صفحه اول زنجیره بلوک تلاش بایننس برای سلطه بر جهان غیرمتمرکز بلاک چین

تلاش بایننس برای سلطه بر جهان غیرمتمرکز بلاک چین

۰
0
تلاش صرافی بایننس برای ایجاد هژمونی در جهان غیرمتمرکز بلاک چین

تسلط و انحصار طلبی پلتفرم بایننس که ابتدا از یک صرافی شروع شده و اکنون به ایجاد رمز ارز پایدار رسیده با موفقیت و پذیرش از طرف کاربران همراه بوده است.

چانگ‌پنگ ژائو مثل اغلب چهره‌های موفق زندگی سختی را پشت سر گذاشته است. وی تجربه فعالیت در کسب و کارهای مختلفی را داشته تا اینکه در نهایت همای سعادت ارزهای دیجیتال بر شانه او نشست.

 

در فاصله تقریبا دو سال مجموعه غول‌پیکر بایننس به یکی از اعضای اصلی جامعه ارزهای دیجیتال و بلاک چین تبدیل شده است. در هر کسب و کاری که در این حوزه شکل می‌گیرد می‌تواند نامی هر چند اندک از بایننس پیدا کرد.

به هر حال آقای ژائو فعلا در جهان غیرمتمرکز بلاک چین فعلا توانسته یک امپراطوری متمرکز ایجاد کند و بخش گسترده‌ای از این قلمرو را تحت کنترل خود بگیرد. در ادامه با آی آر بلاک چین همراه باشید تا 11 فرمانده ارتش بایننس را معرفی و بررسی کنیم.

1) صرافی بایننس

نام بایننس اولین بار در قالب یک ICO به گوش کاربران رسید. توسعه‌دهندگان پروژه بایننس توانستند در جریان تامین مالی در جولای 2017 با ایجاد توکن BNB بر روی بلاک چین اتریوم 15 میلیون دلار سرمایه جمع کنند.

بعد از این موفقیت، پلتفرم صرافی بایننس برای رمز ارزها شروع به کار کرد و به فاصله کمتر از یکسال به پلتفرم صرافی شماره یک جهان در بازار رمزارزها تبدیل شد.

در حال حاضر امکان ترید 200 کوین و توکن متفاوت در این صرافی وجود دارد. کاربران برای استفاده از این پلتفرم صرافی باید حساب کاربری باز کنند. برای شارژ حساب کاربری می‌توان دارایی رمزارزی از سایر صرافی‌ها را به بایننس انتقال داد.

دو حالت مقدماتی و پیشرفته برای ترید در این پلتفرم صرافی در نظر گرفته شده است. در حالت مقدماتی صرفا مهم‌ترین اطلاعات را مشاهده می‌کنید اما در حالت پیچیده انواع نمودار و اطلاعات مربوط به بازار ارزهای دیجیتال در اختیار شما قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از امکانات جذاب پلتفرم صرافی بایننس اعمال محدودیت بر روی مقادیر خرید و فروش است. حتی می‌توان محیط ترید را به شکلی تنظیم کرد که بایننس بعد از رسیدن قیمت یک کوین به محدوده مورد نظر شما آن را بخرد یا بفروشد.

2) صرافی غیرمتمرکز بایننس

در طی سالیان گذشته صرافی‌های متمرکز مورد حمله هکرها قرار گرفته‌اند و مقادیر زیادی بیت کوین و آلت کوین سرقت شده است. همین اتفاقات ناگوار باعث شده تا تقاضا برای طراحی و توسعه صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین افزایش پیدا کند.

چانگ‌پنگ ژائو و یارانش در بایننس از اولین شرکت‌هایی بودند که به این تقاضا پاسخ مثبت دادند. نسخه غیرمتمرکز صرافی بایننس بر بستر بایننس‌چین (بلاک چین اختصاصی این صرافی) ایجاد شده و توکن اصلی آن BNB است. در این بلاک چین از الگوریتم تحمل خطای بیزانسی نیابتی (dBFT) استفاده شده است و یک ابزار جستجوگر تراکنش نیز برای آن طراحی شده است که در اختیار کاربران قرار گرفته است.

در صرافی‌های غیرمتمرکز نیازی به سپرده‌گذاری در والت صرافی نیست. از سوی دیگر در این صرافی‌ها آمار معاملات روزانه کمتر مورد دستکاری قرار می‌گیرد.

این صرافی‌ها اهمیت بیشتری به حریم خصوصی کاربران می‌دهند و شیوه‌های احزار هویت آنها نیز با همتایان متمرکز خود متفاوت است.

با این حال چند ماه پیش اخباری منتشر شد که پلتفرم غیرمتمرکز صرافی بایننس قصدارائه خدمات به بعضی از کشورها از جمله ایران را ندارد. همین محدودیت‌ها باعث شده تا کاربران هنوز به نسخه سنتی و متمرکز بایننس وفادار بمانند.

