صفحه اول اخبار سه عامل عدم توسعه زیرساخت‌ها در قاره آفریقا کدام هستند و نقش زنجیره‌بلوک در بهبود آنها چیست؟

سه عامل عدم توسعه زیرساخت‌ها در قاره آفریقا کدام هستند و نقش زنجیره‌بلوک در بهبود آنها چیست؟

۰
0
چگونه فناوری زنجیره بلوک به قاره آفریقا کمک می کند؟

زیرساخت های ضعیف و ناکارآمد بحرانی است که قاره آفریقا و بخش هایی از جهان در حال توسعه را درگیر خود کرده است اما فناوری زنجیره بلوک می‌تواند راهکار مناسبی برای تقویت این زیرساخت ها باشد.

زیرساخت های ضعیف تنها به دلیل عدم دانش فنی در قاره آفریقا و سایر مناطق در حال توسعه جهان نیست بلکه دخالت های انسان نیز در کاهش نرخ توسعه زیرساختاری مؤثر بوده اند.

مدیر اجرایی بخش آفریقایی زین فین در گردهمایی با حضور تاجران 40 کشور آفریقایی که دز زامبیا برگزار شد، درباره وضعیت اسفبار زیرساخت ها در این قاره توضیح داده و اعلام امیدواری می‌کند که استفاده از زنجیره بلوک می‌تواند تا حد زیادی به بهبود مشکلات کمک کند:

” در آفریقا بیشتر از سه میلیون نفر به برق دسترسی ندارند و از این میان یک میلیون حتی نمی‌توانند آب آشامیدنی داشته باشند. مأموریت ما ایجاد مشوق هایی برای سرمایه گذاران و ترغیب آن ها برای سرمایه گذاری در پروژه های کوچک است.”

فساد اداری دشمن زیرساخت فناوری زنجیره بلوک

سلسله مراتب دیوان سالاری یا همان بیوروکراسی بیهوده که اصطلاحاً از آن به عنوان کاغذ بازی نیز یاد می‌شود در همراهی با تنگ نظری ها و منفعت طلبی های کارمندان و مدیران شرکت ها از جمله عواملی هستند که به توسعه زیرساخت ها در قاره سیاه شدیداً ضربه زده اند.

به همین دلیل در بیشتر کشورهای آفریقایی و بعضی مناطق در حال توسعه جهان اموری مثل مناقصه ها و مزایده ها و بعدتر ثبت قراردادها مسیر طبیعی خودشان را طی نمی‌کنند و همین موضوع توسعه زیرساخت ها را دائماً به تأخیر می‌اندازد.

در حالیکه با استفاده از فناوری زنجیره بلوک می‌توان عوامل انسانی و واسطه های اداری فاسد را از میان برداشت.

مسائل اجتماعی قاره آفریقا در مقابل راهکارهای زنجیره بلوکی

یکی دیگر از مشکلاتی که رشد زیرساخت ها در این قاره را متوقف کرده عدم شفافیت در مراوادت بین افراد است که ریشه در اجتماع و فرهنگ این قاره دارد.

این مطلب را از دست ندهید:  دعوای بانک مرکزی و سازمان فاوا بر سر رمز ارز

در این حوزه هم فناوری زنجیره بلوک با ویژگی هایی مثل شفافیت و تغییر ناپذیری می‌تواند باعث کاهش رشوه و سایر انحراف های مالی می‌شود.

در حوزه مسکن هم مسائل اجتماعی و فرهنگی مختلفی گریبانگیر مردم قاره آفریقا است.

از همین رو استارتآپ زنجیره بلوکی دیگری با عنوان بیت لند در این قاره تصمیم گرفته با یک راهکار زنجیره بلوکی انقلابی مشکلات حوزه مسکن را برطرف کند.

بیت لند که با هدف کاهش نزاع های معمول بر سرِ زمین در قاره آفریقا کارش را شروع کرده،  امیدوار است در بلندمدت بتواند با اتکا به ویژگی های قدرتمند زنجیره بلوک واسطه ها و دلال ها را از بازار مسکن حذف کند.

سطح پایین سواد و عدم استقبال همگانی از فناوری زنجیره بلوک

علی رغم تمام تلاش های ستودنی استارتآپ ها برای استفاده از فناوری زنجیره بلوک در توسعه زیرساخت های قاره آفریقا، عاملی که همچنان باید بر روی آن کار شود آموزش است.

آینده بهتری که مسئولان این استارتآپ های زنجیره بلوکی به آفریقایی ها نوید می‌دهند اگرچه زیبا و دلپذیر و دوست داشتنی است اما انتظار عکس العمل سریع و مثبت به این فناوری از مردمی‌که برای دهه ها در قالب چارچوب ها و اصول خاصی زندگی کرده اند، شاید درخواست سنگینی باشد.

در نتیجه برگزاری منظم و فشرده جلسات گپ و گفت، سمینارها و برنامه های آگاهی رسانی باید در خط مشی همه این استارتآپ ها قرار بگیرد.

به هر حال قاره ثروتمند آفریقا با ساکنین فقیرش تشنه حضور فناوری مثل زنجیره بلوک هستند که بتواند زیرساخت های ضعیف این کشور را رشد دهد.

اما بدون آموزش و فرهنگ سازی شاید همان اتفاقی بیفتد که در طول قرون گذشته برای منابع طبیعی و ثروت های خدادادی این قاره افتاد و صرفاً باعث شد تا گروه اندکی غنی تر شوند و مردم این قاره فقیرتر.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…