صفحه اول اخبار از معاملات آتی بیت کوین چه انتظاری داشته باشیم؟

از معاملات آتی بیت کوین چه انتظاری داشته باشیم؟

۰
0
از معاملات آتی بیت کوین چه انتظاری داشته باشیم؟

هفته گذشته بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE) امکان داد و ستد با معاملات آتی بیت کوین را فراهم کرد و امروز صرافی بازرگانی شیکاگو (CME) نیز همین امکان را فراهم کرده است. اگرچه این ها بزرگ ترین اخبار بیت کوین در این مدت هستند اما هنوز خیلی ها تصویر درستی از تاثیرات و عملکرد معاملات آتی بیت کوین ندارند.

یک قرارداد آتی در واقع قراردادی برای خرید یا فروش یک ابزار مالی یا سایر دارایی های اساسی با یک قیمت از پیش تعیین شده برای آینده است. تسویه حساب این قراردادها می‌تواند از طریق دریافت فیزیکی یک کالا یا به شکل پول نقد انجام شود.

در راستای این قرارداد یک طرف با فرض افزایش ارزش یک دارایی و طرف دیگر با فرض کاهش ارزش یک دارایی به  پای معامله آتی می‌آیند. پاداش قرارداد درنهایت به کسی می‌رسد که فرضش درباره ارزش آینده آن دارایی درست و دقیق بوده است.

تأثیرگذاری معاملات آتی بر روی بیت کوین

در معاملات آتی بیت کوین هم دو طرف وجود دارند که یکی حدس می‌زند قیمت آن بیشتر می‌شود و دیگری برعکس نظر مخالف دارد.با اینکه شاید در نگاه اول ساده به نظر برسند اما معاملات آتی اصولاً برای معامله گران خبره و سرمایه گذاران نهادی طراحی شده اند.

ابتکار CBOE و بعد از آن CME این فرصت را برای این گونه از سرمایه گذاران فراهم کرده تا علاوه بر نقش آفرینی در اکوسیستم بیت کوین، بتوانند به صورت غیرمستقیم صلاحیت آن را به عنوان یک نوع دارایی قانونی تأیید کنند.

شروع معاملات آتی بیت کوین همچنین به معنی بهبود گردش مالی در وال استریت حتی در مقیاس کوچک است. برای مثال یک صندوق پوشش ریسک (Hedge Fund) که تا قبل از این به علت نداشتن ابزارهای کنترلی از حضور در عرصه بیت کوین خودداری کرده، بعد از معرفی معاملات آتی می‌تواند در این عرصه حضور یابد.

یکی دیگر از تأثیرات معاملات آتی کاهش نوسان قیمت بیت کوین است که به دلیل ماهیت فرضیه ای این قراردادها اتفاق می‌افتد.معنی این جمله این است که حدس و گمان هایی که از طرف معامله گران زده می‌شود منجر به یافتن قیمت بهتری برای بیت کوین می‌شود.

همین ثبات در قیمت بیت کوین باعث تبدیل شدن آن به یک ارز قابل اعتمادتر می‌شود و به افراد اجازه می‌دهد تا قبل و بعد از تراکنش های بیت کوینی نگرانی کمتری داشته باشند.

این مطلب را از دست ندهید:  پادکست خبری آی‌آر بلاک چین - قسمت دوم

به علاوه با رواج معاملات آتی بیت کوین،  مردم اطلاعات بیشتری درباره عملکرد این رمز ارز در آینده به دست می‌آورند.البته اگرچه پیش بینی های انجام شده در بازارهای آتی همیشه درست از آب درنمی‌آیند اما می‌توانند داده های مناسبی حتی برای معامله گران و صاحبان بیت کوین فراهم کنند که در افزایش بینش آن ها نسبت به وضعیت بازار فعلی رمز ارز ها هم مؤثر خواهد بود.

برای نمونه از زمان آغاز معاملات آتی در CBOE قیمت بیت کوین چندین هزار دلار افزایش داشته که نشان می‌دهد حدس و گمان های معامله گران در بازارهای آینده می‌تواند بر روی وضعیت فعلی بازار بیت کوین اثرگذار باشد.

آن روی سکه معاملات آتی بیت کوین: کنترل و دستکاری بازار

معاملات آتی علی رغم مزایای بسیاری که برای اکوسیستم بیت کوین دارند می‌توانند تا حدودی مورد کنترل و دست کاری صرافی های عرضه کننده این قراردادها قرار بگیرند.

مثلاً CME بااینکه از ارزش بازار بیت کوین خبر دارد اما به جای ارائه نرخ های استاندارد، شاخص های خودش را ایجاد کرده و چیزی به اسم نرخ مرجع بیت کوین (Bitcoin Reference Rate) را ارائه می‌دهد.

با این  همه این امیدواری وجود دارد که معاملات آینده بیت کوین باعث شکل گیری یک فضای دادوستد قانونمندتر شود.
ولی بازهم نمی‌توان از تمایل برخی معامله گران برای دست کاری بازار باهدف کسب سود بیشتر غافل شد. این تمایل حتی در بازارهای تثبیت شده و قانون مدار آمریکا هم دیده شده است.

معاملات آتی و آینده اکوسیستم بیت کوین

معاملات آتی بیت کوین درواقع یک نمونه آزمایشی و اولیه از اکوسیستم جدیدی هستند که بیت کوین در آن به ارزش واقعی خود دست پیداکرده است.

در صورت موفقیت این نمونه آزمایشی می‌توان انتظار داشت که راه برای سایر تازه واردان به اکوسیستم بیت کوین مثل صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) و سایرین نیز هموار شود که درنهایت باعث رشد بیشتر اکوسیستم بیت کوین می‌شود.

اگر خوش شانسی به ما رو کند می‌توانیم بگوییم که معاملات آتی بیت کوین صرفاً به عنوان قرارداد باقی نخواهند ماند بلکه چرخه ای خودکفا و اخلاق مدار برای خلق پول ایجاد می‌کنند، آگاهی عمومی‌را افزایش می‌دهند و ارزش آفرینی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…