صفحه اول بررسی تیتر امروز روزنامه‌ شهر بلاک چین!: سیویل و ساختارشکنی در روزنامه‌نگاری

تیتر امروز روزنامه‌ شهر بلاک چین!: سیویل و ساختارشکنی در روزنامه‌نگاری

۰
0
تیتر امروز روزنامه‌ شهر بلاک چین!: سیویل و ساختارشکنی در روزنامه‌نگاری

سیویل یک استارتآپ مبتنی بر بلاک چین است که با هدف ساختارشکنی در جهان روزنامه نگاری به وجود آمده است.

سیویل (Civil) با سه هدف حمایت از تولیدکنندگان محتوا، مقابله با اخبار جعلی و حذف تبلیغات زائد از سایت های خبری راه اندازی شده است.

در واقع سیویل در پرتو قابلیت های فناوری بلاک چین یک بازار غیرمتمرکز و پایدار برای روزنامه نگاری می‌سازد که در آن اتاق های خبر دنیا گرد هم می‌آیند و خوراک خبری قابل اعتماد، معتبر و باکیفیتی را برای خوانندگان تولید می‌کنند.

تا همین الان تیم های خبری مختلفی به سیویل پیوسته اند و این استارتآپ با همین پشتوانه توانسته به میزان 5 میلیون دلار از استودیو بلاک چینی کانسن سیس کمک مالی دریافت کند.

چه خبر از اخبار؟

تأیید ارزشمندی و صحت خبرها در سال 2018 میلادی سخت تر از همیشه شده است. از اخبار جعلی پیرامون ترامپ تا داستان های ساختگی درباره سلبریتی ها نشان می‌دهند که این روزها مخاطبان باید بیشتر از همیشه از محتوایی که به اسم خبر به آن ها داده می‌شود آگاه باشند.

با این همه گزارش موسسه پژوهشی پیو نشان می‌دهد در ابتدای سال 2016 فقط بیست درصد از بزرگسالان آمریکایی و تنها 5 درصد از 18 تا 29 ساله ها از رسانه های چاپی برای کسب خبر استفاده می‌کردند.

اما انتشارات آنلاین علی رغم سرعت بالای انتقال اخبار دارای نواقصی هم هستند که ازجمله آن ها می‌توان به مدل تجاری آن ها که وابسته به تبلیغات است اشاره کرد.
به عبارت دیگر روزنامه نگاران یا شاید بهتر باشد بگوییم صاحبان مطبوعات آنلاین اخبار را به رایگان در دسترس شما قرار داده اند و در عوض چشمان شما باید تبلیغات محصولات و خدمات مختلف به انواع شکل ها را در هنگام خواندن خبر ببینند.

در واقع بقای روزنامه نگاری وابسته به تبلیغات است و همین نکته است که گاها باعث تولید اخبار جعلی، غیرواقعی و تخریب اعتماد کاربران و تضعیف یک برند رسانه ای می‌شود.

روزنامه نگاری غیرمتمرکز

سازندگان سیویل امیدوارند با پروتکل مبتنی بر بلاک چینی که طراحی کرده اند یک اقتصاد خالی از تبلیغات برای روزنامه ها ایجاد کنند. در چنین فضایی هم از انتشار اخبار جعلی جلوگیری می‌شود و هم هیچ سازمانی نمی‌تواند اخبار را سانسور کند.

متیو ایلس به عنوان بنیان گذار و مدیرعامل این استارتآپ در مصاحبه با Bitcoin magazine درباره این پلتفرم گفته است:

یک اقتصاد جدید مأموریت محور همراه با ساز و کار خودکنترلی است که برای رفتارهای درست پاداش می‌دهد تا مدل جدید روزنامه نگاری به صورت مؤثر پا بگیرد.

در این اقتصاد جدید همه چیز بر پایه توکن CVL است هرچند که حق انتخاب ارز رایج هم وجود دارد. روزنامه نگاران برای خبرهایی که می‌نویسند همین توکن را دریافت می‌کنند، خوانندگان برای دسترسی به خبرها باید همین توکن را خرج کنند و ناشران باید از همین توکن در سیویل سرمایه گذاری کنند تا بتوانند خودشان را به عنوان یک اتاق خبر در این پلتفرم بلاک چینی ثبت کنند.

