صفحه اول بررسی صنعت بیمه ، فضایی مهیا برای ساختارشکنی با بلاک چین

صنعت بیمه ، فضایی مهیا برای ساختارشکنی با بلاک چین

۰
0
صنعت بیمه فضایی مهیا برای ساختارشکنی با بلاک چین

به گواه متخصصان، صنعت قدیمی بیمه با پیچیدگی‌های بسیاری که دارد اکنون یکی از بهترین صنایع برای پذیریش فناوری بلاک چین و ایجاد تحول است.

صنعت بیمه به علت فرایندهای زمان بر که عمدتاً هم به صورت دستی انجام می‌شوند پیچیدگی‌های زیادی دارد و کارهایی مثل مدیریت و ارزیابی ریسک‌ها برای پرداخت بیمه همیشه با مشکلات خاص خودشان روبه رو بوده‌اند.

اما فناوری بلاک چین که اولین بار با بیت کوین به جهان معرفی شد اکنون قابلیت‌های متنوعی پیدا کرده و صنعت بیمه هم می‌تواند از این قابلیت‌ها برخوردار شود.

در ادامه با آی آر بلاک چین همراه باشید تا کاربردهای این فناوری برای بیمه‌گذاران و بیمه گیرندگان را بررسی کنیم.

کارشناسان بازار بیمه معتقدند ارزش محصولات مبتنی بر بلاک چین در این بازار تا سال 2023 به بیشتر از میلیارد دلار خواهد رسید. موسسه KPMG در یک گزارش جدید به این نکته اشاره کرده که بلاک چین در صنعت بیمه فقط شعار و هیاهو نیست و می‌تواند واقعاً در بخش‌هایی مثل بیمه‌های مسافران در هنگام تأخیر پرواز و یا بیمه بار در هنگام مفقود شدن چمدان‌ها کاربرد داشته باشد.

متخصصان مرکز جهانی فناوری بیمه (World insuretech) هم در سال 2018 با انتشار یک گزارش نشان داده‌اند که فناوری بلاک چین پتانسیل ساختارشکنی در صنعت بیمه را دارد چون می‌تواند به شفافیت و سرعت در انتقال داده‌ها، به ایجاد اعتماد و کارایی بیشتر در سیستم‌های بیمه‌ای کمک کند.

اما بررسی آخرین گزارش روندهای فناوری بیمه (Insuretech Trends) نشان می‌دهد حتی همین الان برخی از شرکت‌های بیمه‌ای در حال استفاده از فناوری بلاک چین هستند. این شرکت‌ها توانسته‌اند فرایندهای جاری را تسهیل کنند، شفافیت در امور بیمه‌ای را افزایش دهند، امنیت بیشتری برای مشتریان به ارمغان بیاورند. همچنین هزینه‌های اجرایی این شرکت‌ها کاهش پیدا کرده و اعتماد مشتریان بیشتر شده است.

خودکارسازی فرایندها

تأیید درخواست‌های دریافت بیمه در حالت سنتی وابسته به رکوردهای کاغذی و پایگاه‌های داده متمرکز است. این پایگاه‌ها عمدتاً همراه با اشتباه در مرحله ورود اطلاعات هستند و احتمالاً درصدی از افزونگی را نیز به همراه دارند.

اما وجود یک دفترکل غیرمتمرکز و استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند تا حد بسیار زیادی از وقوع خطا جلوگیری کند. به‌عبارت‌دیگر یک ساختار بلاک چین می‌تواند اغلب فرایندهای لازم در صنعت بیمه را به شکل خودکار دربیاورد.

پلتفرم OpenIDL که توسط IBM برای همین منظور توسعه داده شده هر درخواست بیمه را در قالب یک تراکنش در شبکه بلاک چین اجرا می‌کند و چون داده‌های هویتی درخواست دهنده قبلاً به صورت غیرمتمرکز توسط تمام بخش‌های شرکت بیمه‌ای تأیید شده زمانی صرف تأیید هویت نمی‌شود.

