صفحه اول بررسی 4 پرسش درباره قیمت رمزارزها، نوسان، عوامل تعیین کننده و بیت کوین

4 پرسش درباره قیمت رمزارزها، نوسان، عوامل تعیین کننده و بیت کوین

۰
0
4 پرسش درباره قیمت رمزارزها، نوسان، عوامل تعیین کننده و بیت کوین

یکی از عوامل قابل‌توجه در بازار رمز ارز ها قیمت کوین‌ها و توکن‌ها است. این قیمت می‌تواند تحت تاثیر عرضه و تقاضا، تصمیمات احساسی یا حرکات صعودی و نزولی بیت  کوین باشد.

1- چگونه قیمت رمز ارز ها با قیمت ارزهای رایج مقایسه می‌شوند؟

تقریباً هیچ‌کدام مبتنی بر ارزش قابل‌مشاهده نیستند.

ارزهای رایج با کالاهای باارزش مثل طلا یا هر ماهیت ارزشمند دیگری پشتیبانی نمی‌شوند و رمز ارز های واقعی هم همین حالت رادارند.

بزرگ‌ترین تفاوت میان ارزش این دو در این است که ارزهای رایج توسط بانک‌های مرکزی موردحمایت قرار می‌گیرند و به‌عنوان پول به رسمیت شناخته می‌شوند. درنتیجه وقتی دو نفر با ارز رایج معامله می‌کنند به اعتماد بانک مرکزی و دولتی است که پشت این ارز قرارگرفته‌اند.

امروز اکثر کشورها از همین سیستم پیروی می‌کنند که در آن بانک‌های مرکزی و خزانه‌های مالی توزیع پول و به شکل غیرمستقیم تورم را کنترل می‌کنند.

اما رمز ارز ها از سوی دیگر توسط یک دولت یا نهاد مرکزی کنترل نمی‌شوند و در بسیاری از مناطق به‌عنوان پول نقد پذیرفته نمی‌شوند. همچنین آن‌ها به‌طورمعمول یک مقدار توزیع ثابت دارند و بنابراین کاهش ارزش رمز ارز ها از طریق تورم غیرممکن است.

علاوه بر این‌ها هم رمز ارز ها و هم‌ارزهای رایج می‌توانند به‌عنوان شیوه پرداخت یا برای حفظ ارزش در طول زمان استفاده شوند.

2- چرا این‌همه نوسان در قیمت رمز ارز ها دیده می‌شود؟

این بازار هنوز سال‌های کودکی را تجربه می‌کند.

بازار رمز ارز ها هنوز خیلی جدید است و برای خیلی‌ها جا نیفتاده که می‌توانند با پول‌هایی تجارت کنند که قابل‌لمس نیستند و در عوض از الگوریتم‌های ریاضی ساخته‌شده‌اند.

بازارهای نوپا هم ویژگی‌هایی دارند که باعث نوسان قیمت در آن‌ها می‌شود.

در بازار رمز ارز هایی مثل بیت‌کوین و یا آلت‌کوین‌ها قدرت نقد شوندگی نسبت به بازارهای سنتی‌تر از جمله بورس تبادل ارزهای خارجی پایین‌تر است.

نکته‌ای که می‌تواند به خوبی این موضوع را اثبات کند میزان ارزش بازار کل رمز ارز ها با رقم 194 میلیارد دلار (در زمان نگارش این پست) در مقایسه با میزان ارزش کل ارزهای رایج جهان که 90 تریلیون دلار است. در میان این دو فعلاً یک اختلاف 36000 درصدی وجود دارد.

 

حجم مبادله روزانه رمز ارز ها در حدود 14 میلیارد دلار است در حالیکه این عدد در بازار فارکس به 5 تریلیون دلار می‌رسد. همچنین تفاوت بین قیمت خریدوفروش در فارکس به چند پنی می‌رسد اما در بازار رمز ارز ها این اختلاف برابر با چند دلار است.

