بیت‌کوین؛ قطار وحشت در سرزمین آرزوها – حمید باب‌الحوائجی

  • توسط حمید باب‌الحوائجی
  • ۱۸ روز قبل
  • ۰
تحلیل رمزارز – حمید باب‌الحوائجی

(تحلیل بیتکوین – ۵ آذر ۹۷)

یک عذرخواهی گرم

اول از همه بنده باید از حضور شما دوستان عزیز و مجموعه irblockchain برای افتادن وقفه بین تحلیل‌های خودم صمیمانه عذرخواهی کنم. همان‌طور که گفتم برای یک تریدر نوسان بازار امری حیاتی است و اگر راکد باشد عملاً امکان هیچ‌گونه معامله سودآوری نخواهیم داشت. بنابراین معاملات رمزارزها را تا همین هفته به تعویق انداختم.

نگاه کردن به تصویر بزرگ‌تر

گاهی ما آن‌قدر سرگرم کارهای روزمره می‌شویم که دیگر مسائل اساسی را نمی‌توانیم مشاهده کنیم. در تریدینگ هم همین است. آن‌قدر در تایم‌فریم‌‌های روزانه و پائین‌تر دنبال سیگنال می‌گردیم که گاهی فراموش می‌کنیم به تصویر کلی و بزرگ‌تر نگاهی بیاندازیم. در روزهایی که بازار راکد بود فرصت کردم تا نگاهی به بازار در تایم‌فریم هفتگی و ماهانه بیاندازم. نتیجه ناامیدکننده بود؛ احتمال اینکه بازار، مثلث تشکیل داده شده را به طرف پایین بشکند خیلی بیشتر بود. همان‌طور که در این توئیت گفته بودم احتمال شکستن روند پس از عبور از حمایت یک‌ساله در ۶۰۰۰ دلار و رسیدن قیمت بیتکوین به ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ وجود داشت. حال که ۲۷ روز از آن توئیت گذشته و بازار به نوسان خوبی رسیده است، می‌توان نشست و تحلیل کرد.

سرزنش کردن بچه بیش‌فعال

من در این تحلیل قصد ندارم ناامیدی تزریق کنم یا صرفاً به بررسی گذشته بپردازم؛ به اندازه کافی گفته شده است! درست است که در کمتر از یک‌ماه گذشته سرمایه‌های بیتکوینی ما نصف شده است، اما ذات و ماهیت بیت‌کوین همین است. سرزنش کردن این بچه بیش‌فعال فقط اعصاب خودمان را خسته می‌کند. می‌خواهیم در این تحلیل به این بپردازیم که این سقوط آزاد بانجی تا کجا خواهد رفت و آینده در مقیاس بالا چه خواهد شد؟

آلبوم خاطرات ساتوشی

https://www.tradingview.com/x/tRi1xT8h/

برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

به تصویر بالا نگاه کنید؛ خیلی آشناست؟ چرا که ما فقط همین بخش از تاریخچه بیتکوین را دیده‌ایم.  اوج ۲۰۱۷ و سقوط ۲۰۱۸. درست است که قیمت بیتکوین از حدود ۸۹۰ دلار در مارچ ۲۰۱۷ به بیش از ۱۹۸۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ رسید (۲۰ برابر) و پس از آن تا زیر ۴۰۰۰ دلار ریزش کرده است، اما چنین اتفاقاتی در بیتکوین کم سابقه نیست. بگذارید نگاهی گذرا به تاریخچه بیتکوین بیاندازیم:

در آپریل ۲۰۱۱ قیمت بیتکوین از حدود ۸۰ سنت به بیش از ۳۲ دلار می‌رسد (۴۰ برابر) اما ناگهان شکسته و در نوامبر ۲۰۱۱ به حدود ۲ دلار سقوط می‌کند.

https://www.tradingview.com/x/58UFaMKp/

برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

در ژانویه ۲۰۱۳ پس از یکسال بازی در محدوده ۱۰ دلار؛ بیتکوین رشد خود را آغاز کرده و از قیمت ۱۳ دلار به حدود ۲۷۰ دلار آپریل همان سال می‌رسد ( بیش از ۲۰ برابر). اما باز دوباره با ریزشی شدید در جولای به زیر ۷۰ دلار تنزل می‌کند.

