صفحه اول بیت‌کوین چگونه ممکن است شاهد نابودی بیت کوین باشیم؟ بررسی 7 سناریوی احتمالی

چگونه ممکن است شاهد نابودی بیت کوین باشیم؟ بررسی 7 سناریوی احتمالی

۰
0
چگونه ممکن است شاهد نابودی بیت کوین باشیم؟ بررسی 7 سناریوی احتمالی

بیت کوین تاکنون بیشتر از 200 بار نابود شده است البته در میان خبرها و پیش بینی های افراد به اصطلاح متخصص! اما اگر واقعاً قرار باشد روزی شاهد نابودی بیت کوین باشیم چه سناریوهایی می‌توان برای آن طراحی کرد؟

این روزها همه با اندک دانش و تخصصی درباره نحوه عملکرد بیت کوین، درباره آینده آن پیش بینی می‌کنند. این رفتار حالت مُد به خودش گرفته و چون خیلی ها دوست دارند با مد روز هماهنگ باشند نابودی بیت کوین را پیش بینی می‌کنند.

این در حالی است که بیت کوین به عنوان اولین رمز ارز  جهان با سابقه تقریباً 10 ساله و با عملکرد مداوم در طول این سال ها خدمات ارزنده ای را به بشریت ارائه داده است.

از همین رو سباستین مونیر به عنوان یک تحلیل گر مالی مقاله ای برای سایت Coindesk نوشته و سناریوهای مختلفی که ممکن است منجر به نابودی بیت کوین شوند و احتمال وقوع آن ها در پنج سال آینده را همراه با میزان تاثیرگذاری شان را بررسی کرده است. آنچه در ادامه می‌خوانید ترجمه همین مطلب در آی آر بلاک چین با برداشت آزاد است.

سناریوی شماره یک: آرماگدون
احتمال وقوع: کم تا زیاد

اگر تمام منابع الکتریسیته، اینترنت و ارتباطات داده ای در سراسر کره زمین از کار بیفتند، گره های شبکه بیت کوین نمی‌توانند با همدیگر ارتباط برقرار کنند و درنتیجه کل سیستم بلااستفاده خواهد شد.

[aparat id=”KFgAx”]

اما اگر این قطعی سراسری برق موقتی باشد اگرچه برای مدتی در میان اعضای جامعه بیت کوین آشفتگی ایجاد می‌شود اما کل سیستم (حداقل از جنبه نظری) پس از رفع شدن مشکل برق به مدار باز خواهد گشت و کارش را ادامه خواهد داد.

اگر تمام جامعه بیت کوین هم بعد از قطعی موقت از آن ناامید شده باشند، اجرای نرم افزار بیت کوین حتی توسط یک موزه! هم باعث می‌شود تا این ارز دیجیتال (حداقل از جنبه فنی) هرگز منقرض نشود.

سناریوی شماره دو: خطای حیاتی
احتمال وقوع: کم

در این سناریو یک آپدیت بیت کوین می‌تواند آلوده به کدهای اشتباه یا نقص های نرم افزاری (Bug) باشد که می‌تواند تمام سیستم را به خطر بیندازد.
این اتفاقی است که قبلاً در قضیه هک دائو (DAO) برای اتریوم پیش آمد.

در این حالت اگر تمام اعضای شبکه برای تعمیر کد با همدیگر هم نظر شوند که البته هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد، کاهش قیمت و فورک های جدید  اتفاق می‌افتند.

بااین حال جامعه بیت کوین به خوبی از این ریسک آگاه است و تمام تغییراتی که قرار است به کد اصلی بیت کوین اعمال شود را تحت نظر دارد. البته به این نکته هم باید توجه کرد که فقط جایی مثل ناسا می‌تواند کدهای نرم افزاری 100% درصد درست تولید کند.

