صفحه اول مصاحبه کارشناسان مالیاتی: بیت کوین باید مشمول مالیات باشد

کارشناسان مالیاتی: بیت کوین باید مشمول مالیات باشد

۰
0
کارشناسان مالیاتی: بیت کوین باید مشمول مالیات باشد

آی آر بلاک چین با توجه به مصوبه اخیر دولت برای اعمال معافیت مالیاتی بر روی مزرعه‌های استخراج بیت کوین با شرط بازگشت درآمد به چرخه اقتصاد با دو کارشناس مالیات و حسابداری گفتگویی را ترتیب داده که در ادامه می‌خوانید.

غلام‌حسین دوانی و زهرا صمدی، دو کارشناس مالیاتی و حسابداری هستند که به پرسش‌هایی درباره وضع مالیات بر روی بیت کوین پاسخ دادند.

لطفا شرح مختصری از خودتان و فعالیت‌های حرفه‌ای‌تان در زمینه مالیات بفرمایید؟

صمدی: من کارشناس ارشد حسابداری و حدود هفت سال است که در زمینه حسابداری اجرایی در بخش‌های مختلف مانند بازرگانی و دانش‌بنیان فعالیت دارم. در زمینه اجتناب‌ مالیاتی و رابطه آن با حاکمیت شرکتی از پایان‌نامه‌ام دفاع کردم و درباره شرکت‌های دانش‌بنیان هم چندین مقاله به چاپ رسانده‌ام.

دوانی: من لیسانس حسابداری و فوق‌لیسانس مدیریت عالی اجرایی هستم. اینجانب همچنین به عنوان عضو جامعه حسابداران رسمی، انجمن حسابداران خبره آمریکا و عضو شورای پژوهشی سازمان امور مالیاتی فعالیت دارم. در حال حاضر مدرس دوره کارشناسی ارشد دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه شریف هم هستم.

آیا به نظر شما وضع مالیات بر روی معاملات ارزهای دیجیتال (مثل بیت کوین) صحیح است؟ دلیل شما چیست؟

صمدی: همانطور که می‌دانید هنوز هم در کشورهای مختلف، برخوردهای متفاوتی با بیت کوین صورت می‌گیرد. در واقع هنوز سیاست یکسانی در جهان درباره بیت کوین حاکم نیست. برخی کشورها مانند روسیه، ویتنام، بولیوی، کلمبیا، آرژانتین و چین معاملات با بیت کوین را غیرقانونی می‌دانند. از سوی دیگر، برخی کشورها مانند آمریکا، کانادا، کشورهای اتحادیه اروپا و حتی کشورهای آسیایی مانند سنگاپور معاملات بیت کوین را آزاد اعلام کردند.

بدون شک استفاده از بیت کوین و فناوری بلاک چین به عنوان زیربنای آن می‌تواند در شفاف‌سازی مالیاتی خیلی موثر باشد. اما استفاده از بیت کوین به تنهایی برای ایجاد شفافیت امکان‌پذیر نیست

آیا بیت کوین را به عنوان ارز می‌توان در نظر گرفت یا کالا؟ به نظر من به عنوان یک حسابدار، در زمینه ثبت بیت کوین با توجه به استانداردهای حسابداری نمی‌توان آن را در طبقه‌بندی ارزی قرار داد، بلکه بیشتر خصوصیات کالا را داراست، چراکه مانند کالا قابل معامله است و حتی معامله با آن موجب منفعت است. از این رو، براساس قانون‌های مالیاتی ایران حتی با فرض اینکه ارز در نظر گرفته شود، مشمول مالیات خواهد شد. جالب اینجاست که کاهش ارزش بیت کوین از آنجایی که در مقررات مالیاتی پیش‌بینی نشده است، جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی نیست.

دوانی: از دیدگاه من بیت کوین مثل ارز دیجیتال نیست بلکه مثل یک کالا است و نمی‌توان مثل ارز با آن برخورد کرد. در مورد این رمز ارز به جز مصوبه اخیر هیئت وزیران سند قانون دیگری در دست نیست. چون این رمز ارز کالا است باید مشمول مالیات شود اما با توجه به مصوبه اخیر دولت می‌توان از معافیت برای استخراج بیت کوین استفاده کرد.

با توجه به اینکه مراکز استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان واحدهای صنعتی شناخته شده‌اند، از لحاظ مالیاتی چه ساز و کاری برای آنها اتخاذ خواهد شد؟

صمدی: در ایران هم به موجب مصوبه اخیر هیات وزیران استخراج بیت کوین یا ارزنگاری در بخش تولید قرار گرفت و مشمول مقررات ماده 132 قانون مالیات‌های مستقیم است، چراکه استخراج بیت کوین به عنوان فعالیت صنعتی شناخته شده و با توجه به مفاد این قانون می‌تواند تا پنج سال از معافیت مالیاتی استفاده کند و تا 10 سال در مناطق کمتر توسعه‌یافته از مالیات معاف باشد.

