صفحه اول اخبار بهبود شفافیت و افزایش مسئولیت‌پذیری در صنعت لجستیک با فناوری بلاک چین

بهبود شفافیت و افزایش مسئولیت‌پذیری در صنعت لجستیک با فناوری بلاک چین

۰
0
بهبود شفافیت و افزایش مسئولیت‌پذیری در صنعت لجستیک با فناوری بلاک چین

جریان ارتباطات و صنعت لجستیک یک جنبه ذاتی از حیات انسان است که مبنای انتقال کالاها، خدمات و ارزش ها است.

همزمان با تداوم گسترش تجارت بین المللی، روش های کارآمدتری برای توانمندسازی حمل ونقل کالاها و خدمات توسعه یافته اند. فناوری بلاک چین  هم بُعد دیگری را به این توسعه افزوده که موجب ساختارشکنی بیشتر در عرصه لجستیک می‌شود.

صنعت لجستیک یکی از صنایع قدرتمند در جهان

جان منارک مدیرعامل شرکت شیپ چین در یادداشتی بیان می‌کند که این صنعت بیشترین تعداد شاغلین در سراسر جهان را دارد. او در ادامه بر لزوم نوآوری در این صنعت تأکید می‌کند و کارایی صنعت لجستیک برای بشریت در آینده را منوط به آن می‌کند.

او در انتهای صحبت هایش به این نکته اشاره کرده که فناوری بلاک چین  در صورت بلوغ در صنعت لجستیک می‌تواند سالیانه 500 میلیارد دلار از هزینه ها را کاهش دهد.

نقش واقعی فناوری بلاک چین

به نظر یکی از متخصصان در حقیقت وظیفه فناوری بلاک چین  حذف واسطه ها و ایجاد یک ساختار یکپارچه برای صنعت لجستیک است. وی در مصاحبه ای گفته است:

من فکر نمی‌کنم فناوری بلاک چین  موجب افزایش کارایی صنعت شود همان طور که در سایر صنایع نیز این اتفاق نمی‌افتد چون سیستم های کارآمدتری وجود دارند اما فناوری بلاک چین  به ایجاد سیستم های شفاف تر، باثبات تر و بدون واسطه کمک می‌کند.

ارزش ره گیری در صنعت لجستیک

کریستوفر بیتس که سمت مدیر عملیات شرکت بیت لند را بر عهده دارد معتقد است که یکی از مهم ترین مسائل در این صنعت اطلاع از زمان تغییر مالکیت یا حضانت دارایی ها یا شرایط دارایی ها است.

او برای تشریح بیشتر این موضوع از مثال یک خودرو استفاده می‌کند. استفاده از فناوری بلاک چین   می‌تواند سوابق مالکیت یا تغییر وضعیت دارایی که در اینجا خودرو است را به خوبی به نمایش بگذارد.

این مطلب را از دست ندهید:  آذربایجان از قراردادهای هوشمند و بلاک چین استفاده می‌کند

مثلاً اگر خودرویی قبلاً تصادف کرده و اکنون دوباره صافکاری و رنگ شده است، فروشنده اش نمی‌تواند آن را به جای خودروی صفر به فروش برساند چون تمامی‌اتفاقاتی که برای خودرو و مالکیت آن افتاده در یک ساختار غیرقابل تغییر بلاک چینی ذخیره شده است.

او در ادامه ضمن تأکید بر روی بحث مالکیت در صنعت لجستیک و رهگیری مالکیت کالاها پذیرش بیشتر فناوری بلاک چین  در این صنعت را تشویق می‌کند.

فناوری بلاک چین  فرهنگ مسئولیت پذیری را تقویت می‌کند

علی رغم اینکه شرکت های حمل ونقل و دفاتر پستی در حال حاضر امکان رهگیری مرسوله ها را تا حدی فراهم می‌کنند اما به نظر بیتس روش های آن ها کارایی لازم را ندارند.

ارسال کالاها برای مسافت های طولانی که در آن کالاها بین طرفین مختلف از کشورهای مختلف دست به دست می‌شوند فرایند پیچیده ای است که نیاز به یک ابزار کارآمدتر دارد.

بیتس نیز معتقد است:

در اینجا مسئله این است که اسناد حمل ونقل کالاها به راحتی قابل دست کاری هستند و همین نکته باعث می‌شود تا برخی گروه ها یا حتی دولت ها با دست کاری این اسناد نحوه هزینه کرد بودجه را مخفی کنند. در حالی که مالیات دهندگان باید این حق را داشته باشند که بدانند مالیات هایشان صرف چه کارهایی می‌شود.

چنین سیستمی‌باعث می‌شود که افراد حقیقی و حقوقی در قبال تجارت بین المللی و در برابر مردم کشورشان پاسخگو شوند.

همچنین تداوم استفاده از فناوری بلاک چین  در صنعت لجستیک به مرور زمان باعث حذف بازیگران خرابکار و تبهکاران بدنام از این عرصه می‌شود.

بنابراین هرگاه دولت ها تصمیم بگیرند به سمت فناوری بلاک چین  در صنعت لجستیک و حتی سایر صنایع حرکت کنند باید آن را به منزله اتفاق خوبی نگریست که باعث افزایش شفافیت، یکپارچگی، مسئولیت پذیری و حذف واسطه ها می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…