صفحه اول بیت‌کوین مسائل امنیتی پیرامون لایتنینگ گریبان‌گیر بیت کوین می‌شود؟!

مسائل امنیتی پیرامون لایتنینگ گریبان‌گیر بیت کوین می‌شود؟!

۰
0
مسائل امنیتی پیرامون لایتنینگ گریبان‌گیر بیت کوین می‌شود؟!

با وجود بحث‌های جنجالی پیرامون شبکه لایتنینگ که یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های بیت کوین است توسعه‌دهندگان مشهورترین رمز ارز جهان سعی دارند در زمینه پرداخت‌ها کارآمدتر عمل کنند.

با این وجود، آسیب‌پذیری امنیتی شبکه لایتنینگ بیت کوین که مربوط به عدم به‌روزرسانی گره‌ها (Node) بود و در این هفته مطرح شد، ممکن است باعث از دست رفتن دارایی کاربران شود.

«روستی راسل»، توسعه دهنده نرم‌افزار که بخش عمده مشخصات پروتکل شبکه لایتنینگ بیت کوین را نوشته است، دراین‌باره گفت: «مسائل امنیتی در پروژه‌های مختلف لایتنینگ مشاهده شده است که می‌تواند منجر به از دست رفتن دارایی‌ها شود.»

او در این پست مشترک از طریق فهرست ایمیل شبکه لایتنینگ، نوشت: «تمام جزییات در چهار هفته آینده منتشر خواهد شد، لطفاً تا پیش از این زمان، آن را به روز کنید.»

جزییات این آسیب‌پذیری در تاریخ 27 سپتامبر منتشر خواهد شد و یک روش معمول امنیت نرم‌افزاری هم برای جلوگیری از ایجاد باگ و هم ایجاد فرصت برای توسعه‌دهندگان در راستای برطرف کردن مشکلات ارائه می‌شود.

به نظر می‌رسد آسیب‌پذیری به Eclair والت بیت کوین لایتنینگ مربوط باشد که راسل نیز به کاربران توصیه کرد آن را به‌روز کنند.

اما برخی از کارشناسان بیت کوین از جمله «یاشار راشدی» این آسیب‌پذیری را جدی نمی‌دانند. وی در پاسخ به پرسش آی آر بلاک چین گفت: «کدهای lnd و c-lightning را بررسی کرده‌ام و مشکل خاصی در آن‌ها ندیده‌ام.»

شبکه لایتنینگ، برای اولین بار توسط «تادئوس دیرجا» و «جوزف پو» در مقاله سفید سال 2015 پیشنهاد شد. این شبکه، لایه‌ای را بر روی بلاک چین بیت کوین ایجاد می‌کند، جایی که تراکنش‌ها می‌توانند پیش از اضافه شدن به بلاک چین اصلی بین افراد جابجا شوند.

این بدان معناست که سرعت تراکنش‌های بیت کوین افزایش می‌یابد، درحالی‌که هزینه‌ها به‌طور قابل توجهی کم می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  بیت کوین 55 هزار دلاری پس از نصف شدن پاداش استخراج

در حال حاضر چندین والت مختلف لایتنینگ در دسترس است و همچنین شرکت‌هایی وجود دارند که قادر به پردازش آن‌ها به نمایندگی از بازرگانان هستند.

با این حال بر اساس گزارش‌های اخیر، تعداد کمی از کاربران معتقدند در حال حاضر در گره‌های لایتنینگ بیت کوین زمانی که تراکنش انجام می‌شود دارایی از دست می‌رود.

میثم رضایی دراین‌باره به آی آر بلاک چین گفت: «سختی پیاده‌سازی کیف‌های پول Non-Custodial، نیاز به دریافت لایسنس برای کانال‌های واسط شبکه لایتنینگ (در شبکه لایتنینگ به دلیل اینکه کانال‌های واسط عمل انتقال سرمایه را انجام می‌دهند، طبق قوانین FinCEN نیاز به دریافت لایسنس دارند)، احتمال از دست رفتن سرمایه کاربر به دلیل عدم پخش تمامی تراکنش‌ها در شبکه، نیاز به آنلاین بودن در زمان انجام تراکنش، نیاز به اعتماد به سوم شخص (Watch Towers) از جمله چالش‌های پیش روی لایتنینگ هستند.»

وی معتقد است: «به دلیل توزیع‌های مختلف لایتنینگ و پیچیدگی پیاده‌سازی، آسیب‌پذیری‌های مختلفی بر روی این نرم‌افزارها مشاهده شده که بعضاً حتی منجر به از دست رفتن سرمایه کاربران هم می‌شود.»

لازم به ذکر است هنگامی که یک پرداخت لایتنیگ ارسال می‌شود، دو گروه این دارایی را در یک آدرس بیت کوین قرار می‌دهند، از طریق این به‌اصطلاح کانال، آن‌ها می‌توانند مبالغ را به‌دفعات نامحدود جابه‌جا کنند.

این کار امنیت بیت کوین را حفظ می‌کند اما کافی نیست، پرداخت‌های منظم نیازی به اضافه شدن به بلاک چین اصلی ندارند تا زمانی که این کانال بسته شود.

پرسش‌ها درباره این مسئله که پذیرش شبکه لایتنینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت رو به افزایش است ضمن اینکه بخش عمده‌ای از نرخ آن به پاداش‌های تراکنش‌هایی بستگی دارد که توسط ماینرها انجام می‌شود.

Forbes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

سرقت بیت کوین در قالب آژانس کاریابی از افراد جویای کار

نیروی ویژه پلیس در منطقه اوتار پرادش هند، یک گروه فعال در سرقت بیت کوین را که به عنوان یک …