صفحه اول اخبار آمازون و امکان توسعه اپلیکیشن‌های بلاک چینی و تهدید IBM

آمازون و امکان توسعه اپلیکیشن‌های بلاک چینی و تهدید IBM

۰
0
آمازون و امکان توسعه اپلیکیشن‌های بلاک چینی و تهدید IBM

شرکت معظم آمازون اخیراً اعلام کرده که قصد دارد خدمات مبتنی بر بلاک چین (Blockchain) را در دو بخش خصوصی و عمومی گسترش دهد.

جدیدترین دستاورد آمازون در حوزه فناوری بلاک چین یک بس (BAAS) است. منظور از بس پلتفرمی برای ارائه خدمات بر روی ساختار این فناوری است که در انگلیسی به آن Blockchain As A Service می گویند.

توسعه دهندگان با استفاده از این محصول آمازون می توانند خیلی راحت تر از قبل پروژه های بلاک چینی را انجام دهند.

در بَس آمازون هر دو مدل استفاده از فناوری بلاک چین لحاظ شده است. در مدل اول که شبیه به شبکه اتریوم است امکان ایجاد، توسعه و اجرای پروژه های بلاک چینی عمومی فراهم شده اما در مدل دوم که بیشتر موردتوجه شرکت ها و سازمان های بزرگ قرار می گیرد صرفاً امکان توسعه و پیاده سازی پروژه ها و محصولات خصوصی لحاظ شده است.

افزوده شدن قابلیت توسعه اپلیکیشن های بلاک چینی به خدمات وب آمازون (AWS) از دو جنبه حائز اهمیت است. اولاً همان طور که گفتیم توسعه دهندگان می توانند تجربه بهتری در هنگام پروژه های بلاک چینی به دست بیاورند و دوماً با توجه به اینکه همین الان خدمات وب آمازون بزرگ ترین زیرساخت ابری جهان است، ارزش افزوده ای مثل بلاک چین می تواند باعث رشد سهام این شرکت در بازارهای جهانی بشود.

چرا IBM باید از پیشرفت خدمات وب آمازون نگران باشد؟

شرکت IBM عمدتاً به عنوان رهبر خدمات بلاک چینی در دنیا شناخته می شود. این درواقع نتیجه یک نظرسنجی است که سال گذشته نشان داد 60 درصد از متخصصان این حوزه IBM را قدرتمندترین بازیگر عرصه بلاک چین می دانند.

این مطلب را از دست ندهید:  مرکز بلاک چین استرالیا با کمک IBM به گسترش استارتآپ های نوپا کمک می‌کنند

اما حضور مهمان ناخوانده یعنی آمازون می تواند به این تسلط ضربه بزند و جایگاه بلومیکس (پلتفرم ابری IBM برای خدمات بلاک چینی) را متزلزل کند.

بررسی عملکرد تجاری این شرکت در سال گذشته نشان می دهد که اگرچه فروش خدمات ابری IBM رشد 25 درصدی داشته اما درصد خیلی کوچک و ناچیزی از این درآمد از بلومیکس حاصل شده است.

اگرچه IBM تلاش کرده تا هر آنچه داشته در پلتفرم بلومیکس عرضه کند، اما عدم توسعه پلتفرم برای ایجاد شبکه های بلاک چینی عمومی از نقاط ضعف آن است که اکنون توسط خدمات وب آمازون هدف گرفته شده است.

اما سرمایه گذاران علاقه مند به IBM نباید از این اتفاق بترسند و نگران سرمایه هایشان شوند چون این شرکت بزرگ آمریکایی قبلاً بابت استفاده از بلومیکس با کمپانی های غول پیکری مثل مرسک (فعال در زمینه حمل ونقل دریایی) و یونیلیور (سازنده محصولات مصرفی) و هفت بانک بزرگ اروپایی وارد قرارداد شده است.

در ضمن بلاک چین تنها بخش کوچکی از برنامه استراتژیک IBM است که حتی در صورت شکست به نظر نمی رسد چندان ضرری به موقعیت اقتصادی این شرکت برساند.

هرچند آمازون هم به صراحت نشان داده که در همه حوزه های فعالیت IBM مثل هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، پردازش کوانتومی و البته بلاک چین حریف سرسختی است و می خواهد سهم خودش را از بازار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

فرانسه ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را وارد بازار می‌کند

بانک مرکزی فرانسه قصد دارد تا ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را برای مؤسسات مالی در 2020 وا…