۴ پرسش درباره قیمت رمزارزها، نوسان، عوامل تعیین کننده و بیت‌کوین

  • توسط IrBlockchain
  • ۲ ماه قبل
  • ۰

یکی از عوامل قابل‌توجه در بازار رمزارزها قیمت کوین‌ها و توکن‌ها است. این قیمت می‌تواند تحت تاثیر عرضه و تقاضا، تصمیمات احساسی یا حرکات صعودی و نزولی بیت‌کوین باشد.

۱- چگونه قیمت رمزارزها با قیمت ارزهای رایج مقایسه می‌شوند؟

تقریباً هیچ‌کدام مبتنی بر ارزش قابل‌مشاهده نیستند.

ارزهای رایج با کالاهای باارزش مثل طلا یا هر ماهیت ارزشمند دیگری پشتیبانی نمی‌شوند و رمزارزهای واقعی هم همین حالت رادارند.

بزرگ‌ترین تفاوت میان ارزش این دو در این است که ارزهای رایج توسط بانک‌های مرکزی موردحمایت قرار می‌گیرند و به‌عنوان پول به رسمیت شناخته می‌شوند. درنتیجه وقتی دو نفر با ارز رایج معامله می‌کنند به اعتماد بانک مرکزی و دولتی است که پشت این ارز قرارگرفته‌اند.

امروز اکثر کشورها از همین سیستم پیروی می‌کنند که در آن بانک‌های مرکزی و خزانه‌های مالی توزیع پول و به شکل غیرمستقیم تورم را کنترل می‌کنند.

اما رمزارزها از سوی دیگر توسط یک دولت یا نهاد مرکزی کنترل نمی‌شوند و در بسیاری از مناطق به‌عنوان پول نقد پذیرفته نمی‌شوند. همچنین آن‌ها به‌طورمعمول یک مقدار توزیع ثابت دارند و بنابراین کاهش ارزش رمزارزها از طریق تورم غیرممکن است.

علاوه بر این‌ها هم رمزارزها و هم‌ارزهای رایج می‌توانند به‌عنوان شیوه پرداخت یا برای حفظ ارزش در طول زمان استفاده شوند.

۲- چرا این‌همه نوسان در قیمت رمزارزها دیده می‌شود؟

این بازار هنوز سال‌های کودکی را تجربه می‌کند.

بازار رمزارزها هنوز خیلی جدید است و برای خیلی‌ها جا نیفتاده که می‌توانند با پول‌هایی تجارت کنند که قابل‌لمس نیستند و در عوض از الگوریتم‌های ریاضی ساخته‌شده‌اند.

بازارهای نوپا هم ویژگی‌هایی دارند که باعث نوسان قیمت در آن‌ها می‌شود.

در بازار رمزارزهایی مثل بیت‌کوین و یا آلت‌کوین‌ها قدرت نقد شوندگی نسبت به بازارهای سنتی‌تر از جمله بورس تبادل ارزهای خارجی پایین‌تر است.

نکته‌ای که می‌تواند به خوبی این موضوع را اثبات کند میزان ارزش بازار کل رمزارزها با رقم ۱۹۴ میلیارد دلار (در زمان نگارش این پست) در مقایسه با میزان ارزش کل ارزهای رایج جهان که ۹۰ تریلیون دلار است. در میان این دو فعلاً یک اختلاف ۳۶۰۰۰ درصدی وجود دارد.

حجم مبادله روزانه رمزارزها در حدود ۱۴ میلیارد دلار است در حالیکه این عدد در بازار فارکس به ۵ تریلیون دلار می‌رسد. همچنین تفاوت بین قیمت خریدوفروش در فارکس به چند پنی می‌رسد اما در بازار رمزارزها این اختلاف برابر با چند دلار است.

همه این موارد شمایل یک بازار کم‌جان و نحیف را به ما نشان می‌دهند که تاب تحمل حرکت سریع را ندارد و به‌ناچار نوسان قیمت رمزارزها را به وجود می‌آورد.

از طرفی ورودروزانه سرمایه‌گذاران و تریدرهای جدید به بازار رمزارزها خودش یکی دیگر از عوامل نوسان قیمت بیت‌کوین، اتریوم، مونرو، زی‌کش و … است. تقریباً یکی از دلایل اصلی حضور همه این تازه‌واردان در بازار رمزارزها کاهش و افزایش ناگهانی قیمت‌ها و کسب سود است که می‌تواند منجر به نوسان بیشتر شود.

البته از دست‌کاری قیمت‌ها نیز نمی‌توان غافل نشد. در حال حاضر پلتفرم‌های صرافی متمرکز حجم زیادی از گردش این بازار غیرمتمرکز را کنترل می‌کنند.

آن‌ها خیلی راحت می‌توانند با نمایش قیمت‌های جعلی حتی برای چند ساعت خریداران را به خریدوفروش مصنوعی ترغیب کنند و ضمن کسب منفعت برای خودشان درصد نوسان در قیمت‌ رمزارزها را بیشتر کنند.

چون صرافی‌های متمرکز اکثراً قانون‌گذاری نشده‌اند و در مدیریت معاملات شفافیت لازم را ندارند، تشخیص دست‌کاری قیمت‌ها برای سرمایه‌گذاران و خریداران کار آسانی نیست.

۳- عوامل اصلی تعیین قیمت رمزارزها کدام‌اند؟

مثل همه بازارها عرضه و تقاضا از مهم‌ترین عوامل تعیین قیمت رمزارزها هستند.

اگر یک رمزارز میزان توکن بسیاری را عرضه کرده باشد اما تقاضای کمی از طرف تریدرها و کاربران برای آن توکن وجود داشته باشد، ارزش آن رمزارز افت خواهد کرد و برعکس این حالت نیز صادق است. این یک اصل بدیهی در اقتصاد است.

