صفحه اول بررسی مورد عجیب جک ما و علی‌بابا در دنیای بیت کوین و بلاک چین

مورد عجیب جک ما و علی‌بابا در دنیای بیت کوین و بلاک چین

۰
0
مورد عجیب جک ما و علی‌بابا در دنیای بیت کوین و بلاک چین

آمازون به عنوان رقیب علی بابا تقریباً برنامه مشخصی برای استفاده از رمز ارز  و بلاک چین دارد اما مغز چینی علی بابا، جک ما دوست دارد برنامه های خودش را به شکل پنهانی دنبال کند.

بیت کوین که روزگاری ابزار سرگرمی‌گیک ها و نردها بود حالا به یکی از موضوعات روزمره هر بحثی تبدیل شده است.

غول های فروشنده دنیا مثل آمازون و علی بابا هم از روند رو به رشد رمز ارز ها و فناوری زیرساخت آن ها، بلاک چین بی خبر نیستند.

آمازون از چندی پیش علاقه مندی اش برای پذیرش رمز ارز ها را نشان داده و در جستجوی راهکارهای مبتنی بر فناوری بلاک چین برای بهبود امور مدیریتی است اما علی بابا به عنوان رقیب شرقی آمازون به بیت کوین بی علاقه است و درباره محصولات بلاک چینی هم برنامه مشخصی ارائه نمی‌دهد.

در این نوشته در آی آر بلاک چین به بررسی دیدگاه های متناقض و گاها عجیب جک ما، بنیان گذار گروه تجاری علی بابا درباره فناوری بلاک چین و بیت کوین می‌پردازیم.

گسترش قلمرو

علی بابا فقط یک فروشگاه الکترونیکی نیست. جک ما در طول چند سال گذشته موفق شده 13 شرکت دیگر را به زیرمجموعه علی بابا اضافه کند از سایت فروشگاه تا حتی یک باشگاه فوتبال در گوانگژو را در برمی‌گیرد. این مجموعه عظیم را 66000 نفر کارمند اداره می‌کنند.

جک ما با ثروت خالص 42/7 میلیون دلار مجموعه ای عظیم در دنیای شرق ساخته که می‌تواند با همتایان بزرگ غربی همچون آمازون، مایکروسافت و آی بی ام رقابت کند.

اما در بحث بلاک چین و رمز ارز ها، شرکت های غربی برنامه های نسبتاً روشنی را ارائه داده اند در حالی که علی بابا با عدم تمایل ظاهری به بیت کوین، در سکوت خبری نیم نگاهی به فناوری بلاک چین دارد.

نظام حواله مبتنی بر فناوری بلاک چین

گزارش های اخیر نشان می‌دهد علی بابا و یکی از شرکت های تحت مدیریتش با عنوان Ant Financial یک راهکار آزمایشی ارسال و دریافت حواله را طراحی کرده اند که توانایی اجرای یک تراکنش در سه ثانیه را دارد.

جک ما این نوآوری را بسیاری حیاتی و ضروری دانسته و درباره آن گفته است:

استفاده از بلاک چین برای مدیریت حواله های فرامرزی یکی از پروژه هایی است که بسیار موردتوجه من است. اگرچه آغاز این پروژه در هنگ کنگ بوده اما به زودی در اختیار همه مردم جهان قرار می‌گیرد.

فناوری بلاک چین در صنعت سلامت

اما در صنعت سلامت ما، چندان موضع گیری مشخصی ندارد و صرفاً خبری که مربوط به زیرمجموعه شرکت علی بابا است را تأیید می‌کند.

این مطلب را از دست ندهید:  تجلی مفهوم شایسته سالاری در مدیریت منابع انسانی با فناوری زنجیره‌بلوک

ZhongAn چندی پیش اعلام کرد که قصد دارد از فناوری بلاک چین برای کاهش ریسک ها و هزینه های وابسته به امنیت در صنعت سلامت استفاده کند.

 

سهم خواهی بیشتر از بلاک چین

بیشتر از این ها Alipay که بازوی اجرای Ant financial است با سرمایه گذاران مختلف قراردادهایی امضا کرده که می‌تواند سرمایه های زیادی را برای توسعه راهکارهای بلاک چینی در اختیار این شرکت قرار دهد.

مدیران Alipay امیدوارند که این راهکارهای بلاک چینی به طورجدی در زیرساخت برنامه های پرداخت موبایلی پیاده سازی شوند. به علاوه متخصصان این فناوری در سراسر سال 2017 با Alipay همکاری کرده اند و در حال ساخت یک پایگاه بزرگ دانش درباره این فناوری هستند.

بیت کوین حباب ساز!

جک ما به عنوان شخصیت کاریزماتیک علی بابا تا توانسته از بیت کوین بد گفته و درباره حباب بودن آن و آلتکوین ها هشدار داده است.

اما فناوری بلاک چین به عقیده وی حباب نیست و باید آن را جدی گرفت. ما در طی کنفرانسی در سال 2017 گفت:

من بیت کوین را نمی‌فهمم. این رمز ارز  کاملاً مرا گیج کرده و حتی اگر بتواند کاملاً کارایی داشته باشد احتمالاً تمام قواعد و اصول تجارت جهانی که ما به آن اعتقاد داشتیم را تغییر می‌دهد و ما هنوز آمادگی این تغییر را نداریم. ما یک گروه مطالعاتی برای بررسی بلاک چین داریم اما بیت کوین چیزی نیست که موردعلاقه و توجه من باشد.

نگاهی به تلاش های مدیریتی جک ما از لغو راه اندازی برنامه ماینینگ برای رمز ارز  اختصاصی تا دستور ممنوعیت فروشگاه های آنلاین Taobao برای همکاری با ICO ها همگی نشان دهنده جدیت وی برای تفکیک بیت کوین و بلاک چین است در حالی که به اعتقاد بسیاری از متخصصان چنین جدایی غیرقابل انجام و اصلاً غیرممکن است.

سبک تفکر چینی

در چین تفکر بلاک چین به جای بیت کوین هرروز پررنگ تر از گذشته می‌شود.

چین یکی از اولین کشورهای جهان است که برای توسعه فناوری بلاک چین راهبرد رسمی‌تدوین کرده و آن را در سیزدهمین برنامه پنج ساله توسعه گنجانده است.

سال جاری در تلویزیون دولتی چین برنامه ای با محوریت بلاک چین پخش شد که در آن کارشناسان برنامه روی این موضوع تأکید کردند که این فناوری 10 برابر مهم تر از اینترنت است.

این موارد نشان دهنده این است که دولتمردان چینی عمداً تفکر برتری بلاک چین نسبت به بیت کوین را در سطح جامعه تزریق می‌کنند و همین باعث شده تا این فناوری جایگاه مهم تری در تصمیمات رسمی‌این کشور داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

سرقت بیت کوین در قالب آژانس کاریابی از افراد جویای کار

نیروی ویژه پلیس در منطقه اوتار پرادش هند، یک گروه فعال در سرقت بیت کوین را که به عنوان یک …