صفحه اول بررسی معرفی رمزارز مونرو

معرفی رمزارز مونرو

۴
0
معرفی رمزارز مونرو

راهنمای ماینینگ مونرو

از آوریل 2014 مونرو حرکت آهسته اما پیوسته خودش را آغاز کرد تا اکنون که به جمع مدعیان بازار رمزارزها رسیده است. اگرچه خرید مونرو آسان تر و سریع تر است اما خیلی ها علاقه دارند تا خودشان این رمزارز را ماین (استخراج) کنند. الگوریتم CryptoNight مونرو در ابتدا به شکلی طراحی شد که امکان ماینینگ با cpu را به راحتی فراهم می کرد.

اما در حال حاضر ماینینگ از طریق کارت گرافیک روشی است که می تواند برای ماینر سودآورتر باشد. در ضمن هیچ هنوز هیچ مدار مجتمع برای کاربردهای خاص (ASIC) برای ماینینگ مونرو معرفی نشده است. برای آموزش ماینینگ مونرو می توانید ویدیو زیر را ببینید. همچنین متن نوشت این ویدیو را در یک فایل پی دی اف از اینجا دریافت کنید.

مونرو (Monero)

رمزارز مونرو با علامت XMR در آوریل 2014 به صورت متن باز ساخته شده است و ویژگی های اصلی آن عبارت اند از حریم خصوصی، تمرکززدایی، مقیاس پذیری و قابلیت معاوضه.

برعکس خیلی از رمزارزهای رایج، مونرو از مشتقات بیت کوین نیست و بر پایه پروتکل Cryptonode ایجاد شده است و به همین دلیل دارای تفاوت های الگوریتمی قابل توجهی است.

مونرو از طرف جامعه خود مورد حمایت قرار گرفته و معماری هسته ماژولار آن نیز مورد تقدیر یکی از مهندسان مسئول در هسته بیت کوین واقع شده است. مونرو در آغاز اقبال چندانی به دست نیاورد اما در سال 2016 رشد چشمگیری را در ارزش بازار خود تجربه کرد که علت آن تا حدودی به استفاده از این رمزارز در AlphaBay برمی گردد.

مونرو که در ابتدا بیت مونرو نامیده می شد به عنوان اولین فراخوان سیستمی ارز Bytecoin که بر اساس CryptoNote کار می کرد ساخته شد هر چند که تفاوت هایی با آن داشت. در سپتامبر 2014 مونرو بعد از یک حمله غیرمعمول و جدید که بر علیه شبکه رمزارزها انجام شده بود، بازیابی شد و دوباره به کارش ادامه داد.

اما تقویت شدن تراکنش های مونرو زمانی انجام شد که الگوریتم تراکنش های حلقه سری که توسط یکی از توسعه دهندگان بیت کوین ایجاد شده بود در آن به کار رفت. این الگوریتم لایه اضافی سری را ایجاد کرد که بر مبنای نشان داده نشدن مقادیر موجود در یک تراکنش به کسی که نقشی در آن نداشت بود.

ویژگی های مونرو

حریم خصوصی

مونرو یک رمز ارز متن باز است که می تواند بر روی ویندوز، مک، لینوکس و … اجرا شود. فراهم کردن حریم خصوصی بی قید و شرط در پیرامون تراکنش ها یکی از مواردی است که سازندگان این رمزارز بر آن تأکید داشته اند. در حالی که بیت کوین و خیلی دیگر از رمزارزها امکان ردیابی تراکنش ها را در بستر زنجیره بلوک در اختیار هر کاربر می گذارند و هر شخص می تواند رقم دقیق هر تراکنش و سایر اطلاعات آن را مشاهده کند، مونرو با انجام همان تراکنش ها شرایطی را فراهم می کند که هیچ کاربری با هیچ ابزاری نتواند مبدأ، مقصد یا مقدار منتقل شده را ردیابی کند.

اما این تنها مزیت خدمات امن مونرو نیست. زنجیره بلوکی که در مونرو ارائه شده باعث می شود شما بتوانید اسناد خصوصی را به صورت امن تر نگهداری کنید. با صحبت هایی که این روزها از اینترنت اشیا می شنویم اهمیت وجود ابزاری با دسترسی آزاد که بتوانند معاملات و پرداخت ها را در یک حریم شخصی قرار دهند بیش از پیش روشن می شود و مونرو یکی از همین ابزارها است.

