صفحه اول بررسی پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال استیم (Steem) و شبکه اجتماعی (Steemit)

پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال استیم (Steem) و شبکه اجتماعی (Steemit)

۰
0
پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال استیم (Steem) و شبکه اجتماعی (Steemit)

ارز دیجیتال استیم (Steem) که بر پایه پروتکل توکن های رسانه ای هوشمند (Smart Media Tokens Protocols) طراحی شده درواقع ارز دیجیتالی است.

1- ارز دیجیتال استیم (Steem) چیست؟

ارز دیجیتال استیم (Steem) که بر پایه پروتکل توکن های رسانه ای هوشمند (Smart Media Tokens Protocols) طراحی شده درواقع ارز دیجیتالی است که به عنوان موتور محرکه اصلی در پلتفرم Steemit بکار می‌رود. پلتفرم Steemit یک شبکه اجتماعی بلاک چینی است که رسماً از تاریخ 4 جولای 2016 توسط شرکتی به همین نام و با تلاش های دن لاریمر و نداسکات فعالیتش را شروع کرده است.

رمز ارز  steem در مقایسه با بیت کوین به جای اینکه صرفاً باهدف تسهیل سیستم تبادلات نقدی طراحی شده باشد از همان ابتدا باهدف تسهیل و تشویق رفتارهای کاربران در یک شبکه اجتماعی ایجادشده است.

این ارز دیجیتال با بهره گیری از ساختار بلاک چینی Steem به کاربران امکان می‌دهد تا تجربه جدیدی از لایک شدن و انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی کسب کنند.
بررسی شبکه بلاک چین استیم نشان می‌دهد توان پردازشی تراکنش های این شبکه نسبت به بیت کوین و اتریوم بیشتر است و به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن های متفاوتی را بر روی آن توسعه دهند و steemit یکی از همین اپلیکیشن ها است که در قالب یک پلتفرم اجتماعی تبلوریافته و با رمز ارز  استیم به تولیدکنندگان و گردآورندگان محتوا پاداش می‌دهد.

2- استیم و شبکه اجتماعی Steemit چه کاربردهایی دارد؟

در حال حاضر خود شبکه اجتماعی Steemit یکی از اصلی ترین محصولاتی است که بر بستر بلاک چینی استیم سوار و اجراشده است. در نقشه راه سال 2017 شرکت استیم بر روی گسترش آن تأکید شده به صورتی که توسعه دهندگان بتوانند خدمات کوچک تر مختلفی را بر پایه آن ارائه دهند.

یکی از سرویس ها مثلاً سایت D.tube است که با عملکرد تقریباً مشابه با Youtube اما با معماری غیرمتمرکز برای اشتراک گذاری و مدیریت محتوای ویدیوی طراحی شده است. این سرویس فاقد تبلیغات است و به کاربران پرمخاطب از رمز ارز  Steem پاداش می‌دهد.

Busy یکی دیگر از اپلیکیشن هایی است که با الهام از فیس بوک ساخته شده و قرار است وظایف این شبکه اجتماعی را در قالب فناوری بلاک چین انجام دهد. در اینجا

هم کاربران ضمن برخورداری از یک پیام رسان، می‌توانند برای تولید، اشتراک گذاری و گردآوری محتوای باکیفیت مقداری ارز دیجیتال Steem به عنوان پاداش دریافت کنند.
علاوه بر این ها Esteem (اپلیکیشن موبایل) و Steepshot (برنامه اشتراک گذاری عکس) از کاربردهای جدید شبکه بلاک چین استیم هستند که به مرور زمان رایج خواهند شد.

3- قیمت رمز ارز  استیم چند است؟

در حال حاضر هر استیم با نماد (Steem) بیشتر از 3 دلار قیمت دارد. از طرفی هم دلار استیم با نماد (SBD) هم به قیمتی بیشتر از 3 دلار رسیده است.

ممکن است تعجب کنید که چرا دو ارز دیجیتال در شبکه استیم وجود دارد اما دلیل آن چندان پیچیده نیست. استیم (Steem) درواقع ارز دیجیتال اصلی این شبکه است که باقدرت نقد شوندگی بسیار بالا می‌تواند در اکثر پلتفرم های صرافی مورد خریدوفروش قرار بگیرد.

