صفحه اول بررسی پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال زی کش (Zcash)

پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال زی کش (Zcash)

۰
1
پاسخ به هفت پرسش درباره ارز دیجیتال زی کش (Zcash)

اگر بیت کوین چیزی شبیه به پروتکل HTTP باشد می‌توان ارز دیجیتال زی کش را پروتکل HTTPS دنیای رمز ارز ها تصور کرد. بنیان تشکیل دهنده این ارز دیجیتال در واقعی سیستمی‌بانام Zerocoin بود.

1- ارز دیجیتال زی کش (Zcash) چیست؟

اگر بیت کوین چیزی شبیه به پروتکل HTTP باشد می‌توان ارز دیجیتال زی کش را پروتکل HTTPS دنیای رمز ارز ها تصور کرد. بنیان تشکیل دهنده این ارز دیجیتال در واقعی سیستمی‌بانام Zerocoin بود. این سیستم ابتدا برای افزایش امنیت کاربران بیت کوین توسعه داده شد اما بعدتر سازندگان آن با توجه به موفقیت آن تصمیم گرفتند آن را در قالب یک ارز دیجیتال معرفی کنند. به این ترتیب زی کش (Zcash) از اکتبر 2016 فعالیت رسمی‌اش را آغاز کرد.

رمز ارز  زی کش درجه بالایی از امنیت و محرمانگی را برای کاربرانش فراهم می‌کند. تیم توسعه آن همچنین ادعا می‌کنند درحالی که تمام تراکنش ها بر روی شبکه بلاک چین ذخیره می‌شوند اما اطلاعاتی از قبیل فرستنده، گیرنده و مبلغ تراکنش مخفی می‌مانند که البته این به انتخاب کاربران است.

این ارز دیجیتال مشابهت های زیادی مثل 21 میلیون سکه و زمان 4 ساله نصف شدن با بیت کوین دارد. البته تفاوت هایی هم وجود دارد از جمله اینکه زی کش زمان تشکیل هر بلوک را کاهش می‌دهد.

2- زی کش چه کاربردهایی دارد؟

بهترین روش برای ترویج رمز ارز ها استفاده از آن ها به عنوان شیوه پرداخت و در خریدهای خرد است. همین طور که فروشگاه هایی بیت کوین را می‌پذیرند، سایت OpenBazaar هم به عنوان یک محل خریدوفروش بدون واسطه این امکان را به مشتریانش داده تا از زی کش استفاده کنند.

هم چنین در آوریل گذشته توسعه دهندگان ارز دیجیتال زی کش از پروژه ای خبر دادند که به کاربران شبکه های تلفن همراه امکان می‌دهد با استفاده از این ارز دیجیتال و در قالب یک پیام رسان موبایلی بین همدیگر پول انتقال دهند.

3- قیمت رمز ارز  زی کش چند است؟

هر زی کش با واحد ارزی (ZEC) این روزها قیمتی بیشتر از 500 دلار دارد.

زی کش ازجمله ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود که به ویژگی محرمانه بودن و امنیت کاربران اهمیت بسیاری می‌دهند و جان مکافی که در ماه های اخیر به یکی از صاحب نظران مطرح در حوزه رمز ارز ها تبدیل شده بر این باور است که در سال جاری میلادی ارزهای دیجیتالی که به ویژگی های محرمانگی بیشتر اهمیت می‌دهند قیمت بیشتری هم پیدا می‌کنند.

هم چنین برخی پیش بینی ها نشان می‌دهد که قیمت ارز دیجیتال زی کش در بلندمدت به بیشتر از 800 دلار می‌رسد.

بررسی بازار فعلی زی کش (Zcash) هم بیانگر ارزش بازاری بیشتر از یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار و میزان عرضه (نقدینگی) آن تا این لحظه چهار میلیون ZEC است.
یکی دیگر از داده هایی که شاید برای بعضی از خریداران این ارز دیجیتال قابل توجه باشد نرخ بازگشت سرمایه گذاری ماهانه زی کش است که بنا بر تحلیل های سایت Coincheckup 48/36 درصد برآورد شده است.

4- پروتکل رمز ارز  زی کش (Zcash) چیست؟

ویژگی متمایز پروتکل زی کش رمزگذاری اطلاعات درون تراکنش های حفاظت شده است. به دلیل اینکه اطلاعات پرداخت به علت همین فرایند رمزگذاری قابل مشاهده نیست این پروتکل از یک روش جدید رمزنگاری بهره می‌گیرد.

این روش جدید درواقع نشأت گرفته از یک تکنیک در علم رمزنگاری است که در فارسی به پروتکل دانایی صفر ترجمه شده است و تیم زی کش با اندکی تغییر آن Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge و به اختصار zK-snarks می‌نامد.

استفاده از zK-snarks در ارز دیجیتال زی کش به کاربران آن امکان می‌دهد تا در هنگام ارسال یا دریافت یک تراکنش نیازی به ارائه اطلاعات هویتی برای صحت ادعای خود نداشته باشند.

اما نکته ابهام برانگیزی که در اینجا ممکن است برخی از ذهن ها را درگیر کند چگونگی فرایند تأیید تراکنش ها توسط ماینرها است.

پاسخ بار دیگر به کاربرد zK-snarks برمی‌گردد. آن ها ضمن محرمانه نگه داشتن اطلاعات فرستنده یا گیرنده از قبیل مقدار یا آدرس تراکنش به ماینرها اجازه می‌دهند تا با تأیید zK-snarks بلوک های جدید را تشکیل  دهند و از مسئله دو پرداختی اطمینان حاصل کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  آیوتا: فرزند جدایی طلب بلاک چین

بااین همه پروتکل رمز ارز  زی کش به قدری انعطاف پذیر طراحی شده که کاربران می‌توانند همانند بیت کوین تراکنش های خود را به صورت قابل مشاهده و محافظت نشده نیز انجام دهند.

