پوست‌اندازی صنعت نفت با کاربرد فناوری زنجیره‌بلوک

  • توسط IrBlockchain
  • ۹ ماه قبل
  • ۰
نقش فناوری زنجیره‌بلوک در صنعت نفت و زنجیره‌تامین و قراردادهای هوشمند

صنعت بوروکراتیک نفت به‌عنوان منبع اصلی درآمد گروهی از کشورها نتوانسته همزمان با تحولات دنیا پیش برود و حالا متخصصان فناوری، بلاک‌چین را راهکار درمان آن می‌دانند.

علی‌رغم تسهیل شرایط استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر مثل باد و خورشید، هنوز تقاضا برای خرید نفت وجود دارد و کشورهای تولیدکننده اگرچه به‌نوعی این بازار انحصاری را در اختیاردارند اما برای حفظ بازار باید با فناوری‌های نوظهور همراه شوند.
برخی از بزرگ‌ترین نام‌ها در این صنعت در صف مقدم استفاده از فناوری زنجیره‌بلوک قرارگرفته‌اند.
آن‌ها معتقدند ویژگی اصلی صنعت نفت که درواقع همان وابستگی‌اش به قراردادها است، شرایط ورود فناوری بلاک‌چین به این صنعت را بیش از پیش آسان کرده است.
حمل‌ونقل در این صنعت توسط نفت‌کش‌های غول‌پیکری انجام می‌شود که شب و روز در پهنه اقیانوس‌ها با میلیون‌ها بشکه نفت در حال حرکت‌اند. اما تمام این عظمت تنها در چند برگ کاغذ که به آن بارنامه می‌گویند ثبت می‌شود که و درنهایت یک نفر مسئول گمرک دریایی یا یک پلیس ساحلی صحت این مدارک را تأیید می‌کند.

از ساختار سنتی بارنامه تا ساختار مدرن زنجیره‌بلوک

در یک سند بارنامه اطلاعات مالکیت میلیون‌ها بشکه نفت خام ثبت می‌شود و برای هرروز انبوهی از این بارنامه‌ها باید صادر شود. از طرفی نفت‌کش‌ها مسئول تأمین ۲ میلیارد و ۷۰۰ هزار بشکه نفت برای ساکنین کشورهای بدون نفت هستند.
زمانی که تقاضا برای نفت افزایش پیدا می‌کند، تعداد این نفت‌کش‌ها هم بیشتر می‌شود و مدیریت این چرخه عظیم به ساختار مدونی احتیاج دارد که فناوری زنجیره‌بلوک می‌تواند آن را تأمین کند.

اشکالات بارنامه در شرایط فعلی صنعت نفت

اگرچه روند صنعت صادرات و واردات نفت تا اینجا و با صدور همین بارنامه‌ها پیش رفته اما به این معنا نیست که هیچ اشکالی هم در آینده به وجود نیاید.
کلاه‌برداری یکی از مشکلات رایج است. به همین دلیل تعدادی از بازیگران کلیدی صنعت نفت ازجمله BP، Royal، Statoil و … با همدیگر اتحادی تشکیل داده‌اند تا یک پلتفرم زنجیره‌بلوکی برای تبادل نفت به وجود بیاورند.
بحث درباره سازوکار این فناوری حتی اگر در آینده نزدیک منجر به تولید یک محصول عینی نشود اما نویددهنده یک تغییر بسیار بزرگ در صنعت نفت است.
برخی از مزایای پیاده‌سازی قراردادهای نفتی در ساختار بلاک‌چین و مدیریت زنجیره تأمین صنعت نفت با استفاده از امکانات این فناوری می‌تواند امنیت بیشتر مراودات، توجه بیشتر به جزئیات، هزینه‌های کمتر و صرفه‌جویی در زمان باشد. شاید تنها نکته منفی استفاده از فناوری بلاک‌چین در صنعت نفت، بیکار شدن عده‌ای باشد که در حال حاضر در این صنعت با پست متصدی ورود داده فعالیت می‌کنند که این هم با استراتژی و برنامه‌ریزی درست از طرف دولت‌ها قابل‌حل شدن است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
بازی های اینترنتی و ویدیویی از زنجیره‌بلوک اتریوم استفاده می کنند
چگونه زنجیره‌بلوک اتریوم به توسعه دهندگان بازی‌های ویدیویی یاری می‌رساند؟

طراحان و برنامه نویسان بازی‌های ویدیویی می‌خواهند با استفاده از ویژگی تغییرناپذیری زنجیره‌بلوک تجربه منصفانه‌تر و شفاف‌تر را از بازی...

Close