مونرو که به خوبی از اهمیت زیرساخت های شبکه سازی و ارتباطاتی آگاه بود با شرکت های حریم خصوصی قراردادهایی بسته تا از نیات شوم برخی دولت ها و سازمان ها که گاهی اوقات باعث می شود حریم شخصی یک انسان در کسری از ثانیه مورد تجاوز قرار بگیرد جلوگیری نماید.

تمرکززدایی

اغلب رمز ارزها ادعا می کنند که تمرکززدایی را سرلوحه کار خود قرار داده اند اما وقتی در عمل آن ها را بررسی کنید متوجه می شوید که آن ها هنوز فاصله زیادی با این مفهوم دارند. در واقع ارزها معمولاً از الگوریتم های اثبات سهام و یا اثبات کار بهره می برند که هیچکدام باعث تمرکززدایی واقعی نمی شود.

اما مونرو (Monero) اگرچه برپایه الگوریتم اثبات کار ایجاد شده اما راه های متفاوتی را پیش گرفته تا به میزان زیادی به تمرکززدایی واقعی نزدیک شود. به عبارت دیگر الگوریتم استخراج مونرو این امکان را دارد که به طور کارآمد توسط چند میلیارد دستگاه مورد استفاده قرار بگیرد و همین ویژگی باعث می‌شود تا برای مدتی بسیاری طولانی امکان استخراج در اختیار هر شخص معمولی قرار بگیرد نه اینکه فقط در انحصار دارندگان تشکیلات بزرگ استخراج باشد. به علاوه از آنجایی که تراکنش ها در زنجیره بلوک مونرو به طور پیشفرض خصوصی هستند بنابراین چیزی به اسم سانسور تراکنش وجود نخواهد داشت.

این مطلب را از دست ندهید:  بخش تحقیق و توسعه تویوتا ائتلافی در زمینه بلاک چین تشکیل می‌دهد

مقیاس پذیری (انعطاف پذیری) 

یکی از مسائل عمده در حوزه رمزارزها مقیاس پذیری است. بیشتر این ارزها که بر اساس کدپایه بیت کوین شکل گرفته اند دارای یک “محدودیت حجم بلوک” هستند و این محدودیت خودش باعث نقدهای سنگینی در جامعه بیت کوین شده است.

این در حالی است که مونرو با ابتکار سازندگانش از اندازه های پویا و انعطاف پذیر برای هر بلوک استفاده می کند. علاوه بر این یکی از دیگر مشکلاتی که محدودیت حجم بلوک به وجود می آورد پیدایش بازارهای پولی است.

راهکاری که مونرو برای این موضوع ارائه می کند یک “پاداش بلوک دائمی” است که هرگز به زیر 0.3 xmr کاهش پیدا نمی کند به همین خاطر رفتار کاوشگران تغییری نمی کند و نه تنها از پیدایش بازارهای پولی بلکه از بروز تورم نیز جلوگیری می شود.

مقیاس پذیری در مونرو

قابلیت معاوضه

قابلیت تعویض در سطح پروتکل در مونرو لحاظ شده و آن را به یک ارز دیجیتال واقعی تبدیل کرده است. این قابلیت که ظاهراً در مونرو بیشتر از سایر ارزهای رمزپایه به چشم می خورد به مشتریان اجازه می دهد تا هر چند واحد از یک ارز با میزان واحد مساوی از همان ارز را معاوضه کنند.

تفاوتی که بین سایر ارزها مثل بیت کوین با مونرو در این زمینه وجود دارد این است که شفافیت نقل و انتقال ها و قابل ردگیری بودن تراکنش ها در بیت کوین باعث شده که قابلیت تعویض نداشته باشد در حالیکه مونرو با عملکردی شبیه به پول واقعی و استفاده از یک ساختار غیر قابل ردیابی باعث می شود همیشه یک XMR مونرو با یک XMR مونرو برابر باشد. به عبارت دیگر صرافی ها نمی توانند به بهانه اینکه ارز شما از تراکنش خاصی به دست آمده است آن را نپذیرند.

از کجا باید شروع کنم؟

مونرو برای شروع دو انتخاب در اختیار شما قرار داده است. اگر پهنای باند و فضای کافی برای اجرای یک گره کامل را داشته باشید می توانید نسخه کارخواه کامل (Full-client) را بر روی سیستم خود نصب کنید. با این کار هم به امنیت و پایداری شبکه کمک می کنید و هم مونرو تعهد می کند که حریم خصوصی شما در بهترین شکل حفاظت شود.

