صفحه اول بررسی پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال سیاکوین (Siacoin)

پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال سیاکوین (Siacoin)

۰
0
پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال سیاکوین (Siacoin)

سیا یک پلتفرم ذخیره سازی غیرمتمرکز است که بر بستر بلاک چین (Blockchain) ساخته شده و کار می‌کند. عملکرد اصلی این پلتفرم استفاده از توان بیکار مانده دیسک های حافظه برای ایجاد یک فضای اشتراکی و البته خریدوفروش فضای ذخیره سازی است.

1- ارز دیجیتال سیاکوین (Siacoin) چیست؟

سیا یک پلتفرم ذخیره سازی غیرمتمرکز است که بر بستر بلاک چین ساخته شده و کار می‌کند. عملکرد اصلی این پلتفرم استفاده از توان بیکار مانده دیسک های حافظه برای ایجاد یک فضای اشتراکی و البته خریدوفروش فضای ذخیره سازی است.
گستره این شبکه جهانی است و با استفاده از قابلیت های بلاک چین امنیت بیشتر و هزینه کمتری را نسبت به تأمین کنندگان سنتی فضای ذخیره سازی فراهم می‌کند.
دیوید وُریک همراه با لوک شمپاین از پروژه نبیولاس (Nebulas) در طی یک دورهمی‌فناوری در دانشگاه MIT سیاکوین و پلتفرم ذخیره سازی سیا را در سال 2013 خلق کردند. هرچند این پلتفرم به طور رسمی‌از سال 2015 معرفی شد.
در ادامه با آی آر بلاک چین همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از این ارز دیجیتال به شما بدهیم.

2- سیاکوین چه کاربردهایی دارد؟

پروژه سیاکوین یکی از نمونه های عینی تفکر کاربرد محوری در دنیای رمز ارز ها و بلاک چین است. شما با استفاده از ابتکار جالب سازندگان این پروژه می‌توانید از فضای ذخیره سازی سایرین استفاده کنید و یا اینکه فضای ذخیره سازی خودتان را در اختیار دیگران قرار دهید.
این امکان در جهانی که عطش ذخیره سازی انواع اطلاعات به غلط یا درست در حال افزایش است می‌تواند بسیار کاربردی و قابل توجه باشد. یکی دیگر از کاربردهای پلتفرم بلاک چینی سیاکوین شبکه سازی بین گروهی از افراد است. این گروه می‌توانند انواع فایل های حساس و محرمانه ای که نمی‌خواهند توسط سیستم  های ذخیره سازی ابری مثل آمازون، گوگل درایو، دراپ باکس و … تحت نظارت احتمالی قرار بگیرد را در پلتفرم ذخیره سازی غیرمتمرکز سیا قرار دهند.

علاوه بر این ها بررسی نقشه راه این پروژه نشان می‌دهد که کاربران آن در آینده می‌توانند صرفاً با داشتن مشخصات کیف پول الکترونیکی شان از هر رایانه ای به فایل های شان دسترسی داشته باشند.

