صفحه اول تریدینگ بیت کوین ؛ قطار وحشت در سرزمین آرزوها

بیت کوین ؛ قطار وحشت در سرزمین آرزوها

۰
0
بیت کوین ؛ قطار وحشت در سرزمین آرزوها

گاهی ما آن‌قدر سرگرم کارهای روزمره می‌شویم که دیگر مسائل اساسی را نمی‌توانیم مشاهده کنیم. در تریدینگ هم همین است. آن‌قدر در تایم‌فریم‌‌های روزانه و پائین‌تر دنبال سیگنال می‌گردیم که گاهی فراموش می‌کنیم به تصویر کلی و بزرگ‌تر نگاهی بیاندازیم.

(تحلیل بیت کوین – 5 آذر 97)

یک عذرخواهی گرم

اول از همه بنده باید از حضور شما دوستان عزیز و مجموعه آی‌آر بلاک چین برای افتادن وقفه بین تحلیل‌های خودم صمیمانه عذرخواهی کنم. همان‌طور که گفتم برای یک تریدر نوسان بازار امری حیاتی است و اگر راکد باشد عملاً امکان هیچ‌گونه معامله سودآوری نخواهیم داشت. بنابراین معاملات رمزارزها را تا همین هفته به تعویق انداختم.

نگاه کردن به تصویر بزرگ‌تر

گاهی ما آن‌قدر سرگرم کارهای روزمره می‌شویم که دیگر مسائل اساسی را نمی‌توانیم مشاهده کنیم. در تریدینگ هم همین است. آن‌قدر در تایم‌فریم‌‌های روزانه و پائین‌تر دنبال سیگنال می‌گردیم که گاهی فراموش می‌کنیم به تصویر کلی و بزرگ‌تر نگاهی بیاندازیم. در روزهایی که بازار راکد بود فرصت کردم تا نگاهی به بازار در تایم‌فریم هفتگی و ماهانه بیاندازم. نتیجه ناامیدکننده بود؛ احتمال اینکه بازار، مثلث تشکیل داده شده را به طرف پایین بشکند خیلی بیشتر بود. همان‌طور که در این توئیت گفته بودم احتمال شکستن روند پس از عبور از حمایت یک‌ساله در ۶۰۰۰ دلار و رسیدن قیمت بیت کوین به ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ وجود داشت. حال که 27 روز از آن توئیت گذشته و بازار به نوسان خوبی رسیده است، می‌توان نشست و تحلیل کرد.

سرزنش کردن بچه بیش‌فعال

من در این تحلیل قصد ندارم ناامیدی تزریق کنم یا صرفاً به بررسی گذشته بپردازم؛ به اندازه کافی گفته شده است! درست است که در کمتر از یک‌ماه گذشته سرمایه‌های بیت کوینی ما نصف شده است، اما ذات و ماهیت بیت کوین همین است. سرزنش کردن این بچه بیش‌فعال فقط اعصاب خودمان را خسته می‌کند. می‌خواهیم در این تحلیل به این بپردازیم که این سقوط آزاد بانجی تا کجا خواهد رفت و آینده در مقیاس بالا چه خواهد شد؟

آلبوم خاطرات ساتوشی

آلبوم خاطرات ساتوشی
برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

به تصویر بالا نگاه کنید؛ خیلی آشناست؟ چرا که ما فقط همین بخش از تاریخچه بیت کوین را دیده‌ایم.  اوج 2017 و سقوط ۲۰۱۸. درست است که قیمت ببت کوین از حدود 890 دلار در مارچ 2017 به بیش از 19800 دلار در دسامبر 2017 رسید (20 برابر) و پس از آن تا زیر ۴۰۰۰ دلار ریزش کرده است، اما چنین اتفاقاتی در ببت کوین کم سابقه نیست. بگذارید نگاهی گذرا به تاریخچه بیت کوین بیاندازیم:

این مطلب را از دست ندهید:  بیت کوین بیشترین سقوط خود را از نوامبر 2018 تجربه کرد

در آپریل 2011 قیمت بیت کوین از حدود ۸۰ سنت به بیش از 32 دلار می‌رسد (40 برابر) اما ناگهان شکسته و در نوامبر 2011 به حدود ۲ دلار سقوط می‌کند.

