صفحه اول اخبار بیت کوین تهدیدی برای دلار آمریکا

بیت کوین تهدیدی برای دلار آمریکا

۰
0
بیت کوین تهدیدی برای دلار آمریکا

دلار برای همیشه ماندگار نیست و بیت کوین یا سایر رمز ارزها می‌توانند جای آن را بگیرند و یک سیستم مالی غیرمتمرکز را در اختیار همه ساکنین جهان قرار دهند.
اخیراً «جِرُم پاول» به عنوان مدیرعامل بانک مرکزی آمریکا در مجلس سنای این کشور حاضر شد تا به پرسش‌های سناتورها درباره خطرات احتمالی رمز ارزها مخصوصاً بیت کوین برای دلار آمریکا پاسخ دهد.

در این جلسه سناتورهای آمریکایی نگرانی خودشان از توسعه ارزهای دیجیتال توسط شرکت‌هایی مثل فیسبوک را هم نشان دادند و به این نکته اشاره کردند که این شرکت‌ها می‌توانند با قدرت و پولی که دارند سیستم ارزی و مالی خودشان را ایجاد کنند.

قانون‌گذاران همچنین به خطر عقب‌ماندگی آمریکا در مسیر فناوری بلاک چین اشاره کردند و خواستار پاسخگویی از طرف مدیرعامل بانک مرکزی شدند.

جرم پاول دراین‌باره معتقد است بیت کوین در خیلی از کشورها به‌عنوان ابزار پرداخت استفاده نمی‌شود پس فعلاً جای نگرانی نیست.

بااین‌حال او بر این نکته تأکید کرده که بیت کوین همین الان هم به‌خوبی توانسته طلا را به حاشیه براند و به‌عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش شناخته شود.

اما این پاسخ‌ها نتوانست ترس قانون‌گذاران آمریکایی از فروپاشی دلار را کاهش دهد.

پاول هم تأیید کرد که این تهدید ممکن است در بلندمدت عملی شود و به‌هرحال ایالات‌متحده نمی‌تواند تا همیشه دلار را به‌عنوان ارز ذخیره جهان حفظ کند.

اما مدیرعامل بانک مرکزی آمریکا این را هم گفته که کشوری که قرار است رهبری اقتصاد جهانی را به‌جای آمریکا به دست بگیرد باید یک اقتصاد بسیار توسعه‌یافته و ضابطه‌مند داشته باشد.

این مطلب را از دست ندهید:  هفت‌شنبه 2: علاقه اپل به رمز ارزها تا خرید عسل با بلاک چین

«پیتر شیف» یکی از منتقدان سرسخت بیت کوین صحبت‌های پاول را زیر سؤال برده و گفته است: «دنیا به یک ارز ذخیره دیگر که بخواهد جای دلار را بگیرد نیازی ندارد. در ضمن طلا از تمام واحدهای پولی کشورها ابزار بهتری برای ذخیره ارزش است.»

زمانی که جرم پاول در مجلس سنا در حال پاسخگویی به سؤالات سناتورها بود قیمت بیت کوین به زیر 12000 دلار سقوط کرد اما بیت کوین بار دیگر توانست به کانال 12000 دلاری نزدیک شود هرچند که این رمز ارز پر نوسان هر روز افت‌وخیزهای بسیاری را تجربه می‌کند.

آی آر بلاک چین قبلاً هم در «چطور و چگونه یک ارز جهانی در این دهکده جهانی شکل می‌گیرد» به مسئله یک ارز واحد برای تمام دنیا پرداخته است.

نکته مهم این است که حتی اگر بیت کوین هم بنا به اشکالاتی از جمله مقیاس‌پذیری و کارمزد بالا نتواند گزینه خوبی برای ارز جهانی و جایگزینی دلار باشد دلیل نمی‌شود که رمز ارزهای جدیدتر هم‌چنین امکانی نداشته باشند.

در جهانی که هر روز بیشتر به سمت دهکده جهانی می‌رود، دلار نمی‌تواند تعیین‌کننده باشد و اگر بیت کوین هم نتواند، با تکیه‌بر فناوری بلاک چین می‌توان پول جدیدی طراحی کرد که شایسته یک شهروند هزاره سوم باشد.

Bitcoinist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…