صفحه اول بررسی در جستجوی ردپای فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) در روسیه: 2016 – 2018

در جستجوی ردپای فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) در روسیه: 2016 – 2018

۰
0
در جستجوی ردپای فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) در روسیه: 2016 - 2018

در این نوشتار از آی آر بلاک چین با استفاده از شیوه وقایع نگاری تاریخی به سیر تحول فناوری بلاک چین  در روسیه نگاهی خواهیم داشت. بررسی را از تاریخ 11 فوریه 2016 و از صبحت های قائم مقام بانک مرکزی این کشور شروع می‌کنیم و با ابتکار جدید یکی دیگر از بانک های روسی در حوزه بلاک چین (Blockchain)  به پایان می‌رسانیم.

فعالیت های بلاک چینی  روسیه در سال 2016

11 فوریه

اُلگا اسکروبوگاتوا، قائم مقام بانک مرکزی روسیه در یک نشست خبری ادعا کرد فناوری بلاک چین ظرف دو سال آینده در بخش های مالی و تجاری روسیه مورداستفاده قرار خواهد گرفت. 

8 آوریل

بانک مرکزی روسیه یک کارگروه پژوهشی ویژه تشکیل داد که به صورت تخصصی وظیفه داشتند تا فناوری بلاک چین و نحوه کاربرد آن را موردتحقیق قرار دهند.
همچنین مدیران ارشد بانک Sberbank با تأکید بر روی پتانسیل بالای این فناوری برای ساختارشکنی در عرصه بانکداری، نسبت به استفاده از آن تمایل نشان دادند.

13 آوریل

یک موسسه مالی در روسیه از یک پلتفرم بلاک چینی برای رأی گیری داخلی خود استفاده کرد. این موسسه معتقد بود که فناوری بلاک چین شفافیت را افزایش می‌دهد و از شمارش منصفانه آرا حمایت می‌کند.

21 آوریل

دانشگاه ایالتی پرم در روسیه آزمایشگاه اختصاصی برای فناوری بلاک چین طراحی کرد که در آن دانشجویان و پژوهشگران علاقه مند بتوانند کاربردهای این فناوری و سایر فناوری های رمزنگاری را آزمایش کنند.
از وظایف این مرکز ایجاد مدل های ریاضی و کار بر روی پیاده سازی عملی این فناوری است.

18 می

در این تاریخ شاهد اولین اظهارنظرهای رسمی‌مقامات دولت روسیه بودیم. دیمیتری مدودف، نخست وزیر این کشور در طی یک سخنرانی به فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند اشاره کرد و از قانون گذاران و وکلای روسی خواست تا قوانین جدیدی برای اجرای این فناوری تصویب طراحی کنند.

19 می

دیمیتری مارینیچف که مسئولیت بازرسی از فضای اینترنت روسیه (چیزی شبیه به مسئول شورای عالی فضای مجازی) را بر عهده داشت در اظهارنظری تلویحاً بیان کرد به دلیل ساختارشکنی زیاد در فضای بروکراسی و نظام اجرایی روسیه با گسترش فناوری بلاک چین مخالف است و درخواست تصویب قوانین جدید برای کنترل آن را مطرح کرد.

5 جولای

بانک مرکزی روسیه که رئیسش چند ماه پیش با دیدگاه مثبت درباره گسترش فناوری بلاک چین صحبت کرده بود در این تاریخ از ارائه یک مدل مفهومی‌برای سیستم پیام رسان مبتنی بر بلاک چین خبر داد.
شایان ذکر است که در این طرح ائتلافی از بانک های روسی همکاری داشتند.

7 جولای

ائتلاف روسی بلاک چینی که در ابتدا با همکاری بانک ها تشکیل شده بود، با عضویت چند موسسه مالی و فناوری جدید وسعت بیشتری پیدا کرد.
اما همزمان بارونق بیشتر این ائتلاف، بیت کوین بیشتر مورد خشم مسئولان دولت روسیه قرار می‌گیرد.

24 آگوست

نهاد ریاست جمهوری روسیه در این تاریخ با برگزاری یک نشست خبری از قصد دولت برای ایجاد یک کارگروه تخصصی برای فناوری بلاک چین خبر داد.
پیشنهاد ایجاد این کارگروه توسط موسسه توسعه اینترنت روسیه مطرح شد تا بتوانند سازوکار بهتری برای تدوین قوانین و بهبود این فناوری در اکوسیستم تجاری معرفی کنند.

4 اکتبر

در حاشیه یک رویداد بلاک چینی در جنوا، تفاهم نامه ای به معنی علاقه مندی مشترک به توسعه فناوری بلاک چین بین آفریقای جنوبی و روسیه امضا شد.
در این تفاهم نامه بر روی ایجاد پروتکل های دفاتر کل توزیع شده توسط دو کشور تأکید شده است.

6 اکتبر

بانک روسیه که قبلاً از راه اندازی یک پلتفرم پیام رسانی مالی بر بستر بلاک چین خبر داده بود، در این تاریخ از یک بستر آزمایشی اتریومی‌با عنوان Masterchain برای بهبود این پلتفرم استفاده کرد.

