صفحه اول اتریوم سومین نشست توسعه‌دهندگان اتریوم: نگاهی به گذشته و آینده

سومین نشست توسعه‌دهندگان اتریوم: نگاهی به گذشته و آینده

۰
0
سومین نشست توسعه‌دهندگان اتریوم: نگاهی به گذشته و آینده

اکنون ارزش بازار اتریوم از 72 میلیون به 28 میلیارد دلار رسیده است. اتریوم که در ابتدا صرفاً به عنوان رمز ارز جدیدی که به دنیای رمز ارزهای قبلی اضافه شده به آن نگاه می‌شد حالا به دلیل نوآوری های خاصی که وارد این فناوری کرده موردتقدیر قرارگرفته است.

گردهمایی توسعه دهندگان اتریوم بانام Devcon برای سومین بار امسال در مکزیک برگزار شد.
در این نشست گروهی از برنامه نویسان، توسعه دهندگان و علاقه مندان به این رمز ارز دورهم جمع شدند تا از جدیدترین تحولات پیشروی آن صحبت کنند.

نگاهی به سخنرانی های انجام شده در این نشست نشان می‌دهد که سازندگان اتریوم تصمیم گرفته اند مقیاس پذیری و حفظ بیشتر حریم خصوصی را سرلوحه طرح های پیشنهادی خودشان قرار دهند.

اگر شما هم مثل ما امکان رفتن به مکزیک را نداشتید اشکالی ندارد چون در ما آی آر بلاک چین خلاصه ای از مهم ترین مطالب مطرح شده را برای شما آماده کرده ایم.

پروژه کَسپر (Casper) که این روزها در جوامع اتریومی‌صحبت های زیادی از آن شنیده می‌شود یکی از بحث های اصلی این نشست بود.

سازندگان این رمز ارز می‌خواهند با کسپر تمام سیم کشی شبکه را عوض کند. درواقع کسپر امکان جدیدی است که به اتریوم اجازه می‌دهد تا با موفقیت از الگوریتم اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام مهاجرت کند.

اما یکی از رؤیاهای ویتالیک بوترین جایگزینی محصولات گوگل و فیسبوک و تصاحب بازار آن ها با استفاده از پلتفرم های غیرمتمرکز است.
برای رسیدن به این هدف باید مقیاس پذیری شبکه اتریوم به میزان زیادی افزایش پیدا کند. یکی از راه حل هایی که برای رفع این مشکل در گردهمایی توسعه دهندگان مطرح شد مقیاس پذیری خارج از زنجیره (off-chain) است.

از برنامه های آتی اتریوم در سال 2018 کاهش حجم شبکه و به عبارت دیگر تسهیل کار با آن برای کاربران است.

از همین رو نوع جدیدی از گره ها در شبکه بلاک چین این رمز ارز تعریف می‌شود که امکان ذخیره سازی کمتر داده ها در هر گره را فراهم می‌کند. از طرف دیگر نظریه جدیدی در این نشست مطرح شد که در آن به تقسیم بلاک چین اشاره شده که هدفش این است که هر کاربر مجبور نباشد تا تاریخچه تمام تراکنش ها را مورد پردازش قرار دهد.

میست (MIST) نوآوری دیگری از ویتالیک و سایر علاقه مندان به اتریوم است. میست درواقع تلاشی برای بهبود تعامل کاربران با شبکه اتریوم از طریق بهبود رابط کاربری است.

میست (MIST) نوآوری دیگری از ویتالیک و سایر علاقه مندان به اتریوم است

با بهره مندی از رابط کاربری قوی تر توسعه دهندگان اتریوم می‌توانند این امید را داشته باشند که اپلیکیشن های غیرمتمرکز (Dapps) آن ها بتوانند با اپلیکیشن های متمرکز گوگل و اپل رقابت کنند.

اتریوم یک سازمان خودخواه نیست به همین دلیل از کارشناسان زی کش در این نشست دعوت کرده تا درباره zK-SNARKs صبحت کنند. این اسم عجیب وغریب یکی از اصلی ترین ویژگی های رمز ارز زی کش است که باعث شده بتواند تراکنش ها را به محرمانه ترین شکل مدیریت کند.

حالا توسعه دهندگان اتریوم تصمیم گرفته اند با کمک زی کش میزان امنیت و محرمانگی در شبکه آن را افزایش دهند.

ویسپر (Whisper) آخرین برگ اتریوم بود که در این نشست رونمایی شد. ویسپر یک سیستم پیام رسانی داخلی است که قرار است بین گره ها و شبکه خصوصی انجام وظیفه کند.

در این نشست کد نویسان و توسعه دهندگان که معمولاً درباره نوآوری های آن رازدار هستند درباره عملکرد ویسپر بیشتر توضیح دادند.

