صفحه اول مصاحبه یک مشاور کسب و کار: بدون آگاهی قبلی بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری نکنید

یک مشاور کسب و کار: بدون آگاهی قبلی بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری نکنید

۰
0

مرتضی محرم‌خانی به پرسش‌هایی درباره ورود بیت کوین به ایران، چگونگی مواجهه کسب و کار ها با آن، ریسک‌های خرید و فروش و ضعف‌های رگولاتوری پاسخ می‌دهد.

ورود فناوری‌های جدید به ایران همیشه پرحاشیه بوده است. از واکسن گرفته تا همین بیت کوین و ارزهای دیجیتال تا مدت‌ها موضع مشخصی اتخاذ نشده و بین موافقان و مخالفان شاهد نزاع بوده‌ایم.

با انگیزه بررسی وضعیت بیت کوین در ایران به سراغ یکی از مشاوران کسب و کار رفته‌ایم و نظر او را درباره بیت کوین، ریسک‌های خرید و فروش و مسائل مربوط به رگولاتوری جویا شده‌‌ایم. آنچه در ادامه می‌خوانید مصاحبه آی آر بلاک چین با مرتضی محرم‌خانی است.

 

لطفا خودتان را معرفی کرده و درباره سوابق کاری‌تان به ویژه در حوزه رمز ارزها بفرمایید؟

بنده مرتضی محرم‌خانی هستم، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل رشد فراگیر و توسعه پایدار. چهار سال به عنوان مشاور در دفتر عمران سازمان ملل فعالیت داشتم که بیشتر در حوزه توسعه و رشد فراگیر بوده است. تجربه مشاوره در حوزه کسب و کار در بخش دولتی و خصوصی را داشته و در حال حاضر در شورایعالی اشتغال مشغول به فعالیت هستم

در خصوص بیت کوین یا ارزهای دیجیتال در حال مطالعه و بررسی در ایران هستیم تا ببینم این فناوری جدید تا چه حد می‌تواند در حوزه کسب و کار مفید باشد و چگونه می‌تواند در حوزه سیاست‌گذاری ابزاری برای سیاست‌گذاران در کشور به خصوص در حوزه اشتغال باشد.

بیت کوین محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین رمز ارز دنیا است. به عنوان یک مشاور در این حوزه فکر می‌کنید مردم ایران چقدر با آن آشنایی دارند؟

بیت کوین یکی از نخستین ارزرمزهای دیجیتال بوده است و قیمت آن در روزهای نخست فروش به رقم بالایی رسید که باعث جذابیت آن شد. اما در کشور ما عموما فناوری‌های نوین از مسیر مشخصی وارد کشور نمی‌شود و زمان زیادی صرف می‌شود تا مردم با آنها آشنا شوند. بیت کوین هم از این قاعده مستثنی نیست.

در حال حاضر برنامه‌ مناسبی برای آموزش مفاهیم بیت کوین به مردم نداریم چون زیرساخت‌ها و قوانینی که در حوزه ارزهای دیجیتال داریم باعث شده مردم خیلی نسبت به فعالیت در این حوزه آگاه نباشند. همین مسئله باعث شده افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند بسیار محدود باشند. اکثر این افراد یا در خارج کشور آموزش دیده‌اند یا به صورت خودجوش مفاهیم این عرصه را فرا گرفته‌اند.

البته لازم به ذکر است فعالیت در حوزه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیاز به سواد انگلیسی و سواد رایانه‌ای و سواد ریاضی دارد و توصیه می‌شود افراد قبل از ورود به این حووزه نسبت به مهارتهای گفته شده تسلط کسب کنند.

اگر بخواهید مقایسه‌ای میان ایران و دیگر کشورها در حوزه کاربرد رمز ارزها داشته باشید، چه تمایزاتی در این میان وجود دارد؟

چند نکته مهم در این زمینه وجود دارد. اولین نکته در خصوص وقتی ساختار اقتصادی کشورهای موفق در زمینه رمز ارزها را مشاهده می‌کنیم می‌بینیم که اقتصاد آنها آزاد بوده و دولت کمترین دخالت را داشته است.