سناریوی شماره سه: فورک های بی ربط
احتمال وقوع: کم

بیت کوین می‌تواند انشعاب های متفاوتی داشته باشد. مواردی مثل بیت کوین کش، بیت کوین گلد و … همه از شاخه های جدید درخت تنومند بیت کوین هستند.
مثلاً همین فورک بیت کوین کش که تابستان گذشته اتفاق افتاد چندان به ضرر شبکه بیت کوین نبود.

اما من فکر می‌کنم این انشعاب ها یا فورک ها از سلطه بیت کوین به بازار رمز ارز ها کم می‌کنند. البته این انتخاب جامعه کاربران و توسعه دهندگان بیت کوین است که چه رفتاری با انشعاب های آینده این رمز ارز  داشته باشند.

سناریوی شماره چهار: دخالت های دولت
احتمال وقوع: کم تا متوسط

دولت ها نمی‌توانند خود بیت کوین را نابود کنند چون ماهیت آن غیرمتمرکز است اما آن ها می‌توانند با وضع قوانین و مقررات سخت گیرانه استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین را محدود و کنترل کنند.

مثلاً آن ها می‌توانند حساب های بانکی مرتبط با شرکت های رمز ارز ی را مسدود یا تشکیل شرکت های جدید در این حوزه را ممنوع کنند. اگر تعداد کشورهای ممنوع کننده به انگشتان دست نرسد چندان مشکلی پیش نمی‌آید چون صاحبان شرکت ها می‌توانند کسب وکار خود را به کشورهای دیگر انتقال دهند.

چین مثال خوبی برای این سناریو است. دولت این کشور صرافی های داخلی را از معاملات بیت کوین منع کرد و نتیجه افزایش رونق بازار ارزهای دیجیتال در ژاپن بود.

 

به نظر می‌رسد آن چیزی که می‌تواند باعث نابودی بیت کوین شود یک ممنوعیت بین المللی یا حداقل بین کشورهایی مثل آمریکا، انگلیس، چین و … است که تاکنون اتفاق نیفتاده و احتمال رخداد آن در آینده نیز بعید است.

این مطلب را از دست ندهید:  سیستم مالیاتی نیوزیلند، ایده‌آل برای پرداخت دستمزدها با بیت کوین

البته این احتمال وجود دارد که دولت ها به هوای دریافت مالیات بیشتر قوانینی برای بازار ارزهای دیجیتال وضع کنند در حالی که از حقوق سرمایه گذران عادی محافظت می‌کنند.

سناریوی شماره پنج: هک بزرگ عامل نابودی بیت کوین!
احتمال وقوع: متوسط تا زیاد

این سناریوی نابودی بیت کوین هم از دو طریق می‌تواند امکان پذیر شود.

روش اول حمله 51 درصدی است که در آن یکی از افراد حاضر در شبکه بیت کوین با در اختیار گرفتن 51 درصد توان پردازشی کنترل شبکه را به دست می‌گیرد و درواقع آن را هک می‌کند.

اگرچه این حمله ازلحاظ نظری امکان پذیر است اما احتمال وقوع آن در واقعیت بسیار اندک است.

چه ازلحاظ داخل شبکه و چه با نگاه به ملزومات بیرون شبکه انجام این حمله برای هکرها بسیار گران تمام خواهد شد به حدی که شاید مجبور شوند تا دارایی خودشان را برای این حمله از دست بدهند.

روش دوم که می‌تواند منجر به هک بزرگ و نابودی بیت کوین شود حمله به پلتفرم هایی است که بر پایه بیت کوین ساخته شده اند.

مثلاً زمانی که صرافی Mt. Gox موردحمله سایبری قرار گرفت، 850 هزار بیت کوین از آن سرقت شد.

امروز هم صرافی های زیادی وجود دارندکه به طور اختصاصی با رمز ارز ها کار می‌کنند و چنانچه مورد هک قرار بگیرند قیمت بیت کوین برای دوره ای شدیداً سقوط خواهد کرد و البته مجدداً به ریل افزایش قیمت بازخواهد گشت.

