آمازون و امکان توسعه اپلیکیشن‌های زنجیره‌بلوکی و تهدید IBM

  • توسط IrBlockchain
  • ۷ ماه قبل
  • ۰
خدمات وب آمازون به توسعه دهندگان اجازه می‌دهند تا اپلیکیش‌های بلاک‌چینی را توسعه دهند

شرکت معظم آمازون اخیراً اعلام کرده که قصد دارد خدمات مبتنی بر بلاک‌چین را در دو بخش خصوصی و عمومی گسترش دهد.

جدیدترین دستاورد آمازون در حوزه فناوری زنجیره‌بلوک یک بس (BAAS) است. منظور از بس پلتفرمی برای ارائه خدمات بر روی ساختار این فناوری است که در انگلیسی به آن Blockchain As A Service می‌گویند.
توسعه‌دهندگان با استفاده از این محصول آمازون می‌توانند خیلی راحت‌تر از قبل پروژه‌های زنجیره‌بلوکی را انجام دهند.
در بَس آمازون هر دو مدل استفاده از فناوری بلاک‌چین لحاظ شده است. در مدل اول که شبیه به شبکه اتریوم است امکان ایجاد، توسعه و اجرای پروژه‌های زنجیره‌بلوکی عمومی فراهم‌شده اما در مدل دوم که بیشتر موردتوجه شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ قرار می‌گیرد صرفاً امکان توسعه و پیاده‌سازی پروژه‌ها و محصولات خصوصی لحاظ شده است.
افزوده شدن قابلیت توسعه اپلیکیشن‌های بلاک‌چینی به خدمات وب آمازون (AWS) از دو جنبه حائز اهمیت است. اولاً همان‌طور که گفتیم توسعه‌دهندگان می‌توانند تجربه بهتری در هنگام پروژه‌های بلاک‌چینی به دست بیاورند و دوماً با توجه به اینکه همین‌الان خدمات وب آمازون بزرگ‌ترین زیرساخت ابری جهان است، ارزش‌افزوده‌ای مثل بلاک‌چین می‌تواند باعث رشد سهام این شرکت در بازارهای جهانی بشود.

چرا IBM باید از پیشرفت خدمات وب آمازون نگران باشد؟

شرکت IBM عمدتاً به‌عنوان رهبر خدمات زنجیره‌بلوکی در دنیا شناخته می‌شود. این درواقع نتیجه یک نظرسنجی است که سال گذشته نشان داد ۶۰ درصد از متخصصان این حوزه IBM را قدرتمندترین بازیگر عرصه زنجیره‌بلوک می‌دانند.
اما حضور مهمان ناخوانده یعنی آمازون می‌تواند به این تسلط ضربه بزند و جایگاه بلومیکس (پلتفرم ابری IBM برای خدمات زنجیره‌بلوکی) را متزلزل کند.
بررسی عملکرد تجاری این شرکت در سال گذشته نشان می‌دهد که اگرچه فروش خدمات ابری IBM رشد ۲۵ درصدی داشته اما درصد خیلی کوچک و ناچیزی از این درآمد از بلومیکس حاصل‌شده است.
اگرچه IBM تلاش کرده تا هر آنچه داشته در پلتفرم بلومیکس عرضه کند، اما عدم توسعه پلتفرم برای ایجاد شبکه‌های زنجیره‌بلوکی عمومی از نقاط ضعف آن است که اکنون توسط خدمات وب آمازون هدف گرفته‌شده است.
اما سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به IBM نباید از این اتفاق بترسند و نگران سرمایه‌هایشان شوند چون این شرکت بزرگ آمریکایی قبلاً بابت استفاده از بلومیکس با کمپانی‌های غول‌پیکری مثل مرسک (فعال در زمینه حمل‌ونقل دریایی) و یونیلیور (سازنده محصولات مصرفی) و هفت بانک بزرگ اروپایی وارد قرارداد شده است.
در ضمن بلاک‌چین تنها بخش کوچکی از برنامه استراتژیک IBM است که حتی در صورت شکست به نظر نمی‌رسد چندان ضرری به موقعیت اقتصادی این شرکت برساند.
هرچند آمازون هم به‌صراحت نشان داده که در همه حوزه‌های فعالیت IBM مثل هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، پردازش کوانتومی و البته زنجیره‌بلوک حریف سرسختی است و می‌خواهد سهم خودش را از بازار بگیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
ICO دنتاکوین با هدف کاربرد فناوری زنجیره بلوک برای بیماران و دندان پزشکان
دنتاکوین(ICO): راهکار زنجیره‌بلوکی مبتنی بر اتریوم برای صنعت دندان‌پزشکی

با معرفی دنتاکوین (Dentacoin) شرایط فعلی صنعت دندان‌پزشکی در حال دگرگون شدن است. دنتا کوین اولین راهکار زنجیره‌بلوکی بر پایه...

Close