صفحه اول ماینینگ نبرد بی‌پایان دستگاه‌های ای‌سیک و بلاک چین های ضد ای‌سیک

نبرد بی‌پایان دستگاه‌های ای‌سیک و بلاک چین های ضد ای‌سیک

۰
0

توسعه‌دهندگان بلاک چین های عمومی تلاش می‌کنند تا با ارتقای پروتکل یا هارد فورک با قدرت روزافزون دستگاه‌های ماینر ای‌سیک (ASIC) مقابله کنند. از زمانی که شرکت بیت مین (Bitmain) عنوان غول ماینینگ جهان را به خودش اختصاص داده، توسعه دهندگان بلاک چین‌های عمومی دائماً کابوس دستگاه‌های اسیک را می‌بینند.

از همین رو آنها برای مقابله با انحصارگرایی و تسلط بیت مین بر فضای ماینینگ الگوریتم‌های جدیدی را به وجود می‌آورند و کاری می‌کنند که استفاده از دستگاه‌های ای‌سیک سودآوردی نداشته باشد.

آن‌ها حتی گاهی اوقات تصمیم می‌گیرند تا الگوریتم اجماع یک بلاک چین را برای مقابله با دستگاه‌های ای‌سیک تغییر دهند. این اتفاقی است که همین الان در اتریوم افتاده و قرار است به زودی اثبات کار به اثبات سهم تغییر کند.

مزایا و معایب دستگاه‌های ماینر ای‌سیک

اگرچه دستگاه‌های ماینر ای‌سیک چند وقتی است به کابوس توسعه‌دهندگان تبدیل شده‌اند اما آن‌ها مزایایی هم دارند از جمله اینکه از شبکه‌های بلاک چین عمومی که ضد ای‌سیک نیستند از لحاظ مصرف انرژی کارایی بالاتری دارند و احتمال حمله سایبری به آن‌ها کمتر است.

بر همین اساس می‌توان گفت که امنیت در بلاک چین عمومی که با دستگاه‌های ای‌سیک قابل ماین شدن هستند بیشتر خواهد بود.

اما از سوی دیگر چون انحصار ساخت این دستگاه‌ها بیشتر در اختیار شرکت چینی بیت مین است، احتمالاً سهم عمده‌ای از بازار ماینینگ هر بلاک چین به این شرکت اختصاص پیدا خواهد کرد.

این در حالی است که اگر انحصار این دستگاه‌ها در دست بیت مین نبود، این سود به‌صورت عادلانه‌تری بین بازیگران مختلف تقسیم می‌شد.

نگاهی به تاریخچه دستگاه‌های ای‌سیک و خشم توسعه‌دهندگان

از زمانی که ساتوشی اولین بار از الگوریتم اجماع اثبات کار در مقاله سفید بیت کوین حرف زد و گفت هر کس باید بتواند با رایانه خودش بیت کوین را ماین کند ده سال گذشته است.

با بیشتر شدن کاربران شبکه بیت کوین و افزایش محبوبیت آن نزد ماینرها و البته افزایش قیمت، درجه سختی معادلات ریاضی برای فعالیت ماینینگ در شبکه بلا چین این رمز ارز بیشتر شد.

در نتیجه دیگر ماینینگ با پردازنده یک رایانه خانگی بیشتر شبیه یک رؤیا بود. بعدتر کارت‌های گرافیک و بعد از آن چند کارت گرافیک در کنار همدیگر هم نتوانستند جوابگوی نیاز ماینرها باشند.

نگاهی به تاریخچه دستگاه‌های ای‌سیک و خشم توسعه‌دهندگان

در نتیجه دستگاه‌های ای‌سیک که به‌صورت تخصصی برای ماینینگ طراحی شده بودند وارد بازار شدند و همای سعادت بر شانه شرکت چینی نشست.

این مطلب را از دست ندهید:  ساتوشی ناکاموتو کیست و چه کسانی مدعی جایگاه او هستند؟

ای‌سیک‌ها در همه جای جهان با اقبال گسترده‌ای روبه‌رو شدند و بیت مین توانست با پول فروش دستگاه‌ها خط تولید خود را گسترش دهد و ویژگی‌های جدیدی به این دستگاه‌ها اضافه کند.

امروز جدیدترین دستگاه ماینر ای‌سیک بیت‌مین با نام تجاری Antminer S11 ارائه شده و می‌تواند به‌مراتب انرژی کمتری برای ماینینگ مصرف کند و سودآوری بیشتری داشته باشد.

اما توسعه‌دهندگان شبکه‌های بلاک چین که با انحصارطلبی بیت مین موافق نبودند و نیستند الگوریتم‌ها را تغییر داده‌اند، هارد فورک زده‌اند و هر ابتکار دیگری را به خرج داده‌اند تا دستگاه‌های ای‌سیک نتوانند خیلی راحت بلاک چین آن‌ها را ماین کنند.

ریسک‌های بلاک چین ضد ای‌سیک

توسعه‌دهندگان بلاک چین عمومی برای اینکه بتوانند با گسترش دستگاه‌های ای‌سیک مقابله کنند عمدتاً به هارد فورک متوسل می‌شوند.

برخی از تیم‌های رمز ارزی هم ترجیح می‌دهند به‌جای هارد فورک به‌صورت دوره‌ای سافت فورک انجام دهند که به معنی تغییرات جزیی در کد هسته بلاک چین است.

این تغییرات همیشگی باعث می‌شود تا به‌نوعی عدم تمرکز در فضای بلاک چین از بین برود. در واقع توسعه‌دهندگان به خواست خودشان و هر زمان که اراده کنند تغییراتی را در بلاک چین پیاده‌سازی می‌کنند.

به‌علاوه ریسک‌های دیگری بلاک‌چین‌های فورک شده را تهدید می‌کند که عبارت‌اند از:

• پیدایش باگ‌های جدید که می‌توانند اثرات جبران‌ناپذیری داشته باشند
• کاهش چشمگیر توان پردازشی یک شبکه بلاک چین
• حتی تمرکز بیش‌ازحد بر ماینینگ با کارت‌های گرافیک هم ممکن است موجب شکل‌گیری نوع از انحصارطلبی شود

جمع‌بندی

ماینینگ بخش جدایی‌ناپذیر فناوری بلاک چین است. وقتی قیمت بیت کوین آن‌قدر کم بود که می‌شد با آن پیتزا خرید، هرکسی می‌توانست با رایانه خودش ماین کند. اما از آن روزگار به بعد ماینرها مدام از دستگاه‌های جدیدی استفاده کردند تا اینکه شرکت چینی بیت مین با ماینرهای ای‌سیک وارد این عرصه شد.

اما توسعه‌دهندگان بلاک چین‌های عمومی که نمی‌خواستند به این انحصارطلبی بیت مین تن دهند از الگوریتم‌های جدید رونمایی کردند و حالا گاهی با بلاک چین‌های هارد فورک شده در راستای همین هدف تلاش می‌کنند.

این نبرد احتمالاً تا زمانی که انحصار بیت مین شکسته شود ادامه خواهد داشت و وقتی این انحصار شکسته شود شاید بتوانیم شاهد عصر جدیدی در ماینینگ رمز ارز ها باشیم.

BTCmanager

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً ای…