3- قیمت سیاکوین چند است؟

هر سیاکوین با نماد ارزی (SC) این روزها در حدود 0/01 دلار قیمت دارد. تحلیل بنیادی سایت investing نشان می‌دهد پروژه سیاکوین که باهدف ساختارشکنی در دراپ باکس، گوگل درایو و آمازون ساخته شده این پتانسیل را دارد تا در طوفان های بازار رمز ارز ها ثبات قیمت خود را حفظ کند.
به علاوه عملکرد پلتفرم ذخیره سازی غیرمتمرکز سیا به شکلی است که به صورت خودکار تقاضا برای استفاده از آن را افزایش می‌دهد. تحلیل گران investing درنهایت بر این باورند عوامل دیگری مثل امکان گسترش و نوآوری های جدید، همکاری و شراکت با سایر پروژه ها و رقبای ضعیف هم باعث می‌شوند تا قیمت سیاکوین در آینده رشد کند.
تعداد کل کوین های سیاکوین محدود به عدد خاصی نیستند چون مکانیسم این پلتفرم به نحوی طراحی شده که ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی در ازای هر بار فروش فضای ذخیره  سازی باید چند سیاکوین را بسوزانند. منظور از سوزاندن ارسال کوین ها به آدرس هایی است که دیگر نتوان آن ها را خرج یا استفاده کرد. درنتیجه چرخه تولید کوین ها ادامه پیدا می‌کند.
با این حال برآوردها نشان می‌دهد تا سال 2020 می‌توانیم انتظار داشته باشیم 45 میلیارد دلار سیاکوین در بازار توزیع شده باشند. اما بررسی بازار فعلی این رمز ارز  نشان می‌دهد ارزش بازار آن بیشتر از 360 میلیون دلار است.
یکی دیگر از داده هایی که شاید برای بعضی از خریداران این ارز دیجیتال قابل توجه باشد نرخ نوسان ماهانه ارز دیجیتال سیاکوین (Siacoin) است که بنا بر تحلیل های سایت coinceckup به 23/31 درصد می‌رسد.

4- پروتکل رمز ارز  سیاکوین (Siacoin) چیست؟

هدف طراحان و سازندگان پلتفرم سیا ترکیب فضای ذخیره سازی با اقتصاد اشتراکی است. تیم سازنده خیلی خوب پیام ضرب المثلی که می‌گوید «حافظه استفاده نشده هدر شده است» را دریافته اند برای همین بازار آزادی برای خریدوفروش ظرفیت مازاد ذخیره سازی در جهان ایجاد کرده اند.
اما برای اینکه این بازار بدون اشکال به کارش ادامه دهد نیازمند یک ساختار اصولی و دقیق است که در سیاکوین از سه بخش تراکنش ها، اثبات ذخیره و قراردادها تشکیل شده است.
تراکنش هایی که در شبکه بلاک چین سیا بین افراد ردوبدل می‌شوند. درواقع صورت ساده تراکنش های بیت کوین هستند با این تفاوت که در معماری آن ها از مکانیسم pay to script استفاده شده ضمن کاهش پیچیدگی با حمله هکرها هم مقابله شود.
مکانیسم pay to script به معنی ارسال تراکنش ها به آدرس هایی غیر از کلید عمومی‌مربوط به والت ها است. در این حالت گیرنده تراکنش برای خرج کردن یا استفاده از مبلغ آن باید رشته ای از اعداد و حروف (رمز عبور مثلاً) ارائه دهد که با رشته مربوط به ارسال کننده هماهنگ باشد.

این مطلب را از دست ندهید:  وقتی نانواها عاشق بیت‌کوین می‌شوند: آغاز عصر پروتکل Lightning

سازندگان پلتفرم ذخیره سازی شیوه اثبات کار را برای حفظ امنیت شبکه انتخاب کرده اند اما برای اثبات اینکه فروشندگان فضای ذخیره سازی از فایل های دیگران به درستی نگهداری می‌کنند از روش اثبات فضای ذخیره سازی استفاده شده است.
عملکرد روش اثبات ذخیره سازی به این شکل است که فایل ها برای ذخیره شدن به قسمت های کوچک تری تجزیه شده به بعد برای هر قسمت یک رشته درهم (Hash) بر روی درخت مرکل (Merkle Tree) ایجاد می‌شود. سپس همین رشته درهم به علاوه اندازه فایل برای اثبات ذخیره شدن فایل توسط گره میزبان مورداستفاده قرار می‌گیرد.
هر چه تعداد دفعات ارسال اثبات ذخیره شدن فایل بیشتر باشد، میزان اعتماد به یک گره میزبان افزایش پیدا می‌کند. این در حالی است که بر اساس قراردادی که مشترکا بین میزبان فضای ذخیره سازی و اجاره کننده فضا وجود دارد، ارسال غلط یا عدم ارسال اثبات ذخیره شدن فایل به کرات باعث فسخ قرارداد می‌شود که متضرر اصلی آن خود میزبان است.