از همین رو خیلی دیگر از فرایندهای دخیل در جریان صدور بیمه نامه نیز به صورت خودکار انجام می‌شوند. این در حالی است که بدون استفاده از ساختار تقریباً غیرقابل تغییر بلاک چین هر سال در آمریکا بین 40 تا 80 میلیارد دلار در صنعت بیمه کلاه‌برداری می‌شود.

این ضرر تنها شامل موسسه اولیه نمی‌شود و در نهایت فشار آن بر دوش همه مشتریان این شرکت‌ها قرار می‌گیرد.

اما ایجاد سازوکار بیمه‌ای بر روی یک شبکه بلاک چین باعث می‌شود تا درخواست‌های بیمه‌ای یک بار برای همیشه ثبت شوند و دیگری کسی نتواند ادعای مجدد داشته باشد. ضمن اینکه این درخواست‌ها قابل پیگیری هم هستند.

سلامت و درمان

در دسترس نبودن داده‌ها برای بخش‌های مختلف سلامت یکی از عواملی است که هر ساله در ایالات متحده باعث هزینه 262 میلیارد دلاری می‌شود.

یکی از کاربردهای بلاک چین در این بخش همین دسترس‌پذیر کردن داده‌ها برای همه بیماران، بیمارستان‌ها، پزشکان و مؤسسات بیمه‌ای است. با استفاده از این فناوری سازمان‌های بیمه گذار می‌توانند به‌راحتی به درخواست‌های بیمه‌ای بیماران حتی قبل از مراجعه آن‌ها به پزشکان رسیدگی کنند.

همچنین به‌کارگیری قراردادهای هوشمند میان بیمارستان‌ها و مؤسسات بیمه‌ای برای محاسبه درصد پرداختی به طرفین می‌تواند راهکار جدیدی باشد که اشتباه‌های محاسباتی روزمره در این حوزه را کاهش می‌دهد.

تحول در مدیریت بیمه عمر با بلاک چین

یکی دیگر از کاربردهای بلاک چین در این صنعت ایجاد بازارهای غیرمتمرکز برای خرید و فروش بیمه‌نامه‌ها است. در حال حاضر خرید و فروش یا انتقال حقوق بیمه نامه بین افراد معمول است اما به علت عدم شفافیت و نبود روش مشخص ارزش‌گذاری همیشه نارضایتی‌هایی وجود دارد.

این مطلب را از دست ندهید:  کتابخانه بلاک چینی: آمریکا برای این پروژه پژوهشی صد هزار دلار در نظر گرفته است

همچنین ساختار بلاک چین در زمینه بیمه عمر که ممکن است برخی افراد بخواهند با ترفندهایی قبل از مرگ از حقوق آن بهره‌مند شوند سازوکار مناسبی دارد و اجازه این تقلب را فراهم نمی‌کند.

اما در صورت مرگ واقعی، فرد متوفی می‌تواند قبل از فوت پرداخت‌های بیمه عمر خود به ذینفعان را در قالب یک قرارداد هوشمند با محدودیت زمانی و حتی محدودیت برداشت قفل کند. این یعنی مثلاً پدر پدرام که اخیراً فوت کرده قبل از مرگش از این امکان استفاده کرده که پرداخت‌های بیمه صرفاً به والت پدرام و نه سایر فرزندانش و در یک بازه زمانی مشخص برای او واریز شود.

البته همه این اتفاقات در صورتی می‌افتد که از یک ساختار بلاک‌چین و توکن‌های از قبل ایجاد شده معتبر استفاده کرد.

بیمه اسناد املاک و مستغلات

بیمه اسناد مالکیت بخش دیگری از این صنعت قدیمی است که می‌تواند توسط بلاک چین تحول را تجربه کند. سیستم بلاک چین به هر بیمه نامه یک رشته درهم از اعداد و حروف (Hash) اختصاص می‌دهد و هر رشته در قالب یک تراکنش در یک بلوک بلاک چین ثبت می‌شود.