3) بنیاد خیریه بایننس

در نشست اخیر سازمان ملل علاوه بر مشاجرات سیاسی که موضوع ثابت این نشست هستند از یک پلتفرم کمک‌رسانی رونمایی شد که نام بایننس پشت آن می درخشید.

با کمک سه میلیون دلاری بنیاد تران، این پلتفرم خیریه (Binance Charity Foundation) غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین توانست رشد کند و کمی بعد یک تفاهم‌نامه اصولی با یک موسسه مردم نهاد در اوگاندا امضا کرد.

تاکنون دو پروژه موفقیت‌آمیز توسط بنیاد خیریه بایننس اجرا شده که یکی با نام «نهار برای کودکان» و دیگری «بازسازی کلیسا نوتردام» توانسته‌اند هزاران دلار در قالب بیت کوین، اتریوم و توکن داخلی این صرافی BNB جمع‌آوری کنند.

کاربرد اصلی فناوری بلاک چین در امور خیریه ایجاد شفافیت مالی در هزینه‌ها و درآمدها، حذف واسطه‌ها در کمک‌رسانی سریع است.

4) آزمایشگاه‌های بایننس

آزمایشگاه بایننس در واقع محلی برای سرمایه‌گذاری و پرورش استارتآپ‌های مرتبط با بلاک چین و ارزهای دیجیتال است. بایننس به ادعای خودش کاملا جسورانه بر روی ایده‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کند و به کارآفرینان اجازه می‌دهد تا بدون مشکلات مالی شکوفا شوند.

در وب‌سایت صرافی بایننس هدف اصلی از سرمایه‌گذاری و پرورش استارتآپ‌های مبتنی بر بلاک چین کمک به توسعه فناوری بلاک چین و رواج بیشتر رمز ارزها ذکر شده است.

در حال حاضر یک برنامه 10 هفته‌ای برای تبدیل ایده خام به استارتآپ کاربردی تعریف شده و امکان سرمایه‌گذاری مستقیم بر روی استارتآپ‌های مرتبط با بلاک چین و ارزهای دیجیتال نیز مهیا است. بایننس به ادعای خودش کاملا جسورانه بر روی ایده‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کند و به کارآفرینان اجازه می‌دهد تا بدون مشکلات مالی شکوفا شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  نظریه بازی‌ها چیست و چه ارتباطی با رمز ارز دارد؟

4) آزمایشگاه‌های بایننس

در وب‌سایت صرافی بایننس هدف اصلی از سرمایه‌گذاری و پرورش استارتآپ‌های مبتنی بر بلاک چین کمک به توسعه فناوری بلاک چین و رواج بیشتر رمز ارزها ذکر شده است.

در حال حاضر یک برنامه 10 هفته‌ای برای تبدیل ایده خام به استارتآپ‌ کاربردی تعریف شده و امکان سرمایه‌گذاری مستقیم بر روی استارتآپ‌های آماده شده نیز فراهم است.

موضوعاتی مثل رمز ارزهای پایدار، شیوه‌های پرداخت، سیستم‌های حواله، بلاک چین‌های عمومی، تعامل‌پذیری و … مورد علاقه پلتفرم صرافی بایننس برای سرمایه‌گذاری هستند.

تاکنون استارتآپ‌هایی مثل Republic، Certik، Pivot و Terra با موفقیت از آزمایشگاه بایننس خارج شده‌اند.

5) شاخه پژوهشی بایننس

شاخه پژوهشی بایننس به نحوی دپارتمان تحقیق و توسعه این پلتفرم است که گزارش‌های پژوهشی و تحقیقات بازار را تولید می‌کند.

این پژوهش بر اساس داده‌ها هستند و بنابر ادعای بایننس برای مخاطبان سازمانی طراحی شده‌اند که قصد سرمایه‌گذاری مطمئن بر روی دارایی‌های دیجیتال را دارند.

این دپارتمان پژوهشی تاکنون گزارش‌هایی با موضوع ارز دیجیتال بانک مرکزی چین، اقتصادهای مبتنی بر توکن، ماینینگ ترکیبی لایت کوین و دوج کوین و نگاهی به رمز ارز لیبرا را منتشر کرده است.

6) پلتفرم پیش‌فروش و ایردراپ توکن

صرافی بایننس در ژانویه 2019 از ایجاد محصول جدیدی تحت عنوان Binance Launchpad خبر داد که با هدف مشارکت آسان‌تر در پروژه‌های نوپای رمز ارزی طراحی شده بود. تاکنون برای یازده پروژه، فروش توکن و ایردراپ در این پلتفرم انجام شده که شناخته‌شده‌ترین آنها بیت تورنت (Bit Torrent) و برد والت (Bread Wallet) هستند.

