تاثیر رفتار نهنگ‌ها بر روی بازار بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها

  • توسط IrBlockchain
  • ۹ ماه قبل
  • ۰
بررسی تاثیرگذاری افرادی که خیلی بیتکوین دارند بر روی قیمت ارزهای دیجیتال و بازار ترید آنها

رفتار نهنگ‌ها یکی از عواملی است که می‌تواند بر روی قیمت ارزهای دیجیتال اثر بگذارد و باعث سود یا ضرر خیلی از خیارهای دریایی شود.

نهنگ‌ها افرادی هستند که به میزان بسیار زیادی بیت‌کوین، اتریوم یا سایر رمزارزها را در کیف پولشان دارند. از طرفی خیارهای دریایی! آن‌هایی هستند که مقدار بسیار کمی از این رمزارزها رادارند. من خودم هم یکی از این خیارها هستم! که رفتار نهنگ‌هایی مثل راجر ور یا برادران وینکلواس می‌تواند تأثیر مثبت یا منفی بر روی دارایی من داشته باشد.
این بار در آی‌آر بلاک‌چین شکل‌گیری نهنگ‌ها در بازار رمزارزها و نحوه تأثیر رفتار آن‌ها بر قیمت ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنیم.

قضیه نهنگ غول‌پیکر پیش‌کسوت

در ۵ اکتبر ۲۰۱۴ که قیمت هر بیت‌کوین تقریباً ۳۲۰ دلار بود و روند نزولی هم داشت، یک تریدر گمنام تصمیم گرفت تعداد ۳۰ هزار بیت‌کوین را از قرار هر بیت‌کوین ۳۰۰ دلار به فروش برساند.
هیچ‌کدام از صرافی‌ها نمی‌توانستند با این رقم مخالفت کنند و درنتیجه از رفتار این نهنگ ناشناس موجی ایجاد شد که قیمت بیت‌کوین را به‌طور ناگهانی کاهش داد و خودش بخشی از تاریخ نوسانات قیمت بیت‌کوین شد.

نمودار قیمت بیت‌کوین در اکتبر 2014 بر اساس داده‌های صرافی Bitfinex

نمودار قیمت بیت‌کوین در اکتبر ۲۰۱۴ بر اساس داده‌های صرافی Bitfinex

بعداً شایعاتی درباره هویت این شخص و چرایی رفتارش بر سر زبان‌ها افتاد و هرچند بی‌فایده بود باعث شد تا اولین دخالت یک نهنگ درروند بازار ارزهای دیجیتال شکل بگیرد.
این موج خیلی از سرمایه‌گذاران معمولی ازجمله خیارهای دریایی را ناراحت و سر خورده کرد و آن‌ها هرروز از خودشان می‌پرسیدند که دلیل چنین رفتاری چه بوده است؟
درنهایت سال گذشته در جریان یک بحث در شبکه اجتماعی ردیت مشخص شد که نیت خانم یا آقای نهنگ از فروش ۳۰ هزار بیت‌کوین در اکتبر ۲۰۱۴ بیشتر عقیدتی بوده تا اقتصادی.

سرکوب قیمت ارزهای دیجیتال

برعکس نهنگ پیشکسوت بازار رمزارزها در سال ۲۰۱۴، نهنگ‌های جوان‌تر اما با اهداف بیشتر استراتژیک سعی کرده‌اند در این بازار امواجی را ایجاد کنند که به نفعشان باشد.
به‌عبارت‌دیگر آن‌ها با داشتن حجم زیادی از یک ارز دیجیتال تلاش می‌کنند تا در بازار سایر ارزهای دیجیتال مخصوصاً ارزهای جدید و ناشناخته، قیمت‌ها را پایین بیاورند تا خودشان با سود بیشتری آن‌ها را بخرند و بفروشند.
رمزارز ETP با سقوط یک‌روزه قیمت از ۳/۸ دلار به ۴ سنت، رمزارز نئو با سقوط یک‌روزه قیمت از ۳۷ دلار به ۴ دلار هر دو از قربانیان این نهنگ‌های خوش‌اشتها هستند.
Vechain هم یکی از اهداف حمله بوده است اما علاقه‌مندان به این ارز دیجیتال توانستند با اتحاد این حمله را به سمت خود نهنگ‌ها برگردانند.

در دل امواج چه می‌گذرد؟

نحوه ایجاد موج توسط نهنگ‌های بازار چندان پیچیده نیست. آن‌ها که از قبل خودشان صاحب یک دارایی رمزارزی خیلی بزرگ هستند، هوس می‌کنند تا این دارایی را با خرید چند رمزارز جدید افزایش دهند.
در مرحله بعدی یک درخواست فروش باقیمت ارزان‌تر از قیمت بازار ارزهای دیجیتال را پیشنهاد می‌کنند.
آن‌ها با زیرکی می‌دانند که همه تریدرهای حاضر در بازار امکان خرید همه مقدار پیشنهاد داده‌شده را ندارند. همزمان با این اتفاق سایر فروشندگان ارز دیجیتال هم مجبورند قیمت فروششان را پایین بیاورند که نتیجه آن ضرر مالی برای خودشان و کاهش ارزش یک ارز دیجیتال در بازار است.
نهنگ مربوطه بعدازاینکه با موفقیت توانست موج مخرب را ایجاد کند به‌سرعت تمام رمزارزهایی که به دلیل همین موج قیمتشان پایین آمده را می‌خرد.
آن‌ها همین رفتار را ادامه می‌دهند تا جایی که به میزان و قیمتی که دلشان می‌خواسته از یک ارز دیجیتال در والتشان ذخیره کنند. 