این بزرگترین تمایز میان ایران و سایر کشورها در به کارگیری رمز ارزها است. در واقع اقتصاد کشور ما دولتی و وابسته به نفت است و آزادی لازم را ندارد. نکته دوم این است که کشورهای موفق در این حوزه شفافیت اقتصادی داشته‌اند و این موضوع در کشورهایی مثل ژاپن و چین توانسته است به پیشرفت فعالیت‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال کمک کنند.

اما  نکته دوم در خصوص عدم شفافیت تراکنش‌های مالی در ایران است که ستفاده از رمز ارزها را با مشکل  رو‌به‌رو کرده است. نکته سوم  زیرساخت‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزای و عدم رگولاتوری در زمینه رمز ارزها است.

البته در این اواخر دولت فعالیت در این حوزه را به رسمیت شناخته است اما باید به این نکته اشاره کرد که به رسمیت شناختن به تنهایی کافی نیست. ما نیاز به مسائل مهم‌تری هم داریم.

یکی از مسائل مربوط به رمز ارزها قانونگذاری درباره معاملات آن است. با توجه به اینکه به تازگی دولت قوانینی را در این باره به تصویب رسانده، این قوانین چقدر می‌تواند به صنعت ارزهای دیجیتالی در کشور کمک کند؟

یک مشاور کسب و کار: بدون آگاهی قبلی بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری نکنید

همان‌طور که اشاره کردم ابتدای ورود بیت کوین به ایران به علت عدم وجود قوانین و متولی قانونی افراد دچار مشکلاتی مثل موارد قضایی شدند. اما به مرور زمان دولت و مجلس موافقت خودشان را در خصوص قانونی شدن بیت کوین اعلام کردند.

اما نکته مهم‌تر این است که متولیان اصلی ارزهای دیجیتال باید به صورت دقیق مشخص شوند. همان طور که می‌دانید فعالیت‌های مربوط به ارزهای دیجیتال به صورت زنجیره‌ای است. مثلا برخی از آنها مثل استخراج بیت کوین مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت است در حالیکه انتشار ارزهای دیجیتال به عهده بانک مرکزی است.  البته این که قوانینی را تصویب کنیم بسیار موثر بوده و به کسب و کارها کمک می‌کند.

این مطلب را از دست ندهید:  دستورالعمل ابهام‌برانگیز اعطای مجوز برای مزرعه های استخراج بیت کوین

اما مسئله مهم‌تر این است که بازیگران کلیدی این حوزه که قرار است قوانین را اجرا کنند باید درک درستی از ارزهای دیجیتال و اقتصاد دیجیتال داشته باشند. همچنین ذی‌نفعان از جمله قوه قضاییه، وزارت صمت و بانک مرکزی باید برای اجرا قوانین هماهنگی کامل داشته باشند و در صورت درست اجرا شدن قوانین قطعا به پیشبرد فعالیت‌ها در این حوزه کمک می‌شود.

ریسک خرید و فروش بیت کوین یا سایر رمز ارزها در ایران را تا چه حد ارزیابی می‌کنید؟

سوال مهمی است چون ما معمولا به ریسک فعالیت‌ها و کسب و کار های دیجیتال به خاطر ماهیت آنها دقت نمی‌کنیم. در اینجا می‌خواهم به چند ریسک خرید و فروش بیت کوین اشاره کنم. نکته اول عدم آگاهی و دانش کافی کاربران در این حوزه است. افرادی که بخواهند با دانش پایین به این حوزه وارد شوند، کلاه‌بردارانی هستند که برای آنها ایجاد مشکل خواهند کرد.

نکته بعدی این است که با توجه به اینکه قبلا گفتم درست است که قوانینی در این حوزه به تصویب رسیده اما قوانین لزوما ضمانتی برای اجرای صحیح فرایندها نیست، در واقع تا زمانی که قوانین جدی برای جلوگیری از فعالیت‌ها در این حوزه وجود نداشته باشد فعالیت در این حوزه باید حساب شده باشد.