این مطلب را از دست ندهید:  تعرفه برق ماینینگ در ایران گران می‌شود، رگولاتوری سایر کشورها چگونه است؟

14 اکتبر

Sberbank روسیه که تا اینجا نشان داده از بانک های علاقه مند به گسترش فناوری بلاک چین در روسیه است از مشارکتش با خدمات ضد انحصارگرایی فدرال آن کشور باهدف ایجاد پلتفرمی‌برای مبادله اسناد در ساختار بلاک چین خبر داد.

9 نوامبر

خطوط هواپیمایی S7 و بانک آلفا در این کشور با استفاده از امکانات بلاک چین اتریوم سیستمی‌برای پرداخت های بدون واسطه راه اندازی کردند.

 

فعالیت های بلاک چینی  روسیه در سال 2017

29 مارس

سال 2017 میلادی برای بلاک چین روسیه با یک همایش شروع شد. این همایش تحت عنوان بلاک چین و بیت کوین در مسکو برگزار شد. شناخته شده ترین دانشمندان عرصه فناوری بلاک چین و گروهی از کارآفرینان و علاقه مندان به این فناوری دورهم جمع شدند تا امکانات این فناوری را بیشتر از قبل بررسی کنند.

18 آوریل

یک حزب سیاسی در روسیه، اولین پروژه اجتماعی مبتنی بر فناوری بلاک چین را راه اندازی کرد.
رمز ارز  مخصوص این پروژه Upcoin نام دارد و با همکاری استارتآپ Waves خلق شده است. هدف از ایجاد این پروژه افزایش آگاهی و ترغیب اعضای حزب برای افزایش فعالیت های اجتماعی است.

8 می

روسیه از ماه می‌فشار برای تدوین دستورالعمل برای استفاده از فناوری بلاک چین در بخش های مختلف دولت را افزایش داد.
در همین راستا وزیر ارتباطات روسیه اعلام کرد که می‌خواهد به فناوری بلاک چین تا قبل از سال 2019 یک ماهیت قانونی ببخشد.

5 ژوئن

در جریان اجلاس اقتصاد جهانی سن پترزبورگ، ولادیمیر پوتین با بنیان گذار اتریوم دیدار کرد.
این خبری بود که در آن تاریخ بر روی خروجی خیلی از خبرگزاری ها قرار گرفت و توسط خیلی از فعالین فناوری بلاک چین به معنی تمایل جدی تر دولت روسیه برای استفاده از ظرفیت های بلاک چین اتریوم تلقی شد.
رئیس جمهور روسیه در این اجلاس آینده روسیه را در قبال توجه به اقتصاد دیجیتال دانست.

 

30 ژوئن

اتریوم که حالا در کانون توجه دولتمردان روسی قرارگرفته در مشارکت با شرکت بیت فیوری و چند شرکت دیگر تصمیم گرفتند اولین مرکز رقابتی روسیه برای مطالعه توانمندی های فناوری بلاک چین را در مسکو ایجاد کنند.

11 جولای

در ادامه پالس مثبتی که پوتین در دیدار با بوترین به جامعه متخصصان بلاک چین و ارزهای دیجیتال ارسال کرده بود، یک رقابت فشرده با موضوع بلاک چین در این کشور برگزار شد.
جایزه این رقابت که معادل یک 100000 دلار بود نشان بود که صنعت بلاک چین در روسیه به سرعت پیشرفت می‌کند.

31 آگوست

مشاور ولادیمیر پوتین در امور اینترنت از ایجاد انجمن بلاک چین این کشور خبر داد. وی معتقد است این فناوری می‌تواند مجموعه ای از ماینرها، معامله گران و توسعه دهندگان بلاک چینی را در کنار همدیگر جمع کند تا سرمایه گذاران راحت تر بتوانند در پروژه های آن ها سرمایه گذاری کنند.

8 دسامبر

اکنون چند ماهی از تمایل دولت روسیه به راه اندازی یک ارز دیجیتال ملی تحت عنوان کریپتوروبل می‌گذرد.
آقای پوتین اما دل خوش به این مقدار نبوده و طی دستوری اجرای فاز آزمایشی رأی گیری با توسل به امکانات فناوری بلاک چین در ابعاد محلی را خواستار شده است.
این ابتکار باهدف افزایش شفافیت رأی گیری و جلوگیری از منازعات پس از اعلام نتایج قرار است در مسکو به صورت آزمایشی انجام شود.

 

فعالیت های بلاک چینی  روسیه در سال 2018

12 ژانویه

یکبار دیگر Sberbank روسیه، که یکی از بازیگران اصلی توسعه فناوری بلاک چین در طول 2 سال گذشته در آن کشور بوده از ایجاد آزمایشگاه هایی برای توسعه و آزمایش راهکاری های مبتنی بر بلاک چین خبر می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

آیا رمز ارزهای پایدار، سیستم مالی جهان را تهدید می‌کنند؟

بر اساس گزارش منتشرشده توسط گروه 7 «رمز ارزهای پایدار جهانی» یک تهدید برای سیستم مالی و با…