صفحه اول اخبار پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin)

پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin)

۰
0
پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین (Litecoin) که گاهی اوقات از آن به عنوان برادر کوچک بیت کوین هم یاد می‌شود، در واقع مثل بیت کوین یک سیستم نقدی بدون واسطه است.

1- ارز دیجیتال لایت کوین (Litecoin) چیست؟

لایت کوین (Litecoin) که گاهی اوقات از آن به عنوان برادر کوچک بیت کوین هم یاد می‌شود، در واقع مثل بیت کوین یک سیستم نقدی بدون واسطه است.

این ارز دیجیتال از زمان تولدش که در سال 2011 بوده تاکنون توانسته نرخ پذیرش مناسبی به دست بیاورد و محبوبیت قابل توجهی را در میان کاربران کسب کند.

تولید و انتقال سکه ها در شبکه لایت کوین بر اساس یک پروتکل رمزنگاری منبع باز است و توسط یک واحد مرکزی مدیریت نمی‌شود و این روند تا حد زیادی شبیه به اصولی است که در بیت کوین هم وجود دارد اما تفاوت هایی هم با آن دارد.

در شبکه بلاک چین لایت کوین هر بلوک تقریباً چهار بار سریع تر از هر بلوک بیت کوین ساخته می‌شود. هم چنین لایت کوین از یک نسخه کمی‌متفاوت تر از الگوریتم اثبات کار بهره می‌گیرد که درون آن از scrypt استفاده شده است. یکی دیگر از تفاوت های ارز دیجیتال لایت کوین نیز میزان تعداد کل آن 000 000 84 LTC است که بیشتر از تعداد کل بیت کوین است.

2- لایت کوین چه کاربردهایی دارد؟

با توجه به اینکه لایت کوین و بیت کوین شباهت زیادی در ساختار و عملکرد دارند می‌توان انتظار داشت که اکثر اعمالی که با بیت کوین قابل اجرا است با لایت کوین هم انجام شود.

به بیان دیگر با استفاده از این ارز دیجیتال می‌توانید در هر زمان و مکان ارزش مالی را ارسال و دریافت کنید. هم اکنون برخی از فروشگاه های آنلاین، لایت کوین را در کنار سایر ارزهای دیجیتال می‌پذیرند.

3- قیمت رمز ارز  لایت کوین چند است؟

اگرچه بیت کوین با توجه به سابقه و محبوبیتش تمایل دارد تا به بازار رمز ارز ها غلبه کند اما در واقعیت چند ارز دیجیتال دیگر در کنار بیت کوین هستند که سرمایه گذاران باید به آن ها توجه کنند.

یکی از این ها لایت کوین است که این روزها به قیمتی بیشتر از 200 دلار برای هر LTC معامله می‌شود. این ارز دیجیتال با داشتن ویژگی هایی مثل سرعت بیشتر در تأیید تراکنش ها و حجم کل بازار بیشتر نسبت به بیت کوین احتمالاً در آینده روند رو به رشدش را ادامه خواهد داد.

همچنین بررسی بازار لایت کوین نشان می‌دهد که ارزش بازار آن 12282767008 دلار و همچنین میزان عرضه (نقدینگی) آن تا این لحظه 54568733 LTC است.

یک نکته دیگر که ممکن است باعث شود افراد بیشتری به خرید لایت کوین (Litecoin) علاقه مند شوند نرخ نوسان قیمت است. بر اساس داده های دریافتی از سایت Buy Bitcoin worldwide، نرخ نوسان لایت کوین در 60 روز گذشته 61/11 درصد بوده است درحالی که سایر ارزهای دیجیتال شناخته شده مثل اتریوم نرخ نوسان بیشتری داشته اند.

4- پروتکل رمز ارز  لایت کوین (Litecoin) چیست؟

اینجا هم مجدداً داستان مشابهت های لایت کوین و بیت کوین را باید متذکر شویم. لایت کوین از الگوریتم اثبات کار بهره می‌برد اما به جای به کارگیری SHA-256 از Scrypt استفاده می‌کند.

استفاده از الگوریتم SHA-256 در بیت کوین باعث شد ماینرها به مرور زمان سراغ دستگاه های قوی تری برای استخراج بروند و چون این دستگاه ها گران تر هستند درنتیجه توزیع بیت کوین در جامعه بیشتر بین ماینرهای ثروتمند اتفاق می‌افتد و یک فضای اقتصادی ناعادلانه را شکل می‌دهد.

چارلی لی بنیان گذار لایت کوین باهدف جلوگیری از تکرار این اتفاق از الگوریتم Scrypt که قبلاً در یک رمز ارز  دیگر به کاررفته بود استفاده کرد. تفاوت اصلی بین این الگوریتم و همتای آن در بیت کوین تأکید آن به استفاده از توان حافظه دستگاه برای ماینینگ لایت کوین است.

