صفحه اول بررسی چگونه فناوری زنجیره بلوک به یاری پزشکان می‌آید؟

چگونه فناوری زنجیره بلوک به یاری پزشکان می‌آید؟

۲
0
چگونه فناوری زنجیره بلوک به یاری پزشکان می‌آید؟

قابلیت های زنجیره بلوک (Blockchain) باعث افزایش محبوبیت آن در میان پزشکان و بیمارستان هایی که می‌خواهند به تمام سوابق بیمار در یک محیط امن دسترسی داشته باشند شده است. جان هالمکه که سال ها مسئولیت پرونده های الکترونیک سلامت در مرکز پزشکی بوستون آمریکا را بر عهده داشته معتقد است که اکنون زمان آن رسیده که نگاه جدیدی به اشتراک داده ها در حوزه پزشکی داشته باشیم.

زمانی که در مجلس نمایندگان آمریکا بر سر رأی اعتماد به تام پرایس، وزیر پیشنهادی بهداشت در دولت ترامپ بحث وجدل درگرفته بود و دموکرات ها از جزئیات معاملات مالی پرایس نگران بودند کسی درباره اینکه برنامه اصلی او برای هدایت وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا چیست سؤالی نپرسید هرچند که بعدتر در حین مصاحبه هایی که با رسانه ها کرده بود مشخص شد او تمایل چندانی به استفاده از پرونده های الکترونیکی سلامت ندارد.

پزشکان دوست ندارند متصدیان ورود داده باشند!

پرونده های الکترونیکی سلامت درواقع متشکل از سوابق دیدار بیمار و پزشک و یا حضور بیمار در بیمارستان هستند که با هر ویزیت روزآمد می‌شوند. تام پرایس که اکنون سکان وزارت بهداشت را برعهده گرفته اعتقاد دارد که وجود این پرونده ها پزشکان را از وظیفه اصلی خود بازداشته و آنها را به متصدیان ورود داده در سیستم تبدیل کرده است.

نظر آقای پرایس خیلی هم اشتباه نیست به این دلیل که اگر نگاهی به تاریخ بیمارستان ها در آمریکا بیندازیم متوجه می‌شویم که آنها برای تقریباً یک دهه منتظر ظهور پرونده های الکترونیکی سلامت بودند تا عصر جدیدی از خدمات باکیفیت و استاندارد پزشکی را آغاز کنند اما بااینکه قوانین فدرال و برنامه های تشویقی در این مدت داده های سلامت را قابل دسترس تر کرده اند، هنوز خیلی از بیمارستان ها نمی‌توانند به آسانی یا با خیال راحت داده های خود را به اشتراک بگذارند درنتیجه پزشکان بیشتر زمان خود را به جای صحبت با بیماران مشغول تایپ بر روی صفحه کلید هستند.

پزشکان دوست ندارند متصدیان ورود داده باشند!

این مسئله باعث شده تا آمار خستگی و فرسودگی شغلی در بین پزشکان در فاصله سال های 2011 تا 2014 با افزایش 10 درصدی روبه رو باشد.

پس شاید طبیعی به نظر برسد که اولین اقدام وزیر بهداشت کوتاه کردن فرایند ورود داده در پرونده های الکترونیکی سلامت باشد و راهبردی که بیشترین محبوبیت را در بین متخصصان فناوری های سلامت دارد استفاده از زنجیره بلوک است.

زنجیره بلوک یک سیستم توزیع شده باقابلیت پیگیری هر تراکنش است که می‌تواند با رمزارزی مثل بیت کوین در آن انجام شود. شاید اینجا این سؤال برای شما مطرح شود که بیت کوین همان چیزی نیست که قاچاقچیان اسلحه و مواد مخدر از آن استفاده می‌کنند. نه من اصلانمی‌خواهم اطلاعات پزشکی ام در کنار این تراکنش های کثیف! قرار بگیرد.

وقتی زنجیره بلوک به کمک پزشکان می‌آید

اما صبر کنید. اگرچه نام زنجیره بلوک با بیت کوین عجین شده است اما زنجیره بلوک درواقع شبیه به یک دفترکل توزیع شده و ایمن است که داده ها در آن نگهداری می‌شود.

کنترل داده ها به جایی اینکه در اختیار یک فرد یا یک دسته خاصی قرار داشته باشد در اختیار همگان است به این معنی که مثلاً فهرستی از تراکنش های حاوی داده که در یک دفترکل ذخیره شده بر روی گره های همسان و تکثیرشده بر روی شبکه توزیع شده، پس همه اعضای شبکه می‌توانند آنها را ببینید و کنترل کنند.

این معماری که امنیت بی سابقه ای را به وجود آورده باعث می‌شود تا رخنه درداده ها به کاری بسیار مشکل تبدیل شود به نحوی که یک هکر ناچار است تا تمام بلوک های موجود در یک زنجیره بلوک را دستکاری کند که عملاً غیرممکن است.

