صفحه اول بررسی بلاک‌چین داوطلب مبارزه با اخبار جعلی

بلاک‌چین داوطلب مبارزه با اخبار جعلی

۰
0

روزنامه‌های رسمی، شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌های اجتماعی همه به انتشار اخبار جعلی متهم شده‌اند، ولی متخصصان بلاک‌چین راهکارهای جدیدی برای این معضل دارند.

تقریباً هفته‌ای نیست که رئیس‌جمهور آمریکا در توییت‌هایش از اخبار جعلی و به قول خودش رسانه‌های فیک شکایت نکند. از سوی دیگر برخی از شبکه‌های خبری مثل بی‌بی‌سی یا گاردین گاهی به انتشار جانب‌دارانه رویدادهای خبری متهم می‌شوند. روزنامه‌ها هم از این مهلکه جان سالم به در نبرده‌اند و خواسته یا ناخواسته ممکن است اخبار جعلی را به خورد خوانندگان بدهند!

اگرچه ارائه راهکار برای تلویزیون‌ها و روزنامه‌ها مشکل به نظر می‌رسد، اما در شبکه‌های اجتماعی شاید هنوز این امیدواری وجود داشته باشد که بتوان با انتشار اخبار جعلی مقابله کرد. این امید با رواج فناوری بلاک‌چین بیشتر تقویت‌شده است.

«زاکربرگ»، مؤسس فیسبوک از بلاک‌چین بدش نمی‌آید، همان‌طور که در شروع سال جدید میلادی از قابلیت‌های این فناوری برای بهبود توزیع و انتشار اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی گفت.

وی اخیراً هم در مصاحبه‌ای همراه با استاد حقوق دانشگاه هاروارد نسبت به این فناوری تمایل نشان داده اما تلویحاً اشاره کرده که از جزییات کارکردی آن خبردار نیست.

دنیای ضداطلاعات

اما دنیای ضداطلاعات (Misinformation) و خرابکاران اطلاعاتی هیچ‌وقت قول نداده‌اند که منتظر می‌مانند تا آقای زاکربرگ کاملاً بلاک‌چین را بشناسد. وب سایت‌های تقلبی فقط شهوت کلیک را در شما تقویت می‌کنند تا درآمدی هرچند اندک از تبلیغات به جیب بزنند و دراین‌بین مسئله انتقال اطلاعات درست اصلاً برایشان مهم نیست.

وقتی ابعاد ضداطلاعات گسترده شود و به جهان سیاست راه پیدا کند، آن‌وقت فیسبوک دیگر فقط یک شبکه اجتماعی نیست که در آن لایک بزنند یا پوکر بازی کنند.

نمونه بارز این قضیه حرکت پروپاگاندایی دولت میانمار است که با انتشار اطلاعات و اخبار غیرواقعی در فیسبوک درباره مسلمانان روهینگیا تلاش کرده کشتار آن‌ها را به‌حق جلوه دهد.

 

دنیای ضداطلاعات

انتخابات بحث‌برانگیز 2016 آمریکا و دخالت احتمالی روس‌ها در آن از طریق توزیع گسترده اخبار جعلی و انواع جنبش‌های دروغین برای تزریق اطلاعات غیرواقعی به ذهن کاربران از سایر معضلات این شبکه اجتماعی بوده‌اند.

این مطلب را از دست ندهید:  11 کیف پول الکترونیک (والت) مناسب برای بیت کوین و رمز ارز ها

با این‌حال بسیاری از ژورنالیست‌ها معتقدند فیسبوک و توییتر از منابع قابل‌اعتماد در انتشار و توزیع اطلاعات هستند و نمی‌توان قدرت آن‌ها را دست‌کم گرفت.

سپر بلاک‌چین در برابر اخبار جعلی

متخصصان بلاک‌چین هم با قبول این نکته پیشنهاد می‌دهد برای اینکه اعتبار این شبکه‌های اجتماعی افزایش پیدا کند می‌توان از قابلیت‌های این فناوری برای تأیید صحت اخبار استفاده کرد.

این کمترین کاری است که این پلتفرم‌ها می‌توانند انجام دهند تا حداقل حق انتخاب بین اطلاعات و ضداطلاعات در اختیار خود کاربران قرار بگیرد.

مدیرعامل شرکت پابلیک (Publiq) درباره استفاده از فناوری بلاک‌چین در مقابله با اخبار جعلی می‌گوید: «یک جامعه متشکل از تولیدکنندگان محتوای خبری، شبکه‌های اجتماعی و ماینرهایی که در جستجوی توکن هستند می‌توانند از روزنامه‌نگاری شریف که در پی بهبود کیفیت محتوا است حمایت کنند.»

بلاک‌چین پابلیک با همین فلسفه و از سه لایه متفاوت تشکیل شده است. لایه اول برای انتشار و اشتراک محتوا است که همه می‌توانند در آن ایفای نقش کنند، لایه دوم محل جمع‌آوری درآمدها و توزیع آن‌ها بین اعضای شبکه است و در نهایت لایه سوم برای خوانندگان است که می‌توانند در آن به بهترین محتواها و اخبار رتبه بدهند.

یک شرکت دیگر با نام درت پروتکل (Dirt Protocol) از قابلیت بلاک‌چین اتریوم استفاده کرده و به افراد یا رسانه‌ها اجازه می‌دهد تا رشته درهم هر عنوان خبری را در این بلاک‌چین ثبت کنند.

سپر بلاک‌چین در برابر اخبار جعلی

به‌این‌ترتیب عناوین خبری برای همه به‌صورت شفاف قابل‌مشاهده خواهد بود و حتی امکان سانسور و یا دست‌کاری با ضداطلاعات در آن فراهم نیست.

البته پیاده‌سازی این راهکارها و رواج گسترده آن‌ها بین کاربران فیسبوک و سایر شبکه‌های اجتماعی پیچیدگی‌های بسیاری دارد اما همان‌طور که گفتیم قارچ‌های سمی در دنیای ضداطلاعات به‌سرعت در حال رشد هستند.

برای مقابله با آن‌ها در این مرحله تغییر طرز فکر مدیران رسانه‌های اجتماعی در جهان و خواست کاربران این شبکه‌ها برای استفاده از بلاک‌چین می‌تواند گام اول در مسیر این مبارزه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…