صفحه اول اخبار ریزوماتیک از ایده تا اجرا در گفت‌و‌گو با مدیرعامل اریاتک

ریزوماتیک از ایده تا اجرا در گفت‌و‌گو با مدیرعامل اریاتک

۰
1
ریزوماتیک از ایده تا اجرا در گفت‌و‌گو با مدیرعامل اریاتک

سعید خوشبخت، مدیرعامل شرکت اریاتک در حاشیه رویداد ریزوماتیک درباره فلسفه، هدف و کاربرد این رویداد با رسانه فین‌مگ مصاحبه کرد.

وی در ابتدا گفت: «ریزوماتیک از یک توییت شروع شد و ما تصمیم داشتیم که یک اپلیکیشن غیرمتمرکز را بنویسیم اما بعد تصمیم گرفتیم این فرصت برای افراد کم تجربه به وجود بیاید و البته خودمان هم به آن فرد کمک کنیم.»

بعدتر که تعداد درخواست علاقه‌مندان برای طراحی و توسعه این اپلیکیشن غیرمتمرکز بیشتر شد تصمیم گرفته شد تا یک رویداد آموزشی تحت عنوان ریزوماتیک شکل بگیرد.

خوشبخت ادامه داد: «سعی شد این دوره به شدت کاربردی باشد و بتواند افراد را  به بازار کار معرفی کند. اما در همین حین سخنرانی‌های نیم ساعته‌ای برای افراد برنامه‌ریزی شد تا تجربیات کاربردی در اختیار علاقه‌مندان قرار بگیرد. مثلا سخنرانی‌های با موضوع فرایند ادامه تحصیل در فناوری بلاک چین در خارج از ایران و یا چگونگی تامین مالی استارتآپ ها در برنامه ریزوماتیک لحاظ شدند.»

مدیرعامل اریاتک در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «یکی از نکات جالب رویداد ریزوماتیک این بود که تلاش کردیم به شرکت‌کنندگان نشان دهیم بلاک چین اگرچه یک انقلاب بزرگ است اما قرار نیست به ناگهان تمام زندگی شما را تغییر دهد.»

البته در رویداد ریزوماتیک شرکت‌کنندگان این شانس را داشتند تا با ایده‌های جدی در حوزه توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز نیز آشنا شوند و در صورت تمایل محصولات خودشان را بر پایه این ایده‌ها ایجاد کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  گمرک آمریکا در پی تجربه مدل مفهومی بلاک چین

آقای خوشبخت در پاسخ به اینکه چرا این نام برای ریزوماتیک انتخاب شده گفت «ریزوماتیک در واقع به معنی ساختار غیرمتمرکز است و به همین دلیل برای نام این رویداد انتخاب شده است.»

وی در پایان مصاحبه و در پاسخ به فضای پیرامون فناوری بلاک چین در ایران توضیح داد: «در حال حاضر نگاهی وجود دارد که اغراق‌آمیز است و ظاهرا باید سیستم‌ها بر روی بلاک چین پیاده‌سازی شوند. اما در واقعیت بهتر است بگوییم چه سیستم‌هایی با بلاک چین بهتر خواهند شد. برای نمونه در ده سال آینده سیستم لجستیک دنیا کاملا بر پایه بلاک چین نخواهد بود بلکه ممکن است تنها بخش‌هایی از آن بلاک چینی شده باشد و سایر بخش‌های آن همچنان به همان شکل مرکزی کار کنند.»

وی همچنین تاکید کرد بلاک چین قرار است مشکل اعتماد را حل کند و اگر این مشکل وجود نداشته باشد، بنابراین نیازی به استفاده از بلاک چین نیست.

مدیرعامل شرکت اریاتک، در نهایت بیان کرد «شاید خیلی از سیستم‌ها بتوانند بلاک چینی شوند اما مسائل دیگری هم وجود دارد از قبیل معماری سازمانی، رگولاتوری و ائتلاف‌ها که هر کدام قواعد پیچیده‌ای در جهان بیرون دارند و نمی‌توان آنها را به سادگی بر روی بلاک چین پیاده‌سازی کرد.»

نسخه کامل این مصاحبه را در ویدیو زیر ببینید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…