صفحه اول ماینینگ تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

۰
0

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً این نوع استخراج خطرناک‌تر می‌شود.

دلیل آن ساده است؛ پاداش‌ها در پاسخ به تعداد شرکت‌کنندگان و توان پردازشی آن‌ها و همچنین انگیزه برای کسب سود از آن به روش‌های کمتر قانونی یا پذیرفته شده برای برخی از طرفین افزایش می‌یابد.

 

چرا با هم بیت کوین استخراج کنیم؟

در استخراج رمز ارزها، درست مانند استخراج طلا در دنیای واقعی، روزهایی که حفاران معدن بدون مقصد و با اعتماد به ابزار مورد اعتماد خود از مکانی به مکان دیگر می‌روند و در پی ردی از رگه‌های طلا می‌گردند، تمام شده است. درست است که برخی از ما می‌توانیم به تنهایی استخراج کنیم، اما یک گزینه مناسب برای همه نیست، چرا که آن‌ها توان پردازشی کافی برای حل بلوک‌ها را به طور مداوم ندارند.

سختی یافتن بلوک‌ها زمانی که استخراج به صورت انفرادی انجام می‌شود، چیزی است که بسیاری را به سمت استخرهای استخراج سوق می‌دهد. با به اشتراک‌گذاری منابع با دیگر ماینرها، بازگشت پاداش‌ها باثبات‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر می‌شود.

سختی استخراج در آینده افزایش می‌یابد، اگر مردم به رمز ارزها روی بیاورند، که احتمال آن زیاد به نظر می‌رسد.

با این وجود، کاربرد ورود به یک استخر استخراج به نوعی تضعیف شده است. چند عامل در این موضوع مؤثر هستند. اول از همه، با توجه به این واقعیت که در استخراج، منابع و نیرو به اشتراک گذاشته می‌شوند، بنابراین باید پاداش وجود داشته باشد. هر عضو از اعضای استخر با توجه به قدرت محاسبه‌ای آن‌ها بازپرداخت دریافت می‌کنند. این منصفانه است. افزون بر این، هر مشارکت کننده باید کارمزدی را به افرادی که در پس تشکیل این استخر قرار دارند، پرداخت کند.

تا اینجای کار خیلی خوب است. استخرهای استخراج به طور قطع به خودی خود بد نیستند، اما چگونه می‌توانند بهره‌برداری یا حتی تهدید محسوب شوند؟

 

چرا تمرکزگرایی مناسب نیست؟

تمرکزگرایی مانند زهر برای دلیلی است که رمز ارزها به وجود آمده‌اند. چشم‌انداز ابتدایی از فضای رمز ارزها یکی از این موارد است، اما موقعیت کنونی یک تصویر کاملاً متفاوت به وجود می‌آورد. امروز، فضای رمز ارزها به یک صحنه مملو از رقابت تبدیل شده و اغلب این رقابت غیرمنصفانه و نادرست است.

تمرکزگرایی نتیجه طبیعی رقابت در به دست آوردن رمز ارز است. از آنجایی که استخراج رمز ارزها در حال حاضر یک صنعت تکامل یافته است، در حال تصاحب توسط کسانی است که منابع و توان پردازشی بیشتری دارند. آن‌ها در حال حاضر رییس هستند و بعید به نظر می‌رسد که شرایط تغییر کند.

این مشکل که باعث افزایش نگرانی در دنیای رمز ارزها شده است را «مارکو استرنگ»، مدیرعامل جنسیس ماینینگ نیز با بیان اینکه سطح تمرکزگرایی کاملاً هشداردهنده است، تأیید کرد.

این مطلب را از دست ندهید:  پادکست خبری آی‌آر بلاک چین - قسمت نوزدهم

البته یک داستان مشترک درباره تمرکزگرایی وجود دارد و آن حمله 51 درصدی است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک ماینر بیش از نیمی از هش ریت شبکه را پردازش می‌کند و به آن‌ها امکان می‌دهد که بتوانند ابزار اثبات کار ایجاد کنند.

چرا تمرکزگرایی مناسب نیست؟

برای یک فرد یا گروه از ماینرها، چنین حمله‌ای اگر غیرممکن نباشد، مقرون به صرفه نیست. بنابراین، با توجه به بخشی که درگیر می‌شود، حمله 51 درصدی بیشتر یک تهدید خیالی است تا اینکه یک خطر جدی برای شبکه‌های بزرگ‌تر باشد.

تمرکزگرایی استخراج همچنین بر اساس موقعیت استخرها اتفاق می‌افتد. از آنجایی که سود عملیات استخراج به شدت به هزینه برق وابسته است، طبیعی به نظر می‌رسد که ماینرها به مناطقی بروند که قیمت انرژی کمتری دارد. برای نمونه، در چین متوسط قیمت برق خانگی 08/0 دلار در کیلووات ساعت است که 07/0 دلار پایین‌تر از ایالات متحده آمریکا محاسبه می‌شود.

قسمت نگران کننده آن همین جاست؛ سال گذشته 74 درصد توان پردازشی بیت کوین بین 5 استخر استخراج که در چین قرار دارند، تقسیم شده است. همان‌طور که می‌دانیم، چین یک کشور آزاد روی کره زمین نیست و سطح مداخلات دولتی در آن نسبتاً در تمام زمینه‌ها زیادتر است. با وجود اینکه این استخرها به طور مستقیم تحت کنترل دولت قرار ندارند، اما مقامات چینی می‌توانند بر مدیریت آن‌ها اثرگذار باشند.

 

سایر مشکلات امنیتی

به کسانی که می‌گویند بیت کوین کاملاً یک ارز ناشناس است، توجه نکنید. یک آدرس IP کاربری هنوز می‌تواند به تراکنش‌ها متصل شود.

با توجه به اینکه بسیاری از استخر های بزرگ استخراج در چین قرار گرفته‌اند، کشوری که به دلیل اقدامات نظارتی‌اش شناخته می‌شود، ماینرها باید نگران خطرات افشای IP ها باشند. این موضوع به ویژه چینی‌ها و دیگر شهروندانی که در این کشور زندگی می‌کنند را نگران کرده است.

بزرگ‌ترین تهدید برای آن‌ها احتمال افشا ساختن حریم خصوصی افراد است. اگر چین تصمیم بگیرد تا قوانین مربوط به رمز ارزها را تشدید کند، شهروندانی که در تراکنش‌های بیت کوین مشارکت کرده‌اند با مشکلات قانونی مواجه خواهند شد.

 

نتیجه گیری

تمرکزگرایی، با وجود اینکه یک فرآیند به ظاهر طبیعی است که از رقابت ناشی می‌شود، در نهایت بیت کوین را از آنچه قرار بود باشد، دور نگه داشته است. با توجه به اینکه بیشتر استخرهای بزرگ استخراج به لطف نیروی ارزان انرژی تحت نفوذ چین قرار دارند، بسیاری از اتفاقات ممکن است رخ دهد.

بدترین اتفاق برای ماینرهای معمولی این است که کار زیادی در این باره نمی‌توانند انجام دهند. مگر اینکه دولت‌های آن‌ها قدم‌های جدی برای بهتر شدن روابط با چین بردارد یا اینکه چین روابط خود را با دیگر کشورها بهبود بخشد، در غیر این صورت این موضوع حل شدنی نیست.

https://cointelegraph.com/news/the-dangers-of-mining-pools-centralization-and-security-issues

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

استخراج بیت کوین در یک کارخانه روسی تحت تحریم آمریکا

یک کارخانه آلومینیوم در روسیه پس از تحریم‌های آمریکا که منجر به تعطیلی آن در سال 2018 شده …