صفحه اول اخبار ظرفیت حداکثری بلاک چین در صنعت تامین مالی تجارت

ظرفیت حداکثری بلاک چین در صنعت تامین مالی تجارت

۰
0
ظرفیت حداکثری بلاک چین در صنعت تامین مالی تجارت

در چند سال اخیر تعداد زیادی از شرکت‌ها، بانک‌ها، مؤسسات اقتصادی و حتی دولت‌ها بر روی ظرفیت بالقوه بلاک چین در حوزه تأمین مالی تجارت تمرکز کرده‌اند.

برای نمونه یک مرکز پولی در هنگ‌کنگ اعلام کرده قصد توسعه پلتفرمی برای تأمین مالی تجارت را دارد یا مثلاً IBM از راهبرد بلندمدت خود با هدف توسعه نوآوری در صنعت تأمین مالی تجارت خبر داده است.

تامین مالی تجارت چیست و چرا به بلاک چین نیاز دارد؟

منظور از تامین مالی تجارت (Trade Finance)، تأمین هزینه‌های لازم برای تبادل و معاملات است که معمولاً طیف وسیعی از بانک‌ها و واسطه‌ها در آن دخیل هستند تا تراکنش‌های منابع مالی با سهولت بیشتری شکل بگیرد.

در حال حاضر رایج‌ترین شکل تأمین منابع مالی برای تجارت ایجاد یک حساب باز است که در آن شرکای تجاری به همدیگر اعتماد می‌کنند و خریدار بعد از یک مدت نسبتاً طولانی حساب خود را تسویه می‌کند.

اما بانک‌ها و شرکت‌ها که متوجه شده‌اند این روش‌ها دیگر کارآمد نیستند به فناوری بلاک چین (Blockchain) روی آورده‌اند. بلاک چین امکان استفاده از قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند که می‌توانند در لحظه پردازش، به‌روزرسانی و منتشر شوند.

در نتیجه با به‌کارگیری این فناوری شبکه ناامن بین‌بانکی که به‌سختی می‌توان به آن اعتماد کرد جای خود را به شبکه‌ای غیرمتمرکز، با ثبات و با شفافیت می‌دهد که در آن همه تراکنش‌ها در یک دفتر کل ثبت می‌شوند. از دیگر مزایای این شبکه که بر پایه بلاک چین است کاهش هزینه‌های جاری و زمان تأیید است.

این مطلب را از دست ندهید:  دستورالعمل ابهام‌برانگیز اعطای مجوز برای مزرعه های استخراج بیت کوین

مدیر یکی از بانک‌های بزرگ تأمین سرمایه معتقد است که مشارکت در اجرای فناوری بلاک چین که رهگیری بهتر تراکنش‌ها، کاهش عدم مطابقت تراکنش‌ها با ادعای طرفین و کاهش دوباره‌کاری در سایر بانک‌ها را به همراه دارد از اهداف مورد توجه ما است برای همین اجرای آزمایشی این طرح را با هنگ‌کنگ شروع کردیم.

بانک‌های عربی مشتریان جدید بلاک چین

علاوه بر هنگ‌کنگ، قرار است از خدمات بلاک چین (Blockchain) در چند بانک دوبی نیز استفاده شود که البته این نوآوری با همکاری IBM انجام می‌گیرد. علی سجوانی که یکی از کارکنان بزرگ‌ترین بانک دوبی است حضور بلاک چین در صنعت بانکداری و تأمین منابع مالی تجارت دوبی را به فال نیک گرفته و از اینکه تفکران مدیران بانک به شکلی است که همیشه مشتاقانه از فناوری‌های جدید استقبال می‌کنند ابراز خوشحالی می‌کند.

در گزارش اخیر نشریه تجارت جهانی، دو تن از متخصصان حوزه فناوری بلاک چین نیز به این نکته اذعان داشته‌اند که پیشرفت‌هایی در زمینه اعمال این فناوری در صنعت تأمین مالی تجارت در سازمان‌های مختلف مشاهده شده است.

هم‌چنین در این گزارش آمده فارغ از جنبه‌های فن‌آوری، آن چیزی که باعث شده خیلی از سازمان‌های فعال در تأمین منابع مالی تجارت خواستار استفاده از بلاک چین باشند امنیت بالای این شبکه و جلوگیری از تخلف و تقلب مالی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…