صفحه اول اخبار پوست‌اندازی صنعت نفت با کاربرد فناوری بلاک چین

پوست‌اندازی صنعت نفت با کاربرد فناوری بلاک چین

۰
0
پوست‌اندازی صنعت نفت با کاربرد فناوری بلاک چین

صنعت بوروکراتیک نفت به عنوان منبع اصلی درآمد گروهی از کشورها نتوانسته همزمان با تحولات دنیا پیش برود و حالا متخصصان فناوری، بلاک چین (Blockchain) را راهکار درمان آن می‌دانند.

علی رغم تسهیل شرایط استفاده از انرژی های تجدید پذیر مثل باد و خورشید، هنوز تقاضا برای خرید نفت وجود دارد و کشورهای تولیدکننده اگرچه به نوعی این بازار انحصاری را در اختیاردارند اما برای حفظ بازار باید با فناوری های نوظهور همراه شوند.

برخی از بزرگ ترین نام ها در این صنعت در صف مقدم استفاده از فناوری بلاک چین قرارگرفته اند.

آن ها معتقدند ویژگی اصلی صنعت نفت که درواقع همان وابستگی اش به قراردادها است، شرایط ورود فناوری بلاک چین به این صنعت را بیش از پیش آسان کرده است.

حمل ونقل در این صنعت توسط نفت کش های غول پیکری انجام می‌شود که شب و روز در پهنه اقیانوس ها با میلیون ها بشکه نفت در حال حرکت اند. اما تمام این عظمت تنها در چند برگ کاغذ که به آن بارنامه می‌گویند ثبت می‌شود که و درنهایت یک نفر مسئول گمرک دریایی یا یک پلیس ساحلی صحت این مدارک را تأیید می‌کند.

از ساختار سنتی بارنامه تا ساختار مدرن بلاک چین

در یک سند بارنامه اطلاعات مالکیت میلیون ها بشکه نفت خام ثبت می‌شود و برای هرروز انبوهی از این بارنامه ها باید صادر شود. از طرفی نفت کش ها مسئول تأمین 2 میلیارد و 700 هزار بشکه نفت برای ساکنین کشورهای بدون نفت هستند.

این مطلب را از دست ندهید:  با کیت ساخت زنجیره‌بلوک به راحتی زنجیره‌بلوک بسازید!

زمانی که تقاضا برای نفت افزایش پیدا می‌کند، تعداد این نفت کش ها هم بیشتر می‌شود و مدیریت این چرخه عظیم به ساختار مدونی احتیاج دارد که فناوری بلاک چین می‌تواند آن را تأمین کند.

اشکالات بارنامه در شرایط فعلی صنعت نفت

اگرچه روند صنعت صادرات و واردات نفت تا اینجا و با صدور همین بارنامه ها پیش رفته اما به این معنا نیست که هیچ اشکالی هم در آینده به وجود نیاید.

کلاه برداری یکی از مشکلات رایج است. به همین دلیل تعدادی از بازیگران کلیدی صنعت نفت ازجمله BP، Royal، Statoil و … با همدیگر اتحادی تشکیل داده اند تا یک پلتفرم بلاک چینی برای تبادل نفت به وجود بیاورند.

بحث درباره سازوکار این فناوری حتی اگر در آینده نزدیک منجر به تولید یک محصول عینی نشود اما نویددهنده یک تغییر بسیار بزرگ در صنعت نفت است.

برخی از مزایای پیاده سازی قراردادهای نفتی در ساختار بلاک چین و مدیریت زنجیره تأمین صنعت نفت با استفاده از امکانات این فناوری می‌تواند امنیت بیشتر مراودات، توجه بیشتر به جزئیات، هزینه های کمتر و صرفه جویی در زمان باشد. شاید تنها نکته منفی استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت نفت، بیکار شدن عده ای باشد که در حال حاضر در این صنعت با پست متصدی ورود داده فعالیت می‌کنند که این هم با استراتژی و برنامه ریزی درست از طرف دولت ها قابل حل شدن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…