اتریوم قبل از سومین نشست توسعه دهندگان

اتریوم در ساده ترین تعریف یک پلتفرم نرم افزاری با دسترسی آزاد است که بر پایه فناوری بلاک چین بناشده که به توسعه دهندگان امکان می‌دهد برنامه هایی با ساختار توزیع شده را بسازند و اجرا کنند.

اتریوم کارش را با یک پیش فروش آغاز کرد و در حال حاضر که پنج سال از تأسیس آن می‌گذرد نیمی‌از اِترها (Ether) استخراج شده اند. پاداشی که استخراج کنندگان آن دریافت می‌کنند بر اساس نوع خاصی از الگوریتم اثبات کار در این بلاک چین است که ایتَش (Ethash) نامیده می‌شود. در این الگوریتم برای استخراج هر بلوک پنج اتر به عنوان پاداش در نظر گرفته می‌شود. استفاده از ایتَش می‌تواند باعث کاهش مرکزیت در ماینینگ شود که بنابر نظر متخصصان یکی از چالش های آینده ماینینگ خواهد بود.

به غیر از اتر یک رمز ارز داخلی هم در شبکه تعریف شده که گَس (GAS) نام دارد که برای پرداخت هزینه تراکنش ها از اعضای این شبکه کسر می‌شود. فرایند تعیین قیمت برای هزینه هر تراکنش به عواملی مثل میزان حافظه برای ذخیره سازی، پیچیدگی و استفاده از پهنای باند بستگی دارد.

اتریوم قبل از سومین نشست توسعه دهندگان

اتریوم هم مثل بیت کوین یک شبکه بلاک چینی عمومی‌است اگرچه برخی تفاوت های اصلی بین آن ها وجود دارد. در بلاک چین اتریوم ماینرها (استخراج کنندگان) برای کسب اتر کار می‌کنند و این رمز ارز علاوه بر مقاصد تجاری، توسط توسعه دهندگان اپلیکیشن ها برای پرداخت هزینه تراکنش ها و خدمات در شبکه اتریوم نیز استفاده می‌شود.

یکی از دیگر ویژگی های اصلی اتریوم قراردادهای هوشمند است. به طورکلی قرارداد هوشمند اصطلاحی است که بر گروهی از کدهای برنامه های نویسی شده که به تسهیل تبادل پول، دارایی، سهام و یا هر چیز ارزشمندی کمک می‌کنند دلالت دارد. از دیدگاه بلاک چینی (اتریومی) یک قرارداد هوشمند، برنامه رایانه ای خودکار است که در صورت پیش آمدن شرایط خاصی اجرا می‌شود. این برنامه به خاطر بستر بلاک چینی اش به دوراز دستکاری، اختلال و دخالت واسطه ها اجرا می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  تجلی مفهوم شایسته سالاری در مدیریت منابع انسانی با فناوری زنجیره‌بلوک

ماشین های مجازی: هسته نوآوری اتریوم

قبل از ظهور اتریوم، بلاک چین هایی مثل بیت کوین تک بعدی بودند و صرفاً برای انجام طیف محدودی از مأموریت ها طراحی شده بودند اما این محدودیت ها مشکلاتی را برای توسعه دهندگان ایجاد می‌کرد.

آن ها یا باید کارکردهای بیت کوین را گسترش می‌دادند که کاری بسیار زمان بر و پیچیده بود یا اینکه بلاک چین جدیدی را از صفر شروع می‌کردند و توسعه می‌دادند. ویتالیک بوترین این نیاز را تشخیص داد و اتریوم را بنیان نهاد.

هسته نوآوری اتریوم اما ماشین های مجازی است که بر روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود. این نوآوری باعث می‌شود تا هرکسی بتواند صرف نظر از زبان برنامه نویسی برنامه های مختلفی را به اجرا بگذارد.

این ماشین مجازی فرایند ساخت برنامه های بلاک چینی را بسیار آسان تر و کارآمدتر از گذشته می‌کند.

اتریوم فراتر از یک رمز ارز و یک بلاک چین

اتریوم به توسعه دهندگان و کد نویسان اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن های توزیع شده را بسازند و پیاده سازی کنند. یک اپلیکیشن توزیع شده یا به اختصار انگلیسی دپ (DAPP) می‌تواند کاربردهای خاصی برای کاربران داشته باشد.

اپلیکیشن های توزیع شده همچنین دارای امنیت بیشتری هستند چون توسط هیچ شخص حقیقی یا حقوقی کنترل نمی‌شوند که دلیل اصلی آن قرار گرفتن کدهای اجرای نرم افزار در ساختار شبکه بلاک چین است.

