در جستجوی ردپای فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) در روسیه: ۲۰۱۶ – ۲۰۱۸

  • توسط IrBlockchain
  • ۱۰ ماه قبل
  • ۰
بررسی تاریخی فعالیت‌های زنجیره‌بلوکی بلاک‌چینی روسیه از 2016 تا 2018

در این نوشتار از آی‌آر بلاک‌چین با استفاده از شیوه وقایع نگاری تاریخی به سیر تحول فناوری بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) در روسیه نگاهی خواهیم داشت. بررسی را از تاریخ ۱۱ فوریه ۲۰۱۶ و از صبحت‌های قائم مقام بانک مرکزی این کشور شروع می‌کنیم و با ابتکار جدید یکی دیگر از بانک‌های روسی در حوزه بلاک‌چین (زنجیره‌بلوک) به پایان می‌رسانیم.

فعالیت‌های زنجیره‌بلوکی (بلاک‌چینی) روسیه در سال ۲۰۱۶

۱۱ فوریه

اُلگا اسکروبوگاتوا، قائم‌مقام بانک مرکزی روسیه در یک نشست خبری ادعا کرد فناوری بلاک‌چین ظرف دو سال آینده در بخش‌های مالی و تجاری روسیه مورداستفاده قرار خواهد گرفت. 

۸ آوریل

بانک مرکزی روسیه یک کارگروه پژوهشی ویژه تشکیل داد که به‌صورت تخصصی وظیفه داشتند تا فناوری زنجیره‌بلوک و نحوه کاربرد آن را موردتحقیق قرار دهند.
همچنین مدیران ارشد بانک Sberbank با تأکید بر روی پتانسیل بالای این فناوری برای ساختارشکنی در عرصه بانکداری، نسبت به استفاده از آن تمایل نشان دادند.

۱۳ آوریل

یک موسسه مالی در روسیه از یک پلتفرم زنجیره‌بلوکی برای رأی‌گیری داخلی خود استفاده کرد. این موسسه معتقد بود که فناوری زنجیره‌بلوک شفافیت را افزایش می‌دهد و از شمارش منصفانه آرا حمایت می‌کند.

۲۱ آوریل

دانشگاه ایالتی پرم در روسیه آزمایشگاه اختصاصی برای فناوری بلاک‌چین طراحی کرد که در آن دانشجویان و پژوهشگران علاقه‌مند بتوانند کاربردهای این فناوری و سایر فناوری‌های رمزنگاری را آزمایش کنند.
از وظایف این مرکز ایجاد مدل‌های ریاضی و کار بر روی پیاده‌سازی عملی این فناوری است.

۱۸ می

در این تاریخ شاهد اولین اظهارنظرهای رسمی مقامات دولت روسیه بودیم. دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر این کشور در طی یک سخنرانی به فناوری زنجیره‌بلوک و قراردادهای هوشمند اشاره کرد و از قانون‌گذاران و وکلای روسی خواست تا قوانین جدیدی برای اجرای این فناوری تصویب طراحی کنند.

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه درباره فناوری زنجیره‌بلوک صبحت می‌کند۱۹ می

دیمیتری مارینیچف که مسئولیت بازرسی از فضای اینترنت روسیه (چیزی شبیه به مسئول شورای عالی فضای مجازی) را بر عهده داشت در اظهارنظری تلویحاً بیان کرد به دلیل ساختارشکنی زیاد در فضای بروکراسی و نظام اجرایی روسیه با گسترش فناوری بلاک‌چین مخالف است و درخواست تصویب قوانین جدید برای کنترل آن را مطرح کرد.

۵ جولای

بانک مرکزی روسیه که رئیسش چند ماه پیش با دیدگاه مثبت درباره گسترش فناوری زنجیره‌بلوک صحبت کرده بود در این تاریخ از ارائه یک مدل مفهومی برای سیستم پیام‌رسان مبتنی بر زنجیره‌بلوک خبر داد.
شایان‌ذکر است که در این طرح ائتلافی از بانک‌های روسی همکاری داشتند.

۷ جولای

ائتلاف روسی زنجیره‌بلوکی که در ابتدا با همکاری بانک‌ها تشکیل‌شده بود، با عضویت چند موسسه مالی و فناوری جدید وسعت بیشتری پیدا کرد.
اما همزمان بارونق بیشتر این ائتلاف، بیت‌کوین بیشتر مورد خشم مسئولان دولت روسیه قرار می‌گیرد.

۲۴ آگوست

نهاد ریاست جمهوری روسیه در این تاریخ با برگزاری یک نشست خبری از قصد دولت برای ایجاد یک کارگروه تخصصی برای فناوری بلاک‌چین خبر داد.
پیشنهاد ایجاد این کارگروه توسط موسسه توسعه اینترنت روسیه مطرح شد تا بتوانند سازوکار بهتری برای تدوین قوانین و بهبود این فناوری در اکوسیستم تجاری معرفی کنند.

۴ اکتبر

در حاشیه یک رویداد بلاک‌چینی در جنوا، تفاهم‌نامه‌ای به معنی علاقه‌مندی مشترک به توسعه فناوری زنجیره‌بلوک بین آفریقای جنوبی و روسیه امضا شد.
در این تفاهم‌نامه بر روی ایجاد پروتکل‌های دفاتر کل توزیع‌شده توسط دو کشور تأکید شده است.

۶ اکتبر

بانک روسیه که قبلاً از راه‌اندازی یک پلتفرم پیام‌رسانی مالی بر بستر زنجیره‌بلوک خبر داده بود، در این تاریخ از یک بستر آزمایشی اتریومی با عنوان Masterchain برای بهبود این پلتفرم استفاده کرد.