7) بلاک چین صرافی بایننس

با آغاز فعالیت رسمی بلاک چین بایننس (Binance Chain) توکن‌های BNB از روی اتریوم به این بلاک چین منتقل شدند.

بر اساس بیانیه‌ای که این پلتفرم صرافی منتشر کرده، ابزار جستجوگر بلاک چین و همچنین والت تحت وب هم در اختیار همه کاربران قرار گرفته است.

یکی از قابلیت‌های اصلی بلاک چین بایننس ایجاد و انتشار توکن‌ها است که از این حیث می‌تواند رقیب جدی برای اتریوم نیز باشد.

کارشناسان معتقدند این بلاک چین از لحاظ سرعت تراکنش‌ها و کارمزدها می‌تواند عملکرد بهتری نسبت به اتریوم و سایر رقبا داشته باشد و خیلی از پروژه‌های ICO را به خودش جذب کند.

8) پلتفرم وام‌دهی بایننس

صرافی بایننس چندی پیش در خبری اعلام کرد کاربران این پلتفرم می‌توانند تتر، اتریوم کلاسیک و توکن BNB را به سایر کاربران وام بدهند و در ازای آن نرخ بهره دریافت کنند.

تیم کارشناسان این پلتفرم (Binance Lending) اعلام کرده‌اند که هر هفته کوین‌های جدید بررسی می‌شوند و در صورت صلاح‌دید به فهرست کوین‌های قابل وام‌دهی اضافه خواهند شد.

در این عرصه هم صرافی بایننس رقبای قدری از جمله اتریوم، بنکرا و کیوا دارد اما به نظر می‌رسد با تسلط بر بازار ترید و پیروی از استراتژی ارائه همه خدمات در یک مکان بتواند افراد زیادی را به سمت خودش جذب کند.

در ضمن بایننس به عنوان یک صرافی امکان تاثیرگذاری بر روی قیمت ارزهای دیجیتال را دارد  در حالیکه سایر پلتفرم‌ها چنین امکانی را ندارند لذا این یکی دیگر از نکات تأثیرگذار در موفقیت پلتفرم وام‌دهی بایننس است.

9) پلتفرم معاملات آتی بایننس

معاملات آتی قراردادهایی هستند برای خرید یا فروش یک ابزار مالی یا سایر دارایی‌های اساسی با یک قیمت از پیش تعیین شده برای آینده. تسویه حساب این قراردادها می‌تواند از طریق دریافت فیزیکی یک کالا یا به شکل پول نقد انجام شود.

در راستای این قرارداد یک طرف با فرض افزایش ارزش یک دارایی و طرف دیگر با فرض کاهش ارزش یک دارایی به پای معامله آتی می‌آیند. پاداش قرارداد در نهایت به کسی می‌رسد که فرضش درباره ارزش آینده آن دارایی درست و دقیق بوده است.

چانگ‌پنگ ژائو مدیرعامل بایننس چند روز پیش در قالب یک توییت اعلام کرد پلتفرم قراردادهای آتی بایننس به زودی راه‌اندازی خواهد شد.

10) پلتفرم کدنویسی و توسعه  صرافی بایننس

پلتفرم بایننس ایکس (Binance X) جدیدترین محصول این صرافی است که برای توسعه محصولات مبتنی بر بلاک چین و گسترش اپلیکیشن‌های رمز ارزی طراحی شده است.

«تک چیا» رییس بایننس ایکس در این باره گفته: «هدف بلند مدت این پلتفرم رشد و ارتقای اکوسیستم توسعه‌دهندگان است.»

با محصولات جدیدی که خود بایننس عرضه کرده کدنویس‌ها و برنامه‌نویسان زیادی را به کار گرفته است و حالا بایننس ایکس محلی برای یکپارچه‌سازی تلاش‌های توسعه‌دهندگان است. البته بخشی از پروژه‌های جدید هم می‌توانند در پلتفرم جدید بایننس توسعه داده شوند که مستلزم متن باز بودن و خلاقیت داشتن هستند.

در حال حاضر پروژه‌هایی با محوریت تجربه کاربری در اولویت پلتفرم بایننس ایکس برای توسعه هستند.

11) ونوس بایننس

ونوس نام بلاک چین عمومی است که صرافی بایننس بعد از مطرح شدن لیبرا از طرف فیسبوک در نظر دارد آن را پیاده‌سازی کند. تمرکز اصلی دراین شبکه بلاک چین توسعه رمز ارزهای پایدار داخلی برای مناطق مختلف دنیا است.

مسئولان صرافی بایننس تصمیم دارند از زیرساخت بایننس چین (بلاک چین اختصاصی بایننس) در پیشبرد این پروژه استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…