برای نصب برنامه کارخواه کامل هم می توانید از نسخه گرافیکی استفاده کنید که درونش یک گره کامل نیز تعبیه شده یا اینکه از نسخه دستوری برنامه بهره مند شوید که برای سیستم های کوچک تر و سبک تر طراحی شده است.

انتخاب دوم شما که مونرو کار کردن با آن را خیلی ساده توصیف می کند استفاده از خدمات تحت وب این رمزارز است. در آن سایت تنها کاری که باید انجام دهید ایجاد یک حساب کاربری و مدیریت کیف پول الکترونیکی تان است.

اگر روش اول را انتخاب کرده باشید باید بدانید که ثبات و پایداری بیشتر مونرو در گرو اندازه شبکه آن است. به بیان دیگر هنگامی که گره کامل را بر روی سیستم خود نصب کنید و دوستانتان نیز همین رویه را تکرار کنند، تراکنش ها بیشتر توزیع می شوند و همین موضوع امنیت شبکه را افزایش خواهد داد.

برای اجرای یک گره مونرو نیازی به پردازنده های عظیم نیست بلکه تنها چند گیگابایت فضای دیسک کار را انجام خواهد داد البته پهنای باند شما نیز تا حدودی تحت تأثیر قرار می گیرد. مونرو برای کاهش استفاده از پهنای باند پیشنهاد می دهد کاربران سرورهای شخصی مجازی تهیه کنند. اکثر سخت افزارها مثل سیستم های 32 بیتی یا ARM قابلیت اجرای مونرو را دارند. برای دانلود گره مونرو باید از سایت آن اقدام کنید.

بعد از دانلود تنها لازم است فایلی با نام Monerod را از روی سیستم خودتان که می تواند ویندوز، لینوکس یا … باشد را اجرا کنید. سپس پنجره ای برای شما بازخواهد شد و بعد از چند ثانیه پیغامی با عنوان هماهنگ سازی موفق بود دریافت خواهید کرد.

۴ نظرات

 1. Avatar

  مرتضی پوربخشی

  2017/10/29 در 21:31

  با سلام.خسته نباشید. مطلبتون رو خوندم. عذر میخوام اگه میگم دقیقا متوجه نشدم برای شروع استخراج مونور دقیقا باید چی کار کرد.لطف میکنید اینا دقیقتر و نرم افزار مربوطه رو و اگه احیانا لینک مربوطه رو میفرمایید؟در ضمن در مورد خود نرم افزار و اینکه چی کار باید کرد یه توضیح مختصر بدید. اگه هم بتونید بگید تا انتها چی کار باید کرد تا ارز حاصل شده بره تو کیف پول هم بگید خیلی عالی میشه. با تشکر از شما

  پاسخ

  • irblockchain

   irblockchain

   2017/10/30 در 12:12

   سلام به شما،

   ممنون از اینکه سایت ما رو انتخاب کردین. ما سعی می کنیم به زودی معرفی رمزارز مونرو رو با اطلاعات بیشتر درباره ماینینگ روزآمد کنیم.

   پاسخ

 2. Avatar

  مسعود

  2018/03/30 در 10:34

  سلام خسته نباشین سوالم اینه ک روشی برای محاسبه هش ریت کارت گرافیک ها وجود داره تا قبل از خرید بشه محاسباتی در رابطه با درامد و بازدهی ارزها داشت یا نه؟ و اینکه هش ریت یه سیستم تو ارزهای مختلف متفاوت هست یا نه؟ مثلا سیستمی که ۵۰کیلوهش بر ثانیه است این مقدار تو همه ارز ها ثابته یا نه،تو اتریوم x مقدار و مثلا در مونرو n مقدار؟

  پاسخ

  • irblockchain

   irblockchain

   2018/04/03 در 09:55

   برای محاسبه هش ریت با یه سرچِ ساده میشه خوند حدود هش ریت هر کارت رو
   با هش ریت کلی هم میشه یه حدود درآمدی مشخص کرد

   تو مسئله ماینینگ ارز های مختلف هم اکثرا مقدار هش ریت متفاوته چه بسا که با توجه به الگوریتم هر ارز حتی واحد محاسباتی هم ممکنه فرق کنه مثلا اتریوم و اتر کلاسیک الگوریتمشون Ethhash هست و همون Hash/sec حساب میشه واسشون ولی زد کش که Equihash هست رو با Sol/sec حساب میکنن

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

رمز ارزها حلال یا حرام؟

افزایش محبوبیت بیت کوین و دیگر رمز ارزها باعث به وجود آمدن بحث‌هایی در میان کارشناسان فقه …