جان هالمکه که اکنون مسئول پرونده های الکترونیکی سلامت در مرکز پزشکی بوستون آمریکا است درباره فناوری زنجیره بلوک این طور نظر می‌دهد:

 او بی صبرانه منتظر آینده ای است که در آن زنجیره بلوک حرف اول را درباره ذخیره و اشتراک داده های پزشکی می‌زند که در آن تمام تعاملات بیمار داخل چیزی شبیه به یک دفترکل ثبت شده است. جان امیدوار است با سیطره زنجیره بلوک، پرونده های الکترونیکی سلامت که بعضاً از منابع مختلف با محتوای مختلف به دستش می‌رسند از چرخه بهداشت و درمان حذف شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  ساکنین کره‌جنوبی مدارک و اسناد وام‌های مسکن را بر روی بلاک چین ثبت می‌کنند

وقتی زنجیره بلوک به کمک پزشکان می‌آید

جان به خوبی می‌داند که هر بار که یک تراکنش دیجیتال اتفاق می‌افتد گروهی از کدهای دستوری آنها را همراه با سایر تراکنش هایی که در همان زمان وارد شبکه شده اند به صورت یک بلوک رمزنگاری شده در می‌آورند. درحالی که برای بیت کوین هر بلوک حاوی اطلاعات خریدوفروش است، در حوزه پرونده های الکترونیکی سلامت هر بلوک دربردارنده تمام اتفاقاتی است که در هر بار ویزیت پزشک ممکن است برای شما روی دهد.

در مرحله بعد پزشکان یا داروسازان با کدی که در اختیار آنها قرار داده شده اعتبار این تراکنش ها را می‌سنجند. سپس نرم افزار مربوطه به هر بلوک یک برچسب زمانی اختصاص می‌دهد و آن ها را با ترتیب تاریخی به زنجیره ای از بلوک های قبلی متصل می‌کند. بنابراین زنجیره ای از بلوک ها تشکیل می‌شود که به آن زنجیره بلوک می‌گویند.

اما نسخه شفابخش فناوری زنجیره بلوک چیست؟

با یک مثال درباره نسخه بیماران می‌توان این بحث را روشن تر کرد. یک پرونده الکترونیک سلامت نشان می‌دهد که مریض در حال مصرف آسپرین است درحالی که پرونده دیگری او را در حال مصرف تایلنول و پرونده سوم می‌گوید که او مرتین و لیپیتور مصرف می‌کند.

مسئله این است که هرکدام از این پرونده های الکترونیکی سلامت مثل یک عکس فوری هستند و لزوماً دکتر متوجه نمی‌شود که بیماران در حال حاضر مشغول مصرف چه دارویی هستند.

اما با استفاده از زنجیره بلوک هر نسخه مثل یک سپرده مالی است و هنگامی‌که پزشک تجویز یک دارو را قطع می‌کند، این سپرده مالی از حساب برداشته می‌شود. درنتیجه وقتی برای ویزیت جدید به دکتر مراجعه می‌کنید، لازم نیست که او در میان همه گردش های مالی حساب شما (نسخه های قبلی شما) جستجو کند چون که باقیمانده به راحتی مشخص است.

همچنین داروخانه ها و بیمارستان ها مجبور نیستند تا با انجام عملیات اضافی، وضعیت دارویی فعلی شمارا پیدا کنند بلکه فقط نیاز دارند که به دفترکل مشترک رجوع کنند.

سال گذشته اداره برنامه ریزی ملی برای فناوری اطلاعات سلامت در آمریکا رقابتی برای بررسی آمادگی شرکت های فعال این حوزه برای ارائه راهکارهای زنجیره بلوک برگزار کرد که MedRec یکی از برندگان آن بود. اگرچه طرح پیشنهادی این شرکت هنوز در شرایط آزمایشگاهی به سر می‌برد و برای اجرا در مقیاس انبوه آماده نیست اما متخصصان فناوری سلامت آینده امیدبخشی را برای آن متصور شده اند.

اداره غذا و دارو نیز در همکاری با IBM در جستجوی روشی است که امکان اشتراک داده ها بین پرونده های الکترونیکی سلامت، آزمایش های کلینیکی، دنباله های ژنتیکی و حتی برنامه های پوشیدنی موبایل به آسانی با استفاده از زنجیره بلوک را فراهم کند.

برای اینکه بتوان با اطمینان گفت که آیا وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا نیز به واگن شتابان زنجیره بلوک می‌پیوند باید منتظر ماند و دید. سند مراقبت های درمانی در قرن بیست و یکم که دسامبر 2016 به قانون تبدیل شد قاعدتاً باید برخی از این مسائل را سرلوحه برنامه کاری خود قرار دهد هرچند مقامات رسمی‌چندان به این قضیه خوش بین نیستند و دفتر وزیر بهداشت و خدمات انسانی نیز در این زمینه پاسخگو نبوده است.

هالمکه که هنوز به طورجدی درباره کمک زنجیره بلوک در پرونده های الکترونیکی سلامت از طرف دولت مطمئن نیست، امیدوار است با دیدگاه مثبتی که تام پرایس ابراز داشته روزی فرابرسد که کار سنگین و زمان بر ورود داده در پرونده های الکترونیکی سلامت از دوش پزشکان برداشته شود و با استفاده از زنجیره بلوک بتوان تقسیم وظایف را نه در حد شعار بلکه به طور عملی انجام داد.

۲ نظرات

  1. Avatar

    تیمور

    2018/07/11 در 19:58

    سلام ممنون میشم اگر در مورد کاربردهای بلاک چین در بهداشت و درمان مقالات و مطالبی رو به ایمیلم بفرستید و یا بیشتر توضیح بدین

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

رمز ارزها حلال یا حرام؟

افزایش محبوبیت بیت کوین و دیگر رمز ارزها باعث به وجود آمدن بحث‌هایی در میان کارشناسان فقه …