این مطلب را از دست ندهید:  فناوری بلاک چین در پلتفرم خرید و فروش طلا

از آنجایی که بانک مرکزی ایران در 9 دی‌ماه 96 طی اطلاعیه‌ای به‌کارگیری بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی را در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد و با وجود اینکه این حکم به معنای ممنوعیت کامل بیت کوین و دیگر ارزها نیست، اما براساس این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش ارزهای دیجیتالی و بیت کوین در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسما ممنوع شد. این ممنوعیت از گذشته وجود داشت، اما برای آن بخشنامه رسمی صادر نشده بود و تنها بانک‌ها و صرافی‌های زیر نظر بانک مرکزی از خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت رسمی منع شدند. البته عملا شاهد معاملات بیت کوین در سطح محدود و فی‌مابین عده‌ای خاص هستیم.

به نظر شما آیا می‌توان از فناوری بلاک چین برای ایجاد شفافیت بیشتر در نظام مالیاتی استفاده کرد؟

صمدی: از آنجایی که پایگاه اطلاعاتی بلاک چین می‌تواند تمامی تراکنش‌های افراد را شناسایی و ثبت کند و با توجه به اینکه اطلاعات قابل تحریف نیستند و حداقل تا به امروز چنین اقدامی مشاهده نشده است، در زمینه شفاف‌سازی بسیار می‌تواند موثر باشد. اما با توجه به اینکه بیت کوین ذاتا مستقل از تمام دولت‌ها و بانک‌هاست و می‌تواند به صورت ناشناس استفاده شود، بنابراین امکان استفاده آن در زمینه‌های غیرقانونی نیز وجود دارد، بنابراین در شفاف‌سازی مالیاتی موثر نیست. در حال حاضر دولت برنامه خاصی برای شناسایی و استفاده از بلاک چین و بیت کوین برای شفاف‌سازی مالیاتی ندارد و حتی پیش از این با مزارع استخراج بیت کوین برخورد کرده است.

به نظر من به عنوان یک حسابدار، در زمینه ثبت بیت کوین با توجه به استانداردهای حسابداری نمی‌توان آن را در طبقه‌بندی ارزی قرار داد، بلکه بیشتر خصوصیات کالا را داراست.

دوانی: بدون شک استفاده از بیت کوین و فناوری بلاک چین به عنوان زیربنای آن می‌تواند در شفاف‌سازی مالیاتی خیلی موثر باشد. اما استفاده از بیت کوین به تنهایی برای ایجاد شفافیت امکان‌پذیر نیست چون فرایند استفاده از این رمز ارز ناشناس است. اما اگر از بلاک چین استفاده کنیم، با توجه به ساختاری که دارد می‌تواند امکان شناسایی همه افراد را فراهم کند.

اگر افراد تمایل داشته باشند مالیات خود را با بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال پرداخت کنند، این اقدام مورد قبول سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت؟

صمدی: ما مجاز به پرداخت مالیات با بیت کوین نیستیم، چراکه اگر بنا به استفاده بیت کوین برای پرداخت مالیات باشد، ابتدا باید قانون، پرداخت مالیات با ارزی غیر از پول رایج کشور را بپذیرد و بیت کوین را در مرحله بعد به عنوان ارز قانونی بشناسد. در واقع دو مجوز لازم است که با توجه به توضیحاتی که دادم در حال حاضر این امر ممکن نیست. حتی براساس آخرین اخبار، در کشورهای اروپایی نیز پرداخت مالیات به غیر از پول رایج آن کشور انجام نمی‌گیرد، مگر سایر ارزها که به یورو تبدیل شوند.

دوانی: به نظر من پرداخت مالیات با بیت کوین امکان‌پذیر نیست. حتی با هیچ ارز دیگری هم نمی‌توان در ایران مالیات پرداخت کرد. ضمنا بیت کوین هنوز در خیلی از کشورهای دنیا به رسمیت شناخته نشده و نمی‌توان مثلا از طریق آن اعتبارنامه ایجاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

یک مشاور کسب و کار: بدون آگاهی قبلی بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری نکنید

مرتضی محرم‌خانی به پرسش‌هایی درباره ورود بیت کوین به ایران، چگونگی مواجهه کسب و کار ها با …