به همین منوال یکی از عوامل اصلی تعیین قیمت رمزارزها محدودیت در میزان انتشار و توزیع آن‌هاست. مثلاً ساتوشی ناکاموتو از همان ابتدا تصمیم گرفته که فقط ۲۱ میلیون بیت‌کوین در چرخه توزیع قرار بگیرند. اما ویتالیک بوترین از همان ابتدا بر این نظریه اصرار داشته که تعداد اترها باید نامحدود باشد و شاید همین یکی از دلایلی باشد که ما امروز شاهد اختلاف قیمت بین بیت‌کوین و اتریوم هستیم.

صرف‌نظر از بحث عرضه و تقاضا، احساسات عمومی و تأثیرات رسانه‌ای یکی از دیگر از عوامل اثرگذار بر قیمت رمزارزهاست.

اگر شما اخبار منفی را از یک پروژه رمزارزی بخوانید یا از دوستتان بشنوید که این پروژه نقاط ضعف زیادی دارد از خرید توکن‌های آن اجتناب می‌کنید. اما اگر تبلیغات مثبتی را درباره یک رمزارز ببینید و از خبرها این‌طور استنباط کنید که این یک پروژه آینده دار است آن‌وقت راحت‌تر و بیشتر توکن می‌خرید. به‌عبارت‌دیگر قیمت‌ها از تصمیم‌گیری‌های بعضاً احساسی سرمایه‌گذاران و خریداران اثر می‌پذیرد.

میزان کاربرد یک توکن یا کوین، میزان اثربخشی راهکار بلاک‌چینی ارائه‌شده در حل مسائل واقعی و میزان سختی استخراج (ماینینگ) یک رمزارز هم از دیگر عواملی هستند که می‌توانند در تعیین قیمت‌ها نقش‌آفرینی کنند.

۴- چگونه قیمت رمزارزها در طول ۱۸ ماه گذشته تغییر کرده‌اند؟

همیشه بررسی قیمت بیت‌کوین اطلاعات خوبی از تمام بازار رمزارزها در اختیار ما می‌گذارد.

بیت‌کوین سال ۲۰۱۷ را باقیمت زیر ۱۰۰۰ دلار آغاز کرد و زمانی که دولت چین اعلام کرد می‌خواهد به وضعیت صرافی‌های رمزارزی در این کشور سروسامانی بدهد، این قیمت به ۷۷۵ دلار رسید.

بعد از این اتفاق این رمزارز مجدداً مسیر پیشرفت را پیش گرفت تا اینکه در ماه مارس مجدداً با تصمیم گروه صرافی و اوراق بهادار آمریکا که مبنی بر ممنوعیت صندوق‌های قابل معامله بود، قیمت بیت‌کوین به زیر ۱۰۰۰ دلار رسید. در این روز ارزش کل بازار حدود ۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

اما تصمیم ژاپن در به رسمیت شناختن بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز قانونی سیگنالی بود که بازار این رمزارز را بار دیگر به کانال ۱۰۰۰ دلار برگرداند.

از آوریل تا جولای ۲۰۱۷ بیت‌کوین به‌آرامی خودش را به قله ۳۰۰۰ دلاری رساند و باعث شد ارزش کل بازار رمزارزها از ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کند. اما این خوشحالی سرمایه‌گذاران چندان دوامی نیافت و فورک بیت‌کوین کش بار دیگر باعث کاهش قیمت بیت‌کوین تا ۲۰۰۰ دلار شد.

اما این تأثیرگذاری چندان طول نکشید و تا قبل از پایان آگوست ۲۰۱۷ بیت‌کوین به ۵۰۰۰ دلار رسید و همراه با آلت‌کوین‌ها بازاری به ارزش ۱۷۰ میلیارد دلار را تجربه کردند.

اما این پایان ماجرا نبود. چین در تاریخ ۴ سپتامبر ICO ها را ممنوع کرد. قیمت بیت‌کوین به ۳۳۰۰ دلار کاهش پیدا کرد اما تا آخر سپتامبر ۲۰۱۷ باز توانست به ۴۰۰۰ دلار بازگردد.

از اینجا به بعد بیت‌کوین اوج‌گیری را شروع کرد و توانست تا پایان اکتبر ۲۰۱۷ به ۶۰۰۰ دلار برسد و نوامبر را با تقریباً ۱۰۰۰۰ دلار به پایان برساند.

درنهایت در میانه ماه دسامبر همان سال بیت‌کوین به قیمت رؤیایی ۲۰۰۰۰ دلار رسید و در نهایت سال باقیمت ۱۵۰۰۰ دلار برای بیت‌کوین به پایان رسید.

اما سال ۲۰۱۸ برای بیت‌کوین چندان خوش‌یمن نبوده است. این سال با رسیدن قیمت به ۱۰۰۰۰ دلار شروع شد و حتی در فوریه به ۶۰۰۰ دلار هم رسید.

در فوریه ۲۰۱۸ البته بیت‌کوین توانست بار دیگر به قیمت ۱۱۰۰۰ دلار برسد. در همین زمان ارزش کل بازار به ۵۰۰ میلیارد رسید.

بعد از این تاریخ علی‌رغم تلاش‌های مربوط به رگولاتوری در سراسر بازار رمزارزها و رویدادهای دیگری که می‌تواند باعث کاهش ارزش قیمت بیت‌کوین شود، قیمت این رمزارز در یک‌روند کاهشی قرار داشته است هرچند که افزایش‌های مقطعی را نیز تجربه کرده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *