صفحه اول بررسی نگاهی به مفهوم اینترنت کاملاً غیرمتمرکز و نقش فناوری بلاک چین در آن

نگاهی به مفهوم اینترنت کاملاً غیرمتمرکز و نقش فناوری بلاک چین در آن

۰
0
نگاهی به مفهوم اینترنت کاملاً غیرمتمرکز و نقش فناوری بلاک چین در آن

اینترنت در دهه 80 میلادی به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز معرفی شد اما به مرور زمان شرکت هایی مثل گوگل و آمازون با توسعه طلبی عدم تمرکز اینترنت را از بین بردند.

اینترنت را به عنوان بزرگ ترین سیستم غیرمتمرکز جهان می‌شناختیم اما این روزها اینترنتی که از دل سازمان های نظامی‌آمریکا در آمد بیشتر به ابزاری در دست غول های سیلیکون ولی تبدیل شده که می‌توانند هر طوری که دوست دارند و به هر منظوری که می‌خواهند از آن استفاده کنند.

گوگل که با خلاقیت لری پیچ و سرگی برین از گاراژ خانه ای در منلوپارک کالیفرنیا حیاتش را شروع کرد، حالا به قدری بزرگ شده که سایه اش بر روی سرخود شبکه اینترنت هم سنگینی می‌کند.

آمازون و فیسبوک و سایر شرکت های بزرگ فناوری هم هرکدام سهمی‌از شبکه به ظاهر غیرمتمرکز اینترنت را تصاحب کرده و در کنار ارائه خدمات از آن کسب درآمد هم می‌کنند.

اما کاربران از وضعیت فعلی چندان هم راضی نیستند. آن ها معتقدند این چیزی نبود که در ابتدای دهه 80 میلادی فکر می‌کردیم باید اتفاق بیفتد. این اینترنتی نبود که انتظار داشتیم طلیعه دار عصر جدیدی در تاریخ بشریت باشد. در واقع انتقاد آن ها از این است که چرا باید مجبور باشیم در اینترنت، محرمانگی را فدای راحتی کنیم؟

و این پرسش بزرگی است که ظاهراً اختراع ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین و زیرساخت آن فناوری بلاک چین می‌توانند به آن جواب دهند.

در این نوشته از آی آر بلاک چین ضمن بررسی ارتباط بین ساختار بلاک چین و اینترنت کاملاً غیرمتمرکز سعی می‌کنیم چالش ها و دشواری ها، تلاش ها و موفقیت های متخصصان بلاک چین در ایجاد یک اینترنت کاملاً غیرمتمرکز را برای شما بازگو کنیم.

فناوری بلاک چین  و اینترنت غیرمتمرکز

شبکه اینترنت مجموعه ای از رایانه های به هم متصل است. سیستمی‌است که هیچ مالکی ندارد و هیچ شرکت یا سازمانی نسبت به آن ادعای مالکیت نمی‌کند. در این ساختار هرکسی می‌تواند به اینترنت متصل شود و در نقش یک تولید یا مصرف کننده از آن استفاده کند. همین ویژگی ها باعث شده تا این شبکه ارتباطی در سال های اولیه رشد چشمگیری را تجربه کند.

اما همه این ها تا قبل از این بود که غول هایی مثل گوگل، آمازون، فیسبوک و … در دره سیلیکون سبز شوند.

گزارشی از بنیاد موزیلا در سال 2018 نشان می‌دهد اکنون گوگل مقصد 90 درصد تمام جستجوهای اینترنتی در تمام دستگاه ها است. علاوه بر اینکه محصولات اندرویدی گوگل همراه با مرورگر کروم از محبوب ترین ها بین کاربران هستند.

این سلطه جهانی گوگل یعنی میلیون ها نفر گوگل را مساوی با اینترنت می‌دانند. آن ها از خدمات گوگل در دستگاه های تولیدی گوگل استفاده می‌کنند و بعد خلاقیت های شان را در سرورهای ابری گوگل ذخیره می‌کنند. بنابراین گوگل خیلی راحت می‌تواند به رفتارهای اطلاعاتی این افراد اعم از تولید، انتشار، توزیع، اشاعه و … شکل دهد و حتی از داده های حاصل از رفتارهای آن ها سو استفاده کند.

