صفحه اول تریدینگ تحلیل بیت کوین (دوشنبه 7 آبان 97)

تحلیل بیت کوین (دوشنبه 7 آبان 97)

۰
0
بیت کوین ؛ قطار وحشت در سرزمین آرزوها

بیت کوین واقعاً رمز ارز عجیبی است. هر بار که فکر می‌کنید نوسانات آن کاهش یافته؛ چارت به شما می‌گوید «چرا کمتر نه؟». هر بار که ما می‌گوییم «چنین ثباتی در قیمت بی سابقه است» هفته های بعد عدم تحرک قیمت بی سابقه تری را شاهد هستیم.

ارزی که در ماه های می‌تا آگوست چیزی بین 2000 تا 3000 دلار نوسان قیمتی داشت؛ اکنون به جایی رسیده که در ماه جاری تنها 200 دلار حرکت (با بیشینه نوسان 800 دلاری) دارد.

بعضی از دوستان این کاهش نوسان (volatility) را به عنوان «بلوغ بیت کوین» عنوان می‌کنند و امیدوارند که با نوسان کمتر این بزرگ ترین و قدیمی‌ترین رمز ارز جهان مبنای معاملات بیشتر و کاربری های روزانه بیشتری قرار بگیرد.

دوست داشتم این نظریه را قبول کنم اما به شرطی که حجم معاملات ثابت می‌ماند یا حداقل یک کاهش معقولانه ای داشت. اما در عکس زیر به حجم معاملات دقت کنید. در هر دو محدوده کاهش نوسان (مخصوصاً بیضی قرمز)، کاهش در حجم معاملات (در تمام پلتفرم ها) نیز داشته ایم (زیرخط سبز فسفری). در حالی که حجم کلی معاملات ماهانه نیز در سپتامبر و اکتبر نیز کاهش داشته است.

 

بازار مردد

این نشان می‌دهد تعداد معاملات کاهش یافته است و نتیجه آن منتظر ماندن بازیگران اصلی برای موقعیت مناسب است. پس به تبع آن ها معامله گران خرده پا نیز دست نگه داشته اند. (از جمله خود بنده)

پس ما با یک «بازار تصمیم نگرفته» روبه رو هستیم. درست است که خطوط مقاومت یک ساله بیتکوین شکسته شده است اما با عدم ورود معامله گران، تغییراتی در جهت رشد قیمت دیده نمی‌شود. این می‌تواند نشانه ای از «جمع شدن فنر» برای ورود به یک حرکت سریع رو به بالا باشد.

این مطلب را از دست ندهید:  بیت کوین ؛ قطار وحشت در سرزمین آرزوها

فکت ها

  • نوسانات قیمت کاهش یافته است.
  • حجم معاملات کاهش یافته است.
  • سقف های مقاومت قیمتی شکسته شده اند اما قیمت رشد نکرده است.
  • همچنان روند صعودی در چارت دیده می‌شود.
  • جو حاکم بر اخبار بازار؛ مثبت است.

سناریوی احتمالی

اگر توییتر مرا دنبال می‌کنید باید خاطرتان باشد که گفتم روند فرعی تشکیل شده از قدرت کافی برخوردار نیست، مخصوصاً برای شکستن سقف مقاومتی یک ساله (خط چین زرد). اما به هر حال قیمت به صورت افقی این مقاومت را شکست و از نظر تکنیکال این طور به نظر می‌رسد که این نوسانات کم حاکی از یک حمایت زیاد (برای عدم شکستن قیمت و اصلاح رو به پایین) برای رسیدن به روند اصلی باشد. توجه کنید که روند صعودی اصلی تشکیل شده (خط صورتی) همچنان معتبر است و اینکه قیمت همراه با روند فرعی (خط بنفش) به صورت کاملاً افقی به سمت آن در حرکت است.

احتمال زیادی وجود دارد تا با رسیدن به خط روند اصلی (صورتی) یک بار دیگر معاملات رونق بگیرد و شاهد یک حرکت رو به بالا باشیم. اما متأسفانه سقف مقاومتی یک ماهه (خط چین آبی) خیلی پرقدرت (و ترسناک) ظاهر شده است. در صورت شکسته شدن آن عملاً تا قیمت 6800 دلار چیزی جلودار بیتکوین نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

نمودار شمعی، بیت‌کوین و تریدر ؛ مفاهیم و کاربردها

تریدرهای حرفه‌ای دائما با نمودارهای شمعی سر و کار دارند و از آنها برای تشخیص زمان‌های خرید…