اتریوم فراتر از یک رمز ارز و یک بلاک چین

هر خدمتی که در حال حاضر به صورت متمرکز ارائه می‌شود با استفاده از اتریوم می‌تواند به صورت غیرمتمرکز ارائه شود. اتریوم همچنین می‌تواند برای ایجاد سازمان های خودمختار غیرمتمرکز که اختصاراً دائو (Dao) نامیده می‌شود هم به کار رود. دائو سازمانی است که توسط یک رهبر اداره نمی‌شود.

این گونه سازمان ها درواقع توسط کدهای برنامه نویسی و در قالب مجموعه ای از قراردادهای هوشمند که در بستر بلاک چین اتریوم قرارگرفته اند مدیریت می‌شوند. این کدها جایگزین ساختار و قواعد حاکم بر سازمان های سنتی می‌شوند و نیاز به نیروی انسانی و کنترل متمرکز را از بین می‌برند. تمام افرادی که توکن های منتشرشده توسط هر دائو را بخرند صاحبان آن هستند البته این توکن ها مثل سهام شرکت ها عمل نمی‌کنند بلکه به خریداران حق رأی می‌دهند.

اتریوم: پلتفرمی‌غیرمتمرکز برای اجرای اپلیکیشن ها

بلاک چین اتریوم هم مثل سایر بلاک چین ها ویژگی هایی دارد که در قالب یک پلتفرم غیرمتمرکز به اجرای بهتر اپلیکیشن های غیرمتمرکز کمک می‌کنند. ازجمله این ویژگی های آن می‌توان به تغییرناپذیری داده ها، عدم فساد و دستکاری و امنیت اشاره کرد.

ویژگی مهم دیگر این است که اپلیکیشن ها همیشه در بلاک چین در حال اجرا هستند و محال است که از کار بیفتند یا دچار اختلال شوند. اما برخی معتقدند که این اپلیکیشن های غیرمتمرکز دارای نقطه ضعفی هم هستند. به دلیل اینکه کدهای قراردادهای هوشمند توسط انسان ها نوشته می‌شود و انسان ها هم به دوراز از خطا نیستند ممکن است برخی از این برنامه ها دچار اختلال شوند.

در چنین شرایطی اجباراً باید اجماع دوباره صورت بگیرد و کد اصلی برنامه دوباره بازنویسی شود و همین نکته باعث می‌شود تا حدودی غیرمتمرکز بودن آن زیر سؤال برود.

اتریوم: پلتفرمی‌غیرمتمرکز برای اجرای اپلیکیشن ها

اتریوم می‌خواهد یک بار دیگر کنترل داده های شخصی را به خود مردم بازگرداند و این مهم از طریق گره های آن حاصل می‌شود. برای روشن تر شدن این موضوع می‌توان به مثال اپ استور اپل اشاره کرد. در این اپ استور تمام داده های شما برای استفاده از اپلیکیشن های مختلف در سرورهای مرکزی ذخیره می‌شوند که همیشه قابل کنترل، دستکاری و سو استفاده هستند.

علاوه بر این اپ استور باسیاست های محافظه کارانه یا آزادی گرایانه خودش رفتار و تعامل شما در مواجهه با اپ ها را شکل می‌دهد و این موردی است که شاید در ابتدا جزئی به نظر بیاید اما در بلندمدت می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

اما اتریوم با فراهم کردم یک پلتفرم غیرمتمرکز و ذخیره اطلاعات بر روی همه گره ها برای توسعه و طراحی اپ ها که قبل تر نیز به آن اشاره شد این سیطره را از بین می‌برد و بار دیگر کنترل داده ها را به خود کاربران بازمی‌گرداند.

اتریوم با شعار خوش آب و رنگ “کامپیوتر جهانی” وارد عرصه فناوری بلاک چین شده و انصافا تا اینجا با ابتکاراتی مثل قراردادهای هوشمند، ماشین های مجازی، سازمان های خودمختار غیرمتمرکز و … تا حد زیادی به این شعار جامه عمل پوشانده است.

ویتالیک بوترین که به نوعی مخترع اتریوم محسوب می‌شود ماموریت آن را فراتر از یک رمز ارز معمولی می‌داند و می‌خواهد که روزی بتواند جایگزین خدمات متمرکز گوگل و اپل شود. برای رسیدن به این هدف هر ساله گردهمایی هایی بین توسعه دهندگان و علاقه مندان آن برگزار می‌شود تا درباره جدیدترین نوآوری ها و ملزومات اتریوم برای حرکت به سمت آینده صحبت کنند.

اتریوم در ساده ترین تعریف یک پلتفرم نرم افزاری با دسترسی آزاد است که بر پایه فناوری بلاک چین بناشده که به توسعه دهندگان امکان می‌دهد برنامه هایی با ساختار توزیع شده را بسازند و اجرا کنند تا بار دیگر مردم کنترل داده های شخصی خودشان را به دست بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا: اتریوم کالاست

به گزارش یاهو فایننس، رییس کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) موافقت کلامی خود را با اینکه ات…