5- چگونه ارز دیجیتال سیاکوین بخرم و بفروشم؟

سیاکوین هم از تأثیرات بازار نزولی رمز ارز ها به دور نمانده است. این رمز ارز  که از دسامبر 2017 تا ژانویه 2018 بالاترین قیمت یعنی 0/1 دلار را تجربه کرد اکنون با بهای 01/0 به ازای هر SC در بازارها قابل خرید و فروش است.
برای خرید سیاکوین می‌توانید به صرافی Binance مراجعه کنید و چون صرافی از خرید با ارزهای رایج مثل دلار حمایت نمی‌کند. بنابراین باید از قبل اتریوم یا بیت کوین خریده باشید.
البته چنانچه دوست صمیمی‌و قابل اعتماد شما قبلاً سیاکوین خریده باشد، شما می‌توانید بدون نیاز به پلتفرم های صرافی و با پرداخت ریال یا دلار رمز ارز  سیاکوین بخرید.

6- کیف پول های (والت) سیاکوین (Siacoin) کدام هستند؟

در حال حاضر تنها گزینه محتمل برای نگهداری از سیاکوین هایی که خریداری کرده اید کیف پول الکترونیکی رسمی‌این پلتفرم است. این کیف پول درواقع نرم افزاری است که قابلیت نصب بر روی سه پلتفرم ویندوز، مک و لینوکس را دارد.
اگر اهل کد زدن هستید و از محیط دستوری لذت می‌برید می‌توانید والت sia daemon و اگرنه برعکس فضای گرافیکی را ترجیح می‌دهید والت Sia UI را دانلود کنید.

 

اما تهیه پشتیبان از والت را نباید به این بهانه که قیمت سیاکوین خ یلی کم است و اصلاً ارزش ندارد که برای آن زمان بگذاریم نادیده بگیرید. بنابراین در طی نصب رمز عبور و سید (Seed) که از والت دریافت می‌کنید را درجایی یادداشت و نگهداری کنید تا در آینده به هر دلیل دسترسی شما به والت قطع شد بتوانید دارایی رمز ارز ی خودتان را بازیابی کنید.

7- آیا سیاکوین قابل ماین شدن است؟

علاوه بر اجاره فضای ذخیره سازی و ترید سیاکوین، راه دیگر کسب درآمد در پلتفرم ذخیره سازی سیا، ماینینگ است. ماینرهای سیاکوین درست مثل ماینرهای بیت کوین به حفظ امنیت و پایداری شبکه کمک می‌کنند و در عوض مقداری سیاکوین پاداش می‌گیرند.
تا قبل از شروع سال 2018 استفاده از پردازنده های گرافیکی برای ماینینگ سیاکوین کافی بود اما از ماه ژانویه به بعد مدارهای مجتمع برای کاربردهای خاص (ASIC) برای ماینینگ این ارز دیجیتال معرفی شد و ماینرها به این نتیجه رسیده اند که روش قبلی ماینینگ دیگر سودآور نیست.
استفاده از دستگاه های ASIC هم چندان پیچیده نیست. مهم ترین قسمت ماجرا تأمین هزینه خرید دستگاه است. بعد از آن تنها کارهایی که باید انجام دهید احتمالاً ورود به یک صفحه وب، ثبت نام و انتخاب یک استخر ماینینگ و درنهایت ورود یک آدرس برای دریافت کوین ها است. شایان ذکر است که نام دستگاه ASIC اختصاصی که توسط تیم توسعه دهنده پلتفرم سیا معرفی شده و obelisk sc 1 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ابر رایانه گوگل مشکلی برای رمز ارزها ایجاد نمی‌کند

«ویتالیک بوترین» سازنده اتریوم درباره اینکه آیا پردازش ابر رایانه کوانتومی گوگل برای رمز ا…