صفحه اول بررسی تجلی مفهوم شایسته سالاری در مدیریت منابع انسانی با فناوری زنجیره‌بلوک

تجلی مفهوم شایسته سالاری در مدیریت منابع انسانی با فناوری زنجیره‌بلوک

۰
0
تجلی مفهوم شایسته سالاری در مدیریت منابع انسانی با فناوری زنجیره‌بلوک

فرایندهای مدیریت منابع انسانی مخصوصاً استخدام که شدیداً نیازمند دسترسی به داده های صحیح برای تصمیم گیری هستند می توانند از امکانات بی شمار فناوری بلاک چین برای بهبود امور برخوردار شوند.

وقتی به نقش فناوری بلاک چین (Blockchain) در مدیریت منابع انسانی نگاه می کنیم با گفته ها و باورهایی روبه رو می شویم که برخی تأییدشده و برخی در هاله ای از ابهام قرار دارند.

مثلاً ما می دانیم که فناوری بلاک چین با دقت بسیار بالایی کار می کند و یا اینکه برخی متخصصان از آن به عنوان یکی از گرایش های آینده علم مدیریت منابع انسانی یاد می کنند. البته این دو باور صحیح هستند.

اما اگر جایی بشنویم یا بخوانیم که جزئیات به کارگیری فناوری بلاک چین در شئون مدیریت منابع انسانی به دقت تشریح شده اند نمی توانیم باور کنیم.

پس چند دقیقه آینده را با آی آر بلاک چین همراه باشید تا با بررسی دقیق تر بتوانیم نحوه کاربرد فناوری بلاک چین در مدیریت منابع انسانی را به شما نشان دهیم.

فناوری بلاک چین در کارتابل مدیران منابع انسانی!

منظور از بلاک چین یک دفترکل توزیع شده دیجیتال است که محتویان آن را حقایق تأیید شده توسط اعضای یک شبکه تشکیل می دهد.

در واقع این حقایق از تراکنش های مالی ساده گرفته تا اطلاعات حساس تجاری در بلوک های مختلف جمع آوری شده، سپس مورد اجماع همه اعضای شبکه قرار می گیرند و بعد تأیید می شوند.

به همین خاطر ساختار یک شبکه بلاک چینی غیرقابل دستکاری و غیرقابل برگشت است. به علاوه اگر هم کسی خیال دستکاری محتویات یک بلوک را داشته باشد ناچار است تا اطلاعات تمام بلوک هایی که به آن زنجیرشده است را نیز تغییر دهد که چنین چیزی تا حد بسیار زیادی غیرممکن است.

صرف نظر از این توضیحات فنی،  بلاک چین و فناوری آن در عصری که اعتماد ارزشی هم پایه طلا پیداکرده است به افراد امکان می دهند تا بدون نیاز به اعتماد متقابل با همدیگر مراوده و تعامل داشته باشند بدون اینکه ضرری به آن ها وارد شود.

متخصصان نیروی انسانی، یعنی تمام مسئولان کارگزینی ها نیز از این امر مستثنا نیستند. کدام شرکتی می تواند با خیال راحت به کارجویان و سوابق آن ها اعتماد کند؟ چه تعداد از سازمان ها به علت استخدام افراد غیرمتخصص متحمل ضرر شده اند؟ پاسخ به این سؤال ها احتمالاً امیدوارکننده نیست.

جذابیت فناوری بلاک چین برای مسئولان منابع انسانی

در چند سال گذشته عرصه بازار کار و فرایندهای درگیر در آن شاهد تغییرات بسیاری بوده است. رشد چشمگیر فناوری و ورود آن به بخش های مختلف زندگی باعث شده تا یک متقاضی کار امروزی شباهت چندانی به یک متقاضی کار ده سال پیش نداشته باشد.

پراکندگی بیشتری که در میان سوابق آموزشی، شغلی و شخصی کارجویان امروز به چشم می خورد نشان دهنده همین شکاف است.

جیمز کراس که به عنوان استراتژیست با یک موسسه تولیدکننده راهکارهای نرم افزاری در حوزه منابع انسانی کار می کند در این بار معتقد است:

تأیید صحت اطلاعات سوابق ارائه شده توسط متقاضیان کار، حتی درگذشته هم دشوار بود و امروز که سوابق کارجویان بسیار پراکنده تر و متنوع تر شده است، نیازمند زمان، هزینه و کار بیشتری است.

جذابیت فناوری بلاک چین برای مسئولان منابع انسانی

وضعیت وقتی خراب تر می شود که سوابق دورکاری-بازآموزی و کارهای داوطلبانه افراد و همچنین تجربیات پروژه ای آن ها را نیز به موارد قابل بررسی و راستی آزمایی اضافه کنید.

درست همین جا است که متخصصان منابع انسانی و بخش های کارگزینی به فناوری بلاک چین علاقه مند می شوند.

به عبارت دقیق تر فرایندهای منابع انسانی مخصوصاً استخدام که شدیداً نیازمند دسترسی به داده های صحیح برای تصمیم گیری هستند می توانند از امکانات بی شمار فناوری بلاک چین برای بهبود امور برخوردار شوند.

راستی آزمایی سوابق آموزشی با امکانات بلاک چین

همان طور که گفتیم سوابق آموزشی یک متقاضی کار با توجه به انتخاب های فراوانی که امروز فناوری در اختیار او قرار داده است می تواند بسیار پراکنده و به هم ریخته باشد.

مثلاً شخصی که دوره کاردانی را در دانشگاه الف به صورت تمام وقت گذرانده و بعد دوره کارشناسی را به صورت پاره وقت در دانشگاه ب که در شهری به غیراز محل سکونت اوست قبول شده و سپس ترجیح داده تا دوره کارشناسی ارشد را به صورت مجازی در خانه بگذراند و از دانشگاه پ مدرک بگیرد و تازه قرار است دوره دکتری را در یک کشور خارجی، در دانشگاه د آن کشور و به صورت بدون رساله بگذراند.

این شخص انبوهی از مدارک تحصیلی ناهماهنگ و به هم ریخته را در اطراف خودش جمع کرده و اگر قرار باشد روزی از طرف شرکتی دعوت به کار شود احتمالا می خواهد تمام این مدارک را با خودش به جلسه مصاحبه ببرد.

بررسی و راستی آزمایی چنین سوابق آموزشی پراکنده ای اگر به چیزی بیشتر از یک گروه کارمندان نیاز نداشته باشد با کمتر از آن هم اجرا نخواهد شد.

اما در یک دنیای بلاک چینی نه تنها مدارک تحصیلی کارجویان در بلوک های مختلف ثبت و تأییدشده اند بلکه کارنامه ها، ریزنمرات، گواهی نامه ها و حتی کارت های هزار آفرینی که در مدرسه گرفته اند! به سرعت و سهولت قابل دسترسی هستند.

البته در چنین دنیایی باید ملاحظات امنیتی را نیز در نظر گرفت که مهم ترین آن هویت واردکنندگان داده های مربوط به سوابق و هویت نهادها یا سازمان هایی است که اجازه دارند به این داده ها دسترسی داشته باشند.

این مطلب را از دست ندهید:  آسمان را با فناوری بلاک چین آبی‌تر می‌کنیم

دانشگاه کلگری کانادا با رعایت همین ملاحظات از چندی پیش پلتفرمی را راه اندازی کرده که دانشجویان فعلاً می توانند سوابق آموزشی فوق برنامه خود را در آن ثبت کنند و بعد این سوابق توسط دانشگاه تأیید شود.

داده های این پلتفرم بلاک چینی غیرقابل دستکاری هستند و برای همین مسئولان استخدام در شرکت ها و سازمان ها می توانند با خیال راحت از آن ها استفاده کنند.

توماس کینن استاد کامپیوتر در این دانشگاه که خودش نقش زیادی در ترویج آن هم داشته بر این باور است که:

باوجوداین پلتفرم اشتراک گذاری داده های سوابق تحصیلی بین دانشگاه ها، بسیار آسان تر می شود و همین موضوع از موارد تقلب در کارنامه ها و دستکاری در ریز نمره ها توسط برخی دانشجویان جلوگیری می کند. همچنین با استفاده از ساختار بلاک چین می توان کمک شایانی به سازمان ها و شرکت ها در مقابله با ادعاهای دروغین تحصیلی کرد.

تأیید صحت سوابق کاری با فناوری بلاک چین

تأیید صحت سوابق آموزشی تنها نیمی از داستان استخدام کارجویان در سازمان ها است. قسمت دیگر تازه از جایی شروع می شود که قرار است سوابق کاری کارجو موردبررسی قرار بگیرد.

توضیحی که درباره پراکندگی مدارک تحصیلی ارائه کردیم اینجا هم صدق می کند. کارهای تمام وقت، پاره وقت، دورکاری، آزادکاری، مقاطعه کاری، پیمان کاری و پروژه ای هرکدام سابقه ای محسوب می شوند و باید در زمان استخدام نیروی جدید موردبررسی قرار بگیرند.

اما اگر برخی از شرکت هایی که فرد قبلاً در آن ها کار کرده با شرکت دیگری ادغام شده باشند یا مثلاً به علت مشکلات مالی ورشکسته و تعطیل شده باشند بررسی سوابق کارجوی محترم در آن ها تقریباً غیرممکن است.