فلوچارت رفتار نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال و تاثیرگذاری بر روی قیمت ارزهای دیجیتال

فلوچارت رفتار نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال

اقیانوس بزرگ‌تر نهنگ بزرگ‌تر می‌خواهد

احتمال موفقیت نهنگ‌ها در بازارهای با اندازه خیلی بزرگ مثل بیت‌کوین یا اتریوم نسبت به بازارهای نوپا و کوچک کمتر است.
در این رابطه یک فرضیه وجود دارد که نشان می‌دهد اگر پیشنهاد و قیمت خرید از طرف جناب نهنگ به‌اندازه‌ای باشد که سایر تریدرها از عهده خرید همه آن مقدار بربیایند، موج ایجادشده توسط وی نمی‌تواند تأثیری بر روی بازار داشته باشد.
مثلاً در همان ۲۰۱۴ که اولین نهنگ بازار رمزارزها به دلایل کاملاً شخصی تصمیم گرفت بازار بیت‌کوین را دست‌کاری کند، خوب می‌دانست که اعلام قیمت ۳۰۰ دلار برای هر BTC آن‌هم در شرایطی که قیمت بازار ۳۲۰ دلار برای هر BTC است تنها برای چند ساعت امکان‌پذیر است چون درواقع در آن بازار نهنگ‌های دیگری هم وجود داشتند.
اما در بازارهای کوچک‌تر مثل نئو نهنگ‌ها خیلی راحت‌تر می‌توانند تأثیرگذار باشند به همین جهت آن‌ها بیشتر رمزارزهای جدید را به‌عنوان طعمه انتخاب می‌کنند.

قیمت ارزهای دیجیتال همیشه ارزان نمی‌شوند

گاهی اوقات گروهی از نهنگ‌ها در یک همکاری تیمی به‌جای پیشنهاد فروش، یک پیشنهاد خرید خیلی بزرگ را می‌دهند که باعث افزایش تورم در بازار رمزارزها می‌شود.
این‌یک حقیقت است که ۱۰۰۰ نفر کنترل ۴۰ درصد از بازار بیت‌کوین را در اختیاردارند و اگر ارتباطاتی بین این افراد وجود داشته باشد که بعید هم نیست می‌توان خیلی از افزایش قیمت‌های بیت‌کوین و حتی سایر ارزهای دیجیتال را به رفتار این نهنگ‌ها نسبت داد.

بالاخره نهنگ‌ها عضوی از این اکوسیستم هستند!

تا اینجا فقط از بدی‌های نهنگ‌ها گفتیم اما همین موج‌هایی که درست می‌کنند گاهی اوقات لقمه‌های بزرگی را به سطح آب می‌آورد که صیادان تازه‌کار می‌توانند آن‌ها را صید کنند.
یکی از تأثیرات کاهش قیمت ارزهای دیجیتال توسط نهنگ‌ها این است که سرمایه‌گذاران تازه‌کار با سرمایه اندک می‌توانند برخی از ارزهای دیجیتال موردنظرشان را که ارزان شده بخرند و بعداً سود کنند.
بااین‌همه، موج‌آفرینی نهنگ‌ها تنها عامل کاهش یا افزایش ارزش یک ارز دیجیتال نیست. گاهی اوقات قیمت‌ها به‌شدت کاهش می‌یابند اما پای هیچ نهنگی در میان نبوده است.
مثلاً ممنوعیت کره جنوبی و چین بر روی صرافی‌ها و بعدتر ICO ها باعث کاهش قیمت بیت‌کوین شد درحالی‌که بعضی‌ها فکر می‌کنند شاید کار نهنگ‌ها باشد.
اما نکته‌ای که می‌توان با اطمینان از آن صحبت کرد این است که تا نهنگ‌ها، اخبار غیرواقعی (Fud) و قوانین و دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه هستند احتمال کاهش و افزایش قیمت ارزهای دیجیتال با حجم کوچک هم وجود دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
سرمایه‌گذاری در پلتفرم اکسپرتی که می‌تواند باعث شکوفایی صنعت مشاوره و بهبود اشتراک‌گذاری دانش بین متخصصین و تازه‌کاران شوند
پلتفرم اکسپرتی (ICO): صنعت مشاوره به یک حرفه پر درآمد تبدیل می‌شود!

اکسپرتی پلتفرمی است که با استفاده از امکانات فناوری زنجیره‌بلوک، بستری برای اشتراک‌گذاری دانش و کارآفرینی مبتنی بر اندیشه در...

Close