این رسوایی همین الان دامن فیسبوک به عنوان بزرگ ترین شبکه اجتماعی دنیا را گرفته است.

 

زاکربرگ در سال جاری چندین بار به کنگره آمریکا دعوت شده تا درباره احتمال فروش اطلاعات کاربران فیسبوک به شرکت های دیگر پاسخگو باشد.

آمازون هم به خاطر رویه های تجاری و استفاده از اطلاعات مربوط به عادات خرید مشتریان این سایت اینترنتی دائماً موردانتقاد است.

اگر اسامی‌همچون اینستاگرام، واتس اپ،  تلگرام، اسنپ چت، تانگو و … را به این لیست اضافه کنید می‌بینید که شبکه اینترنت از حالت عدم تمرکز اولیه خارج شده و هرروز بیشتر به سمت تمرکزگرایی پیش می‌رود.

بیت کوین بهانه بود، بلاک چین نشانه بود!

بیت کوین که توسط فرد یا گروهی با نام ساتوشی ناکاموتو (همچنان با هویت ناشناس) در سال 2009 اختراع شد با فراز و فرودهای بسیار از 2017 میلادی وارد فاز محبوبیت و شناخت همگانی شد.

اما بیت کوین فقط یک رمز ارز  است، سیستمی‌برای انتقال و پرداخت وجه به صورت الکترونیکی بدون نیاز به واسطه ها. بیت کوین فقط یکی از کاربردهای فناوری بلاک چین است در حالی که از معماری این فناوری می‌توان برای ایجاد و بهبود خیلی دیگر از محصولات فناورانه فعلی بهره برد.

به عبارت نه چندان فنی، بلاک چین مثل یک دفترکل (مفهومی‌که در حسابداری وجود دارد) عمل می‌کند و کارکردهای شبیه به آن دارد با این تفاوت که به صورت غیرمتمرکز برای همه قابل مشاهده است و هر تغییری در آن نیاز به اجماع همه دارد.

 

هیچ سازمان مرکزی نمی‌تواند این دفترکل را کنترل یا دست کاری کند. چنین ظرفیتی باعث شده تا هرروز شاهد نوآوری های مختلفی مثل رسانه های غیرمتمرکز، بیمارستان های غیرمتمرکز، پلتفرم های کاریابی غیرمتمرکز، سرویس های حمل ونقل غیرمتمرکز و … باشیم. اما آیا می‌توان با کمک فناوری بلاک چین بستر همه این تغییرات یعنی اینترنت را به شکل غیرمتمرکز درآورد یا خیر؟

این مطلب را از دست ندهید:  پادکست خبری آی‌آر بلاک چین - قسمت اول

تمرکز زدایی از نظارت

بحث نظارت را می‌توانیم با سیستم نام دامنه ها (DNS) آغاز کنیم. عملکرد این سیستم شبیه به یک دفترچه تلفن اینترنتی است که آدرس های شناسایی عددی (IP) را به آدرس های حرفی (URL) قابل خواندن تبدیل می‌کند. اما اشکال در اینجاست که این یک فرایند مرکزی و آسیب پذیر در برابر نظارت و سانسور است.

یکی از بزرگ ترین سرورهای DNS توسط گوگل اداره می‌شود. فراهم کنندگان خدمات اینترنتی از دیگر گروه هایی هستند که سرورهای DNS را در اختیاردارند. به این ترتیب هر زمان شما آدرس یک سایت را در مرورگر وارد کنید، آن آدرس به یکی از همین سرورهای DNS فرستاده خواهد شد و بعد نسخه ای از درخواست شما ثبت می‌شود که شامل آدرس IP و آدرس سایتی که می‌خواهید از آن بازدید کنید است.

اما اگر دولت ها تصمیم بگیرند که شهروندان امکان دسترسی به بعضی از سایت ها را نداشته باشند این کار از طریق دسترسی و دستکاری در همین سرورهای DNS انجام می‌گیرد.

