صفحه اول اخبار ماندگاری بیت کوین در تخت پادشاهی یا شروع دوران جانشینی!

ماندگاری بیت کوین در تخت پادشاهی یا شروع دوران جانشینی!

۰
0
ماندگاری بیت کوین در تخت پادشاهی یا شروع دوران جانشینی

تا همین سال گذشته حتی فکر پیدا شدن جانشین برای بیت کوین توسط آلت‌کوین‌ها غیرمنطقی بود اما بعضی معتقدند دوران پادشاهی بیت‌کوین به پایانش نزدیک می‌شود.

فقط در هفته گذشته رشد بیت کوین (Bitcoin) در عدد 37/1 درصد متوقف شده درحالی‌که اتریوم (Ethereum) با یک درصد رشد به عدد 18 درصد رسیده است. اگر همین روند تا آخر سال میلادی ادامه پیدا کند می‌توان در روزهای کریسمس برای مقام اول اتریوم در جدول ارزهای دیجیتال جشن گرفت.

سرمایه‌گذاران و متخصصان ارزهای دیجیتال از این شرایط با عنوان Bitcoin Flippenning یاد می‌کنند. آن‌ها بر این باورند که این یک تغییر پارادایمی ‌است که درنهایت به وقوع می‌پیوندد و روزی خواهد آمد که قیمت رمز ارزهایی به غیر از بیت‌کوین مثل اتریوم، ریپل (Ripple)، کاردانو (Cardano)، تران (TRON) و … تابعی از قیمت بیت کوین نباشند.

البته این به معنی کاهش امیدواری نسبت به بیت‌کوین نیست. در عوض یک اکوسیستم رقابتی‌تر در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد می‌شود و باعث می‌شود تا آلت‌کوین‌ها ظرف چند ماه بتوانند قیمت واقعی خودشان را پیدا کنند بدون اینکه مجبور باشند در زیر سایه سنگین بیت کوین قرار بگیرند. در حال حاضر هر بلایی که سر بیت کوین نازل شود بقیه را هم بی‌نصیب نمی‌گذارد! مثلاً فروش کلان بیت‌کوین‌های به‌جامانده از صرافی ورشکسته MtGox در چند مرحله باعث کاهش ارزش بیت کوین می‌شود اما مونرو (Monero)، دش (Dash)، کوانتوم (Quantum) و … هم باید تاوان آن را پس بدهند.

این مطلب را از دست ندهید:  همیشه هم زود دیر نمی‌شود: 4 تحلیل‌گر مالی از سرمایه‌گذاری در بیت کوین می‌گویند

یا در نمونه‌ای دیگر وقتی چین یک‌شبه قوانینی علیه بیت‌کوین وضع می‌کند، آلت‌کوین‌ها هم به زیر تیغ تیز این خودسری کشیده می‌شوند.

دلیل دیگری که نوید دهنده پایان تاثیرگذاری یک‌طرفه ارز دیجیتال بیت‌کوین بر روی ریپل، زی کش (Zcash)، استورج (Storj) و … است کمبودهای فنی آن نسبت به سایر همتایانش است. مثلاً در بلاک چین بیت کوین در هر ثانیه 7 تراکنش پردازش می‌شوند درحالی‌که در ای او اس (EOS) این رقم به 1 میلیون و در استیم (Steem) به 10 هزار در ثانیه می‌رسد.

همچنین بیت کوین تا امروز علی‌رغم معرفی پروتکلی مثل Lightning از مشکل انعطاف‌پذیری در بلوک‌ها رنج می‌برد، اما خیلی دیگر از پروژه‌های رمز ارزی راهکارهای مؤثری برای این معضل ارائه کرده‌اند.
بنابراین نباید نسبت به کمرنگ شدن سایه بیت کوین از سر آلت‌کوین‌ها موضع منفی گرفت چون هر ذهن منطقی می‌پذیرد که انصاف نیست پروژه‌هایی با نوآوری‌های انقلابی که می‌توانند مشکلات جامعه انسانی را حل کنند در جایگاهی پایین‌تر از بیت کوین و با بهایی بسیار کمتر از بهای واقعی عرضه شوند.

ادامه وضعیت فعلی بازار با حاکمیت بیت‌کوین فقط به عدم تعادل بیشتر دامن می‌زند و در این میان هم سرمایه‌گذاران و هم توسعه‌دهندگان انگیزه فعالیت در فضای رمز ارزها و بلاک چین را از دست می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…