صفحه اول آموزش تاثیر رفتار نهنگ‌ها بر روی بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها

تاثیر رفتار نهنگ‌ها بر روی بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها

۰
0
تاثیر رفتار نهنگ‌ها بر روی بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها

رفتار نهنگ ها یکی از عواملی است که می‌تواند بر روی قیمت ارزهای دیجیتال اثر بگذارد و باعث سود یا ضرر خیلی از خیارهای دریایی شود.

نهنگ ها افرادی هستند که به میزان بسیار زیادی بیت کوین، اتریوم یا سایر رمز ارز ها را در کیف پولشان دارند. از طرفی خیارهای دریایی! آن هایی هستند که مقدار بسیار کمی‌از این رمز ارز ها رادارند. من خودم هم یکی از این خیارها هستم! که رفتار نهنگ هایی مثل راجر ور یا برادران وینکلواس می‌تواند تأثیر مثبت یا منفی بر روی دارایی من داشته باشد.

این بار در آی آر بلاک چین شکل گیری نهنگ ها در بازار رمز ارز ها و نحوه تأثیر رفتار آن ها بر قیمت ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنیم.

قضیه نهنگ غول پیکر پیش کسوت

در 5 اکتبر 2014 که قیمت هر بیت کوین تقریباً 320 دلار بود و روند نزولی هم داشت، یک تریدر گمنام تصمیم گرفت تعداد 30 هزار بیت کوین را از قرار هر بیت کوین 300 دلار به فروش برساند.

هیچ کدام از صرافی ها نمی‌توانستند با این رقم مخالفت کنند و درنتیجه از رفتار این نهنگ ناشناس موجی ایجاد شد که قیمت بیت کوین را به طور ناگهانی کاهش داد و خودش بخشی از تاریخ نوسانات قیمت بیت کوین شد.

نمودار قیمت بیت کوین در اکتبر 2014 بر اساس داده های صرافی Bitfinex

بعداً شایعاتی درباره هویت این شخص و چرایی رفتارش بر سر زبان ها افتاد و هرچند بی فایده بود باعث شد تا اولین دخالت یک نهنگ درروند بازار ارزهای دیجیتال شکل بگیرد.

این موج خیلی از سرمایه گذاران معمولی ازجمله خیارهای دریایی را ناراحت و سر خورده کرد و آن ها هرروز از خودشان می‌پرسیدند که دلیل چنین رفتاری چه بوده است؟

درنهایت سال گذشته در جریان یک بحث در شبکه اجتماعی ردیت مشخص شد که نیت خانم یا آقای نهنگ از فروش 30 هزار بیت کوین در اکتبر 2014 بیشتر عقیدتی بوده تا اقتصادی.

سرکوب قیمت ارزهای دیجیتال

برعکس نهنگ پیشکسوت بازار رمز ارز ها در سال 2014، نهنگ های جوان تر اما با اهداف بیشتر استراتژیک سعی کرده اند در این بازار امواجی را ایجاد کنند که به نفعشان باشد.

به عبارت دیگر آن ها با داشتن حجم زیادی از یک ارز دیجیتال تلاش می‌کنند تا در بازار سایر ارزهای دیجیتال مخصوصاً ارزهای جدید و ناشناخته، قیمت ها را پایین بیاورند تا خودشان با سود بیشتری آن ها را بخرند و بفروشند.

رمز ارز  ETP با سقوط یک روزه قیمت از 3/8 دلار به 4 سنت، رمز ارز  نئو با سقوط یک روزه قیمت از 37 دلار به 4 دلار هر دو از قربانیان این نهنگ های خوش اشتها هستند.
Vechain هم یکی از اهداف حمله بوده است اما علاقه مندان به این ارز دیجیتال توانستند با اتحاد این حمله را به سمت خود نهنگ ها برگردانند.

در دل امواج چه می‌گذرد؟

نحوه ایجاد موج توسط نهنگ های بازار چندان پیچیده نیست. آن ها که از قبل خودشان صاحب یک دارایی رمز ارزی خیلی بزرگ هستند، هوس می‌کنند تا این دارایی را با خرید چند رمز ارز  جدید افزایش دهند.

در مرحله بعدی یک درخواست فروش باقیمت ارزان تر از قیمت بازار ارزهای دیجیتال را پیشنهاد می‌کنند.
آن ها با زیرکی می‌دانند که همه تریدرهای حاضر در بازار امکان خرید همه مقدار پیشنهاد داده شده را ندارند. همزمان با این اتفاق سایر فروشندگان ارز دیجیتال هم مجبورند قیمت فروششان را پایین بیاورند که نتیجه آن ضرر مالی برای خودشان و کاهش ارزش یک ارز دیجیتال در بازار است.