متخصصان فناوری بلاک چین در پاسخ به این تهدید پروژه رمز ارز ی Namecoin را راه اندازی کردند که وظیفه آن ذخیره سازی داده ها بر روی بلاک چین باهدف ایجاد جایگزینی برای سیستم DNS است. اما به جای دامنه های شناخته شده کام یا نت از دامنه بیت (.bit) استفاده خواهد شد.

این آدرس ها بر روی شبکه بلاک چین Namecoin ذخیره می‌شوند بنابراین همه اعضا به همه آدرس ها دسترسی دارند.

 

با استفاده از این ابتکار بلاک چینی که عمومی‌و دائمی‌است دولت ها و مؤسسات سانسور کننده قادر به انجام DNS poisoning یا همان تغییر عمدی IP سایت درخواستی از طرف کاربر نیستند. به علاوه امکان ثبت سوابق جستجوی شما در اینترنت در یک سیستم مرکزی از بین می‌رود که باعث افزایش امنیت و حریم خصوصی می‌شود.

در لایه ای دیگری از اینترنت شبکه های اجتماعی وجود دارند که مردم با تمایل وحشتناکی روزانه چندین ساعت را صرف استفاده از آن می‌کنند.

فیسبوک به عنوان پرچم دار شبکه های اجتماعی همراه با اینستاگرام و واتس اپ چند صد میلیون کاربر دارند اما هنوز هیچ گونه اطمینانی بابت امنیت به کاربران نمی‌دهند.

خوشبختانه فناوری بلاک چین در این بخش هم توانسته دستاوردهایی داشته باشد. مثلاً Mastodon جایگزین غیرمتمرکز توییتر است که توسط گروهی از اپراتورها در سرورهای مختلفی اجرا می‌شود یا Diaspora جایگزین غیرمتمرکز فیسبوک است که توانسته به کاربران اطمینان دهد که داده های آن ها فقط در اختیار خودشان قرار دارد و توسط هیچ شبکه اجتماعی مرکزی تحت نظارت یا مورد سو استفاده قرار نمی‌گیرد.

پاداش به توسعه دهندگان نرم افزارهای منبع باز

پروژه های منبع باز بخش گسترده ای از استخوان بندی اینترنت را شکل می‌دهند با این حال توسعه دهندگان این پروژه ها بیشتر مواقع به شکل داوطلبانه کار می‌کنند و مشوق های مالی ندارند.

اما بنیاد موزیلا پروژه ای با عنوان BugMark راه اندازی کرده که مثل یک بازار معاملات آتی عمل می‌کند و به توسعه دهندگانی که احتمال وجود باگ در برنامه های منبع باز را تشخیص دهند اتریوم پاداش می‌دهد.

با این ابتکار مبتنی بر بلاک چین بدنه منبع باز اینترنت حفظ می‌شود و ما می‌توانیم به توسعه قوی تر و جدی تر برنامه های منبع باز تحت وب امیدواریم باشیم.

آیا برای حرکت دوباره به سمت عدم تمرکز حاضرید؟

اگرچه استفاده از اینترنت این روزها آسان تر از همیشه شده و نرخ دسترسی به آن افزایش یافته است اما در پشت صحنه اتفاقات تلخی رخ داده است.

گوگل 90 درصد از اطلاعات جستجوهای ما را در اختیار دارد، فیسبوک داده های شخصی، علاقه مندی ها و کامنت های ما را به شرکت های تجاری فروخته است و آمازون با سیاست های تجاری اش حقوق ما را نادیده گرفته است.

در نتیجه می‌توان گفت که جریان اینترنت از زمان ظهور تاکنون دچار نوعی از انحراف معیار شده و به جای رسیدن به عدم تمرکز واقعی به سمت عدم تمرکز صوری می‌رود.
اما فناوری بلاک چین به عنوان زیرساخت بیت کوین و خیلی دیگر از رمز ارز ها بار دیگر این امیدواری را به وجود آورده که بتوانیم اینترنت را از غول هایش پس بگیریم و آن را در مسیری قرار دهیم که از همان ابتدا قرار بود طی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…