waves Platform ادعا می‌کند:

شرایط فعلی روسیه امیدوارکننده است. احتمالاً به زودی قانون جدیدی درباره رمزارزها تنظیم خواهد شد چون گروهی از قانون گذاران دوما مشغول کاربر روی آن هستند و ما منتظریم که پیش نویس قانونی آن را در پایان سال میلادی مشاهده کنیم. از سوی دیگر اشتیاق وصف ناپذیری به سمت زنجیره بلوک هم از سوی کسب وکارها و هم توسعه دهندگان قابل مشاهده است. گروه وسیعی از توسعه دهندگان در پروژه های بزرگ زنجیره بلوک همکاری می‌کنند و شرکت های بزرگ و دولتی نیز در حال بررسی امکانات آن هستند. این ها نشان می‌دهد که مسیرهای رشد و پیشرفت بسیاری در رو به روی زنجیره بلوک قرارداد و این نکته ای است که باعث می‌شود نسبت به آینده خوش بین باشیم.

اما الکس فُرک بر این باور است که قانونی کردن حوزه زنجیره بلوک باعث بروز مشکلات و هزینه های اضافی برای کسب وکارها می‌شود:

این قضیه کاملاً روشن است که روسیه اکنون برای پیاده سازی زنجیره بلوک آمادگی ندارد اما ما نمی‌توانیم به آسانی سونامی‌استفاده از این فناوری که از طرف آسیا و غرب به سمت ما می‌آید را نادیده بگیریم. بنابراین اگر کشور بتواند مقاومت در برابر رمزارزها و زنجیره بلوک را تحمل کند، بازار در ظرف یک سال خود را برای پذیرش آن آماده می‌کند. در هیومنیک (Humaniq) که یکی از قوی ترین جوامع توسعه دهندگان در آن مشغول فعالیت هستند تنها نیازمند چراغ سبز دولت هستیم. البته ما کار توسعه پروژه های زنجیره بلوک برای افراد محروم از خدمات رسمی‌مالی بانک ها را ادامه می‌دهیم و تمرکزمان بر روی مناطق کم درآمد آفریقا و آسیا است. شاید در آن مناطق زیرساخت های مناسب فراهم نباشد اما رمزارزها در آنجا ممنوع نشده که این خودش نکته مهمی‌است.

از سوی دیگر مارینا گوریوا که مدیریت cyberfund را بر عهده دارد فکر می‌کند پیاده سازی زنجیره بلوک در مقیاس کوچک می‌تواند باعث پیشرفت بازار داخلی شود. او ادامه می‌دهد:

روسیه واقعاً به زنجیره بلوک علاقه دارد و این علاقه را در چند جهت مختلف می‌توان مشاهده کرد. در وهله اول توسعه دهندگان مشتاقی در روسیه هستند که دوست دارند کارهای جالبی با زنجیره بلوک بکنند. دلیل دوم این است که همان توسعه دهندگان علاقه مند به کسب پول به خوبی می‌دانند هرگونه کاربری عمومی‌زنجیره بلوک که بتواند در بازارهای جهانی مطرح شود تأثیرگذاری به مراتب بیشتری از بازارهای داخلی روسیه خواهد داشت. در صورت استفاده از زنجیره بلوک اقتصاد محلی در بسیاری از مناطق دوردست روسیه مثل کُلیونو از نو زنده می‌شوند به علاوه همزمان با درک بهتر از زنجیره بلوک در دولت، بسیاری از خدمات عمومی‌می‌توانند برحسب هزینه و کارایی بهینه سازی شوند.

نظر آرتم تلکاشف نیز که سرپرست امور حقوقی در گروه فناوری دیلوت است بیانگر این است که قانون گذاری بدون پرونده های حقیقی تجاری امکان پذیر نیست.

آماده شدن برای هر تغییری سخت است. علی رغم اینکه ما متوجه هستیم بسیاری از بازیگران بازار، زنجیره بلوک را عاملی می‌دانند که عمیقاً باعث تغییر مدل کسب وکار آن ها می‌شود اما خیلی از آن ها عجله ای برای پیوستن به این جریان ندارند زیرا پیاده سازی زنجیره بلوک فقط بعد از تصویب قانونی آن قابل اجرا است و نکته ای که اینجا زیرکانه پنهان شده عدم توانایی قانون بدون در نظر گرفتن پرونده های واقعی است. مثلاً همین الان که دولت روسیه تصمیم گرفته تا بازار زنجیره بلوک را قانونمند کند باید بداند که رمزارزها تنها نمونه ای از کاربردهای زنجیره بلوک هستند.

بر اساس نظریات متخصصان، روسیه آمادگی پذیرایی از انقلاب زنجیره بلوک را دارد. دولت تصمیم دارد تا کنترل و دریافت مالیات از این بازار پرسود را به دست بگیرد و شاید در آینده ای نه چندان دور منطقه کریمه را به مکانی برای رواج فناوری های زنجیره بلوک تبدیل کند. توسعه دهندگان نیز با سرعت سرسام آوری سرگرم ایجاد پروژه های جدید و جمع آوری کمک مالی برای آن هستند. این فقط زمان است که به ما نشان می‌دهد انقلاب زنجیره بلوک سریع اتفاق می‌افتد یا اینکه در پیچ وخم مقررات اداری مجبور به توقف می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  غیر متمرکز بودن مرورگر بریو چقدر واقعی است؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…