همه این موارد شمایل یک بازار کم‌جان و نحیف را به ما نشان می‌دهند که تاب تحمل حرکت سریع را ندارد و به‌ناچار نوسان قیمت رمز ارز ها را به وجود می‌آورد.

از طرفی ورودروزانه سرمایه‌گذاران و تریدرهای جدید به بازار رمز ارز ها خودش یکی دیگر از عوامل نوسان قیمت بیت‌کوین، اتریوم، مونرو، زی‌کش و … است. تقریباً یکی از دلایل اصلی حضور همه این تازه‌واردان در بازار رمز ارز ها کاهش و افزایش ناگهانی قیمت‌ها و کسب سود است که می‌تواند منجر به نوسان بیشتر شود.

البته از دست‌کاری قیمت‌ها نیز نمی‌توان غافل نشد. در حال حاضر پلتفرم‌های صرافی متمرکز حجم زیادی از گردش این بازار غیرمتمرکز را کنترل می‌کنند.

آن‌ها خیلی راحت می‌توانند با نمایش قیمت‌های جعلی حتی برای چند ساعت خریداران را به خریدوفروش مصنوعی ترغیب کنند و ضمن کسب منفعت برای خودشان درصد نوسان در قیمت‌ رمز ارز ها را بیشتر کنند.

چون صرافی‌های متمرکز اکثراً قانون‌گذاری نشده‌اند و در مدیریت معاملات شفافیت لازم را ندارند، تشخیص دست‌کاری قیمت‌ها برای سرمایه‌گذاران و خریداران کار آسانی نیست.

3- عوامل اصلی تعیین قیمت رمز ارز ها کدام‌اند؟

مثل همه بازارها عرضه و تقاضا از مهم‌ترین عوامل تعیین قیمت رمز ارز ها هستند.

اگر یک رمز ارز  میزان توکن بسیاری را عرضه کرده باشد اما تقاضای کمی‌از طرف تریدرها و کاربران برای آن توکن وجود داشته باشد، ارزش آن رمز ارز  افت خواهد کرد و برعکس این حالت نیز صادق است. این یک اصل بدیهی در اقتصاد است.

این مطلب را از دست ندهید:  از بیت‌کوین تا پیمان در سالی که گذشت

به همین منوال یکی از عوامل اصلی تعیین قیمت رمز ارز ها محدودیت در میزان انتشار و توزیع آن‌هاست. مثلاً ساتوشی ناکاموتو از همان ابتدا تصمیم گرفته که فقط 21 میلیون بیت‌کوین در چرخه توزیع قرار بگیرند. اما ویتالیک بوترین از همان ابتدا بر این نظریه اصرار داشته که تعداد اترها باید نامحدود باشد و شاید همین یکی از دلایلی باشد که ما امروز شاهد اختلاف قیمت بین بیت‌کوین و اتریوم هستیم.

صرف‌نظر از بحث عرضه و تقاضا، احساسات عمومی‌و تأثیرات رسانه‌ای یکی از دیگر از عوامل اثرگذار بر قیمت رمز ارز هاست.

اگر شما اخبار منفی را از یک پروژه رمز ارز ی بخوانید یا از دوستتان بشنوید که این پروژه نقاط ضعف زیادی دارد از خرید توکن‌های آن اجتناب می‌کنید. اما اگر تبلیغات مثبتی را درباره یک رمز ارز  ببینید و از خبرها این‌طور استنباط کنید که این یک پروژه آینده دار است آن‌وقت راحت‌تر و بیشتر توکن می‌خرید. به‌عبارت‌دیگر قیمت‌ها از تصمیم‌گیری‌های بعضاً احساسی سرمایه‌گذاران و خریداران اثر می‌پذیرد.