 

بیمه اسناد املاک و مستغلات

به این صورت اگر مثلاً 20 سال بعد یک نفر ادعای مالکیت زمین شما را داشته باشد یا شرکت بیمه از پرداخت حقوق بیمه‌ای شما امتناع کند، می‌توان برای سند ادعایی یک رشته درهم جدید تولید کرد و بعد آن را با هش قبلی مقایسه کرد. اگر این دو رشته شبیه به هم نباشند یعنی در محتوای سند یا بیمه دستکاری شده است.

چندی پیش دو شرکت First American Financial و Old Rebublic title insurance با تشکیل یک ائتلاف پلتفرمی برای همین منظور طراحی کرده‌اند.

بیمه برای شرکت‌های بیمه‌ای!

این یک رفتار عادی در صنعت بیمه است که شرکت‌های بزرگ بیمه‌ای با انبوهی از مشتریان احساس نگرانی داشته باشند و خودشان را بیمه کنند.

این رفتار به کاهش ناگهانی موجودی صندوق‌های بیمه در پی حوادث غیرمترقبه و مقابله با ریسک‌های اقتصادی کمک می‌کند. این موسسه‌های غول‌پیکری که شرکت‌های کوچک‌تر را بیمه می‌کنند به یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین نیاز دارند تا بتوانند داده‌ها را با سرعت بیشتر بین همدیگر انتقال دهند.

ائتلاف B3i که در سال 2016 ایجاد شده مجموعه‌ای از چندین سازمان بزرگ بیمه‌گذار است که تلاش می‌کنند با به‌کارگیری قراردادهای هوشمند در مواقع بحرانی موجودی صندوق را به شرکت‌های کوچک‌تر عضو این ائتلاف اختصاص دهند. این راهکار پردازش تراکنش‌های دریافتی و خارجی شرکت‌های بیمه‌ای کوچک‌تر را نیز تسهیل می‌کند.

بیمه بدون واسطه

تاریخچه بیمه بدون واسطه به دوران قبل از بلاک چین برمی‌گردد. زمانی که تعاونی‌هایی از دوستان یا خانواده‌ها شکل می‌گرفت، هر عضو به‌صورت ماهانه حق اشتراک پرداخت می‌کرد تا زمانی که حادثه گریبان یکی از اعضا را می‌گرفت و از صندوق به نفع او برداشت می‌شد.

این روش سنتی و البته کم‌هزینه است اما نمی‌توان آن را در مقیاس وسیع اجرا کرد. مشکل دیگر هم این است که به‌هرحال آدم‌ها به همدیگر اعتماد ندارند و همین ممکن است به‌مرور زمان عملکرد صندوق را زیر سؤال ببرد.

اکنون با استفاده از قابلیت‌های بلاک چین می‌توان پلتفرم‌هایی طراحی کرد که بیمه دهنده و بیمه گیرنده را به‌صورت بدون واسطه به همدیگر وصل می‌کنند. در این پلتفرم تراکنش‌ها شفاف و غیرقابل تغییر است.

جمع‌بندی

فناوری بلاک چین برای صنایع مختلف کاربردهای زیادی داشته و در دو سال گذشته بسیاری به حقانیت این جمله رسیده‌اند. اما در برخی صنایع درصد ساختارشکنی بلاک چین بیشتر است و خیلی سریع‌تر می‌تواند با شرایط موجود آن صنعت مطابقت پیدا کند.

صنعت بیمه از همین دست است و بر اساس خیلی از آمارها و گزارش‌ها شرکت‌های بزرگ در این حوزه هم‌اکنون در حال استفاده از بلاک چین حتی در قالب طرح‌های آزمایشی هستند.

با استفاده از یک ساختار بلاک چینی شفافیت، سرعت فرایندها و خودکارسازی آن‌ها، رضایت بیشتر، مشتریان وفادارتر و از همه مهم‌تر جلوگیری از تقلب وارد این صنعت می‌شوند و انقلاب جدیدی را در آن رقم می‌زنند.

Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…