تأیید صحت سوابق کاری با فناوری بلاک چین

اما به کارگیری ظرفیت های بلاک چین به متخصصان نیروی انسانی امکان می دهد تا بدون هرگونه درگیری و استرس به سوابق کاری گذشته کارجویان دسترسی پیدا کنند. سوابقی که توسط کارجویان یا سایر نهادها مورد دستکاری قرار نگرفته اند و با عوض شدن محیط کار متقاضی کار حتی کامل تر شده اند.

درنتیجه مسئولان استخدام در هنگام جذب نیروی جدید می توانند با صرف هزینه کمتر برای استعلام سوابق کاری و تأیید آن ها، به ویژگی های شخصیتی، حرفه ای و شغلی کارجویان بیشتر توجه کنند.

هرچند شاید تنها بدی این سیستم بلاک چینی تا حدودی متوجه کارجویان باشد که تاکنون رزومه هایی با اطلاعات مشابه اما با استفاده از واژگان کلیدی متفاوت می نوشته اند تا در سیستم های خودکار شرکت ها رزومه آن ها زودتر بازیابی شود.

اما این مشکل با استقرار فناوری بلاک چین و تغییر ساختار سیستم های خودکار کارگزینی می تواند حل شود تا درنهایت خود کارجویان هم متوجه شوند که استفاده از این فناوری به نفع آن ها هم هست.

به دلیل اینکه شایسته سالاری جای رابطه سالاری را می گیرد و عدالت استخدامی به شکل بسیار بهتری اجرا می شود.

باید و نبایدهای استفاده از فناوری بلاک چین در مدیریت منابع انسانی

برخی از مدیران منابع انسانی و بعضی از کارجویان اما دوست ندارند به این زودی ها تمایل به استفاده از فناوری بلاک چین به یک روند اصلی تبدیل شود.

مدیران هنوز نسبت به کارآمدی فناوری بلاک چین برای پیشبرد امور استخدامی مطمئن نیستند و گروهی از آن ها هم حاضر نیستند هزینه ای اضافه بر سازمان برای راه اندازی یک پلتفرم بلاک چینی بپردازند.

از سوی دیگر کارجویان نگران سوءاستفاده های احتمالی از اطلاعات سوابق تحصیلی و شغلی شان که در بلاک چین قرار می گیرد هستند.

آن ها منصفانه به مسئله همیشگی عصر اینترنت، یعنی حریم خصوصی اشاره می کنند و به این فکر می کنند که دسترسی به اطلاعات آن ها توسط سازمان ها چه خطرات و تهدیدهایی می تواند پیش  روی آن ها بگذارد.

بااین همه صاحب نظران فناوری بلاک چین (Blockchain) بر این باورند که لااقل استفاده از این فناوری برای شرکت های چندملیتی که معمولاً در پی استخدام افراد از کشورها و حتی قاره های مختلف هستند می تواند سودمند واقع شود.

تأیید صحت سوابق کاری با فناوری بلاک چین

این فناوری به مدیران این گونه سازمان ها امکان می دهد تا به صورت دقیق سوابق تحصیلی و کاری متقاضیان کار را بررسی و تأیید کنند. به علاوه داشتن اطلاعاتی همچون میزان حقوق  دریافتی، پاداش ها، دستاوردها، ساعت های کاری همگی اطلاعات سودمندی برای شرکت های چندملیتی و بزرگ و همه شرکت هایی هستند که می خواهند بهترین نیروها را از سراسر جهان در بهترین شرایط استخدام کنند.

آینده پرفراز و نشیب فناوری بلاک چین برای کارشناسان مدیریت منابع انسانی

با تمام مزایا و کاربردهای مفید فناوری زنجیره در عرصه مدیریت منابع انسانی و استخدام، هنوز نمی توان چشم انداز دقیقی برای آن تصور کرد.

برخی از صاحب نظران معتقدند که این فناوری حداقل در اوایل ورودش به اتاق مدیران منابع انسانی صرفاً برای تأیید و اعتبارسنجی مدارک تحصیلی و شغلی استفاده خواهد شد درحالی که گروهی دیگر خوش بینانه کاربردهای بیشتری برای این فناوری ذکر می کنند.

به هرحال حتی اگر قرار باشد صرفاً همان نگاه سیاه وسفید به استفاده از فناوری بلاک چین در مدیریت منابع انسانی برای سال های زیادی حاکم باشد بهتر از این است که افراد نالایق و بدون تجربه کافی در سمت های مهم شغلی گمارده شوند و عمری سرنوشت ملتی را به بازی بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…