از سوی دیگر چون معاملات بیت کوین به شکل دیجیتال است، معمولا خریداران و فروشندگان چندان متمایل نیستند که اطلاعات هویتی خودشان را در فضای مجازی منتشر کنند و این عدم احراز هویت باعث مشکلاتی مثل هک شدن حساب‌های بانکی، فرار مالیاتی یا پولشویی شده است.

متاسفانه مشاهده شده است که خریداران به دلیل عدم احراز هویت بعد از اینکه پول را به حساب فروشنده واریز کرده‌اند بیت کوین را دریافت نکرده‌اند. اینها از مهم‌ترین ریسک‌های فعالیت در عرصه ارزهای دیجیتال است.

ورود به حوزه رمز ارزها تا چه اندازه می‌تواند به بحث اشتغالزایی در کشور کمک کند؟

به نظر من قطعا ورود هر فناوری جدید به صورت بالقوه کسب و کارهایی را ایجاد می‌کند. اگر بتوانیم فعالیت‌های حوزه بیت کوین را در قالب فناوری بلاک چین داشته باشیم می‌توانیم بر اساس مشکلات موجود در کشور از این سیستم استفاده کنیم و مشکلی را برطرف کنیم.

طبیعتا ناخودآگاه وقتی این فعالیت‌ها بر پایه حل مشکلات طراحی شده باشند، فرصت‌های کاری جدیدی به وجود خواهند آمد. البته تجربیات کشورهایی مثل چین و ژاپن هم در این زمینه به ما کمک می‌کند.

چه آینده‌ای برای رمز ارزها در ایران متصور هستید؟

ببینید اگر بخواهیم به صورت کلی فعالیت ارزهای دیجیتال را در دنیا پیش‌بینی کنیم چند مولفه در تمام جهان وجود دارد و این مولفه‌های جهانی تا حدودی با شرایط داخلی کشور ما هم همخوانی دارند البته برخی از آنها هم متفاوت هستند.

در ایران چون بستر مناسب در حال حاضر برای ارزهای دیجیتال وجود ندارد خیلی دقیق نمی‌توان پیش بینی کرد. یعنی اگر بسترسازی مناسبی انجام داده باشیم می‌توانیم بگوییم که در سال‌های آینده وضعیت سرمایه‌گذاری و سودآوری این عرصه مناسب خواهد بود. اما در خصوص قیمت بیت کوین بر اساس تحلیل افراد سرشناس در جهان پیش‌بینی این است که اگر تعداد سهام‌داران و تعداد فعالیت‌های این حوزه در طی ده سال آینده به صورت مداوم افزایش پیدا بکند ما می‌توانیم با یک رشد چشمگیر در قیمت بیت کوین مواجه شویم.

البته این پیش‌بینی جهانی را خیلی نمی‌توان به ایران تعمیم داد چون همان طور که عرض کردم ما مشکلات ساختاری، زیرساختی و عدم آزادی اقتصادی داریم و همه اینها دست به دست هم داده تا شرایط فعالیت در ایران در حوزه ارزهای دیجیتال با سایر کشورها متفاوت باشد.

توصیه شما برای افرادی که می‌خواهند بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند چیست؟

توصیه من به افرادی که می‌خواهند در این حوزه فعالیت کنند آگاهی و آموزش مناسب است. افرادی که قصد سرمایه‌گذاری و شروع کسب و کار بر روی بیت کوین دارند باید اکوسیستم ارزهای دیجیتال را به خوبی بشناسند. این یعنی کلیه عواملی که منجر به موفقیت در یک کسب و کار می‌شود را دقیقا بررسی کنند.

به عبارت دیگر بررسی اکوسیستم شامل چندین ضلع است که می‌توان به قوانین، بستر خرید و فروش‌ها و ماهیت آنها اشاره کرد. اما باز هم تاکید می‌کنم که مهم‌ترین توصیه، آموزش و آگاهی نسبت به ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین و سپس برداشتن گام‌های بسیار حساب شده به سمت سرمایه‌گذاری در بیت کوین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کارشناسان مالیاتی: بیت کوین باید مشمول مالیات باشد

آی آر بلاک چین با توجه به مصوبه اخیر دولت برای اعمال معافیت مالیاتی بر روی مزرعه‌های استخر…