آلبوم خاطرات ساتوشی
برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

در ژانویه 2013 پس از یکسال بازی در محدوده ۱۰ دلار؛ بیت کوین رشد خود را آغاز کرده و از قیمت ۱۳ دلار به حدود ۲۷۰ دلار آپریل همان سال می‌رسد ( بیش از ۲۰ برابر). اما باز دوباره با ریزشی شدید در جولای به زیر ۷۰ دلار تنزل می‌کند.

آلبوم خاطرات ساتوشی
برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

بیت کوین در اکتبر 2013 دوباره سوار ترن هوایی شده از حدود ۱۲۰ دلار در اواخر نوامبر 2013 به حدود 1200 دلار صعود می‌کند (۱۰ برابر)، اما بلافاصله شکسته و در سرپائینی همیشگی‌اش تا 200 دلار در جولای 2015 هم می‌رسد.

آلبوم خاطرات ساتوشی
برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

گذشته از این قله‌نوردی‌های همیشگی، بیت کوین در دست‌اندازهای زیادی هم افتاده که گاهی قیمت آن را به دو برابر رسانده‌اند و پس از چند هفته 1.5 برابر کاهش داشته‌اند، در زیر دو نمونه از آن‌ها را می‌بینید:

آلبوم خاطرات ساتوشی
برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید
آلبوم خاطرات ساتوشی
برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

پس می‌بینیم که این چنین حرکاتی از بیت کوین در تمام تاریخ حیاتش تکرار شده و اکنون که در مرحله افت قرار داریم نباید خود را ببازیم. بلکه با یک موج‌سواری حساب شده می‌توان شاید سرمایه نصف‌شده خود را به چند برابر افزایش دهیم.

سؤال یک میلیون دلاری؛ تا کجا؟

خب راستش این است که با دقت زیادی نمی‌توان گفت که سقوط این‌باره بیت کوین تا کجا فرو خواهد رفت و تا کِی به‌طول خواهد انجامید. تحلیل‌های هارمونیک و تناسبی زیادی روی این قضیه انجام شده است. قسمت شبهه‌برانگیز قضیه این است که عملاً خطوط و سطوح  مقاومت شفافی در این محدوده حرکت بیت کوین وجود ندارد. گرچه با توجه به ابَر روندهای بیت کوین (سیکل در مقیاس امواج الیوت) امکان سقوط‌های بیشتری پیش‌بینی شده است اما من ترجیح می‌دهم که تحلیل هارمونیک لگاریتمی را پایه تحلیل قرار دهم (ابتدا توسط مراد محمودف ارائه شده است). همانطور که در تصویر می‌بینید دو خط لگاریتمی (تقریباً موازی) می‌توانند تمام قله و دره‌های بیت کوین را در طول زمان توضیح دهند، با توجه به اینکه اعتبار خط حمایت (به واسطه تائید حرکتی قیمت روی آن) بیشتر است اما می‌توان کمی اطمینان خاطر یافت که قیمت بیت کوین حداقل به زیر 3000 دلار نخواهد رسید و با حرکت روی خط حمایتی‌اش به بالا باز خواهد گشت و این‌بار رکوردهای جدیدی را ثبت می‌کند.

سؤال یک میلیون دلاری؛ تا کجا؟
برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

نمودار شمعی، بیت‌کوین و تریدر ؛ مفاهیم و کاربردها

تریدرهای حرفه‌ای دائما با نمودارهای شمعی سر و کار دارند و از آنها برای تشخیص زمان‌های خرید…