تا پذیرش گسترده فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) احتمالاً یک دهه فاصله وجود دارد!

  • توسط IrBlockchain
  • ۱۲ ماه قبل
  • ۰
فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) و مراحلی که باید برای رشد طی کند

بعد از رشد سریع رمزارزها در سال جاری میلادی ازجمله رسیدن بیت‌کوین به ۱۱۰۰۰ دلار، دنیا به فناوری زیرساخت این رمزارزها یعنی زنجیره‌بلوک عکس‌العمل نشان می‌دهد.

چگونه زنجیره‌ و بلوک‌ها به زنجیره‌بلوک تبدیل می‌شود؟

اکنون ایده یک شبکه زنجیره‌بلوکی چندان جدید نیست. درواقع از زمانی که مدل مفهومی بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ ارائه شد، اصطلاح زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) هم همراه با آن معرفی شد.
این اصطلاح به یک دفترکل توزیع‌شده و غیرمتمرکز اشاره دارد که عمدتاً برای ره‌گیری گونه خاصی از داده‌ها در ترتیب زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
یک شبکه زنجیره‌بلوکی با تخصیص بلوک‌های انفرادی که می‌توانند مقدار مشخصی از داده‌ها را در خود نگهداری کنند کار می‌کند.
زمانی که ظرفیت هر بلوک تکمیل شد به‌صورت رمزنگاری‌شده به بلوک دیگری متصل می‌شود و در سراسر این فرایند یک تابع درهم‌ساز (Hashing Function) استفاده می‌شود تا نسبیت بین بلوک‌ها مشخص شود.
درنهایت گروهی از این بلوک‌ها یک دفترکل زنجیره‌بلوکی را شکل می‌دهند.
نسخه‌ای از این دفترکل بر روی بسیاری از رایانه‌های جهان نصب می‌شوند و هر تغییر بر روی دفترکل در تمام رایانه‌ها ثبت می‌شود و البته قابل ره‌گیری است.


بررسی انتقادی و تلاش‌هایی برای پذیرش فناوری زنجیره‌بلوک

فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) شبیه به هر فناوری نوین دیگر دائماً دستخوش تغییر و تحولات جدید می‌شود.
همین نکته باعث شده که از ماهیت اصلی این فناوری تا حدودی غفلت شود. حتی مشکل پیچیدگی درک فناوری زنجیره‌بلوک هم بیشتر به همین جریان سریع تغییر و تحولات پیرامونی آن نسبت داده می‌شود.
از همین رو می‌توان گفت محبوبیت روزافزون فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) در میان استارتآپ ها نمونه‌ای از همین هیاهوی ایجادشده پیرامون فناوری است که البته با پاسخ مثبت از طرف سرمایه‌گذاران هم روبه‌رو شده است.
اما از سوی دیگر سازمان‌های چندملیتی ازجمله ویزا (VISA) و مسترکارد (MasterCard) هنوز در حال آزمایش پتانسیل‌های فناوری زنجیره‌بلوک هستند و بااینکه هرکدام شبکه‌های زنجیره‌بلوکی خودشان رادارند اما این شبکه‌ها برای مشتریان‌شان قابل‌دسترس نیست.

راهکارهای پرداخت Mastercard در تلفیق با فناوری زنجیره‌بلوک
بازار آسیا هم با افت‌وخیزهایی که گهگاه دارد نشان داده که به توسعه کاربردهای فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) علاقه‌مند است.
در قاره کهن به‌طور مشخص می‌توان از چین، کره جنوبی و ژاپن به‌عنوان بازارهای اصلی پذیرش این فناوری نام برد.

آزمون‌وخطا برای فناوری در حال رشد

بازیگران بازارهای ملل مختلف اینک این امکان رادارند تا فناوری زنجیره‌بلوک را به هر سیستمی که بر پایه اعتماد متقابل استوارشده و نیاز به تأیید از طرف یک هسته مرکزی دارد انتقال دهند.
همین نکته یکی دیگر از دلایلی است که باعث گسترش روزافزون تمایل سرمایه‌گذاران به فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) شده است.
با این‌ همه انتظار پذیرش این فناوری در مقیاس انبوه توسط کسب‌وکارهای مختلف در آینده کوتاه‌مدت بعید به نظر می‌رسد.
این موضوع دقیقاً شبیه به سال‌های اول ظهور اینترنت است که خیلی از کسب‌وکارها تا مدت‌ها ارزش این فناوری را زیر سؤال می‌بردند تا اینکه بالاخره پذیرش آن را شروع کردند.
این فرایند اگرچه دردآور است اما مرحله مهمی از تکوین هر فناوری است که به بلوغ همه‌جانبه آن کمک می‌کند.
فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) هم‌اکنون در این مرحله به سر می‌برد و نمی‌توان با اطمینان گفت که سال آینده، پنج سال آینده یا ده سال آینده به مرحله پذیرش انبوه می‌رسد اما می‌توان با قطعیت بیان کرد که وقتی آن لحظه فرابرسد تأثیرات گسترده‌ای بر روی انواع صنایع خواهد داشت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
شرکت سامسونگ و علاقه‌مندی به فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین)
استراتژی نوین اطلاعات در چشم‌انداز زنجیره‌بلوکی شرکت سامسونگ

سامسونگ اس‌دی‌اس (Samsung SDS) یکی از شرکت‌های تابعه سامسونگ غول فناوری اطلاعات کره جنوبی برنامه خود برای ایجاد یک پلتفرم...

Close