۱۴ اکتبر

Sberbank روسیه که تا اینجا نشان داده از بانک‌های علاقه‌مند به گسترش فناوری بلاک‌چین در روسیه است از مشارکتش با خدمات ضد انحصارگرایی فدرال آن کشور باهدف ایجاد پلتفرمی برای مبادله اسناد در ساختار بلاک‌چین خبر داد.

۹ نوامبر

خطوط هواپیمایی S7 و بانک آلفا در این کشور با استفاده از امکانات بلاک‌چین اتریوم سیستمی برای پرداخت‌های بدون واسطه راه‌اندازی کردند.

هواپیمایی روسیه با استفاده از زنجیره‌بلوک اتریوم بلیت می فروشد

فعالیت‌های زنجیره‌بلوکی (بلاک‌چینی) روسیه در سال ۲۰۱۷

۲۹ مارس

سال ۲۰۱۷ میلادی برای زنجیره‌بلوک روسیه با یک همایش شروع شد. این همایش تحت عنوان بلاک‌چین و بیت‌کوین در مسکو برگزار شد. شناخته‌شده‌ترین دانشمندان عرصه فناوری زنجیره‌بلوک و گروهی از کارآفرینان و علاقه‌مندان به این فناوری دورهم جمع شدند تا امکانات این فناوری را بیشتر از قبل بررسی کنند.

۱۸ آوریل

یک حزب سیاسی در روسیه، اولین پروژه اجتماعی مبتنی بر فناوری زنجیره‌بلوک را راه‌اندازی کرد.
رمزارز مخصوص این پروژه Upcoin نام دارد و با همکاری استارتآپ Waves خلق‌شده است. هدف از ایجاد این پروژه افزایش آگاهی و ترغیب اعضای حزب برای افزایش فعالیت‌های اجتماعی است.

۸ می

روسیه از ماه می فشار برای تدوین دستورالعمل برای استفاده از فناوری زنجیره‌بلوک در بخش‌های مختلف دولت را افزایش داد.
در همین راستا وزیر ارتباطات روسیه اعلام کرد که می‌خواهد به فناوری بلاک‌چین تا قبل از سال ۲۰۱۹ یک ماهیت قانونی ببخشد.

۵ ژوئن

در جریان اجلاس اقتصاد جهانی سن‌پترزبورگ، ولادیمیر پوتین با بنیان‌گذار اتریوم دیدار کرد.
این خبری بود که در آن تاریخ بر روی خروجی خیلی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت و توسط خیلی از فعالین فناوری بلاک‌چین به معنی تمایل جدی‌تر دولت روسیه برای استفاده از ظرفیت‌های بلاک‌چین اتریوم تلقی شد.
رئیس‌جمهور روسیه در این اجلاس آینده روسیه را در قبال توجه به اقتصاد دیجیتال دانست.

ولادمیر پوتین با ویتالیک بوترین (بنیانگذار اتریوم) در حاشیه یک جلسه دیدار کرد

۳۰ ژوئن

اتریوم که حالا در کانون توجه دولتمردان روسی قرارگرفته در مشارکت با شرکت بیت‌فیوری و چند شرکت دیگر تصمیم گرفتند اولین مرکز رقابتی روسیه برای مطالعه توانمندی‌های فناوری زنجیره‌بلوک را در مسکو ایجاد کنند.

۱۱ جولای

در ادامه پالس مثبتی که پوتین در دیدار با بوترین به جامعه متخصصان بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال ارسال کرده بود، یک رقابت فشرده با موضوع بلاک‌چین در این کشور برگزار شد.
جایزه این رقابت که معادل یک ۱۰۰۰۰۰ دلار بود نشان بود که صنعت زنجیره‌بلوک در روسیه به‌سرعت پیشرفت می‌کند.

۳۱ آگوست

مشاور ولادیمیر پوتین در امور اینترنت از ایجاد انجمن زنجیره‌بلوک این کشور خبر داد. وی معتقد است این فناوری می‌تواند مجموعه‌ای از ماینرها، معامله‌گران و توسعه‌دهندگان بلاک‌چینی را در کنار همدیگر جمع کند تا سرمایه‌گذاران راحت‌تر بتوانند در پروژه‌های آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

۸ دسامبر

اکنون چند ماهی از تمایل دولت روسیه به راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی تحت عنوان کریپتوروبل می‌گذرد.
آقای پوتین اما دل‌خوش به این مقدار نبوده و طی دستوری اجرای فاز آزمایشی رأی‌گیری با توسل به امکانات فناوری بلاک‌چین در ابعاد محلی را خواستار شده است.
این ابتکار باهدف افزایش شفافیت رأی‌گیری و جلوگیری از منازعات پس از اعلام نتایج قرار است در مسکو به‌صورت آزمایشی انجام شود.

بررسی سیر تحول فناوری بلاک‌چین در روسیه به فاصله سال‌های 2016 تا 2018

فعالیت‌های زنجیره‌بلوکی (بلاک‌چینی) روسیه در سال ۲۰۱۸

۱۲ ژانویه

یکبار دیگر Sberbank روسیه، که یکی از بازیگران اصلی توسعه فناوری بلاک‌چین در طول ۲ سال گذشته در آن کشور بوده از ایجاد آزمایشگاه‌هایی برای توسعه و آزمایش راهکاری‌های مبتنی بر بلاک‌چین خبر می‌دهد.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
زنجیره‌بلوک هیبریدی چیست و چرا باید برای سازمان‌ها مهم باشد؟
شتاب زنجیره‌بلوک هیبریدی در جاده تحول‌آفرینی سازمان‌ها

آیا می‌توان هش (رشته درهم) تولیدشده در یک شبکه زنجیره‌بلوک خصوصی را با استفاده از اعضای حاضر در شبکه زنجیره‌بلوک...

Close