یک سوم بیت‌کوین‌های جهان در ۱۶۰۰ والت جا خوش کرده‌اند!

  • توسط IrBlockchain
  • ۵ ماه قبل
  • ۰
تحقیقی درباره والت (کیف‌پول الکترونیک) بیت‌کوین و تعداد بیتکوین‌ها

مطالعه جدیدی از موسسه پژوهشی chainalysis که این روزها شهرتی به هم زده نشان می‌دهد ۱۶۰۰ والت، یک سوم از تمام بیت‌کوین‌های جهان را در اختیار دارند.

این چندان موضوع عجیبی در میان جامعه کاربران رمزارزها نیست. همه می‌دانند نهنگ‌هایی وجود دارند که با میزان دارایی وحشتناکی از بیت‌کوین می‌توانند بر روی قیمت این ارز دیجیتال تأثیر بگذارند.
حالا این موسسه پژوهشی کمی چاشنی آماری به این حقیقت اضافه کرده است از جمله اینکه ۱۶۰۰ والت موجود در جهان هر کدام دارای ۱۰۰۰ بیت‌کوین هستند و ۱۰۰ والت از بین این ۱۶۰۰، هر کدام دارای ۱۰۰۰۰ بیت‌کوین هستند.
اقتصاددان ارشد موسسه chainalysis درباره این آمار و ارقام می‌گوید:

تمرکز ثروت به معنی افزایش ریسک نوسان قیمت بیت‌کوین است. تصمیم‌های گروه کوچکی از افراد می‌تواند به قیمت زندگی گروه بسیار بزرگی از افراد تمام شود.

مثلاً اقدامات مدیر صرافی ورشکسته Mt. Gox برای فروش چند ده هزار بیت‌کوین باعث بروز روند کاهشی در بازار رمزارزها شد که در نهایت به خیلی از سرمایه‌داران خرد این بازار ضرر وارد کرد.
با این حال خیلی از نهنگ‌هایی که صاحب این ۱۶۰۰ والت هستند کنترلی بر روی آن ندارند. بر اساس این پژوهش، موجودی بیت‌کوین تعدادی از این کیف‌پول‌های الکترونیکی برای سال‌ها دست نخورده باقی مانده است.
این‌ها والت‌هایی هستند که گم‌شده یا به هر شکل دسترسی به آن‌ها از بین رفته است. در همین رابطه تخمین زده می‌شود والت مربوط به ساتوشی ناکاموتو حاوی بیشتر از یک میلیون بیت‌کوین گمشده است.

این فقط مشکل بیت‌کوین نیست

پدیده تمرکز ثروت بسیار زیاد رمزارزی در تعداد محدودی والت فقط مختص به بیت‌کوین نیست.
مثلاً همین گزارش نشان می‌دهد بیش از نیمی از رمزارزهای EOS، در ۱۰ والت ذخیره شده است هر چند برخی از والت‌ها مربوط به صرافی‌ها هستند.
خیلی از منتقدان نسبت به نحوه عملکرد EOS برای کاهش این تمرکز ثروت شک دارند و با راه‌اندازی بلاک‌چین رسمی این رمزارز ممکن است تعداد این منتقدان افزایش هم پیدا کند.
لایت‌کوین هم البته نهنگ‌هایی دارد که با ۴۰۰ والت، بیشتر از ۵۰ درصد از حجم درگردش این رمزارز را در اختیار دارند.
به هر حال در پایان گزارش chainalysis آمده است که با رواج بیشتر ارزهای دیجیتال در صنایع مختلف داستان نهنگ‌ها به پایان می‌رسد با این حال تا آن روز این وظیفه استارتآپ‌های زنجیره‌بلوکی و رمزارزی است که با تکنیک‌های مختلف از تجمع ثروت در تعداد اندکی والت جلوگیری کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) و مراحلی که باید برای رشد طی کند
تا پذیرش گسترده فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) احتمالاً یک دهه فاصله وجود دارد!

بعد از رشد سریع رمزارزها در سال جاری میلادی ازجمله رسیدن بیت‌کوین به 11000 دلار، دنیا به فناوری زیرساخت این...

Close