البته شایان ذکر است که در دسامبر 2017 تنها حدود 4 درصد از زی کش ها (ZEC) در یک استخر محافظت شده بوده اند و اکثر والت ها از تراکنش های محرمانه ارز دیجیتال زی کش پشتیبانی نکرده اند و هنوز هیچ والت مبتنی بر وب نیز آن ها را پیاده سازی نکرده است.

اما با توجه به اینکه زی کش (Zcash) تنها 2 سال است که معرفی شده و هنوز جای رشد بیشتری دارد انتظار می‌رود در سال جاری میلادی کاربران تمایل بیشتری به استفاده از ویژگی های محرمانه این ارز دیجیتال پیدا کنند.

5- چگونه ارز دیجیتال زی کش بخرم و بفروشم؟

سال گذشته از تیم سازنده ارز دیجیتال زی کش (Zcash) که بنیان گذار آن زوکو ویلکاکس است خبرهایی مبنی بر برنامه این شرکت برای به روزرسانی شبکه بلاک چین (بلاک چین) آن منتشر شد.

هم چنین در سومین نشست توسعه دهندگان اتریوم نیز خبرهایی مبنی بر همکاری اتریوم و زی کش باهدف ایجاد امنیت بیشتر در تراکنش های اتریوم منتشر شد.
اظهارنظرهای مثبت افرادی همچون ادوارد اسنودن و جان مکافی نسبت به مزیت محرمانگی در ارز دیجیتال زی کش در چند هفته اخیر عکس العمل های زیادی را در پی داشته است.

 

همه این اخبار نشان می‌دهد زی کش مستعد افزایش ارزش در سال جاری است و انتظار می‌رود سرمایه گذاران بیشتری به بازار آن وارد شوند.

برای خرید ZEC بعد از انتخاب کیف پول الکترونیکی (والت) مناسب می‌توانید به پلتفرم های صرافی از قبیل WEX، Bitfinex، Binance یا … مراجعه نمایید. در اینجا هم مثل سایر رمز ارز ها می‌توانید از گزینه های مختلفی برای پرداخت مثل کارت های اعتباری، بانکی، حساب بانکی، بیت کوین یا کدهای اعتباری استفاده کنید که البته بیشتر کاربران ایرانی گزینه آخر را انتخاب می‌کنند.

نکته دیگری که در هنگام خریدوفروش ارز دیجیتال زی کش باید به آن توجه کنید مبلغ کارمزد است. در حال حاضر خوشبختانه این مبلغ 0/0026 از یک دلار است.

6- کیف پول های (والت) زی کش (Zcash) کدام هستند؟

بعد از خرید ارز دیجیتال زی کش به میزانی که دوست داشتید، باید جایی برای نگهداری آن ها داشته باشید. کیف پول اولیه زی کش صرفاً برای کاربران لینوکس عرضه شده و چندان کاربرپسند نیست.

از همین رو علاقه مندان به این رمز ارز  والت هایی برای ویندوز، مک و اندروید توسعه داده اند که با رابط های کاربری جذاب، خریدوفروش و نگهداری ارز دیجیتال زی کش را دل پذیرتر می‌کنند.

والت ویندوزی و مک این ارز دیجیتال به ترتیب عبارت اند از Zcash4win و Zcash4mac که هر دو از طریق گیت هاب قابل دریافت هستند.

برای اندروید هم بنا بر پیشنهاد سایت 99bitcoins می‌توانید از والت Coinomi Multiwallet استفاده کنید که از گوگل پلی قابل دانلود است.

اگر بعد از مدتی به دادوستد حرفه ای زی کش علاقه مند شدید و تصمیم گرفتید مقادیر زیادی از این ارز دیجیتال را نگهداری کنید بهتر است به سراغ والت های سخت افزاری بروید.

دو قهرمان همیشگی والت های سخت افزاری که علاوه بر زی کش خیلی دیگر از ارزهای دیجیتال را نیز پشتیبانی می‌کنند Ledger Nano S و Trezor هستند که می‌توانید آن ها را از فروشگاه های خارجی و داخلی سفارش دهید.

7- آیا زی کش قابل ماین شدن است؟

هر ZEC در حال حاضر بیشتر از 500 دلار قیمت دارد و همین باعث شده تا برخی به جای خرید آن از صرافی ها، به فکر ماین کردن آن بیفتند.

در حال حاضر ماینینگ ارز دیجیتال زی کش با واحد پردازنده مرکزی (CPU) و واحد پردازنده گرافیکی (GPU) قابل انجام است. البته اگر توان پردازشی شما کم باشد می‌توانید از خدمات سایتی مثل Genesis Mining برای ماینینگ به صورت ابری یا اتصال به استخرهای زی کش نیز استفاده کنید.

پاداش ماینرها برای تأیید و تشکیل هر بلوک در شبکه رمز ارز ی زی کش 5/12 زی کش یعنی بیشتر از 6000 دلار است. البته این مقدار پاداش در سال 2020 نصف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ابر رایانه گوگل مشکلی برای رمز ارزها ایجاد نمی‌کند

«ویتالیک بوترین» سازنده اتریوم درباره اینکه آیا پردازش ابر رایانه کوانتومی گوگل برای رمز ا…