این مطلب را از دست ندهید:  زباله از شما، برق از ما، ماینینگ هم از ما!

نهنگ مربوطه بعدازاینکه با موفقیت توانست موج مخرب را ایجاد کند به سرعت تمام رمز ارز هایی که به دلیل همین موج قیمتشان پایین آمده را می‌خرد. آن ها همین رفتار را ادامه می‌دهند تا جایی که به میزان و قیمتی که دلشان می‌خواسته از یک ارز دیجیتال در والتشان ذخیره کنند. 

 

اقیانوس بزرگ تر نهنگ بزرگ تر می‌خواهد

احتمال موفقیت نهنگ ها در بازارهای با اندازه خیلی بزرگ مثل بیت کوین یا اتریوم نسبت به بازارهای نوپا و کوچک کمتر است.

در این رابطه یک فرضیه وجود دارد که نشان می‌دهد اگر پیشنهاد و قیمت خرید از طرف جناب نهنگ به اندازه ای باشد که سایر تریدرها از عهده خرید همه آن مقدار بربیایند، موج ایجادشده توسط وی نمی‌تواند تأثیری بر روی بازار داشته باشد.

مثلاً در همان 2014 که اولین نهنگ بازار رمز ارز ها به دلایل کاملاً شخصی تصمیم گرفت بازار بیت کوین را دست کاری کند، خوب می‌دانست که اعلام قیمت 300 دلار برای هر BTC آن هم در شرایطی که قیمت بازار 320 دلار برای هر BTC است تنها برای چند ساعت امکان پذیر است چون درواقع در آن بازار نهنگ های دیگری هم وجود داشتند.
اما در بازارهای کوچک تر مثل نئو نهنگ ها خیلی راحت تر می‌توانند تأثیرگذار باشند به همین جهت آن ها بیشتر رمز ارز های جدید را به عنوان طعمه انتخاب می‌کنند.

قیمت ارزهای دیجیتال همیشه ارزان نمی‌شوند

گاهی اوقات گروهی از نهنگ ها در یک همکاری تیمی‌به جای پیشنهاد فروش، یک پیشنهاد خرید خیلی بزرگ را می‌دهند که باعث افزایش تورم در بازار رمز ارز ها می‌شود.

این یک حقیقت است که 1000 نفر کنترل 40 درصد از بازار بیت کوین را در اختیاردارند و اگر ارتباطاتی بین این افراد وجود داشته باشد که بعید هم نیست می‌توان خیلی از افزایش قیمت های بیت کوین و حتی سایر ارزهای دیجیتال را به رفتار این نهنگ ها نسبت داد.

بالاخره نهنگ ها عضوی از این اکوسیستم هستند!

تا اینجا فقط از بدی های نهنگ ها گفتیم اما همین موج هایی که درست می‌کنند گاهی اوقات لقمه های بزرگی را به سطح آب می‌آورد که صیادان تازه کار می‌توانند آن ها را صید کنند.

یکی از تأثیرات کاهش قیمت ارزهای دیجیتال توسط نهنگ ها این است که سرمایه گذاران تازه کار با سرمایه اندک می‌توانند برخی از ارزهای دیجیتال موردنظرشان را که ارزان شده بخرند و بعداً سود کنند.

بااین همه، موج آفرینی نهنگ ها تنها عامل کاهش یا افزایش ارزش یک ارز دیجیتال نیست. گاهی اوقات قیمت ها به شدت کاهش می‌یابند اما پای هیچ نهنگی در میان نبوده است.

مثلاً ممنوعیت کره جنوبی و چین بر روی صرافی ها و بعدتر ICO ها باعث کاهش قیمت بیت کوین شد درحالی که بعضی ها فکر می‌کنند شاید کار نهنگ ها باشد.
اما نکته ای که می‌توان با اطمینان از آن صحبت کرد این است که تا نهنگ ها، اخبار غیرواقعی (Fud) و قوانین و دستورالعمل های سخت گیرانه هستند احتمال کاهش و افزایش قیمت ارزهای دیجیتال با حجم کوچک هم وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ابر رایانه گوگل مشکلی برای رمز ارزها ایجاد نمی‌کند

«ویتالیک بوترین» سازنده اتریوم درباره اینکه آیا پردازش ابر رایانه کوانتومی گوگل برای رمز ا…