فناوری زنجیره بلوک چه جایگاهی در صنعت خودرو دارد؟

  • توسط IrBlockchain
  • ۱ سال قبل
  • ۰
فناوری زنجیره بلوک چه جایگاهی در صنعت خودرو دارد؟

خودروهای هوشمند اکنون به یکی از مفاهیم رایج در صنعت خودرو و در میان خریداران تبدیل‌شده‌اند. اولین نشانه‌های هوشمند سازی خودروها نصب رایانه‌های با ابعاد کوچک بر روی داشبورد بود که یک دهه قبل یک گزینه لوکس برای خودروها به شمار می‌رفتند. اما در دو سال گذشته بحث خودروهای بدون سرنشین توسط تعدادی از نوآوران این حوزه مطرح‌شده و هم‌اکنون صحبت بر سر استفاده از فناوری زنجیره بلوک در خودروها است. بی ام و، هوندا، هیوندای، فیات-کرایسلر، فورد، مرسدس بنز، نیسان و تویوتا ازجمله کارخانه‌های خودروسازی هستند که در جدیدترین نمایشگاه‌ها خودروهایی مجهز به این فناوری را ارائه کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده استفاده از برنامه‌های کاربردی درون خودروها بر پایه نظام دفترکل که از ویژگی‌های اصلی زنجیره بلوک است باعث افزایش کلان داده‌ها و مشکل اعتبارسنجی دستگاه‌هایی که از این داده‌ها استفاده می‌کنند شده است. اما استفاده از زنجیره بلوک همزمان بااینکه کارخانه‌های خودروسازی با سرعت بیشتری به سمت دیجیتال‌سازی خودروها حرکت می‌کنند می‌تواند مفید باشد به‌علاوه برنامه‌هایی برای تولید خودروهای هوشمند بدون سرنشین و لزوم ارائه آپدیت‌های نرم‌افزاری به‌صورت بی‌سیم که نیازمند مراقبت بیشتر از اصول امنیتی است نیز جایگاه زنجیره بلوک را تثبیت می‌کنند.

تویوتا و پورشه، پرچم‌دار زنجیره بلوک در میان خودروها

یکی از جدیدترین نمونه‌های به‌کارگیری فناوری زنجیره بلوک در خودرو اخیر توسط شرکت تویوتا رونمایی شده که در آن بهبود کارایی و کیفیت خدمات همراه با تضمین شفافیت تأمین ‌شده است. طرح‌هایی مثل توانمندسازی خودرو برای پرداخت هزینه‌هایی مثل پارکینگ، عوارض و … نیز در دست بررسی و آزمایش بیشتر هستند که برای اجرایی شدن نیازمند بهره‌گیری از این فناوری خواهند بود. پورشه هم اخیراً باهدف جلب‌توجه بیشتر به حوزه زنجیره بلوک در صنعت خودرو رقابتی را بین توسعه‌دهندگان برگزار کرده تا بهترین ایده‌های زنجیره بلوکی برای استفاده درون خودرو مشخص شوند.

به‌هرحال دیر یا زود خودروهای بدون راننده در خیابان‌ها ویراژ خواهند داد و استفاده از انواع فناوری‌ها ازجمله زنجیره بلوک در آن‌ها قابل کتمان نخواهد بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
یک استارتآپ نوین ثابت کرده زنجیره بلوک تمام آینده ما را تغییر خواهد داد
یک استارتآپ نوین ثابت کرده زنجیره بلوک تمام آینده ما را تغییر خواهد داد

ظهور ناسیس (‌GNOSIS) توسعه اتریوم (Ethereum) بر بستر شبکه زنجیره بلوک شامل پروژه‌های خرد بسیاری می‌شود اما ناسیس از چتر...

Close