بااین حال توسعه دهندگان شرکت استیم، ارز دیجیتال دیگری بانام دلار استیم (SBD) را معرفی کرده اند تا تولیدکنندگان محتوا بتوانند از دارایی خودشان در برابر نوسانات بازار جلوگیری کنند. به عبارت دیگر دادوستد مستقیم با استیم (Steem) ممکن است باعث از دست رفتن بخشی از دارایی شود به همین جهت آن را می‌توان به دلار استیم (SBD) تبدیل کرد.

البته یک رمز ارز  دیگر هم فقط در بستر شبکه بلاک چینی Steemit قابل استفاده است که درون حساب کاربری افراد قفل می‌شود و درواقع شبیه به یک سرمایه گذاری بلندمدت است و تنها کاربردش برای امور داخلی این شبکه اجتماعی بلاک چینی از قبیل رأی دهی و ارتقای پروفایل است. این رمز ارز  نیز Steem Power نامیده می‌شود.

همان طور که قبلاً اشاره کردیم شبکه بلاک چین استیم نسبت به مجموع تراکنش های اتریوم و بیت کوین عملکرد بهتری داشته است درنتیجه نباید به عنوان یک طرح کلاه برداری به آن نگاه کرد. بازاری که استیم آن را به عنوان هدف برگزیده شبکه های اجتماعی است و چنان چه بتواند به عنوان یک مدل تولید محتوا در ازای دریافت پول جایگاه خودش را کاملاً تثبیت کند قطعاً در آینده رمز ارز های steem و SBD ارزش بسیار بیشتری پیدا خواهند کرد.

البته در این بازار رقبای قدرتمندی همچون فیس بوک و تلگرام هم وجود دارند که حرکات آن ها می‌تواند بر روی سرنوشت Steem نیز اثر بگذارد.

به هرحال بررسی بازار فعلی ارزهای دیجیتال استیم بیانگر ارزش بازاری بیشتر از 820 میلیون دلاری برای (Steem) و بیشتر از 35 میلیون دلار برای (SBD) است. همچنین میزان عرضه (نقدینگی) استیم تا لحظه نگارش این پست در حدود 251 میلیون (Steem) و 10 میلیون برای (SBD) است.

این مطلب را از دست ندهید:  چگونه فناوری زنجیره بلوک به یاری پزشکان می‌آید؟

یکی دیگر از داده هایی که شاید برای برخی از خریداران رمز ارز های steem-SBD جذاب باشد نرخ بازگشت سرمایه گذاری سالانه بر اساس داده های سایت Coincheckup است که برای (Steem) 86/82 درصد و برای (SBD) 46/43 درصد است.

4- پروتکل رمز ارز  استیم (Steem) چیست؟

پروتکل رمز ارز  استیم از دو الگوریتم اثبات تلاش ذهنی (PoB) و الگوریتم اجماع اثبات سهام نیابتی (DPoS) تشکیل شده است. الگوریتم اثبات تلاش ذهنی یا Proof of Brain که به نوعی بر اساس الگوریتم اثبات کار طراحی شده بر روی عملکرد ذهنی انسانی برای توزیع توکن (رمز ارز ها) در میان اعضای جامعه تأکید می‌کند.

الگوریتم (PoB) امکان ایجاد جوامعی که دائماً در حال رشد هستند را از طریق ترغیب کاربران به ایجاد ارزش افزوده در قالب شبکه پاداش دهی فراهم می‌کند.

این الگوریتم درواقع به شکلی طراحی شده تا کاربرانی که در داخل شبکه اجتماعی Steemit مبتنی بر بلاک چین Steem، محتوای بیشتری تولید می‌کنند و به فرایند تولید محتوا اهمیت بیشتری می‌دهند، پاداش بیشتری هم می‌گیرند. برای ایجاد چنین سیستمی‌از دو بخش استخر پاداش ها (Rewards Pool) و یک سیستم تبادل مبتنی بر رأی گیری (Trading System which uses a voting method) استفاده شده است.

استخر پاداش ها یکی از نوآورانه ترین جنبه های شبکه بلاک چین استیم است که مسئولیتش توزیع توکن ها بین ایجادکنندگان محتوا است. اینجا درواقع محلی است که هرساله 75 درصد از توکن های تولیدشده در شبکه Steem توسط تولیدکنندگان و گردآورندگان محتوا و شاهدها (شاهدها یا Witnesses افرادی هست که گره های شبکه بلاک چین استیم را در سیستم های خودشان اجرا می‌کنند و به نوعی مثل ماینرها بر امور شبکه استیم نظارت دارند) در آن ذخیره می‌شود. همین مکانیسم باعث می‌شود تا مشوق قوی تری برای فعالیت در شبکه های بلاک چینی steem فراهم شود.

