صفحه اول اخبار نوبت فیسبوک بعد از تلگرام: زاکربرگ در اندیشه بهره‌گیری از فناوری بلاک چین

نوبت فیسبوک بعد از تلگرام: زاکربرگ در اندیشه بهره‌گیری از فناوری بلاک چین

۰
0
نوبت فیسبوک بعد از تلگرام: زاکربرگ در اندیشه بهره‌گیری از فناوری بلاک چین

مارک زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک در سخنرانی آغاز سال با اشاره به کاستی های فیسبوک به استفاده از فناوری بلاک چین (بلاک چین) برای بهبود خدمات این شبکه اجتماعی تمایل نشان داد.

فیسبوک زمانی در ایران از محبوبیت گسترده ای برخوردار بود و انتخاب اول خیلی ها برای انتشار اخبار و اطلاع رسانی. اما با ظهور پیام رسان های موبایلی حجم زیادی از کاربران خود را از دست داد.

در خارج از ایران اگرچه فیسبوک همچنان پرچم دار شبکه های اجتماعی محسوب می‌شود اما مسائلی همچون اخبار جعلی و تقویت حرکات پروپاگاندایی باعث شده تا مدیران آن به فکر اصلاح و بازطراحی بیفتند.

سخنرانی سال نوی زاکربرگ با محوریت مبارزه با سانسور جهانی و بهره گیری از معماری توزیع شده بلاک چین (بلاک چین)  با دوره رشد و باروری رمز ارز ها مصادف شده است.

نه تنها رشد رمز ارز ها باعث توجه بیشتر زاکربرگ به آن ها شده بلکه مزیت رقابتی که آن ها و فناوری زیرساختشان به ارمغان می‌آورند نیز از دلایلی است که وی را به استفاده از آن ها در شبکه اجتماعی فیسبوک ترغیب کرده است.

آقای زاکربرگ در سخنانش با ابراز نگرانی از اعمال محدودیت بر روی اینستاگرام و تلگرام در ایران و کشورهایی مثل چین بار دیگر رسالت اصلی فیسبوک را مورد تأکید قرار داده است.

این رسالت درواقع اتصال تمام دنیا به همدیگر است و فناوری بلاک چین اکنون می‌تواند این رسالت را بیش از گذشته تحقق بخشد.

رؤیایی که زاکربرگ و حتی پاول دوروف، بنیان گذار تلگرام در ذهن می‌پرورانند چندان دور از دسترس نیست و نمونه هایی در جهان واقعی دارد.

این مطلب را از دست ندهید:  نکاتی درباره پروژه جدید فیسبوک با عنوان لیبرا

مثلاً شبکه اجتماعی Steemit که ساختاری شبیه به Reddit دارد بر بستر فناوری بلاک چین ساخته شده و علاوه بر اینکه تقریباً ضد سانسور است برای تولید محتوای ارزشمند به کاربرانش ارز دیجیتال هم به آنها پاداش می‌دهد.

البته افرادی که اخبار جعلی منتشر کنند و در جستجوی اسپم باشند هم چیزی جز جریمه دریافت نخواهند کرد.بنابراین زاکربرگ تجربه های مناسبی در پیرامونش دارد که می‌تواند آن ها را به منزله نمونه های کاربردی مطالعه کند تا بتواند شبکه اجتماعی فیسبوک را به بلاک چین مجهز نماید.

در کنار زاکربرگ کارشناسانی هم وجود دارند که به عقیده آن ها فیسبوک نه تنها در عرصه مبارزه با سانسور و اخبار جعلی می‌تواند از این فناوری استفاده کند بلکه در حوزه فینتک و مشخصاً صنعت پرداخت هم فرصتی برای بهره برداری از امکانات (بلاک چین) و بلاک چین وجود دارد.

هرچند گروهی دیگر ورود شبکه اجتماعی با استفاده از امکانات فناوری بلاک چین (بلاک چین) به بخش های تبلیغات، جستجوی محلی، هوش مصنوعی و پلتفرم های پخش زنده آهنگ و ویدیو را نیز مجاز می‌دانند.

به هر روی انتظار می‌رود نتایج سخنرانی امسال مدیر فیسبوک که برخلاف سخنرانی سال قبل بیشتر در حول موضوعات و چالش های این شرکت است به تغییرات واقعی و بهبود ساختار این پدرخوانده شبکه های اجتماعی منجر شود تا شاید بار دیگر در کانون توجه کاربران ایرانی هم قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…