https://www.tradingview.com/x/teqS7Jx6/

برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

بیتکوین در اکتبر ۲۰۱۳ دوباره سوار ترن هوایی شده از حدود ۱۲۰ دلار در اواخر نوامبر ۲۰۱۳ به حدود ۱۲۰۰ دلار صعود می‌کند (۱۰ برابر)، اما بلافاصله شکسته و در سرپائینی همیشگی‌اش تا ۲۰۰ دلار در جولای ۲۰۱۵ هم می‌رسد.

https://www.tradingview.com/x/A7JuZcJ6/

برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

گذشته از این قله‌نوردی‌های همیشگی، بیتکوین در دست‌اندازهای زیادی هم افتاده که گاهی قیمت آن را به دو برابر رسانده‌اند و پس از چند هفته ۱.۵ برابر کاهش داشته‌اند، در زیر دو نمونه از آن‌ها را می‌بینید:

https://www.tradingview.com/x/VhyAKJYG/

برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

https://www.tradingview.com/x/SaQ7G4Wv/

برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

پس می‌بینیم که این چنین حرکاتی از بیتکوین در تمام تاریخ حیاتش تکرار شده و اکنون که در مرحله افت قرار داریم نباید خود را ببازیم. بلکه با یک موج‌سواری حساب شده می‌توان شاید سرمایه نصف‌شده خود را به چند برابر افزایش دهیم.

سؤال یک میلیون دلاری؛ تا کجا؟

خب راستش این است که با دقت زیادی نمی‌توان گفت که سقوط این‌باره بیتکوین تا کجا فرو خواهد رفت و تا کِی به‌طول خواهد انجامید. تحلیل‌های هارمونیک و تناسبی زیادی روی این قضیه انجام شده است. قسمت شبهه‌برانگیز قضیه این است که عملاً خطوط و سطوح  مقاومت شفافی در این محدوده حرکت بیتکوین وجود ندارد. گرچه با توجه به ابَر روندهای بیتکوین (سیکل در مقیاس امواج الیوت) امکان سقوط‌های بیشتری پیش‌بینی شده است اما من ترجیح می‌دهم که تحلیل هارمونیک لگاریتمی را پایه تحلیل قرار دهم (ابتدا توسط مراد محمودف ارائه شده است). همانطور که در تصویر می‌بینید دو خط لگاریتمی (تقریباً موازی) می‌توانند تمام قله و دره‌های بیتکوین را در طول زمان توضیح دهند، با توجه به اینکه اعتبار خط حمایت (به واسطه تائید حرکتی قیمت روی آن) بیشتر است اما می‌توان کمی اطمینان خاطر یافت که قیمت بیتکوین حداقل به زیر ۳۰۰۰ دلار نخواهد رسید و با حرکت روی خط حمایتی‌اش به بالا باز خواهد گشت و این‌بار رکوردهای جدیدی را ثبت می‌کند.

https://www.tradingview.com/x/k2AQ6ihb/

برای مشاهده اندازه بزرگ‌تر بر روی نمودار کلیک کنید

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

حمید باب‌الحوائجی بر روی پروژه‌های هوش مصنوعی و رمزنگاری کار می‌کند. حمید اما از سال 2008 به صورت جدی در فارکس، بورس ایران و بازار سکه هم فعالیت کرده و مشخصا از 2 سال پیش وارد بازار رمزارز ها شده است.

  • twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
3 راهکار برای 18 تا 34 ساله‌ها که از بازار نزولی رمزارزها متنفر هستند!
۳ راهکار برای ۱۸ تا ۳۴ ساله‌ها که از بازار نزولی رمزارزها متنفر هستند!

58 درصد از سرمایه‌گذاران در بازار رمزارزها 18 تا 34 ساله هستند اما ممکن است هر لحظه بازار نزولی شود...

Close