این مطلب را از دست ندهید:  صرافی هودل‌هودل: ایرانی‌ها خیال‌شان راحت باشد

اما علی رغم این هدف متعالی، الگوریتم Scrypt در عمل نتواست چندان موفق عمل کند و خاصیت مقاومت خودش در برابر ماینینگ با پردازنده های گرافیکی را از دست داد. در حال حاضر بیشتر کاربران ارز دیجیتال لایت کوین بر این باورند که مسئولان لایت کوین باید این الگوریتم را تغییر دهند تا بار دیگر به شعارهای اولیه جامه عمل بپوشانند.

5- چگونه ارز دیجیتال لایت کوین بخرم و بفروشم؟

ویژگی های جدیدتر و بهتر لایت کوین در مقایسه با بیت کوین باعث شده بسیاری از معامله گران و حتی افراد تازه کار به خرید آن علاقه مند شوند.

نظریات کارشناسی در حوزه رمز ارز ها نیز در تأیید این ادعا اعلام می‌کنند که اگر اوج گیری چند وقت اخیر ارزهای دیجیتال حبابی باشد، بعد از بازگشت به شرایط عادی صرفاً ارزهای دیجیتالی پایدار می‌مانند که از ویژگی های مطلوب برخوردار باشند.

اما شما قبل از خرید لایت کوین باید به چند نکته توجه داشته باشید ازجمله اینکه خریدوفروش لایت کوین به دلیل رواج کمتر نسبت به بیت کوین برای تازه کارها کمی‌دشوار است و به همین منظور باید قبل از شروع خرید اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

برای خرید لایت کوین علاوه بر کارت های اعتباری و حساب های پی پال، می‌توانید با استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین هم لایت کوین بخرید.

در حال حاضر صرافی های مثل e-Toro و BTC-e لایت کوین را به فروش می‌رسانند.

6- کیف پول های (والت) لایت کوین (Litecoin) کدام هستند؟

لایت کوین اولین رمز ارز  جهان بعد از بیت کوین است و همیشه در بین 10 ارز دیجیتال برتر قرار داشته است. به علاوه نشانه هایی که دال بر محبوبیت بیشتر ارزهای دیجیتال در آینده هستند باعث شده تا افراد زیادی به فکر خرید و نگهداری از آن بیفتند.

برای ذخیره هرکدام از ارزهای دیجیتال کیف پول های الکترونیکی (والت) مخصوص معرفی شده اند و لایت کوین نیز از این قاعده مستثنا نیست. یک کیف پول امن (والت) برای لایت کوین باید دارای ویژگی هایی مثل کاربرپسندی، تعامل پذیری و امنیت باشد.

اینجا هم مثل خیلی از رمز ارز های دیگر کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S بالاترین جایگاه را به خودش اختصاص داده است. اگر شما تعداد زیادی لایت کوین دارید استفاده از این والت سخت افزاری به شما اجازه می‌دهد تا کنترل کلیدهای محرمانه خودتان را در اختیار بگیرید و حتی آن ها در یک حالت آفلاین مدیریت کنید. علاوه بر والت Ledger، در دسته والت های سخت افزاری Trezor هم قابل استفاده است.

اگر نگران گم شدن یا دزدیده شدن والت سخت افزاری هستید می‌توانید از والت Exodus که برای دسکتاپ توسعه داده شده استفاده کنید. این کیف پول از یک رابط کاربری کاملاً تعاملی برخوردار است و از پشتیبانی یک گروه نرم افزاری حرفه ای هم بهره می‌برد.

همچنین برای داشتن حساب لایت کوین در تلفن همراه می‌توانید از نرم افزار Jaxx استفاده کنید. در Jaxx علاوه بر لایت کوین، سایر رمز ارز ها نیز قابل مدیریت هستند.

7- آیا لایت کوین قابل ماین شدن است؟

همان طور که قبلاً توضیح داده شد، لایت کوین با بهره گیری از الگوریتم اثبات کار شبیه به بیت کوین برای ماینینگ نیازمند مصرف مقادیر قابل توجهی از انرژی و زمان است.

ماینرهای لایت کوین (Litecoin) تراکنش ها را تأیید می‌کنند و به علاوه تراکنش های ورودی و خروجی را بررسی می‌کنند و اگر شائبه مسئله دوپرداختی وجود نداشته باشد، یک بلوک جدید را به سابقه بلاک چین لایت کوین اضافه می‌کنند. در حال حاضر 25 LTC به عنوان پاداش ماینینگ به ماینرها تعلق می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…