صفحه اول اخبار زمین – سال 2020- اگر بیت کوین می‌خواهی باید به DNA من دسترسی داشته باشی!

زمین – سال 2020- اگر بیت کوین می‌خواهی باید به DNA من دسترسی داشته باشی!

۰
0
زمین – سال 2020- اگر بیت کوین می‌خواهی باید به DNA من دسترسی داشته باشی!

یک شرکت جدید می‌تواند آدرس دسترسی به دارایی رمز ارز ی شمارا بر روی رشته های DNA ذخیره کند.

علی رغم پیشرفت فناوری هنوز دارندگان بیت کوین و اتریوم و سایر رمز ارز ها از نبود شیوه های مطمئن برای ذخیره ها آن ها شکایت می‌کنند.

اما حالا شرکتی با نام Carverr از راهکار جدیدی رونمایی کرده که به افراد اجازه می‌دهد کلید محرمانه والت های خودشان را در قالب رمزگذاری شده بر روی رشته ای از DNA ذخیره کنند.

بیت کوین و ژنتیک

DNA که نام علمی‌آن دئوکسی ریبونوکلئیک اسید است حاوی دستورالعمل های ژنتیکی است که برای کارکرد و توسعه زیستی هر موجود زنده ای مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نقش اصلی DNA ذخیره سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی است و متخصصان رمزنگاری بر این باورند که می‌توان از همین ظرفیت ذخیره سازی طولانی مدت DNA برای نگهداری از کلیدهای محرمانه مرتبط به والت  ها (کیف پول های الکترونیکی) استفاده کرد.

در واقع شرکت Carverr به دارندگان و سرمایه گذاران کلان رمز ارز ها اجازه می‌دهد تا بتوانند از همین ظرفیت DNA برای نگهداری مطئمن تر رمز ارز ها استفاده کنند.

در جهان رایانه داده ها به شکل شماره های دودویی (Binary) ذخیره می‌شوند اما در دنیای DNA صرفاً می‌توان از حروف A، T، C و G استفاده کرد که در واقع حروف اختصاری نوکلئوتیدهایی هستند که رشته DNA را تشکیل می‌دهند.

برای تبدیل زبان دودویی به زبان DNA نیاز به وجود نفرات متخصصی از هر دو حیطه است.

اما برای مثال می‌توان گفت اگر S= 00، T= 01، A= 10 و R= 11 باشد کد دودویی 00011011 را تشکیل می‌دهد که معادل کلمه STAR است.

دارندگان بیت کوین و آلت کوین هایی که به این راهکار علاقه مند باشند یا بخواهند آن را آزمایش کنند تنها لازم است نسخه رمزگذاری شده کلیدهای محرمانه خودشان را به دفتر شرکت ارسال کنند.

سپس متخصصان این شرکت این داده ها را بر روی رشته های DNA ذخیره می‌کنند و در نهایت چیزی شبیه به یک قطره مایع درون یک لوله پلاستیکی کوچک به آن ها تحویل داده می‌شود.

بر اساس اظهارت مدیر شرکت Carverr اگر این قطره در فضای سردخانه ای نگهداری شود می‌تواند برای صدها سال پایدار بماند.

این مطلب را از دست ندهید:  چرا شرکت‌ها باید از برنامه‌های وفاداری مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند؟

اما اگر صاحب قطره تصمیم بگیرد که از بیت کوین هایش استفاده کند باید لوله پلاستیکی را همراه با قطره درون آن به یکی از آزمایشگاه های مربوط به این کار ببرد تا مجدداً زبان DNA  به زبان دودویی تبدیل شود.

موافقان و مخالفان والت مبتنی بر DNA چه می‌گویند؟

مخالفان این ابتکار معتقدند والت ها یا کیف پول های الکترونیکی سخت افزاری مثل Ledger nano s به اندازه کافی قوی هستند و نیازی به معرفی یک والت جدید نیست.
موافقان در پاسخ دو مزیت عمده ای که محصول DNA مدار شرکت Carverr ارائه می‌دهد را برمی‌شمارند.

اولین مزیت این است که سارقان دیگر نمی‌توانند با گروگان گیری یا تهدید با اسلحه به کلیدهای محرمانه افراد دست پیدا کنند و مزیت دوم همان پایداری و طول عمر بیشتر این روش برای نگهداری از دارایی های رمز ارز ی است که آسیب پذیری کمتری دارد و با ظهور فناوری های جدید قدیمی‌نمی‌شود.

با این حال مخالفان، تردیدهای جدی نسبت به نگهداری کلیدهای محرمانه دارایی های رمز ارز ی بر روی ساختار DNA دارند.

مثلاً یکی از انتقادات آن ها این است که چگونه به آزمایشگاه های ژنتیک برای تبدیل آدرس دودویی به آدرس DNA اعتماد کنند. یا در حوزه ای دیگر نسبت به بازیابی کلیدهای محرمانه بعد از گذشت چندین سال شک دارند.

به هر روی حفاظت و نگهداری از دارایی های رمز ارز ی یکی از دغدغه های اصلی برای اعضای جامعه بلاک چین و رمز ارز ها است و با اینکه تقریباً هر هفته راهکارهای جدیدی برای این موضوع ارائه می‌شود اما هنوز نسبت به خیلی از آن ها اطمینان وجود ندارد.

با این حال با رواج بیشتر رمز ارز ها در میان کسب وکارهای پرداخت و شناخته شدن به عنوان یک شیوه پرداخت در برخی از کشورها باید راهی امن و قابل اعتماد هم برای نگهداری از این دارایی ها وجود داشته باشد که فعلاً یکی از جدیدترین این راه ها استفاده ازساختار DNA است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…