بخش دیگری که الگوریتم اثبات ذهنی را کامل می‌کند سیستم تبادل مبتنی بر رأی گیری است که با بهره گیری از خرد جمعی ارزش محتواها را می‌سنجد و تعیین می‌کند که برای هر محتوا چه مقدار توکن باید تخصیص پیدا کند.

5- چگونه ارز دیجیتال استیم بخرم و بفروشم؟

شعار تیم steem در وب سایت آن ها ارائه یک بلاک چین برای توکنیزاسیون وب محتوایی است که نشان می‌دهد آن ها ارزش وب محتوایی را دست کم نگرفته اند چنانچه خیلی از متخصصان فضای بازاریابی، محتوا را پادشاه می‌دانند.

همچنین هدف گیری بازار شبکه های اجتماعی توسط ارز دیجیتال استیم به این مفهوم است که آنها از علاقه روزافزون افراد به سبک زندگی فعال در شبکه های اجتماعی آگاه هستند.

این حقایق نشان می‌دهد که رمز ارز  استیم (Steem) می‌تواند آینده درخشانی داشته باشد و لذا سرمایه گذارانی هستند که بخواهند آن را بخرند.

اما نکته منحصربه فردی که درباره استیم وجود دارد امکان به دست آوردن آن بدون پرداخت مالی است. درواقع شما با تولید و انتشار محتوا، نظردهی، اشتراک گذاری، شبکه سازی و فعالیت در جامعه Steemit می‌توانید ارز دیجیتال استیم را به عنوان پاداش دریافت کنید.

با این حال اگر هنوز می‌خواهید steem بخرید پس از انتخاب والت مناسب، می‌توانید هم Steem و هم دلار Steem (SBD) را در انواع پلتفرم های صرافی معتبر مثل Poloniex، Bitfinex، Binance و … خریداری کنید و البته صرافی های ایرانی مثل Okex.ir نیز آن ها را می‌فروشند.

یکی دیگر از نکات مثبت ارز دیجیتال استیم (Steem) نداشتن هزینه تراکنش در خریدوفروش است هرچند صرافی ها درنهایت بخشی را به عنوان درآمد خود تصاحب می‌کنند.

6- کیف پول های (والت) استیم (Steem) کدام هستند؟

بعد از خرید ارز دیجیتال استیم (Steem) و دلار استیم (SBD) به میزانی که دوست داشتید، باید جایی برای نگهداری آن ها داشته باشید.

نسخه رسمی‌کیف پول الکترونیک استیم درواقع نسخه تحت وب است که کاربران با ثبت نام در سایت این رمز ارز  می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این یک نسخه مبتنی بر DOS هم فراهم شده که طبیعتاً سرمایه گذاران و توسعه دهندگان حرفه ای تر می‌توانند از آن استفاده کنند.

اما شبیه خیلی دیگر از ارزهای دیجیتال، تیم سازنده استیم (Steem) از نسخه موبایل غافل نشدند و والتی تحت عنوان Esteem طراحی کرده اند که به راحتی در پلتفرم های موبایل قابل دانلود و اجرا است.

7- آیا استیم قابل ماین شدن است؟

هر استیم (Steem) و هر دلار استیم (SBD) در حال حاضر در حدود 5/3 دلار قیمت دارد و شاید برخی به فکر ماین کردن آن بیفتند اما این دو قابل ماین شدن نیستند.

درواقع عمل ماینینگ در شبکه بلاک چین استیم (Steem) به همان تولید کردن، گردآوری، انتشار، لایک و اشتراک گذاری محتوا در اپلیکیشن های مبتنی بر استیم تبدیل شده است و پاداش ها به افرادی تعلق می‌گیرد که از طریق این اعمال برای جامعه استیم (Steem) ارزش افزوده تولید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ابر رایانه گوگل مشکلی برای رمز ارزها ایجاد نمی‌کند

«ویتالیک بوترین» سازنده اتریوم درباره اینکه آیا پردازش ابر رایانه کوانتومی گوگل برای رمز ا…