میزان کاربرد یک توکن یا کوین، میزان اثربخشی راهکار بلاک‌چینی ارائه‌شده در حل مسائل واقعی و میزان سختی استخراج (ماینینگ) یک رمز ارز  هم از دیگر عواملی هستند که می‌توانند در تعیین قیمت‌ها نقش‌آفرینی کنند.

4- چگونه قیمت رمز ارز ها در طول 18 ماه گذشته تغییر کرده‌اند؟

همیشه بررسی قیمت بیت‌کوین اطلاعات خوبی از تمام بازار رمز ارز ها در اختیار ما می‌گذارد.

بیت‌کوین سال 2017 را باقیمت زیر 1000 دلار آغاز کرد و زمانی که دولت چین اعلام کرد می‌خواهد به وضعیت صرافی‌های رمز ارز ی در این کشور سروسامانی بدهد، این قیمت به 775 دلار رسید.

بعد از این اتفاق این رمز ارز  مجدداً مسیر پیشرفت را پیش گرفت تا اینکه در ماه مارس مجدداً با تصمیم گروه صرافی و اوراق بهادار آمریکا که مبنی بر ممنوعیت صندوق‌های قابل معامله بود، قیمت بیت‌کوین به زیر 1000 دلار رسید. در این روز ارزش کل بازار حدود 5 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

اما تصمیم ژاپن در به رسمیت شناختن بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز قانونی سیگنالی بود که بازار این رمز ارز  را بار دیگر به کانال 1000 دلار برگرداند.

از آوریل تا جولای 2017 بیت‌کوین به‌آرامی‌خودش را به قله 3000 دلاری رساند و باعث شد ارزش کل بازار رمز ارز ها از 100 میلیارد دلار عبور کند. اما این خوشحالی سرمایه‌گذاران چندان دوامی‌نیافت و فورک بیت‌کوین کش بار دیگر باعث کاهش قیمت بیت‌کوین تا 2000 دلار شد.

 

اما این تأثیرگذاری چندان طول نکشید و تا قبل از پایان آگوست 2017 بیت‌کوین به 5000 دلار رسید و همراه با آلت‌کوین‌ها بازاری به ارزش 170 میلیارد دلار را تجربه کردند.

اما این پایان ماجرا نبود. چین در تاریخ 4 سپتامبر ICO ها را ممنوع کرد. قیمت بیت‌کوین به 3300 دلار کاهش پیدا کرد اما تا آخر سپتامبر 2017 باز توانست به 4000 دلار بازگردد.

از اینجا به بعد بیت‌کوین اوج‌گیری را شروع کرد و توانست تا پایان اکتبر 2017 به 6000 دلار برسد و نوامبر را با تقریباً 10000 دلار به پایان برساند.

درنهایت در میانه ماه دسامبر همان سال بیت‌کوین به قیمت رؤیایی 20000 دلار رسید و در نهایت سال باقیمت 15000 دلار برای بیت‌کوین به پایان رسید.

اما سال 2018 برای بیت‌کوین چندان خوش‌یمن نبوده است. این سال با رسیدن قیمت به 10000 دلار شروع شد و حتی در فوریه به 6000 دلار هم رسید.

در فوریه 2018 البته بیت‌کوین توانست بار دیگر به قیمت 11000 دلار برسد. در همین زمان ارزش کل بازار به 500 میلیارد رسید.

بعد از این تاریخ علی‌رغم تلاش‌های مربوط به رگولاتوری در سراسر بازار رمز ارز ها و رویدادهای دیگری که می‌تواند باعث کاهش ارزش قیمت بیت‌کوین شود، قیمت این رمز ارز  در یک‌روند کاهشی قرار داشته است هرچند که افزایش‌های مقطعی را نیز تجربه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

سرقت بیت کوین در قالب آژانس کاریابی از افراد جویای کار

نیروی ویژه پلیس در منطقه اوتار پرادش هند، یک گروه فعال در سرقت بیت کوین را که به عنوان یک …