این اتفاقی است که چند روز پیش گریبان گیر ارز دیجیتال نِم (NEM) شد و کاربران صرافی Coincheck به میزان 400 میلیون (XEM) از دست دادند اما نِم ریکاوری شد.

سناریوی شماره شش: یک ارز دیجیتال بهتر
احتمال وقوع: کم تا متوسط

آیا ظهور یک ارز دیجیتال جدید که بتواند جای بیت کوین را بگیرد امکان پذیر است؟چنین ارز دیجیتالی باید ازلحاظ هزینه تراکنش ها و هزینه ماینینگ (استخراج) نسبت به بیت کوین برتری داشته باشد.

علی رغم وجود رمز ارز هایی مثل اتریوم یا ریپل هنوز هیچ کدام نتوانسته اند جایگاه بیت کوین را تصاحب کنند و ظهور رمز ارز ی که موردتوافق تمام کشورهای حاضر در سازمان ملل باشد هنوز رخ نداده است.

از طرفی افزایش بهای برق مصرفی برای ماینینگ شاید یکی دیگر از عواملی باشد که بتواند بیت کوین را از گردونه بازار ارزهای دیجیتال خارج کند. اما اکنون کشورهایی همچون روسیه و ژاپن با فراهم کردن انرژی ارزان سعی در جذب ماینرهای بیت کوین دارند.

یکی دیگر از مسائلی که ممکن است باعث جایگزینی بیت کوین با یک رمز ارز  دیگر شود میزان امنیت آن است. به عبارت دیگر علی رغم اینکه احتمال به واقعیت پیوستن این سناریو کم تا متوسط است اما توسعه دهندگان بیت کوین باید برای جلوگیری از نابودی به دنبال روش هایی برای کاهش همزمان هزینه ها و افزایش امنیت باشند.

سناریوی شماره هفت: فرسودگی بازار و نابودی بیت کوین
احتمال وقوع: کم

اگر استارتآپ های حوزه ارزهای دیجیتال در ارائه خدمات ملموس و کاربردی به دنیای واقعی شکست بخورند مردم به مرور زمان یقین خود نسبت به این بازار را از دست خواهند داد.

در چنین شرایطی نرخ رشد بازار شکل نزولی به خود می‌گیرد و به آهستگی ارزش ارزهای دیجیتال راکد می‌شود و همین باعث می‌شود تا این بازار جذابیت سرمایه گذاری را از دست بدهد.

به هرحال انتظار می‌رود که برخی از استارتآپ های فعال درنهایت کارآمدی خودشان را به دنیای واقعی ثابت کنند که در این صورت بازار به حالت فرسودگی نمی‌رسد.

جمع بندی

متخصصان و شبه متخصصان اقتصادی تاکنون بارها از نابودی احتمالی بیت کوین در آینده نزدیک خبر داده اند درحالی که بیت کوین به عنوان قدیمی‌ترین رمز ارز  و باسابقه طولانی همچنان دوام آورده است.

بااین حال در این نوشته آینده نگرانه به بررسی هفت سناریوی احتمالی نابودی بیت کوین پرداختیم و با ارائه دلایل و شواهد کافی از میزان و تأثیر هرکدام از این سناریوها بر روی بیت کوین گفتیم.

نکته ای که در پایان همه این سناریوها باید به آن توجه کنید اما این است که بازار رمز ارز ها، بازاری کوچک و هنوز خیلی جوان است و آن طور که تاریخ نشان داده همیشه این قدرت را داشته که به قول شاعر بازجوید روزگار وصل خویش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

سرقت بیت کوین در قالب آژانس کاریابی از افراد جویای کار

نیروی ویژه پلیس در منطقه اوتار پرادش هند، یک گروه فعال در سرقت بیت کوین را که به عنوان یک …