صفحه اول اخبار رفت و برگشت از اتریوم به وان‌چین: راهکاری برای افزایش تعامل‌پذیری

رفت و برگشت از اتریوم به وان‌چین: راهکاری برای افزایش تعامل‌پذیری

۰
0
رفت و برگشت از اتریوم به وان‌چین: راهکاری برای افزایش تعامل‌پذیری

هر کدام از بلاک چین ها پروتکل هایی مخصوص به خود دارند و همی‌ن نکته باعث شده تعامل پذیری بین آنها به یک معضل تبدل شود.

ای او اس، نئو، بیت کوین، کاردانو، اتریوم و … هر کدام از پروتکل های خاصی پیروی می‌ کنند در نتیجه مسئله ای به نام عدم تعامل پذیری در ذهن متخصصان فناوری بلاک چین شکل گرفته است.

اما حالا استارتآپ وان چین (Wanchain) راهکاری ارائه داده که می‌ تواند با استفاده از روش تبادل اتمی‌ (atomic swap) بین بلاک چین خودش و اتریوم تراکنش انجام دهد.

اکنون وان چین از معدود پروتکل هایی است که توانسته آرزوی دیرینه تراکنش های بین بلاک چینی را محقق کند و حتی امکان برگزاری  ICOهایی با پشتیبانی از چند رمز ارز  و صرافی های غیرمتمرکز با عملکرد بهتر را فراهم کند.

موسس و مدیرعامل این استارتآپ بلاک چینی درباره این راهکار این طور صحبت می‌ کند:

ما در یک زمان بسیار شگفت انگیز هستیم که می‌ توانیم دنیای دارایی های دیجیتال را متحول کنیم.

راهکار تعامل پذیری وان چین چگونه کار می‌ کند؟

جک لو در ادامه به دشواری های برقراری ارتباط بین بلاک چین های مختلف اشاره می‌ کند و یکی از بزرگترین چالش های تراکنش بین بلاک چینی را قضیه پرداخت مضاعف معرفی می‌ کند.

در واقع نگرانی اصلی این است که چگونه از عدم خرج شدن دارایی رمز ارز ی افراد بر روی سایر بلاک چین ها قبل از انجام تراکنش یه یک بلاک چین جدید مطمئن شویم.

این مطلب را از دست ندهید:  سازمان ملل متحد برای اولین بار از اتریوم زنجیره بلوک استفاده می‌کند

در راهکار وان چین گره هایی از شبکه به نام Storemen تعریف شده اند که از روشی با نام Secure Multiparty Computation برای مقابله با پرداخت مضاعف در تراکنش های بین بلاک چینی استفاده می‌ کنند.

در این روش مقدار مشخصی از اتر بر روی بلاک چین اتریوم قفل می‌ شود که به معنی ارسال اترها به آدرس مشخصی است که امکان خرج شدن آن وجود ندارد.

این مقدرا اتر بعدا بر روی بلاک چین وان چین به شکل یک توکن خاص قابلیت استفاده پیدا می‌ کند. اگر یک کاربر وان چین بخواهد تراکنشی به اتریوم داشته باشد، از همی‌ن مجموعه قفل شده به مقدار معادل اتر سوزانده می‌ شود و اتر اصلی با استفاده از یک طرح آستانه ای (Threshold scheme) که در آن تعداد مشخصی از گره های Storemen هر کدام باید بخشی از یک کلید خصوصی را ارائه کنند آزاد می‌ شود.

در این صورت تا زمانی که مجموعه ای از توکن های معادل وجود دارد هیچ گره شبکه ای نمی‌ تواند اترها را چند بار خرج کند.

اما استارتآپ وا ن چین در این مسیر تنها نیست. پروژه aion همراه با Icon از جمله دیگر شرکت هایی هستند که بر روی راهکارهای تعامل پذیری می‌ان بلاک چین ها کار می‌ کنند.

این سه شرکت همچنین برای پرهیز از ایجاد تداخل می‌ان استانداردها و پروتکل هایی که توسعه می‌ دهند به زودی ائتلافی تشکیل خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…