 

منظور از ثبت نام در اینجا فرایندی است که در طی آن ناشران اخبار و اتاق های خبری جهان برای حضور در سیویل درخواست می‌فرستند و کاربران سیویل به اعتبار و مأموریت حرفه ای آن ها رأی می‌دهند تا در نهایت بهترین ها در این پلتفرم فعالیت کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  بیت‌کوین چیست؟ توضیحی آسان از مفهومی سخت در آی‌آر بلاک‌چین

البته نحوه عملکرد ثبت نام در پلتفرم سیویل شامل جزییات بیشتری است که در این پست به آن ها اشاره نمی‌کنیم اما شما می‌توانید در صورت علاقه ثبت نام در سیویل را بخوانید.

رشد پلتفرم روزنامه نگاری سیویل

سیویل با کمک 5 میلیون دلاری که از کانسن سیس گرفته سعی می‌کند با اعطای بورس ها یا مبالغ تشویقی به روزنامه نگاران و ناشران آن ها را به فعالیت بر روی این پلتفرم دعوت کند.

به علاوه 450 هزار پوند برای ترویج رسانه های نوظهور به مرکز روزنامه نگاری اروپا اهداشده تا سیویل بیشتر به اهالی روزنامه و مجله شناسانده شود.

اتاق خبری ZigZag که پادکست  تولید می‌کنند یکی از رسانه هایی هستند که فعالیتشان را بر روی سیویل آغاز کرده اند.

منوش زُمُرُدی، بنیانگذار این مجموعه پادکست ها در این باره می‌گوید: “برای به کار گرفتن این پلتفرم جدید هیجان زیادی داشته است و این ایده جدیدی است که می‌تواند مدل کسب وکار روزنامه نگاری را متحول کند و من به عنوان شخصی که در عرصه فناوری هم فعالیت دارم، این فرصت را راهکار مؤثری برای تحول می‌دانم”.

چشم انداز پلتفرم سیویل

متیو ایلس بر این باور است که استقلال روزنامه نگاری، کنترل کامل مدل کسب وکار، رویه های بهتر برای دریافت مجوز، رشد طبیعی مخاطبان، آرشیو دائمی، شبکه ای از شرکای مختلف در فناوری های مرتبط با روزنامه نگاری و البته همگرایی و خرد جمعی ازجمله مزایای جذاب سیویل هستند که باعث رشد و تثبیت آن در آینده خواهند شد.

با این همه و علی رغم مأموریت شفاف پلتفرم سیویل که ساختارشکنی در عرصه روزنامه نگاری و خلق مدل های کسب وکار نوین است هنوز تردیدهای درباره چشم انداز آن مطرح می‌شود.

 

مثلاً بنیان گذار این پلتفرم خودش بارها عنوان کرده که بزرگ ترین چالش های آن ها آموزش کاربران و طراحی محصول هستند.

ازیک طرف خیلی از افرادی که تا حدی آمادگی لازم برای استفاده از این پلتفرم را پیدا می‌کنند تازه باید چندین و چند گام اضافی و نسبتاً پیچیده را طی کنند تا بتوانند فعالیت خود را به عنوان روزنامه نگار یا خواننده در آن شروع کنند و این نشان دهنده ضعف طراحی محصول در سیویل است.

از طرف دیگر راضی کردن صاحبان روزنامه ها و رسانه های رایگان سنتی که البته حالا هرکدام برای خودشان وب سایت ایجاد کرده اند و همچنین نویسندگان و روزنامه نگاران خلاقی که با این ها همکاری می‌کنند یک چالش بزرگ برای تیم سیویل است.

به هر روی منوش زمردی که قبلاً سیویل را امتحان کرده کلید موفقیت سیویل را گذر از کلیک ها و تبلیغ های دلاری می‌داند. وی همچنین پیدا کردن راهی برای جلب حمایت مردم از رسانه های خبری واقعی که موردعلاقه شان هست را چالش جدی سیویل می‌داند که باید به آن توجه نشان داد.

درنهایت سازندگان پلتفرم بلاک چینی سیویل که هدفشان ایجاد تحول در عرصه روزنامه نگاری است تصمیم دارند با برگزاری یک ICO در ماه سپتامبر سال جاری درصد مشارکت سرمایه گذاران در این پلتفرم را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…