صفحه اول اخبار کاهش فقر در جهان با کاربرد فناوری زنجیره بلوک و رمز ارز ها

کاهش فقر در جهان با کاربرد فناوری زنجیره بلوک و رمز ارز ها

۰
0
کاهش فقر در جهان با کاربرد فناوری زنجیره بلوک و رمز ارز ها

وقتی پول کاغذی دچار دگردیسی شد بیت کوین به وجود آمد و بعد جهان به فناوری زیرساخت آن یعنی زنجیره بلوک (Blockchain) توجه کرد. حالا متخصصان این فناوری معتقدند تحول در عرصه فینتک به معنی کاهش فقر در جهان است.

این روزها در انواع روزنامه ها و خبرگزاری ها بدون توجه به جناح بندی های سیاسی و اجتماعی، خبرهایی درباره رمز ارز ها منتشر می‌شود.

شاید در نگاه اول مخاطب اصلی این خبرها سرمایه گذاران حرفه ای بازار ارزهای دیجیتال باشند اما متخصصان فناوری بلاک چین معتقدند که این فناوری توانایی ایجاد تغییرات اجتماعی فراتر از این را دارد.

آن ها بر این باورند که رمز ارز ها دسترسی به خدمات مالی را به شکل آزادانه برای همه فراهم می‌کنند و می‌توانند باعث بهبود سطح معیشت زندگی مردم مخصوصاً در کشورهای در حال توسعه باشند.

در این پست از آی آر بلاک چین از مزایای فناوری زنجیره بلوک و رمز ارز ها برای کمک به حل یک از مشکلات اساسی جوامع در حال توسعه که همان فقر است صحبت می‌کنیم.

دسترسی به خدمات مالی برای افراد محروم از خدمات بانکی

همین هفته گذشته کریستوفر جیان کارلو در سنای آمریکا اعلام کرد که 2/5 میلیارد نفر در جهان از دسترسی به خدمات بانکی مالی به دلایل مختلف محروم هستند. این محرومیت شامل مواردی از جمله گشایش حساب و درخواست وام هم می‌شود.

همین باعث شده تا این افراد دست به دامان سودجویانی بشوند که با بهره های وحشتناک وام می‌دهند یا سایر خدمات بانکی را در اختیار آن ها می‌گذارند.
در نهایت جامعه ای از 2/5 میلیارد نفر بدهکار به وجود می‌آید که به دلیل عدم توانایی در بازپرداخت وام ها مجبورند پی در پی وام بگیرند و در فقر غوطه بخورند.

نقش فناوری در تسهیل دسترسی به بانک ها چیست؟

شمول خدمات مالی در کشورهای در حال توسعه به معنی تأسیس شعبه های بانکی بیشتر در مناطق محروم است.

اما چون به دلیل کاهش بودجه و اعتبارات در خیلی از کشورها این کار امکان پذیر نیست مردم به استفاده از خدمات بانکداری اینترنتی روی آورده اند و پلتفرم تلفن همراه قطعاً اولین انتخاب است.

اما استفاده از فناوری تأثیر دیگری هم بر روی کیفیت خدمات بانکداری به افراد محروم دارد و آن هویت بخشی به افرادی است که اوراق و مدارک هویتی قابل قبول ندارند.

جایگاه فناوری زنجیره بلوک در کاهش فقر چیست؟

فناوری بلاک چین و رمز ارز ها یکی از ارکان اساسی کمک به افراد برای دسترسی راحت تر به خدمات مالی و کاهش سطح فقر در جهان می‌شود.

اگرچه در اوایل توسعه این فناوری یادگیری و رواج آن برای خدمات روزمره بانکی کمی‌دور از انتظار بود اما به لطف تلاش های توسعه دهندگان و برنامه نویسان امروز محصولات متنوعی مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک معرفی شده اند.

این مطلب را از دست ندهید:  آذربایجان از قراردادهای هوشمند و بلاک چین استفاده می‌کند

مزیت اصلی استفاده از ساختارهای بلاک چینی عدم تمرکز خدمات است که به معنای واقعی تبادلات بدون واسطه بین المللی را فراهم می‌کند.

پرداخت کارمزد تراکنش ها یکی دیگر از دغدغه های خدمات بانکی فعلی است که باعث می‌شود خیلی از اقشار ضعیف جامعه از آن محروم بمانند. با استفاده از امکانات فناوری زنجیره بلوک اما این کارمزدها به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کنند و بخشی از هزینه های ثابت نگهداری بانک که معمولاً به مشتریان تحمیل می‌شود نیز از بین می‌رود. به علاوه خیلی از پرداخت های خرد که معمولاً توسط اقشار ضعیف جامعه انجام می‌شود مورد حمایت و پشتیبانی این فناوری قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از راه هایی که فناوری بلاک چین را به ابزاری برای مقابله با فقر تبدیل می‌کند، شفافیت ذاتی این فناوری است.
در واقع شفافیت باعث می‌شود تا افرادی که به رانت های مختلف دسترسی دارند نتوانند شرایط مالی را به نفع خودشان رقم بزنند. این شفافیت همچنین باعث کاهش تقلب و کلاه برداری می‌شود که نتیجه مستقیم آن کاهش فقر و افزایش برابری در میان آحاد یک جامعه است.

نقش کسب وکارهای کوچک در کاهش فقر

تسهیل رشد کسب و کارهای کوچک و نوپا که جز با حمایت مالی و اعطای وام های با بهره بسیار پایین امکان پذیر نمی‌شود یکی دیگر از عواملی است که فقر را از کشورهای در حال توسعه می‌زداید.

راه اندازی استارتاپ ها و سایر کسب و کارهای کوچک هم باعث کارآفرینی می‌شود و هم از خروج سرمایه از کشورها جلوگیری می‌کند که در هر دو حالت به نفع اقتصاد شکننده کشورهای در حال توسعه است.

اما این مهم باید مبتنی بر یک ساختار اصولی و شفاف و کارآمد باشد که بتواند انتظارات دولت ها و کارآفرینان را فراهم کند و به هدف غایی که همان کاهش فقر است دست پیدا کند.

این ساختار اصولی در حال حاضر همین فناوری بلاک چین و همین ارزهای دیجیتال هستند که به خوبی دارای این ویژگی ها هستند و از این هدف حمایت می‌کنند.

پیام اصلی این نوشته که می‌توان در پایان به آن اشاره کرد این است که رمز ارز ها و فناوری زیرساخت آن بلاک چین دیگر فقط برای منفعت سرمایه گذاران و تریدرهای حرفه ای مطرح نیست بلکه می‌تواند یکی از معضلات اصلی کشورهای در حال توسعه یعنی فقر را نیز کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…