صفحه اول اخبار چرخ بلاک چین با همکاری بی‌ام و، جنرال موتورز و فورد سریع‌تر می‌چرخد

چرخ بلاک چین با همکاری بی‌ام و، جنرال موتورز و فورد سریع‌تر می‌چرخد

۰
0
چرخ بلاک چین با همکاری بی‌ام و، جنرال موتورز و فورد سریع‌تر می‌چرخد

چندین کارخانه بزرگ خودروسازی، چند شرکت فناوری و چند موسسه دیگر از ایجاد بنیادی تحت عنوان MOBI خبر دادند. این بنیاد ضمن برخورداری از توان اعضا به پیشرفت راهکارهای حمل و نقل کمک می‌کند.

کارخانه های خودروسازی نظیر بی ام و، جنرال موتورز و فورد از اعضای اصلی تشکیل دهنده این بنیاد غیرانتفاعی هستند و هدفشان طراحی و ترویج استانداردهای لازم برای استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت خودرو، حمل ونقل و مسافرت است.

این بنیاد همچنین از کمک های شرکت های بلاک چینی، سازمان های مرتبط با حمل و نقل و خدمات جاده ای، استارتآپ های خلاق، مؤسسات دانشگاهی و نهادهای قانون گذار هم کمک می‌گیرد. بنیاد MOBI امیدوار است این تلاش جمعی بتواند مدل خرید، بیمه و درنهایت استفاده از وسایل نقلیه را تغییر دهد.

داده های رانندگی به عنوان کلید نوآوری برای کارخانه های خودروسازی

یکی از حوزه هایی که در اولویت های اصلی این ائتلاف قرارگرفته حاکمیت داده ها (data sovereignty) است.

با افزایش معنی دار حسگرها در درون خودروها و ایجاد شبکه های اینترنت اشیا، این روزها رانندگان بیشتر از هر زمان دیگری داده تولید می‌کنند. تفاوتی ندارد که این داده ها مربوط به پرداخت عوارض باشد یا انتخاب مسیر، نکته مهم این است که استفاده از این داده ها به شرکت های خودروسازی کمک می‌کند تا خدمات بهتری را در اختیار رانندگان و مسافران قرار دهند.

این مطلب را از دست ندهید:  مخابرات چین سیم‌کارت مبتنی بر بلاک چین عرضه می‌کند 

بنیاد MOBI همچنین در نظر دارد با به کارگیری امکانات فناوری بلاک چین سیستمی‌طراحی کند که به افراد اجازه می‌دهد به طور خودکار برای هم پیمایی (ride-shareing)، برای طرح های بیمه ای، برای مصرف سوخت، برای میزان آلایندگی، برای ایجاد ترافیک هم هزینه پرداخت کنند یا جریمه آن را بپردازند.

آسان تر شدن این فرایندها ضمن افزایش دستاوردهای این بنیاد، می‌تواند به کارخانه های خودروسازی که خودروهایی بدون سرنشین (خودران) تولید می‌کنند هم کمک کند و باعث پذیرش بیشتر فناوری بلاک چین در میان آن ها شود.

البته این بنیاد از حوزه هایی مثل ثبت اطلاعات هویتی و مالکیتی خودروها بر روی ساختار بلاک چین، زنجیره تأمین قطعات ساخت خودروها و ایجاد بازار برای خریدوفروش داده های رانندگی با اهداف مثبت نیز غافل نمانده و اعلام کرده که برای آن ایده هایی دارد.

درنهایت نگاهی به لیست بلندبالای حاضرین نشان می‌دهد که بنیاد MOBI صرفاً برای این ایجاد نشده که بر روی امواج فناوری بلاک چین سوار شود بلکه اهداف جدی و واقعی را برای صنعت خودروسازی دنبال می‌کند که می‌تواند با استفاده از این فناوری زودتر به آن ها برسد. آی بی ام، بوش، بنیاد آیوتا، کانسن سیس، بیگ چین دی بی به علاوه چندین خودروساز بزرگ ازجمله اعضای تشکیل دهنده بنیاد MOBI هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…